Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Karawaningowa zdrada - Last Minut Lejdis Lefkada!

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 25.01.2016 14:05

Eunike1984 napisał(a):Świetnie wszystko opisujesz :)
My nie możemy zapomnieć tego rejsu. Naprawdę się opłaca! Pod koniec rejsu fakt, że człowiek już zmęczony, ale warto i wraz z mężem na pewno jeszcze raz się skusimy jak tam zawitamy :D Cudownie spędzony dzień.

To prawda, mimo że rejs całodzienny ale miejsca piękne i co chwilę inne. Wasza trasa o ile pamiętam nieco się różniła od naszej.
Cena rejsu bardzo zadowalająca :!: ... duuużo taniej niż w Cro. W te same wakacje na Istrii płaciliśmy za fish picnik po 270 kun od łebka czyli jakieś 150 zł czyli 2x tyle co na Lefkadzie. Rejsów wycieczkowych nad Bałtykiem to już wogle nie ma co porównywać ... bo tam za 40 min. płaci się nie mniej 10 eu. ;)

Eunike cieszę się, że Ci się podoba moja relacja ale mogłabyś się wreszcie i Ty zmobilizować do swojej :oczko_usmiech:
Nie samym pisaniem człowiek żyje ... też by co poczytał :oczko_usmiech:

maslinka napisał(a):Kolor wody cudny :hearts: Piękna wycieczka!
A Ty jesteś bardzo ładnie opalona :)

Witaj maslinko :) ... o tak, pięknie było co postaram się pokazać jeszcze w kolejnych odcinkach ... mimo tego tłumu na statku.
Moja opalenizna jeszcze chorwacko/polska się utrzymała ... w Grecji ją utrwaliłam troszkę :)

Franz napisał(a):
gusia-s napisał(a):Rad nie rad rzucamy się do wyjścia. Mimo wszystko udaje się jeszcze złapać mi 2 identyczne miejsca na najwyższym pokładzie Nidri Star – odpływamy :)
<...>
Na plażowanie mamy godzinę – kto pierwszy wydostanie się z pokładu ten będzie miał więcej czasu :mrgreen: więc huzia na Józia :wink: udaje nam się przecisnąć przez opuszczony trap jako jednym z pierwszych :papa:

Dobry refleks się liczy...

Pozdrawiam,
Wojtek

Kiedy padło hasło przesiadka :!: odrazu obrałyśmy taką taktykę :mrgreen: być na przedzie :mrgreen: Dosłownie i w przenośni. Zajęłyśmy miejsca na dziobie bo to moje ulubione ... lubię czuć wiatr we włosach i patrzeć przed siebie. Być na przedzie oznaczało też przemieszczanie się z dziobu na rufę kiedy szykowało się zejście na ląd, nie czekając na ostatnią chwilę. Schodzenie z pokładu trwało dobre 10 min. zanim się wszyscy przecisnęli - wchodzenie podobnie ale tu starałyśmy sie być ostatnie :mrgreen:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 25.01.2016 17:36

gusia-s napisał(a):Uwielbiam odgłosy morza i wogle uwielbiam pływać po wszelakich wodach i wszelakimi jednostkami od kajaczka przez jachty pod żaglami po duże statki :)

ja też :D
i kiedy tylko na naszej drodze pojawi się okazja popływania, decydujemy się szybko :D

piekna wycieczka, a ten kolor wody :hearts: marzenie
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 25.01.2016 18:08

Cudne kolory 8)
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 25.01.2016 18:14

My za tą atrakcję płaciliśmy 15e. Ja nie wiem dlaczego ta Polska jest taka droga. W Grecji wszystkie atrakcje są za grosze. U nas wynajem quada chyba na godzinkę kosztuję jakieś 150zł. My w Grecji wzięliśmy quada na cały dzień i płaciliśmy 50e...

Oj tam, oj tam - zaczytałam się i jakoś nie mam weny na pisanie swojej relacji ;)

Ok, niebawem się za nią zabiorę ;)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 26.01.2016 01:04

krakusowa napisał(a):
gusia-s napisał(a):Uwielbiam odgłosy morza i wogle uwielbiam pływać po wszelakich wodach i wszelakimi jednostkami od kajaczka przez jachty pod żaglami po duże statki :)

ja też :D
i kiedy tylko na naszej drodze pojawi się okazja popływania, decydujemy się szybko :D
Czyli, że my wilki morskie obie we dwie :mrgreen:

krakusowa napisał(a):...piekna wycieczka, a ten kolor wody :hearts: marzenie
lotnikwsk napisał(a):Cudne kolory 8)
Zgadzam się z Wami :) kolory jeszcze będą podczas rejsu :)

Eunike1984 napisał(a):My za tą atrakcję płaciliśmy 15e...

Wiem własnie, że można było taniej kupić ale nam już się nie chciało za tym chodzić i w sumie nie bardzo miałyśmy kiedy to załatwić - rezydentka przyjechała do hotelu, pokazała ofertę biura i na te dni co nie miałyśmy auta wykupiłyśmy od niej ciurkiem 3 wycieczki fakultatywne w tym rejs, nie patrząc już na te kilka eu więcej. Za ten rejs bez żalu bym zapłaciła jeszcze parę eu więcej :wink: całodzienny i tak urozmaicony rejs w porównaniu do niespełna godzinnych rejsów w PL i tak wypada korzystniej :)

Czekam aż się zbierzesz ... :)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 26.01.2016 01:40

Lecimy a w zasadzie płyniemy dalej bo jeszcze dużo atrakcji przed nami w trakcie tego rejsu :)

Cd. Dzień 4 - 19.09.2015 sobota – Rejs po Morzu Jońskim

Wyspa Kefalonia – Fiskardo
Jak już wspomniałam w poprzednim odcinku z plaży Porto Katsiki płyniemy na wyspę Kefalonia. Naszym celem jest portowe miasteczko Fiskardo, położone na północnym krańcu tej wyspy – lokalizacja.
Między Vasiliki na Lefkadzie a Fiskardo na Kefalonii pływają regularne połączenia promowe, odległość wynosi ok. 12 mil.
Porto - Fiskardo.JPG


W trakcie rejsu wydawany jest lunch Obrazek – popularne greckie souvlaki czyli grillowanie szaszłyki z pokrojonej w kostkę jagnięciny - na surowo wyglądały jak chudy boczek. Na łba przysługują po 2 szt., do tego bułka i kawałek pomidora. Po zgrilowaniu są one mikrusich rozmiarów – nie dłuższe niż 10 cm i grube na max 1,5 cm – takie sucharki dosłownie :( ale kolejka po nie jakby dawali po pół prosiaka :mrgreen:
W odróżnieniu do chorwackich fish picników, do lunchu nie podaje się tu żadnych % ani nawet zwykłego soku czy wody – dlatego dobrze mieć swoje picie bo na pokładzie drogachno :? – mała puszka coli czy fanty 2,5 eu :!: wyrównują straty na biletach :wink:

Do niewielkiego portu wpływamy rufą, na której my już oczywiście niecierpliwie oczekujemy zejścia z pokładu Obrazek.
Miasteczko z perspektywy pokładu statku prezentuje się całkiem przyjemnie :). Malowniczy port otaczają niskie kolorowe domki.
DSCN4889.JPG
DSCN4890.JPG
DSCN4891.JPG


Fiskardo jest malutkie ale bardzo sympatyczne i bardzo kolorowe, podoba mi sie od pierwszego spojrzenia :hearts:. Jako jedyne na wyspie nie ucierpiało w silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w 1953 r. Kefalonie i pobliską Zakinthos powodując wtedy śmierć setek ludzi i raniąc tysiące :(. Praktycznie wszystkie zabudowania na obu wyspach zostały wtedy zniszczone – Fiskardo ocalało dzięki czemu zachowało swoją oryginalną architekturę.

Wyspy jońskie maja pod tym względem przerąbane :!: :?
Kefalonia zatrzęsła się też znacznie i to dwukrotnie na początku 2014 roku, siła wstrząsów była podobna do tej na Lefkadzie w listopadzie 2015 i podobnie dotyczyła zachodniego wybrzeża, na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach.
Pięknie tam mają trzeba przyznać ale trochę strach, bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie następny raz :!:

No ale wracamy do wycieczki :)
Złazimy ze statku i idziemy na spacer - mamy godzinkę do wykorzystania w dowolny sposób.
Plażować nie będziemy, choć praktycznie pusta plaża jest tuż obok – podłoże z drobnych otoczaków, łagodne wejście do wody, rosnące palmy wzdłuż plaży a na jej skraju stoliki pobliskich kafejek, których jest tu mnóstwo. Pijąc kawę czy coś innego :wink: można nogi moczyć w wodzie :) Jedno mi tylko w tej plaży nie odpowiada – asfalt za plecami, choć ruch praktycznie zerowy.
DSCN4888.JPG


Deptako/uliczka ciągnie się wzdłuż brzegu przez całą miejscowość. Przy niej pełno knajpek i sklepików wymyślnie udekorowanych.
DSCN4859.JPG
DSCN4858.JPG
DSCN4860.JPG
DSCN4877.JPG


Wstępujemy na lody. Cena mnie trochę zaskakuje 8O , nie płaci się za gałę tylko wg wagi … nasze 2 lody po 2 gały wyniosły 6 eu, trochę sporo, zważywszy że wcale nie były większe od chorwackich kugli nie mniej smakowały podobnie :)
Docieramy do ślicznego kamiennego placyku - (lokalizacja) wysadzanego drzewkami oliwnymi i otoczonego przez niskie budynki w kolorze ochry. Na środku jest małe oczko wodne a w nim pełno dorodnych złotych karasi (chyba) … nie znam się za bardzo na rybkach. Towarzystwa dotrzymuje im wielka kamienna żaba. Beznadziejni ludzie nawrzucali do oczka monet Obrazek … nie sądzę aby rybkom to służyło :?
DSCN4866.JPG
DSCN4863.JPG
DSCN4864.JPG


Snujemy się dalej miedzy wąskimi uliczkami.
DSCN4867.JPG
DSCN4871.JPG
DSCN4870.JPG


Trafiamy na schody, prowadzą one na cmentarz położony na wzgórzu, po przeciwnej stronie zbocza, zaraz za cmentarzem jest zejście na kolejną, ale już zaciszną plażę z widokiem na sąsiednią wyspę Ithakę.
DSCN4868.JPG
DSCN4869.JPG


Wychodzimy ponownie na nabrzeże.
DSCN4872.JPG
DSCN4873.JPG


Tu też pełno przytulnych kafejek :)
DSCN4876.JPG
DSCN4885.JPG
DSCN4887.JPG


I różnych jednostek pływających.
DSCN4878.JPG
DSCN4879.JPG


Fiskardo może się pochwalić wieloma sławnymi gośćmi, bywają tu m.in. Steven Spielberg, Giorgio Armani, Tom Hanks, była też Madonna i George Lucas.
Ja też mogę się pochwalić, że byłam tam gdzie Oni :oczko_usmiech:
RSCN5122.JPG


Czas tu tak leniwie płynie, jednak godzinka to stanowczo za mało na posmakowanie tego zakątka. Ledwie zdążyłyśmy przetrzeć jego główne szlaki a już trzeba wracać pomału na pokład :?.
Wstępujemy jeszcze do sklepiku po wodę i pyszne, soczyste winogrona - jest ukryty we wnęce za budynkiem oplecionym przez okazałą bungewile.
DSCN4884.JPG


Gramolimy się na pokład, oczywiście nie tak chętnie jak z niego schodziłyśmy - ostatnim spojrzeniem żegnamy śliczne Firkardo i odpływamy w kierunku Ithaki Obrazek.
DSCN4892.JPG
DSCN4895.JPG


Jak będę następnym razem na Lefkadzie ... a będę :!: w to nie wątpię tylko nie wiem jeszcze kiedy :) to odwiedzę Fiskardo na cały dzień :!: a co :?: :!: poplażuje sobie gdzieś na jego tyłach i jeszcze raz przeczeszę dokładnie wszystkie jego zakamarki Obrazek

Cdn … :papa:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 26.01.2016 10:31

gusia-s napisał(a):... to odwiedzę Fiskardo na cały dzień :!: a co :?: :!: poplażuje sobie gdzieś na jego tyłach i jeszcze raz przeczeszę dokładnie wszystkie jego zakamarki

Już Ci zazdroszczę i jestem ciekawy Twoich przyszłych wrażeń z plażowania koło Fiskardo :) .
pzdr. :wink:
kk_1
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kk_1 » 26.01.2016 11:58

tiwa napisał(a):
gusia-s napisał(a):... to odwiedzę Fiskardo na cały dzień :!: a co :?: :!: poplażuje sobie gdzieś na jego tyłach i jeszcze raz przeczeszę dokładnie wszystkie jego zakamarki

Już Ci zazdroszczę i jestem ciekawy Twoich przyszłych wrażeń z plażowania koło Fiskardo :) .
pzdr. :wink:

A ja spędziłem tydzień w Fiscardo, a potem tydzień w Ponti na Lefkadzie:)
Wspaniałe wakacje, nie wiem gdzie jechać teraz żeby znów zobaczyć tak wspaniałe miejsca..
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 26.01.2016 12:47

gusia-s napisał(a):Fiskardo może się pochwalić wieloma sławnymi gośćmi, bywają tu m.in. Steven Spielberg, Giorgio Armani, Tom Hanks, była też Madonna i George Lucas.
Ja też mogę się pochwalić, że byłam tam gdzie Oni :oczko_usmiech:

No a teraz oni będą mogli sie pochwalić, że byli tam gdzie gusia-s.... :mrgreen:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 26.01.2016 20:33

tiwa napisał(a):
gusia-s napisał(a):... to odwiedzę Fiskardo na cały dzień :!: a co :?: :!: poplażuje sobie gdzieś na jego tyłach i jeszcze raz przeczeszę dokładnie wszystkie jego zakamarki

Już Ci zazdroszczę i jestem ciekawy Twoich przyszłych wrażeń z plażowania koło Fiskardo :) .
pzdr. :wink:
Pewnie przyjdzie na to poczekać ... ile :?: jeszcze nie wiem :mrgreen: napewno nie w tym roku :?

kk_1 napisał(a): A ja spędziłem tydzień w Fiscardo, a potem tydzień w Ponti na Lefkadzie:)
Wspaniałe wakacje, nie wiem gdzie jechać teraz żeby znów zobaczyć tak wspaniałe miejsca..
Superowo! Lefkada i Kefalonia to dobre połączenie. Napewno znajdziesz coś równie fajnego :)

anakin napisał(a):
gusia-s napisał(a):Fiskardo może się pochwalić wieloma sławnymi gośćmi, bywają tu m.in. Steven Spielberg, Giorgio Armani, Tom Hanks, była też Madonna i George Lucas.
Ja też mogę się pochwalić, że byłam tam gdzie Oni :oczko_usmiech:

No a teraz oni będą mogli sie pochwalić, że byli tam gdzie gusia-s.... :mrgreen:
Tylko kto im o tym powie :?: :mrgreen:
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 26.01.2016 22:04

Kolor wody wokół greckich wysp jest nie z tej ziemi, po prostu obłęd, może kiedyś będzie mi dane zobaczyć te cuda na własne oczy 8O
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 26.01.2016 22:11

Oj tak, nie da się ubrać w słowa jak olbrzymie wrażenie robi ten widok na własne oczy... Takie widoki zapierają dech w piersiach :D
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 27.01.2016 01:18

Sara76 napisał(a):Kolor wody wokół greckich wysp jest nie z tej ziemi, po prostu obłęd, może kiedyś będzie mi dane zobaczyć te cuda na własne oczy 8O
Życzę z całego Obrazek
Eunike1984 napisał(a):Oj tak, nie da się ubrać w słowa jak olbrzymie wrażenie robi ten widok na własne oczy... Takie widoki zapierają dech w piersiach :D
To jeszcze trochę Was pokatuję :oczko_usmiech:

Cd. Dzień 4 - 19.09.2015 sobota – Rejs po Morzu Jońskim

Wyspa Itaka – czas na plażowanie
:)

Itaka znana jest przede wszystkim jako legendarna Ojczyzna Odyseusza panującego tutaj w XII wieku p.n.e. Odyseusz opuścił Itakę kiedy udał się na wojnę trojańską, pozostawiając na wyspie żonę Penelope i dopiero co narodzonego syna Telemacha. Powrócił na łono rodziny dopiero po 10 latach tułaczki i wielu perypetiach jakie go spotkały. Wierna Penelopa czekała na męża choć miała wielu absztyfikantów - tak to przedstawił Homer w Odysei.

Wysepka niewielka, niecałe 100 km2, leży ok. 2 mil na wschód od Kefaloni, z którą posiada połączenie promowe. Nie jest zbyt popularna wśród turystów – głównie chyba z powodu dosłownie kilku miejscowości leżących tuż na wybrzeżu i braku fajnych plaż w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Program rejsu po odwiedzinach Fiskardo przewiduje jednak odpoczynek na jednej z plaż Itaki – na jakiej :?: nie wiemy ...
Płyniemy a przed nami wyrastają wysokie na 100 m. białe klify – Makedonia Palace już tam cumuje, z tej odległości jest ledwie widoczna, na tle klifów wygląda jak mała łupinka.
DSCN4896.JPG
DSCN4897.JPG


Im bliżej podpływamy tym bardziej mi się podoba :)


Za chwilę się przekonamy o wyższości jakości plaż na Itace nad ich ilością – tego się zupełnie nie spodziewałam 8O :!: - to rekompensata za Egremni, na którą nie dopłynęliśmy dziś. Przepiękna :hearts:, dziewicza, niedostępna od strony lądu :!: Obsługa statku mówi o niej Golden Beach ale na mapie jest zaznaczona jako Spiagge Bianche czyli White Beach taka drobna różnica w kolorach :) - lokalizacja
Na pokładzie poruszenie 8-O , im bliżej brzegu podpływamy tym kolor wody znów zmienia barwę na obłędną :hearts: :!: Obrazek

I niespodzianka :!: Statek nie dopłynie do samej plaży, zakotwiczymy w odległości kilkudziesięciu metrów od linii brzegowej – mniej więcej tyle... nie wiem ile ale wystarczy spojrzeć jak z tej odległości wyglądają ledwo widoczni ludzie w wodzie :)
DSCN4900.JPG


Makedonia wpasowała się ciut bliżej.
DSCN4899.JPG


Pod nami głębia 8O … kto chce może skakać do wody i próbować dopłynąć do brzegu.
Można z kółeczkiem :wink:
RSCN5121.JPG


Na pokładzie są też kamizelki ratunkowe, kto nie czuje się na siłach może z nich skorzystać.
M. nie daje się przekonać :( … na nic tłumaczenia, że woda słona uniesie ją jak korek, że może skorzystać z kamizelki – uparła się i koniec … pływa ale tylko tam gdzie wie na pewno, że ma grunt pod nogami – tu na 100% go nie złapie, ta świadomość nie pozwala jej się przełamać :(
Mi oczywiście nie trzeba 2x powtarzać :mrgreen:, takiej atrakcji nie odpuszczę za nic :!: Poza tym być może to jedyna okazja by postawić stopę na ziemi Odyseusza :) - kto wie, może przypływał tu ze swą ukochaną Penelopą na romantyczne chwile :hearts:
Ochotników jest wcale nie mało ale jakoś udaje mi się przecisnąć i dopłynąć do brzegu Obrazek Obrazek Halooooo ... tu jestem :) Obrazek :mrgreen:
DSCN4906.JPG
DSCN4910.JPG


Woda cudownie ciepła, na plaży drobniutki żwirek zmieszany z piaskiem. Jest wspaniale :hearts: :hearts: :hearts:
Dzięki temu, że M. została na pokładzie mam małą sesyjkę Obrazek z cyklu Słoneczny patrol :mrgreen: nawet rekwizyt się znalazł :wink:
DSCN4911.JPG
DSCN4914.JPG
RSCN5119.JPG
RSCN5120.JPG


Cudownie byłoby zostać na tej pięknej plaży tylko jak potem stąd wrócić :?:
Póki mogę korzystam z uroków wcale nie spiesząc się z powrotem na pokład.
DSCN4917.JPG
DSCN4919.JPG
DSCN4921.JPG
DSCN4922.JPG


Gdy sygnał wzywa do powrotu też się nie spieszę, pływam w okolicy czekając aż większość wgramoli się na pokład.
DSCN4925.JPG


Przy drabinkach jest taki ścisk, że obawiam się o życie :mrgreen: Wyczekuję chwili gdy robi się luźno i dopiero niepocieszona wracam na statek :?.

Na kąpiel mieliśmy tylko 20 min. :( Czas pożegnać ten cud natury – wielka szkoda Obrazek Kurde ... to już kolejne dziś miejsce, z którym ciężko się pożegnać :(
DSC_0946.jpg
DSC_0942.jpg


Odpływamy Obrazek

Nasza dotychczasowa dzisiejsza trasa przedstawia się jak niżej.
Kefalonia-Itaka.JPG


Obieramy kurs na wyspę Meganisi ...

Cdn … :papa:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 27.01.2016 09:24

Bajka :hearts:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 28.01.2016 23:31

krakusowa napisał(a):Bajka :hearts:

To nie bajka ... to najprawdziwsza prawda :wink:

Cd. Dzień 4 - 19.09.2015 sobota – Rejs po Morzu Jońskim

Wyspa Meganisi – Jaskinia Papanikolis

Płyniemy w stronę wyspy Meganisi – to na niej spędziłyśmy grecki wieczór, o którym pisałam w tym odcinku
Tym razem nie przewidujemy zejścia na ląd, gdyż płyniemy na jej zachodni kraniec gdzie znajduje się Jaskinia Papanikolis.
9281.jpg


Po harcach w wodzie na White Beach u wybrzeża Itaki jakoś mnie zaczyna ścinać, fale delikatnie kołyszą statkiem, słoneczko przygrzewa … chętnie bym ucięła sobie drzemkę Obrazek ale jak spać w takim kołchozie :?: Obrazek :mrgreen:
DSCN4940.JPG


Poza tym szkoda widoków :)
DSCN4926.JPG
DSCN4927.JPG


Na horyzoncie pojawia się jakaś mała dziupla w skalistym zboczu Obrazek
DSCN4928.JPG


Podpływamy coraz bliżej i bliżej …
DSCN4929.JPG


Tak :!: To Jaskinia Papanikolis, która posłużyła jako kryjówka dla legendarnego podwodnego okrętu greckiej marynarki wojennej – Papanikolis Y-2. Okręt ten, mimo swojego wieku (13 lat) i występujących już problemów mechanicznych, w 1940 r. został skierowany do działań wojennych toczących się między Grecją a Włochami na wodach Morza Śródziemnego. Był bardzo skuteczny Obrazek - z powodzeniem przeprowadził wiele misji.
papanikolis.jpg

Źródło fotki

Papanikolis przetrwał wojnę, ale w 1945 r. wycofano go ze służby z uwagi na stan techniczny i wiek. Wieża dowodzenia została zachowana i znajduje się w Greckim Muzeum Morskim w Pireusie – reszta poszła na żyletki :?

Zanim dopłyniemy do jaskini – to jeszcze wtrącę ciekawostkę z polskim akcentem odnośnie okrętu o nazwie Papanicolis. Otóż, dwa inne statki greckiej marynarki wojennej, również otrzymały nazwę Papanikolis – (S-114 służący w latach 1972-1992) i (S-120). Ten drugi o mało nie trafił do naszej marynarki.
Skonstruowali go Niemcy na zamówienie Grecji, budowę rozpoczęto w 2001 r. a pierwsze wodowanie miało miejsce w 2004 - jednak z uwagi na wiele usterek Grecy odmówili odbioru i rzecz jasna zapłaty … co wtedy zrobili Niemcy :?: Zaproponowali go polskiemu MON 8O – do zakupu nie doszło bo jednak Grecy przyjęli Papanikolisa mimo jego wad technicznych i w 2010 wcielili go do służby, nie nadając mu jednak statusu okrętu operacyjnego :? .
Więcej o tym można poczytać np. :arrow:
1. Koniec polskiego rozdziału historii Papanikolisa
2. Jak próbowano kupić okręty podwodne w Polsce

No ale wracajmy na pokład Nidri Star I :)
Jesteśmy coraz bliżej ale jaskinia nadal nie wygląda na tak dużą aby móc pomieścić pokaźnych rozmiarów okręt 8O a już na pewno nie Nidri Star I :!:.
DSCN4931.JPG


A jednak … wpływamy do środka Obrazek Siedzimy w pierwszym rzędzie na najwyższym pokładzie … odruchowo chylę głowę w obawie przed zaliczeniem dzwona :wink: zupełnie niepotrzebnie :mrgreen: wrażenia wewnątrz jaskini niesamowite :!: Dla oczu i uszu :hearts:


Po odsłuchaniu donośnego echa delikatnie wycofujemy się z jaskini.
DSCN4933.JPG
DSCN4934.JPG

DSCN4936.JPG


I płyniemy dalej na północ, cieśniną między wschodnią Lefkadą a zachodnią Meganisi do wybrzeży wyspy Skorpios.
DSCN4941.JPG


Nasza dotychczasowa trasa :)
Itaka-Papanikolis.JPG


Cdn … :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Karawaningowa zdrada - Last Minut Lejdis Lefkada! - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone