Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Majówka 2017 - Toskania +

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 30.05.2017 09:28

Ostatni już odcinek z naszej wycieczki do Sieny, jak tak spojrzałem do katalogu, to okazało się że to właśnie z tego miasta mam najwięcej zdjęć. Siena może dlatego, że jest najmniej zaludnioną stolicą ze wszystkich dziesięciu toskańskich prowincji, jest niezwykle urokliwa.
Po kolejnym odpoczynku na Campo idziemy w kierunku Bazyliki Santa Maria dei Servi, po drodze mijamy loggię papieską

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od razu widać że to dzielnica Barana - Valdimontone

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sprzed kościoła możemy podziwiać panoramę Sieny, tym lepszą im wcześniejsza pora. Popołudniu słońce praktycznie wali prosto w oczy.

Obrazek

Po chwili szykujemy się do powrotu. Kościół Santa Maria di Provenzano

Obrazek

Obrazek

Na koniec Bazylika Św Franciszka, chwilę tu byliśmy bo tuż obok mieści się nieduży plac zabaw, na którym nasi musieli się jeszcze wyszaleć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Część kompleksu została zaadoptowana na potrzeby tamtejszego uniwersytetu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To już koniec naszej wycieczki po Sienie, dzięki relacji mogę trochę od nowa przeżywać tamte chwilę :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.05.2017 21:58

_Piotrek_ napisał(a): dzięki relacji mogę trochę od nowa przeżywać tamte chwilę

A ja dzięki tej relacji mam mętlik w głowie :roll: :wink: .
Najchętniej odłożyłabym na bok wszystkie opcje rozważane na ten rok i pojechała wreszcie do Toskanii :hut: .
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 02.06.2017 21:59

marze_na napisał(a):
_Piotrek_ napisał(a): dzięki relacji mogę trochę od nowa przeżywać tamte chwilę

A ja dzięki tej relacji mam mętlik w głowie :roll: :wink: .
Najchętniej odłożyłabym na bok wszystkie opcje rozważane na ten rok i pojechała wreszcie do Toskanii :hut: .


Ja czekałem 5 lat..., na 2 tygodnie przed wyjazdem do zarezerwowanej już Toskanii wmontowała nam się w auto kobitka i okazało się, że auto było do kasacji, od ręki nie było co kupić i musieliśmy zrezygnować z wyjazdu. Później, ze względu na ilość toskańskich atrakcji, czekałem aż mi dzieci na tyle podrosną, że nie będą marudzić przy zwiedzaniu ;).
Dobrze kojarzę, że w te wakacje ma być Hvar?
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 02.06.2017 22:40

Po kilku godzinach w Sienie w drodze powrotnej postanowiliśmy zahaczyć jeszcze o Certaldo. Było już po 19, atrakcją miał być wjazd do górnego - starego miasta kolejką Funicolare, ale jak się okazało kolejka zakończyła już swoje kursowanie. Trudno, wjedziemy autem.

Obrazek

Średniowieczne miasteczko na wzgórzu, które od tamtych czasów podobno niewiele się zmieniło.

Obrazek

Obrazek

Kościół Swiętych Jakuba i Filipa z XIII w, tylko z zewnątrz

Obrazek

Zupełnie pusto, chyba wszyscy zjechali wraz z ostatnim kursem kolejki. ;)

Obrazek

Palazzo Pretorio

Obrazek

San Gimignano w tle

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednak ktoś się trafił :)

Obrazek

Ostatni rzut oka na miasteczko

Obrazek

buonanotte

Obrazek

Kolejnego dnia będzie toskańska objazdówka, kilka niedługich, ale za to smacznych ;) postojów.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.06.2017 08:06

_Piotrek_ napisał(a):postanowiliśmy zahaczyć jeszcze o Certaldo.

Zupełnie pusto, chyba wszyscy zjechali wraz z ostatnim kursem kolejki. ;)

Obrazek

I niech nie wracają, bo te pustki są genialne :hearts:

Certaldo sobie zapisałam i zajrzę przy najbliższej okazji 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.06.2017 09:14

Długo się po Sienie poplątaliście...ale miasto jest tego warte....

mysza73 napisał(a):Certaldo sobie zapisałam i zajrzę przy najbliższej okazji 8)
A kiedy Ty ta Toskanię wciśniesz w swój grafik? Pewnie do 2022 masz wszystkie urlopy i weekendy zaplanowane...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.06.2017 14:44

_Piotrek_ napisał(a):Dobrze kojarzę, że w te wakacje ma być Hvar?

Miał być Hvar i kwitnąca lawenda w czerwcu, ale to raczej już nierealne. Zmian własnościowe w firmie, dla której pracuję raczej zatrzymają mnie w pracy.
Ale ponoć nie ma tego złego ... :wink: . Wymyśli są coś ciekawego w innym terminie.


piekara114 napisał(a):Długo się po Sienie poplątaliście...ale miasto jest tego warte....

Skoro tak zachwalacie, to ja sobie dwa noclegi tam założyłam :oczko_usmiech: .
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.06.2017 14:51

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Długo się po Sienie poplątaliście...ale miasto jest tego warte....

Skoro tak zachwalacie, to ja sobie dwa noclegi tam założyłam :oczko_usmiech: .

Szczęśliwi czasu nie liczą. :D Musiałbym mieć miesiąc urlopu, żeby na samą Sienę tyle czasu przeznaczyć.

A że ja do tym mniej szczęśliwych należę, to zamierzam tam zajrzeć tylko na kilka godzin. :wink:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 04.06.2017 20:44

mysza73 napisał(a):
Certaldo sobie zapisałam i zajrzę przy najbliższej okazji 8)


Można zajrzeć chociaż, pewnie miejsce jakich wiele nie tylko w Toskanii, ale i całej Italii

piekara114 napisał(a):Długo się po Sienie poplątaliście...ale miasto jest tego warte....


marze_na napisał(a):Skoro tak zachwalacie, to ja sobie dwa noclegi tam założyłam :oczko_usmiech: .


Spacer po Sienie był bardzo lajtowy, chodziliśmy to tu, to tam, poleżeliśmy na Campo ... super miejsce. Sprawa Toskanii widzę przesądzona :) i słusznie już się ciesze na szczegółową fotorelację :).

walp napisał(a):Szczęśliwi czasu nie liczą. :D Musiałbym mieć miesiąc urlopu, żeby na samą Sienę tyle czasu przeznaczyć.

A że ja do tym mniej szczęśliwych należę, to zamierzam tam zajrzeć tylko na kilka godzin. :wink:

Lepsze kilka godzin, niż nic...
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 04.06.2017 20:50

Czwartek - nasz piąty i ostatni dzień, który poświęciliśmy na zwiedzanie Toskanii. Pozwiedzaliśmy trochę tamtejszych miast i miasteczek, przede wszystkim tych topowych, postanowiliśmy więc, że pojeździmy i pooglądamy trochę mniej znane (czy aby na pewno?) miejsca. Na początek jedziemy do dosyć często wąskimi, krętymi drogami do Greve in Chianti. Parkujemy w okolicy trójkątnego rynku - Piazza Giacomo Matteotti i to w zasadzie do niego ograniczamy swój spacer.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chianti to oczywiście region winiarski więc nie mogło zabraknąć tu Enotec.
Największe butle miały nawet po kilkanaście litrów pojemności.

Obrazek

Obrazek

Jest też masarnia, niezwykła, takich sklepów u nas ze świecą szukać - Macelleria Falorni, w zasadzie sklep muzeum. Oczywiście jak na takie miejsce ceny do najniższych nie należą. Szynki wiszące u sufitu chyba wszystkich możliwych rodzajów, wieprzowe, wołowe, dziczyzna, ba były nawet lody z wędzonką, ale niemiałem odwagi ich spróbować :). Dla mnie, prawdziwego mięsożercy miejsce godne zainteresowania :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest groźnie ;)

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 05.06.2017 21:44

Kolejny cel to Castellina in Chianti, po drodze kilka krótkich postojów
na horyzoncie Panzano

Obrazek

Widoki jakieś spektakularne nie są, ale mogą być

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dojeżdzamy do Castelliny

Obrazek

Cała miejscowość to istna dziura, ale całkiem urokliwa. W zasadzie dwie ulice, jedna z nich to taki korytarz częściowo zabudowany

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

druga zwykła ulica

Obrazek

Pora obiadowa, tym razem trafiamy do jadłodajni, gdzie wpadają miejscowi - jest nią masarnia Macelleria Stiaccini, w której oprócz mięsa i wędlin jest kilka domowych dań, które można policzyć na palcach jednej ręki, do tego z mięsa które sprzedają też mogą coś od ręki przyrządzić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O dziwo naszym dzieciom skromne menu odpowiadało.

Obrazek

To tu zamówiłem stek po florencku (bistecca alla fiorentina). Sympatyczny rzeźnik (czy rzeźnik może być sympatyczny?) Ricardo odkroił gruby, ważący około kilograma plaster mięsa, chwilę musiałem poczekać, aż go przygotuje, za to efekt był wyśmienity. Doskonałe miękkie, delikatne mięso.
Pojedzeni wracamy do auta, zaglądamy po drodze na główny plac miejski (Piazza del Comune)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ruszamy Chiantigianą w dalszą drogę, widok na Fonterutoli

Obrazek
Rafsze
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 06.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafsze » 06.06.2017 17:58

Witam, wybieram się do Toskani. Ogólnie to raczej tzw: "objazdówka" po Italii. W dniach 18 do 20 sierpnia planujemy zwiedzanie Wenecji. Szukam fajnych i w rozsądnej cenie noclegów. Czy możecie coś polecić? Będę wdzięczny za pomoc:-)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.06.2017 20:23

Fajne miejsce to ostatnie miasteczko :)
Szynka za 42.80 Oiro robi wrażenie ;)

Co prawda w Parmie widziałem droższe nawet ale pewnie warte swej ceny
Za jakość trzeba płacić
:oczko_usmiech:

Piotrek - chwilę nie komentowałem, ale wiedz, że jestem na bieżąco, lubię Twoje relacje
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.06.2017 20:26

Rafsze napisał(a):Witam, wybieram się do Toskani. Ogólnie to raczej tzw: "objazdówka" po Italii. W dniach 18 do 20 sierpnia planujemy zwiedzanie Wenecji. Szukam fajnych i w rozsądnej cenie noclegów. Czy możecie coś polecić? Będę wdzięczny za pomoc:-)


Rafsze
Polecam Ci prześledzenie wątku Bella Italia w dziale "Jak nie Chorwacja to..."
Znajdziesz tam sporo interesujących informacji, Italomaniaków tu Ci moc

Jeśli zas sprecyzujesz bardziej o które regiony Ci chodzi to chętnie pomożemy nawet bardziej, natomist wiedz, że każdy region Italii to tydzień, dwa spoko, aby wszystko ogarnąć....

Ja byłem w Italii z 7 czy 8 razy ale mamy tu takie Mysze co i Byly po 25 razy.....
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1304
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 07.06.2017 07:51

_Piotrek_ napisał(a):Pora obiadowa, tym razem trafiamy do jadłodajni, gdzie wpadają miejscowi - jest nią masarnia Macelleria Stiaccini, w której oprócz mięsa i wędlin jest kilka domowych dań, które można policzyć na palcach jednej ręki, do tego z mięsa które sprzedają też mogą coś od ręki przyrządzić.

Obrazek


Bardzo lubię takie miejsca. I uważam, że im skromniejsze menu oferują, tym lepsze dania serwują (pardon za rym częstochowski).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Majówka 2017 - Toskania + - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone