Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Majówka 2017 - Toskania +

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 20.05.2017 21:49

Mikeee napisał(a):Ja spędziłem 2 tygodnie w Toskanii dość intensywnie zwiedzając i czuję ogromny niedosyt. Planuję niejeden jeszcze powrót do tej pięknej krainy :)

pozdrawiam,
M


Oczywiście żeby zajrzeć w najmniejszą dziurę i delektować się pobytem w każdym z odwiedzanych miejsc to pewnie i rok pobytu by nie wystarczył, ale z turystycznego punktu widzenia uważam, że dwa tygodnie tu już jest całkiem niezła ilość czasu, jeżeli poświęcić go tylko na zwiedzanie.
Pozdrawiam
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 20.05.2017 22:14

O tym czy daleko jesteśmy od Piazza del Duomo możemy się zorientować po ilości kolorowych (a szczególnie jednokolorowych ), oferujących w tym roku przede wszystkim uchwyty do robienia selfie. Oczywiście im jest ich więcej tym bliżej głównej atrakcji jesteśmy. Podchodzimy ulicą Cardinale Pietro Maffi, pierwsze wrażenie jest niesamowite, wiedziałem że jest krzywa, ale nie sądziłem, że będzie to aż tak widoczne. Na Piazza del Duomo zwanym również Campo dei Miracoli tłum turystów, ale nie ma co się dziwić, stojąca tam Krzywa wieża należy do najbardziej znanych budowli świata i średnio odwiedza to miejsce blisko 30tys. turystów dziennie, imponująca ilość. Podobnie jak i budowle znajdujące się przy placu. Krzywa wieża , choć niezwykła architektonicznie, to imponuje przede wszystkim tym, ... że się jeszcze nie przewróciła. Mimo tego, że w ostatnich latach udało się ją trochę wyprostować i nie muszą jej podtrzymywać liny jak to miało miejsce w latach 90-tych, kiedy to była zamknięta dla zwiedzających, to nie wchodzę, żeby nie kusić losu ;). Wejście do poszczególnych obiektów wykupuje się na konkretną godzinę, na placu widoczne jest wojsko, wszyscy turyści przed wejściem do wieży są pojedynczo kontrolowani.
Naukowcy tak bardzo głowili się jak wieżę zabezpieczyć przed katastrofą, a poniższe zdjęcie pokazuje, że najprostszą metodą na wyprostowanie wieży jest dystorsja beczkowata obiektywu i oprogramowanie w aparacie ;)

Obrazek

Poniżej jednak zdjęcia pokazujące najprawdziwszą prawdę, czyli wieżę chylącą się ku ... :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz wieży na placu stoi przepiękne, największe we Włoszech Baptysterium San Giovani,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cmentarz Camposanto Monumentale, którego elewacja od strony katedry na tle rzech pozostałych obiektównie wygląda tak okazale

Obrazek

Obrazek

Obrazek
to ja ewa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 01.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) to ja ewa » 21.05.2017 11:21

_Piotrek_ napisał(a):... Pierwszy przystanek już po niecałych 100km na stacji Shell w Czechach, (...) Za Wiener Neustadt tradycyjnie już odbiliśmy na S6. Do Judenburga droga praktycznie w klasie autostrady, później trochę jazdy przez kilka niedużych miasteczek, by po 70 km wjechać na ekspresówkę, a następnie autostradę, już za Klagenfurtem. Lubię tą drogę, po pierwsze, że trochę bliżej, po drugie jazda nie jest tak nużąca jak autostradą, po trzecie ruch bardzo niewielki no i wreszcie po czwarte można taniej kupić paliwo, szczególnie przed wjazdem do Włoch, bo na dwóch ostatnich autostradowych stacjach w Austrii ceny są już włoskie - znaczy bardzo wysokie od ok 1,5 juro/litr benzyny...


Chodzi mi o te stację Shella-czy ona jest całodobowa i czy na niej można też kupić winiety na Austrię?Jeżeli nie to gdzie w Austrii kupić w nocy?
I czy na tej drodze S6 są całodobowe stacje?
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 21.05.2017 13:39

Jest całodobowa, raczej nie kupisz tam austriackich winietek.
Warto zerknąć do odpowiedniego wątku: https://www.cro.pl/gdzie-konkretnie-kupic-winiete-t43184-1455.html - tu masz odpowiedź na ostatnie pytanie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.05.2017 13:40

Zaglądam sobie do Ciebie i aż mi miło jak przypominam sobie nasze łazikowanie po tych samych miejscach. Lody w San. Gm., Voltera i widoki na pola u mnie już w kolorze sieny, bo to lipiec, a nie wiosna, a teraz i Piza :D Ja na kilku pierwszych zdjęciach mam wieżę idealnie pionową, aparat jakoś odruchowo wyrównywałam do wieży, dopiero później wieża wyszła krzywa :mrgreen: :mrgreen: Sporo ludów podtrzymywało wieżę??
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 21.05.2017 17:23

to ja ewa napisał(a):Chodzi mi o te stację Shella-czy ona jest całodobowa i czy na niej można też kupić winiety na Austrię?Jeżeli nie to gdzie w Austrii kupić w nocy?
I czy na tej drodze S6 są całodobowe stacje?


maxredaktor napisał(a):Jest całodobowa, raczej nie kupisz tam austriackich winietek.
Warto zerknąć do odpowiedniego wątku: https://www.cro.pl/gdzie-konkretnie-kupic-winiete-t43184-1455.html - tu masz odpowiedź na ostatnie pytanie.


Powyżej masz odpowiedź, sam nie jeżdżę w nocy i nie zwróciłem uwagi na to w jakich godzinach stacja jest czynna, ale byłbym mocno zdziwiony, gdyby nie była całodobowa, na mapie widzę, że to już chyba nie Shell a EuroOil. Można było na niej kupić winiety na Austrię, ale nigdy tego nie robiłem (mam ograniczoną ilość koron czeskich, a Czesi często nie akceptują innej waluty niż własną, ja zwykle wożę euro), więc nie wiem jakie są ceny. Zawsze kupuję winietę na Austrię na granicy CZ/A za Mikulovem. OMV za Poysdorfem przed wjazdem na A5 jest całodobowa. Na S6 są całodobowe stacje, nie wiem czy wszystkie, ale na mapach google można zlokalizować stacje i sprawdzić godziny otwarcia.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 21.05.2017 17:32

piekara114 napisał(a):Zaglądam sobie do Ciebie i aż mi miło jak przypominam sobie nasze łazikowanie po tych samych miejscach. Lody w San. Gm., Voltera i widoki na pola u mnie już w kolorze sieny, bo to lipiec, a nie wiosna, a teraz i Piza :D Ja na kilku pierwszych zdjęciach mam wieżę idealnie pionową, aparat jakoś odruchowo wyrównywałam do wieży, dopiero później wieża wyszła krzywa :mrgreen: :mrgreen: Sporo ludów podtrzymywało wieżę??


My przyznawaliśmy punkty za pozę z wieżą, całkiem niezła gimnastyka tam odchodziła ;) sporo rodaków było.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 21.05.2017 18:02

Ostatnim z czterech cudownych obiektów na Piazza del Duomo jest Katedra Santa Maria Assunta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żeby wejść do środka trzeba odebrać darmowy bilet. Czas wejścia podany jest na bilecie, dlatego zanim pospacerujecie po placu, a macie w planach wejście do któregokolwiek z obiektów, warto najpierw nabyć/odebrać bilet. Według czasu wskazanego na bilecie mieliśmy czekać ponad godzinę, Jednak podjęliśmy próbę wejścia wcześniej, dzieci za ręce i dawaj do środka. Nawet nie było problemu z czasem, ale jak to wygląda w przypadku wieży czy baptysterium to nie wiem.
Wnętrze niczego sobie, chociaż nie mam wiele zdjęć

Obrazek

na szczególną uwagę zasługuje ambona

Obrazek

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 21.05.2017 19:15

Opuszczamy to fantastyczne miejsce, rzeczywistość przechodzi moje wszelkie wyobrażenie o nim

Obrazek

Obrazek

Wracając do auta po drodze zaglądamy jeszcze na dziedziniec Pałacu Arcybiskupiego, pośrodku stoi rzeźba Mojżesza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

przechodzimy przez Piazza dei Cavalieri

Obrazek

przy którym możemy zobaczyć między innymi takie budynki jak Palazzo dell'Orologio

Obrazek

Palazzo della Carovana Obesnie mieści się w nim szkoła
Obrazek

Obrazek

Obrazek

kościół Santo Stefano dei Cavalieri
Obrazek

Obrazek

Ponownie dochodzimy do Arno,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze tylko Santa Maria della Spina

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatni rzut oka na kolorową zabudowę nad brzegiem rzeki.

Obrazek
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 21.05.2017 20:19

Pięknie! Oj kusisz tymi zdjęciami, kusisz.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.05.2017 22:00

Ale fajnie, że udało Wam się wejść do środka. My jak dotarliśmy pod wieżę, to kasy były już od kilku minut zamknięte....
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 22.05.2017 22:25

maxredaktor napisał(a):Pięknie! Oj kusisz tymi zdjęciami, kusisz.


tak miało właśnie być ;)

piekara114 napisał(a):Ale fajnie, że udało Wam się wejść do środka. My jak dotarliśmy pod wieżę, to kasy były już od kilku minut zamknięte....


kolejka była tylko do wejścia na wieżę (chyba przez tą kontrolę), do kasy w ogóle nie stałem. Wnętrze Duomo bez wątpienia warte tego żeby do niego zajrzeć, polecam przy następnej okazji :)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 22.05.2017 22:31

Opuszczamy Pizę

Obrazek

Z daleka jeszcze ponad dachami widoczne są krzywa wieża, kopuła katedry i baptysterium, a my jedziemy do Lukki. Oba miasta dzieli ledwie kilkanaście kilometrów, więc podróż nie trwa długo. Parkujemy za free pod stadionem FC Lucca. Potężne mury o długości ponad 4km niby na wyciągnięcie ręki, ale do wejścia do miasta otoczonego murem jest kawałek, a i chodzenia po samym mieście całkiem sporo. Bo Lukka w granicach murów jest duża, nie ma co się dziwić że przez blisko siedem wieków była niezależnym księstwem. Wycieczka ma charakter spacerowy, spacerujemy wiec po uliczkach mijając kilka wartych zobaczenia w mieście obiektów.

Obrazek

Obrazek

Zaczynamy od obiadu

Obrazek

Kościół San Pietro Somaldi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trafiamy na Piazza dell'Amfiteatro

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i sam amfiteatr z zewnątrz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakiś antykwariat na powietrzu

Obrazek

Obrazek

Pomiędzy budynkami widoczna wieża Guinigi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 22.05.2017 22:39

Jak w większości włoskich miast tak i tu nie brakuje kościołów, z wędrówki między nimi można odbyć niezłą pielgrzymkę.
Kolejny kościół San Cristoforo

Obrazek

Obrazek

San Giusto

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bazylika San Giovanni

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

tuż obok Katedra San Martino

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i wreszcie San Michele in Foro przy placu ... San Michele

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze mniejsze kościoły Santa Giulia

Obrazek

Obrazek

i San Benedetto in Gottella

Obrazek

Na koniec tylko krótka wizyta u kuśnierza/kaletnika :)

Obrazek

Obrazek

i opuszczamy miasto tą samą bramą San Jacopo.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 25.05.2017 23:09

W Lucce z pewnością niesamowite wrażenie robią potężne mury wokół miasta. Bardzo ciekawie zagospodarowano dawny amfiteatr, rzymskiemu Colosseo nie dorównywał, a tak stanowi to pewną atrakcję.
Poza tym, Lucca to w sumie dosyć "pospolite", na tle innych, miasto. Byś może jeszcze lepsze wrażenie robi z góry, ale nie miałem okazji się o tym przekonać.

Czwartego dnia obieramy kierunek południowo-wschodni.
Po drodze na chwilę zatrzymujemy się w kilku miejscach,

Obrazek

Obrazek

by po około pół godzinie dotrzeć do Monteriggioni. Podjeżdżamy na parking bliżej wejścia, jeszcze się dziś zdążymy nachodzić. Nie pamiętam jaki koszt parkowania. Wchodzimy na teren opasany murami, niestety nie ma tam nic zachwycającego, kościół, plac, kilka budynków w których zlokalizowane są nieliczne sklepiki, lodziarnia, czy ristorante, można pospacerować po murach. Ogólnie, zdecydowanie lepsze wrażenie robi z zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki z parkingu, przy parkingu jest też czysty darmowy kibelek

Obrazek

Spacerowaliśmy po miasteczku? niecała godzinę.
Jednak tego dnia to Siena jest naszym głównym celem. Według legendy założona przez synów Remusa, zabitego przez brata Romulusa, władcę Rzymu. Senio (od niego miasto wzięło nazwę) i Asciano (tak właśnie bracia mieli na imię) uciekając przed wujem, po śmierci ojca, osiedli w tym miejscu, a symbolem miasta, podobnie jak w Rzymie jest tzw. Wilczyca Kapitolińska - karmiąca dwóch chłopców. Symbol ten, w postaci posągów, można na spotkać w Sienie w bardzo wielu miejscach.
Podjeżdżamy pod otoczone murem historyczne centrum miasta. Znajdujemy miejsce na darmowym parkingu wzdłuż ulicy Giovanni Minzoni. Do miasta wchodzimy przez bramę Camollia

Obrazek

Po przekroczeniu murów szybko można się zorientować czym żyje miasto. W oczy rzucają się kolorowe flagi i inne symbole dzielnic-contrade biorących udział w odbywającym się dwa razy w roku, w okresie wakacji, Palio.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Majówka 2017 - Toskania + - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone