Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Zimowa Lizbona 2019 - postprawda :-)

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mysza73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.09.2019 20:09

Buber napisał(a):
marze_na napisał(a):Niestety wizzair nie chce wrzucić mi lotu z Wrocławia do wiosenno-letniego rozkładu :cry: .

TAP wrzucił Wawa - Lizbona, ale zakres cenowy dość wysoki.
Wizzair może się jeszcze odezwie.
TAP monitoruję regularnie :wink:
Rajana z Modlina na razie nie ma :roll:
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.09.2019 05:30

...

Batahla ..c.d. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prosto z kościoła przechodzi się do Krużganku Królewskiego (port. Claustro Real) – zwanego również Krużgankiem Jana I.
No tutaj, to już architekt poszalał.
Łuki, balkony, kolumny, przejścia, z ich zdobieniami, gotyk z maksimum ekspresji.
Widoczne motywy chrześcijańskie i oczywiście ... morskie.
W rogu krużganków znajduje się fontanna, w której woda pokonuje 3 poziomy - to Lawaterz (port. po prostu Lavabo dos Monjes), miejsce gdzie mnisi myli łapki przed jedzeniem (obok jest refektarz).

Obrazek

Obrazek
te kiero
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.09.2019 07:28

Byłem pewien, że będzie coś nieszablonowego w tej relacji, nawet więcej niż jedna niespodzianka.
Fajne te 'oddolne' ujęcia :)
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.09.2019 13:53

te kiero napisał(a):Byłem pewien, że będzie coś nieszablonowego w tej relacji, nawet więcej niż jedna niespodzianka.
Fajne te 'oddolne' ujęcia :)

Dziękuję :D .
Niezasłużone te pochwały zupełnie, bo ta relacja to taki szwarc, mydło, powidło, ale cóż ...tak było :mrgreen: .
Też lubię "żabią perspektywnę" ... niestety potem fotograf ufajdany jest w całości :wink: .
W ogóle te zdjęcia są trochę "mydłowate", fotosik rozdzielczość dawkuje z umiarem, ale jak się kliknie na daną fotkę, to odzyskuje ona piękną ostrość.
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.09.2019 15:45

...

W jednej części krużganków, przy bocznym pomieszczeniu gromadzi się grupa młodzieży (widać na jednym z poprzednich zdjęć).
No wiecie, typowa wycieczka szkolna, rozkrzyczane dzieciaki, 2 młode, trochę zestresowane pani pedagożki i ... nagle pojawia sie ON.
Znaczy się jakiś wachman w mundurze w ciapki :D .
Coś tam buczy na ludność i zagania tłumek do bocznego pomieszczenia.
No nie ma bata, idziemy za nimi i od razu zostajemy zagonieni pod ścianę, a tam ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... wchodzą wojacy, ubrani w takie polowe mundury, wyglądają dość groźnie, do tego gromko pokrzykują, ale kroki robią słabe.
Nie umywają się do naszych, a od Ateńskiego "Ministerstwa Głupich Kroków" dzielą ich lata świetlne :wink: .
Po co to wszystko ? - Tutaj znajduje się najważniejszy w Portugalii Grób Nieznanego Żołnierza.
Miejsce funkcjonuje, w tym kształcie już od 1921 roku, powstało celem upamiętnienia poległych w I Wojnie Światowej.
Tak się przejąłem tą zmianą warty, że nie zastanowiłem się w ogóle, gdzie my jesteśmy :oops:.

A to przecież Kapitularz (port. Sala do Capitulo) . I znowu ciekawa story.
Jest to śmiały gotycki projekt Dawida Hugueta.
Chodzi o jego sklepienie - szesnaście żeber, bez żadnej środkowej podpory pokrywa duże kwadratowe pomieszczenie.
Budowali go więźniowie, skazani na karę główną, z uwagi na duże ryzyko katastrofy budowlanej.
Ta zdarzyła się dwukrotnie, powodując straty, również w zasobach ludzkich.
Po kolejnym postawieniu stropu, zdesperowany architekt, któremu było już wszystko jedno, stwierdził, ze spędzi w pomieszczeniu noc.
Jak to mówią do 3 razy sztuka ... nie zawaliło się i stoi do dzisiaj, już 500 lat :D .

Obok jest jakieś Muzeum Archeologiczne, z salą kinową, ale my idziemy dalej ...

Obrazek
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.09.2019 20:28

...
Obok jest kolejny Krużganek ... tym razem króla Alfonsa V – dobudowany nieco później (Alfons był wnukiem Jana, prekursora dynastii Avis).
Ponoć jest to pierwszy piętrowy krużganek w Portugalii. Wydaje się mniejszy od poprzedniego.
Styl ma bardziej prosty, surowy.
Jakoś tak wszyscy przez niego przemykają, bo najlepsze zawsze jest na końcu ... :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
aga_stella
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.09.2019 20:34

Batahla na Twoich zdjęciach poezja. Krużganki urzekają, zwłaszcza ten pierwszy z misternymi dekoracjami.
Żołnierzyki - takie se :smo:
No nie cedź tak. Dawaj to najlepsze.
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.09.2019 22:18

aga_stella napisał(a):...

To prawda, biję się w piersi, rzeczywiście dawkuję po aptekarsku tą Batahlę, zupełnie odmiennie, jak pozostałe elementy tej relacji.
Ale muszę się usprawiedliwić, że klasztor zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Większe jak "Hieronimici" w Belem.
Być może dlatego, że ludzi było mniej, że było ładne światło, ta Capela do Fundador też niesamowita, no i jeszcze to o czym napiszę ... ale już nie dzisiaj, bo padam :| .
marze_na
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.09.2019 22:54

Buber napisał(a):
aga_stella napisał(a):...

To prawda, biję się w piersi, rzeczywiście dawkuję po aptekarsku tą Batahlę, zupełnie odmiennie, jak pozostałe elementy tej relacji.

Mój mąż powiedziałby, że Franzujesz :oczko_usmiech: .

Buber napisał(a):klasztor zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Większe jak "Hieronimici" w Belem.

Oceniam tylko po zdjęciach, ale też podoba mi się bardziej. Zdecydowanie bardziej!
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.09.2019 10:17

marze_na napisał(a):
Buber napisał(a):...

Mój mąż powiedziałby, że Franzujesz :oczko_usmiech:
.
Oj ... taką straszną burę dostałem :wink: , że już się poprawiam :idea: .

marze_na napisał(a):
Buber napisał(a):klasztor zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Większe jak "Hieronimici" w Belem.

Oceniam tylko po zdjęciach, ale też podoba mi się bardziej. Zdecydowanie bardziej!

Cieszę się, że dzielimy te odczucia :D.
Miejsca na poboczach, bywają ciekawsze niż turystyczne pewniaki.
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.09.2019 14:45

...
Z boku całego kompleksu, trochę przyklejona na siłę, sterczy nieforemna rotunda.
Idziemy tam, wejście jest trochę niepozorne, przy ścianach głównego kościoła.

Obrazek

Obrazek

A w środku ... 8O .
Jest niesamowicie. Rotunda nie ma dachu ... błękitne niebo nad nami.
Coś jak westybul w Splicie, ale wyższe, szersze, większe.
Wiedziałem, że ze stropem są przejściowe kłopoty, ale że na taką skalę .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To właśnie Niedokończone Kaplice ( port Capelas Imperfeitas).
Edward I - syn króla Jana (tego od Bitwy pod Ajubarrotą) też chciał mieć własny Panteon, jak jego ojciec.
Budowę rozpoczęto w 1434 roku, architekci zmieniali się kilkukrotnie, wraz z nimi wizja jak to ma wyglądać.
Najpierw był oczywiście czysty gotyk, a potem wykończono temat w stylu manuelińskim.
Sam król Edward w międzyczasie zmarł i pochowano go gdzie indziej.
Jego następcy poświęcali Kaplicom coraz mniej czasu i pieniędzy, aż w końcu na początku XVI wieku, zupełnie odcięli kurek z florenami.
Budowla wtedy miała już wykończenie i kaplice, ale nie było pokrycia .. i tak zostało przez następne 500 lat.
W Rotundzie jest 7 nisz - kaplic.
W dwóch z nich są sarkofagi - to szczątki Edwarda I i jego żony Eleonory Aragońskiej, które tu łaskawie przeniesiono, ale dopiero w XX wieku.

Dobrze, że tego stropu nie ma, bo jest efekt wow ...ale z drugiej strony, to wszystko niszczeje i będzie niszczeć.
Gdy tam weszliśmy na posadzce leżała warstwa wody.
Może jednak by to przykryli jakimś plexi, czy szklaną kopułą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
aga_stella
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 15.09.2019 16:30

Faktycznie jak napisałeś - jest niesamowicie.
Ujęcie centralne z widokiem na niebo - kapitalne (oczywiście nie ujmując nic innym :smo:)
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.09.2019 18:51

aga_stella napisał(a):Faktycznie jak napisałeś - jest niesamowicie.
...

Cały kompleks w Batahla jest genialny.
Kaplica Fundatora - to kawał historii Portugalii, Niedokończone Kaplice - zaskoczenie i piękne detale (ciekawy jestem jak to w nocy wygląda, czy jest podświetlone), a do tego w całym klasztorze mnóstwo dodatkowych smaczków.

Obrazek

Wejście kosztowało ok. 7 E, ale z LC (tak z LC, z dalekiej Lizbony) było za free.
Można też kupić łączony bilet - z pobliskimi Klasztorami w Alcobaca i w Tomar (również wpisanymi na listę UNESCO) za 15 E (UWAGA - wstęp do wszystkich trzech też jest za free z LC !).
Już wcześniej padły nazwy tych 2-ch w/w miejsc - obydwa też są piękne architektoniczne i również mają jakąś ciekawą story :D .
Opactwo Cystersów w Alcobaca, to przede wszystkim tragiczna historia o martwej Królowej, a Klasztor Rycerzy Chrystusa w Tomar jest związany z interesującymi losami Templariuszy w Portugalii.
Aglaia
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 17.09.2019 11:04

Buber napisał(a):Widzę, że też lubisz takie historyczne tematy (zresztą doskonale pokazane w stambulskiej relacji :D ).
Ta wielka trójca obiektów UNESCO, w okolicy Leiry, jest naprawdę godna zwiedzenia, jeszcze o tym później wspomnę.
Gdyby nie te przeboje z nawigacją, pewnie udałoby się zobaczyć jeszcze Alcobacę.

W moim prywatnym rankingu Tomar stoi wyżej od Alcobaca ale pewnie jadąc z Lizbony łatwiej połączyć Bathalę i Alcobaca.

Buber napisał(a): klasztor zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Większe jak "Hieronimici" w Belem.

Zdecydowanie podzielam ten pogląd. Bathala to takie creme de la creme stylu manuelińskiego.

Jeśli chodzi o Coimbrę, o której też wspominałeś to nam zdecydowanie "nie podeszła". Może dlatego, że to był jedyny dzień kiedy nam w Portugalii lało i właściwie przebiegliśmy przez miasto w strugach deszczu.
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.09.2019 19:31

Aglaia napisał(a):...
W moim prywatnym rankingu Tomar stoi wyżej od Alcobaca ale pewnie jadąc z Lizbony łatwiej połączyć Bathalę i Alcobaca.

Tak słyszałem.
Robiąc research najpierw dowiedziałem się o klasztorze w Tomar.
W pierwszym odruchu jego chciałem zaliczyć, ale potem Batahla wygrała.

Aglaia napisał(a):
Buber napisał(a): klasztor zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Większe jak "Hieronimici" w Belem.

Zdecydowanie podzielam ten pogląd. Bathala to takie creme de la creme stylu manuelińskiego.

Batahla pokazuje ewolucję - poprzez zwykły gotyk w Kaplicy Fundatora, przez pierwsze domieszki w Claustro Real, a najwięcej "manuela" jest chyba w Niedokończonych. Ale słyszałem, ze Tomar też robi swoje ze słynnym oknem.

Aglaia napisał(a):Jeśli chodzi o Coimbrę, o której też wspominałeś to nam zdecydowanie "nie podeszła". Może dlatego, że to był jedyny dzień kiedy nam w Portugalii lało i właściwie przebiegliśmy przez miasto w strugach deszczu.

Przykro słyszeć. O samym mieście niewiele wiem, ale biblioteka uniwersytecka jest ponoć warta zobaczenia.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Zimowa Lizbona 2019 - postprawda :-) - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019