Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Majówka 2017 - Toskania +

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 26.05.2017 20:53

_Piotrek_ napisał(a):W oczy rzucają się kolorowe flagi i inne symbole dzielnic-contrade biorących udział w odbywającym się dwa razy w roku, w okresie wakacji, Palio.

miałem szczęście uczestniczyć w tym wydarzeniu 8)
Totalny amok :lol:

pozdrawiam,
M
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 26.05.2017 21:20

Mikeee napisał(a):miałem szczęście uczestniczyć w tym wydarzeniu 8)
Totalny amok :lol:

pozdrawiam,
M

Szczerze zazdroszczę :), to musi być rzeczywiście niesamowite, gdybym w tym terminie był w okolicy, to pewnie też chciałbym zobaczyć na żywo. Wejście na Campo jest wtedy płatne?

Pozdrawiam
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 26.05.2017 21:24

Idziemy w takim razie kierunku słynnego Campo, po drodze mijamy wiele bardziej lub mniej ciekawych obiektów
Poniżej tylko niewielka część z nich
kościół z XII w. San Pietro alla Magione

Obrazek

Obrazek

Jeżozwierz na ścianie kościoła jako symbol jednej z contrade

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałac Salimbeni

Obrazek

Obrazek

kawałek dalej kościół San Cristoforo

Obrazek

Obrazek

to przy nim "upolowaliśmy" pierwszą wilczycę

Obrazek

Obrazek

Bogato zdobiona Loggia della Mercanzia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.05.2017 21:50

Siena bardzo mi się podobała, a byliśmy o 8 rano, więc cudownie pusta....
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 26.05.2017 22:11

piekara114 napisał(a):Siena bardzo mi się podobała, a byliśmy o 8 rano, więc cudownie pusta....


W Florencji były tłumy, natomiast Siena w moim odczuciu tętniła życiem, np ciekawe, że wąskimi brukowanymi uliczkami jeździły małe autobusiki komunikacji miejskiej.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 26.05.2017 22:21

_Piotrek_ napisał(a):
Mikeee napisał(a):miałem szczęście uczestniczyć w tym wydarzeniu 8)
Totalny amok :lol:

pozdrawiam,
M

Szczerze zazdroszczę :), to musi być rzeczywiście niesamowite, gdybym w tym terminie był w okolicy, to pewnie też chciałbym zobaczyć na żywo. Wejście na Campo jest wtedy płatne?

nie jest płatne. Trzeba jednak zjawić się tam odpowiednio wcześniej, żeby zająć dobre miejsca. My byliśmy na Campo 2 godziny przed rozpoczęciem i już było tam trochę ludzi.
A Siena to moje ulubione miasto toskańskie :hearts:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 26.05.2017 22:25

Mikeee napisał(a):...
A Siena to moje ulubione miasto toskańskie :hearts:


Rzeczywiście Siena jest rewelacyjna.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 26.05.2017 22:29

W międzyczasie obkupiliśmy się sieneńskimi słodkościami w Nannini.
Wreszcie jest i on Piazza del Campo - jak się okazuje doskonałe miejsce na piknik (słodkości są jak znalazł) albo plażing w centrum miasta w odległości ok 100km od morza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest tam też mały basenik zwany fontanną "Gaia" ;) jak można się domyśleć, tamtejsze figury nie są oryginalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wreszcie Palazzo Pubblico stojący przy Campo od ponad 700lat

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejna wilczyca na dziedzińcu pałacu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i następna wilczyca przed budynkiem

Obrazek

Obrazek

Kolejnym naszym celem będzie miejsce gdzie widać biało-czarną wieżą.

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 27.05.2017 22:56

Pomimo tego, że na Piazza de Duomo jest kilka , no może kilkanaście kroków to jednak zanim tam trafimy to pobłądzimy jeszcze chwilę

Obrazek

Zaglądamy na dziedziniec pałacu Chigi-Saraceni

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Blisko coraz bliżej

Obrazek

ale teraz jeszcze chwila na posiłek, na schodach kościoła, San Pietro jak sama nazwa wskazuje alle Scale. W sumie szukaliśmy jakiegoś lokalu żeby sobie usiąść na obiad, ale od kiedy nasze dzieci zaczęły jeść coś innego niż mleko, dogodzenie im nie jest takie proste. A to nie ma pomidorowej, a to nie ma ravioli, a jak jest jedno i drugie, to nie ma miejsc. Ostatecznie, za aprobatą wszystkich stanęło na pizzeri i konsumpcji na schodach przed kościołem. U nas chyba jeszcze nie do pomyślenia, w Italii na terytorium, której jest siedziba Państwa Kościelnego, nie stanowi to najmniejszego problemu. Wręcz przeciwnie, byliśmy jednymi z wielu innych klientów. Za to między innymi kocham Włochy (za piknik na Campo też ;))

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kolejna wilczyca

Obrazek

Obrazek

Jest i Duomo

Obrazek

tam też jest wilczyca, ale wtopiła się w tło

Obrazek

Obrazek

Za wejście do środka trzeba zapłacić - 8E za dwie osoby dorosłe, nasze dzieci free, nie ma kolejki więc wchodzimy. Jak wiele znanych włoskich kościołów tak i ten to istne muzeum. Możemy zobaczyć dzieła największych artystów
nad wejściem witraż - Ostania Wieczerza, od strony zewnętrznej widoczne tylko okrągłe okno

Obrazek

po przeciwległej stronie, w prezbiterium, znajduje się kopia najstarszego włoskiego witraża o średnicy 5,6m

Obrazek

Sklepienie kopuły

Obrazek

Obrazek

pod nogami fantastyczna posadzka , której, z uwagi na jej wartość, tylko nieliczne fragmenty są odsłonięte

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nasi milusińscy bardzo przejęli się losem dzieci przy fragmencie pokazującym "Rzeź niewiniątek"

Obrazek

W kościele dominuje bialo-czarna kolorystyka, to te barwy są symbolem Sieny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Freski w bibliotece Piccolomini

Obrazek

Obrazek

Kaplica świętego Jana Chrzciciela

Obrazek

Ołtarz Piccolomini w którym są cztery figury autorstwa samego Michała Anioła

Obrazek

Kaplica Madonna del Voto

Obrazek

Swięty Hieronim Berniniego - to ten odpowiedzialny za kolumnadę na placu Sw. Piotra w Rzymie i baldachim w rzymskiej Bazylice

Obrazek

Obrazek

To by było na tyle jeśli chodzi środek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.05.2017 13:32

Katedra w Sienie cudowna, ja zawsze. Widzę, że teraz miałeś odsłonięte inne mozaiki niż ja 2 lata temu... Ta rzeź była właśnie zasłonięta... No i wejście bez kolejki...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.05.2017 20:39

Te włoskie relacje... przy żadnych innych nie przebieram tak niecierpliwie nogami i nie rzucam się sprawdzać cen i rozkładów lotów :lol:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 29.05.2017 21:31

piekara114 napisał(a):Katedra w Sienie cudowna, ja zawsze. Widzę, że teraz miałeś odsłonięte inne mozaiki niż ja 2 lata temu... Ta rzeź była właśnie zasłonięta... No i wejście bez kolejki...


Podobno pavimento (posadzka) w całości jest odsłonięta od końca sierpnia do końca października, w pozostałej części roku odsłaniane są tylko fragmenty.

marze_na napisał(a):Te włoskie relacje... przy żadnych innych nie przebieram tak niecierpliwie nogami i nie rzucam się sprawdzać cen i rozkładów lotów :lol:


Ja na Twoją Sycylię zerkam i mam dokładnie tak samo. Ubolewam tylko nad tym, że w najbliższym czasie, na podróż w tamtym kierunku, pewnie ciężko będzie mi znaleźć czas, o pieniądzach nie wspominając bo duuuże wydatki przed nami. Lot i zakwaterowanie dla czterech osób to już droższa impreza. Pozostaje mi "żyć" relacją ;) tą, a później wakacyjną...
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 29.05.2017 22:18

Sieneńska katedra jest niesamowita zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz

Oczywiście również zjedliśmy zbiorowy posiłek na schodach przed San Pietro. Przywołałeś bardzo miłe wspomnienia 8)


Schody na kilka godzin przed Palio w lipcu 2012 :roll: :)

Toskania2012 263.JPG


pozdrawiam,
M
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 29.05.2017 22:37

Mikeee napisał(a):Sieneńska katedra jest niesamowita zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz ...


O, jeszcze nic nie napisałem o ambonie, niestety była owinięta plandeką/plakatem więc nie mieliśmy okazji zobaczyć oryginału, musieliśmy się zadowolić widokiem tej w Pizie, w końcu to ten sam autor Nicola Pisano

Mikeee napisał(a):...Oczywiście również zjedliśmy zbiorowy posiłek na schodach przed San Pietro. Przywołałeś bardzo miłe wspomnienia 8)


Schody na kilka godzin przed Palio w lipcu 2012 :roll: :)

Toskania2012 263.JPG


pozdrawiam,
M


Dokładnie to samo miejsce, jednak aż takich tłumów nie było, było za to smacznie. :)

Pozdrawiam
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 29.05.2017 23:43

Do baptysterium już nie weszliśmy, chociaż na zdjęciach prezentuje się bardzo dobrze no i ten Donatello, ale po wizycie w katedrze i takiej dawce sztuki, nasze szkraby były dosyć stanowcze w tej kwestii.

Obrazek

Jest coś jeszcze dla Sieny charakterystycznego, a mianowicie cała masa różnych starych uchwytów do przywiązania konia. Poniżej tylko kilka z nich

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jakieś skojarzenia? :oops: :oczko_usmiech:

Obrazek

Moi idą poleżeć na Campo, a ja udaję się na szybki spacer w kierunku Bazyliki San Domenico, zwanej również Cateriniana od relikwii Katarzyny ze Sieny, które w kościele się znajdują.

Obrazek

Po drodze mijam przeurocze, klimatyczne, strome uliczki

Obrazek

Obrazek

ten "Łuk" w prawym górnym rogu to Facciatone - niedokończona fasada nowej ogromnej katedry, która nigdy nie powstała

Obrazek

Obrazek

Duża świątynia, ale ze względu na liczne pożary w XV i XVI w. sprawia wrażenie dosyć pustej. Wieża w wyniku trzęsienia ziemi pod koniec XVIII częściowo się zawaliła została więc obniżona.

Obrazek

W środku No Photo.
Z Bazyliki
powrót piękną widokową Via Camporegio

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Majówka 2017 - Toskania + - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone