Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Karawaningowa zdrada - Last Minut Lejdis Lefkada!

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Stasiek18
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 857
Dołączył(a): 05.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stasiek18 » 17.01.2016 20:19

Ładnie u Ciebie...pozwolisz że tu przycupnę :oczko_usmiech:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 17.01.2016 21:16

lotnikwsk napisał(a):Fajna objazdówka.
Ja też planowałem Lefkadę z bazą w Agios Nikitas ale po trzęsieniu trochę mi przeszło i znowu CRO.
Widzę że pewnie bym nie żałował :papa:
Dla pewności odczekaj może ten sezon - na wypadek gdyby nie zdążyli z usuwaniem skutków trzęsienia i próbuj w następne wakacje. Ja się nie zrażam i na pewno chcę wrócić ... też może za rok :?: Jest po co ... nawet jeśli Egremni nie zostanie przywrócona to jest jeszcze kilka pięknych plaż na wyspie :)

Stasiek18 napisał(a):Ładnie u Ciebie...pozwolisz że tu przycupnę :oczko_usmiech:
Witaj :) ależ owszem czemu nie :?:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.01.2016 21:36

Właśnie też myślałam, że może Lefkada (walczyła z Albanią), ale po trzęsieniu Lefkada mocno spadła w dół. Czekam co zobaczę w tegorocznych relacjach z wakacji 2016, czy i kiedy odbudują drogi na wyspie i co uda się uratować z tego pięknego kawałka ziemi. Wtedy powrócę do planów Lefkada samochodem.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 17.01.2016 22:12

piekara114 napisał(a):Właśnie też myślałam, że może Lefkada (walczyła z Albanią), ale po trzęsieniu Lefkada mocno spadła w dół. Czekam co zobaczę w tegorocznych relacjach z wakacji 2016, czy i kiedy odbudują drogi na wyspie i co uda się uratować z tego pięknego kawałka ziemi. Wtedy powrócę do planów Lefkada samochodem.

Też tak sobie pomyślałam :) uważam, że lepiej się wstrzymać niż być zawiedzionym :)

Jak obiecałam - dziś skończymy objazd wyspy :)

cd. 18.09.2015 piątek – dookoła wyspy – Winiarnia Lefkaditiki

Jednym ze sztampowych produktów Lefkady jest wino Obrazek, produkowane tu z dwóch lokalnych szczepów winorośli – Vardea (zielone owoce) i Vertzami (czerwone owoce). Na Wyspach Jońskich występują czterej główni producenci wina – najmniejszym z nich jest właśnie Winiarnia Lefkaditiki. Dojeżdżamy do niej z Sivros zaledwie w kilka minut. Łatwo tu trafić gdyż winiarnia znajduje się tuż przy głównej trasie pomiędzy Vasiiliki a Nidri – lokalizacja.
trasa Sivros-Winiarnia.JPG


Winiarnia jest młoda, powstała dopiero w 2000 r. Wokół nie ma jednak rozległych winnic … jedynie kilkadziesiąt krzaczków Vertzami.
DSC_0907.jpg
DSC_0919.jpg


Owoce do produkcji wina są skupowane z całej wyspy, na której łączna powierzchnia upraw wynosi 1700 ha.
Szczep Vardea uprawia się w pobliskich miejscowościach Agios Petros, Sivros, Vassiliki, Kontarena i trochę w Marantohori. Z owoców tego szczepu wyrabia się wino białe.
Ze szczepu Vertzami charakteryzującego się głęboką , niemal czarną barwą produkuje się wino czerwone i różowe. Szczep ten występuje niemal wyłącznie na Lefkadzie … niewielkie uprawy można jeszcze trafić na zachodnim Peloponezie czy w zachodniej i środkowej Grecji jednak są one na tyle małe, że służą jedynie jako dodatek do innego szczepu, wspomagając poza walorami smakowymi wydobycie intensywnego koloru wina.
Wokół winiarni rośnie właśnie Vertzami i akurat dojrzało - skubnęłam kilka owoców na próbę, smakują rzeczywiście niesamowicie Obrazek
DSC_0905.jpg


Idziemy poznać proces produkcji ...
Cała produkcja wina łącznie z butelkowaniem odbywa się tu na miejscu w dwóch budynkach, gdzie znajduje się nowoczesny sprzęt, kadzie, zbiorniki do fermentacji, dębowe beczki do starzenia się wina, laboratorium, taśma do butelkowania i piwnica do leżakowania –słowem wszystko co potrzebne Obrazek
DSC_0921.jpg


Lefkadzkie zbiory wystarczają jedynie na zaspokojenie lokalnego rynku :?

Mamy okazję popróbować tych dobroci Obrazek
W karcie win znajdują się wina wytrawne i półsłodkie … wszystkie w 3 kolorach, białe Vardea, czerwone i różowe Vertzami. Jamas :!: Obrazek
DSC_0908.jpg
DSC_0909.jpg
DSC_0910.jpg
DSC_0914.jpg


Przyznam, że ja za typowo wytrawnymi winami to nie przepadam więc mi średnio smakowało :? ale koneserzy win wytrawnych zachwalali walory smakowe. Mi najbardziej smakowało jednak wino białe półsłodkie. Mam swojego lokalnego producenta wina, który mnie zepsuł do szpiku kości do tego stopnia, że drzewo wożę do lasu (czyt. do Chorwacji np.) :mrgreen:
W winiarni można zrobić zapasy: ceny od 6,6 do 8 eu – w lokalnych sklepach na wyspie 2-3 eu drożej.
Winiarnia w okresie VII-15 IX jest czynna codziennie w godz. od 10 do 20, w V, VI i od 15 IX do 15 X do g. 15 poza niedzielami.

To był już ostatni punkt naszej dzisiejszej wycieczki dookoła wyspy. Wracamy do Perigiali obserwując z góry zatokę Vlicho, która z uwagi na korzystne, osłonięte od morza położenie jest bazą dla wielu jednostek pływających.
DSC_0926.jpg
DSC_0933.jpg


Po drodze mijamy też chyba jedyną na wyspie stację paliw z LPG. Ceny we wrześniu jak na załączonym foto.
DSC_0934.jpg


Do hotelu docieramy ok. 19 ej prosto na kolacyjkę Obrazek Obrazek. Przyznam, że po wtopie z ośmiornicą już nieco zgłodniałam :mrgreen:

Podsumowując ... wycieczka mi się podobała :). Do plusów mogę zaliczyć obecność naszej rezydentki, która praktycznie cały czas coś nam opowiadała o wyspie, o mieszkańcach o miejscach odwiedzanych. Była całkiem dobrym przewodnikiem - na pewno organizując taka wycieczkę samodzielnie mogłybyśmy zobaczyć to samo ale nie dowiedziałybyśmy się tylu ciekawostek. Zobaczyłyśmy wyspę w pigułce.
Minusem i wrogiem nr 1 był ograniczony czas choć z drugiej strony gdyby nie taki wyjazd zorganizowany ... zaległybyśmy zapewne na plaży i nie ruszyły się dalej :mrgreen:.
Lefkada poza plażami nie ma zbyt wielu zabytków czy takich miejsc must see, dlatego warto było zobaczyć te najważniejsze zamiast leżeć plackiem na plaży :)

​Trasa wycieczki przedstawiała się mniej więcej jak na foto, z tą różnicą że z Kathsimy pojechaliśmy prosto do knajpy przed Kalamitsi główną drogą (zaznaczyłam na czerwono) a nie jak teraz ciągnie na mapie przez góry.
trasa wycieczki.JPG

Trasa wycieczki - klik

Zmęczone całym dniem padamy jak trusie o dość wczesnej porze Obrazek, jutro rano pobudka bo po 9 ruszamy w rejs na zachodnie wybrzeże Lefkady oraz okoliczne wyspy Kefalonię, Itakę i Skorpios :hearts: Obrazek

Cdn … :papa:
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 18.01.2016 06:06

gusia-s napisał(a):

Po drodze mijamy też chyba jedyną na wyspie stację paliw z LPG.



Lpg jest na pewno w mieście Lefkada, i to chyba nawet na kilku stacjach.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 18.01.2016 09:04

Piękna wycieczka :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.01.2016 10:21

Dobrze, że jest półsłodki, bo takie preferuję :D
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 18.01.2016 13:14

Darkos napisał(a):
gusia-s napisał(a):Po drodze mijamy też chyba jedyną na wyspie stację paliw z LPG.
Lpg jest na pewno w mieście Lefkada, i to chyba nawet na kilku stacjach.

Nie będę się upierać, ale ja szukałam i nie znalazłam. Na całym wschodnim wybrzeżu aż po obwodnicę Lefkady było sporo stacji, już w samej Lefce z 5-6 w tym Shell, BP i jeszcze jakieś ichniejsze i na żadnej nie było LPG 8O .
Wzdłuż portu aż do wyjazdu z wyspy nie ma żadnej stacji, po zachodniej stronie stolicy też nie.
Możesz przybliżyć, w którym miejscu widziałeś LPGa i kiedy to było?

Buber napisał(a):Piękna wycieczka :D

Jeszcze piękniej będzie na rejsie ... wiadomo więcej wody, słońca :)

piekara114 napisał(a):Dobrze, że jest półsłodki, bo takie preferuję :D

Półsłodkie są w tych szczupłych butelkach :)
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 18.01.2016 18:04

gusia-s napisał(a):
Możesz przybliżyć, w którym miejscu widziałeś LPGa i kiedy to było?




Nie tylko widziałem, ale i tankowałem. :D
Także pewne. :mrgreen:

Jadąc z Ag. Nikitas do Lefkady:
Między Apolpeną a centrum Lefkady po lewej stronie.
Chyba to było BP, ale mógł być też Shell - jakaś markowa znana stacja.
Było tam kilka dystrybutorów i w jednym z nich lpg.
Vis a vis dystrybutorów nie mały sklepik firmowy.

A było to pod koniec lipca 2015 :D

Tankowaliśmy tam kilka razy, bo po wyspie trzeba trochę pojeździć i pozwiedzać. :oczko_usmiech:

Pozdrawiam
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 18.01.2016 18:42

Potwierdzam :)
Jedna stacja z LPG jest w Lefkadzie i jeszcze co najmniej 1 w Nidri lub za Nidri, jadąc w kierunku Vassiliki :) We wrześniu 2015 jeszcze stały ;)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 18.01.2016 21:40

Darkos napisał(a):Nie tylko widziałem, ale i tankowałem. :D
Także pewne. :mrgreen:
Jadąc z Ag. Nikitas do Lefkady:
Między Apolpeną a centrum Lefkady po lewej stronie...
Eunike1984 napisał(a):Potwierdzam :)
Jedna stacja z LPG jest w Lefkadzie ...
Czy to ta stacja? Tą ulicą nie przejeżdżałam faktycznie a dobrze wiedzieć gdzie jeszcze jest LPG :)

Eunike1984 napisał(a):... i jeszcze co najmniej 1 w Nidri lub za Nidri, jadąc w kierunku Vassiliki :) ...

Tak tą widziałam właśnie :)


Ledwo zipam Obrazek chcę już Obrazek
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 19.01.2016 08:42

gusia-s napisał(a):Ledwo zipam Obrazek

życzę zdrówka :hearts:
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 19.01.2016 09:52

gusia-s napisał(a):
Darkos napisał(a):Nie tylko widziałem, ale i tankowałem. :D
Także pewne. :mrgreen:
Jadąc z Ag. Nikitas do Lefkady:
Między Apolpeną a centrum Lefkady po lewej stronie...
Eunike1984 napisał(a):Potwierdzam :)
Jedna stacja z LPG jest w Lefkadzie ...
Czy to ta stacja? Tą ulicą nie przejeżdżałam faktycznie a dobrze wiedzieć gdzie jeszcze jest LPG :)


Dokładnie :) To ta stacja. Gaz jest na "tyłach" stacji.

Pozdrawiam cieplutko :)
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 19.01.2016 11:00

gusia-s napisał(a):
Czy to ta stacja? Tą ulicą nie przejeżdżałam faktycznie a dobrze wiedzieć gdzie jeszcze jest LPG :)



Z tym co pisze Eunike pełna zgoda: a więc na tej ulicy między Apolpeną a centrum Lefkady są dwie stacje z gazem.
Pamiętam, że się wahaliśmy :mrgreen: gdzie tankować.
Ta "moja" była większa, miała kilka dystrybutorów, 2 lub 3 równolegle do drogi i w jednym z nich, ostatnim był gaz.

Mapy googla chyba jeszcze tego nie pokazują, może nie są na tyle aktualne.

Reasumując :mrgreen: : Po gaz w Lefkadzie na ulicę Lefkadas-Apolpainas


Ale to nie wątek o gazie :oczko_usmiech:
Nadawaj dalej. :D :D :D
Pewnie wielu na to czeka.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 19.01.2016 11:10

Darkos napisał(a):... Reasumując :mrgreen: : Po gaz w Lefkadzie na ulicę Lefkadas-Apolpainas
Ale to nie wątek o gazie :oczko_usmiech:
Nadawaj dalej. :D :D :D
Pewnie wielu na to czeka.


Ale to ważna informacja dla innych :)

Będzie dalej niech przestanę łzawić bo ten katar mnie wykańcza i już ledwo widzę na oczy :( :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Karawaningowa zdrada - Last Minut Lejdis Lefkada! - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone