Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 05.05.2020 18:59

Plażę w SN bardzo polubiłam. Podczas naszej wizyty było bardzo luźno tam, bo początkowo było dość pochmurnie. Miło spędziliśmy tam czas. Ciekawa jestem Waszych wrażeń
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.05.2020 19:01

Przepiękna cała wycieczka na sv. Nikolę :D Gratuluję wejścia!

I trochę żałuję, że kiedyś wybraliśmy się tam samochodem...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.05.2020 19:02

walp napisał(a):Mam nadzieję, że podobało się.

Bardzo :!:
Tym bardziej, że to jedyna możliwość wejścia na Sv. Nikolę, jaka mi w tym roku pozostała :wink: .
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.05.2020 15:03

agata26061 napisał(a):Plażę w SN bardzo polubiłam. Podczas naszej wizyty było bardzo luźno tam, bo początkowo było dość pochmurnie. Miło spędziliśmy tam czas. Ciekawa jestem Waszych wrażeń

Sveta Nedjelja bardzo nam się spodobała, choć byliśmy tam naprawdę krótko.
maslinka napisał(a):Przepiękna cała wycieczka na sv. Nikolę :D Gratuluję wejścia!

Cieszy pochwała od takiej Wędrowniczki. :wink:
marze_na napisał(a):
walp napisał(a):Mam nadzieję, że podobało się.

Bardzo :!:
Tym bardziej, że to jedyna możliwość wejścia na Sv. Nikolę, jaka mi w tym roku pozostała :wink: .

Miło mi, że chociaż wirtualnie mogę przybliżyć Hvar. Mam nadzieję, że plan uda się jednak zrealizować w niezbyt odległej przyszłości. :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.05.2020 15:04

Dzień 7 (11.09) - Sveta Nedjelja.

Wyruszając rano na szlak, startowaliśmy z okolic kościoła, który znajduje się w górnej części wioski, dlatego wróciliśmy tu, żeby chociaż na chwilę zobaczyć tę część przybrzeżną.

Do miejscowości można dostać się jedynie przez tunel Pitve, ponieważ szutrowa droga Dubovica-Sv. Nedjelja jest obecnie w budowie. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, ma być oddana w tym roku.
Fot. lokalni.hr
cesta_se_radi.jpg

Zaparkowaliśmy na darmowym parkingu, przy samej przystani. Znajduje się tutaj restauracja "Bilo Idro" w charakterystycznych okrągłych budynkach.

IMG_4313.JPG

IMG_4311.JPG

IMG_4312.JPG

IMG_4310.JPG

IMG_4308.JPG

IMG_4306.JPG

Sveta Nedjelja to spokojna, urokliwa wioska, która "rozsiadła się" na stromym i skalistym, południowym zboczu góry. Jej mieszkańcy zajmują się przede wszystkim uprawą winorośli, rybołówstwem no i oczywiście turystyką. Podczas spaceru można zauważyć kontrast pomiędzy uboższą górną częścią w okolicy kościoła, a tą bogatszą, znajdującą się bezpośrednio przy morzu. Najpiękniejszych domów nie sfotografowałem, ponieważ zawsze ktoś znajdował się w obejściu, a nie chciałem, aby wzięto mnie za intruza. :mrgreen:

IMG_4314.JPG

W promieniach zachodzącego słońca, idziemy malowniczą ścieżką w kierunku plaży Skala

IMG_4315.JPG

IMG_4316.JPG

IMG_4317.JPG

IMG_4320.JPG

IMG_4321.JPG

Zatrzymajmy się na chwilę przy poniższym zdjęciu, będzie mała dygresja. :mrgreen:

IMG_4322.JPG

Większość zapewne wie, że wyspa po chorwacku to otok. A czy ktoś wie jak nazywa się po chorwacku taka skałka? To jest hrid.

Doskonale wiemy, że wyspy dominują w krajobrazie Chorwacji. Jest to przecież zemlja tisuću otoka, a klasyfikowane są one następująco:
- otoci (duże wyspy) o powierzchni > 1 km²;
- otočići (małe wyspy) o powierzchni od 0,01 do 1km²;
- hridi (wysepki, skałki) o powierzchni < 0,01 km².

W spisach pojawiają się jeszcze grebeni , czyli skałki, czasami tłumaczone jako rafy, znajdujące się tuż pod powierzchnią wody bądź ledwie nad nią wystające, w zależności od poziomu morza.
Gdybyście zapytali ile jest tych wszystkich wysp i wysepek, to być może rozczaruje was informacja, że sami Chorwaci nie do końca wiedzą. 8O

Artykuł sprzed 10 lat przedstawiał taką kuriozalną grafikę :arrow: https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... o/2315501/
Dwa lata temu też nie mogli sie doliczyć :arrow: https://morski.hr/2018/05/14/i-otoke-sm ... amo-otoka/ :lol:

Oczywiście można odnieść się do chorwackiej Wikipedii, która powołuje się na Hrvatski hidrografski institut, ale po lekturze kilku artykułów na ten temat, obawiam się, że nie jest to do końca pewne. :oczko_usmiech:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4903
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 06.05.2020 21:51

Macie piękne zdjęcia z wycieczki na Nikolę 8)
Góra okazała się łaskawa i spędziliście tam miło czas :)
a nie zawsze jest tak sielankowo.
W 2011 r. wybrałem sìę na Sv. Ilia w Orebicu - start za radą cromaniaków ok. 04.30 - można powidzieć w ciemno :wink:
Wejście żwawym krokiem zajęło mi ok. trzy godziny.
Widoki stamtąd są równie piękne 8) ale nie zobaczyłem nic...
Do szczytu przykleiła się chmura i okryła wszystkie punkty widokowe.Po godzinie przeczekiwania odpuściłem...
Tamtego dnia przez cały dzień nikt nie miał radochy z widoków ze szczytu...
Btw.
Szkoda ,że będą kryli asfaltem tą drogę do Hvaru.
Szuter ,dziczi i lęk o auto ,miał swój urok... 8)
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 06.05.2020 22:23

CROberto napisał(a):Szkoda ,że będą kryli asfaltem tą drogę do Hvaru.
Szuter ,dziczi i lęk o auto ,miał swój urok... 8)


dodam jeszcze tłumy ... niestety urokliwe miejsca, które wymagały wysiłku by je zobaczyć i przez to były niemal dziewicze i elitarne teraz będą tratowane przez stada wozidup :oops:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4903
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 06.05.2020 22:37

bluesman napisał(a):
CROberto napisał(a):Szkoda ,że będą kryli asfaltem tą drogę do Hvaru.
Szuter ,dziczi i lęk o auto ,miał swój urok... 8)


dodam jeszcze tłumy ... niestety urokliwe miejsca, które wymagały wysiłku by je zobaczyć i przez to były niemal dziewicze i elitarne teraz będą tratowane przez stada wozidup :oops:

W pełni rowinąłeś moją myśl :wink: nic dodać - nic ująć... :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.05.2020 23:25

Po liczeniu wysp i wysepek ruszamy dalej. :mrgreen:

IMG_4335.JPG

IMG_4325.JPG

IMG_4324.JPG

Plaża Skala położona jest ok. 450 m od przystani. Charakterystyczna skała rozdziela niewielką zatoczkę na dwie części.

IMG_4329.JPG

IMG_4331.JPG

Bardzo ładne miejsce, ale w sezonie chyba należy spodziewać się dużego zagęszczenia, bo metrów nie ma za dużo.

Teraz pusto, kameralnie. Czworo ludzi i pies.... Zauważcie, że na zdjęciu poniżej pies respektuje znak po lewej "Zabranjeno uvoditi pse". :D :roll:

IMG_4326.JPG

Dopiero później uległ właścicielce-kusicielce. :mrgreen:

IMG_4328.JPG

IMG_4333.JPG

Jeszcze kilka godzin temu byliśmy tam na górze. Wprawne oko dostrzeże krzyż na szczycie. :)

IMG_4334.JPG

Krótka kąpiel, bo słońce coraz niżej. Pewnie pozostalibyśmy tu dłużej, ale jeszcze coś mamy do tutaj do zobaczenia.
Wracamy skąd przyszliśmy, aby stanąć w miejscu Veli kamik. Tu gdzie jest słynna samotna sosna na cyplu.
Tutaj często odbywają się skoki do wody, ale przychodzi się też po to, aby obserwować spektakularni zalasci sunca. :)

Podobno najpiękniejsze zachody słońca są w Zadarze... tak miał powiedzieć Alfred Hitchcock. :roll:
Nie wiem, byłem tam tylko za dnia. Tutaj też było pięknie. :wink:

IMG_4347.JPG

IMG_4349.JPG


IMG_4354.JPG

IMG_4357.JPG

Parafrazując słowa pewnej Księgi: "I tak upłynął wieczór i poranek - dzień siódmy". :wink: Góry, morze, słońce i plaża, a wszystko w jednym miejscu.
Wracamy do bazy na kieliszek dobrego, chorwackiego wina. :hut: :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.05.2020 23:36

CROberto napisał(a):Macie piękne zdjęcia z wycieczki na Nikolę 8)
Góra okazała się łaskawa i spędziliście tam miło czas :)

To prawda. Byłem z tego powodu bardzo zadowolony, bo wiem, że zawsze może się skończyć tak, jak w Twoim przypadku na Sv. Ilija.
CROberto napisał(a):Szkoda ,że będą kryli asfaltem tą drogę do Hvaru.
Szuter ,dziczi i lęk o auto ,miał swój urok... 8)

Jak zawsze zdania są podzielone. Mieszkańcy się cieszą, bo poprawi się infrastruktura w tej części wyspy i Sveta Nedjelja stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem do wypoczynku na wyspie. Ludzie kupują ziemię pod budowę domów, a ceny działek rosną. Zapewne wzrosną też koszty wypoczynku. Pamiętam artykuł, który opublikowała "Slobodna Dalmacija", kończący się stwierdzeniem: "... južna strana Hvara bit će nova Kalifornija!" - południowa strona Hvaru będzie nową Kalifornią. 8O
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4903
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 06.05.2020 23:59

Zachód słońca jest wspaniały 8) zdjęcie ,aż się "prosi", o Cro kalendarz... 8)
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 07.05.2020 11:43

Pięknie w tej Świętej Niedzieli o zachodzie słońca :hearts: :hearts: :hearts:

walp napisał(a):Wracamy do bazy na kieliszek dobrego, chorwackiego wina. :hut: :papa:

Naszym numerem jeden na Hvarze było winko Bogdanuša, kupowane na samej górze u dziadeczka. Oczywiście w Tučepi w zeszłym roku nigdzie nie mogłam go namierzyć, ale w Jelsie i myślę w większości miejsc na wyspie można je dostać. Najbardziej nam smakowało właśnie z tego miejsca, ale kupowaliśmy je w kilku dla porównania :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.05.2020 12:50

CROberto napisał(a):Zachód słońca jest wspaniały 8) zdjęcie ,aż się "prosi", o Cro kalendarz... 8)

A dziękuję bardzo. Na razie wylądowały w domowym archiwum. :D
agata26061 napisał(a):Pięknie w tej Świętej Niedzieli o zachodzie słońca :hearts: :hearts: :hearts:

Z pewnością to zasługa tego, że byliśmy tam, tuż przed i w trakcie "złotej godziny". To zawsze dodaje uroku. :wink:
agata26061 napisał(a):Naszym numerem jeden na Hvarze było winko Bogdanuša, kupowane na samej górze u dziadeczka. Oczywiście w Tučepi w zeszłym roku nigdzie nie mogłam go namierzyć, ale w Jelsie i myślę w większości miejsc na wyspie można je dostać. Najbardziej nam smakowało właśnie z tego miejsca, ale kupowaliśmy je w kilku dla porównania :D

Różne piliśmy, Bogdanuše także. :D
Gdzieś wyczytałem, że tradycja mówi, iż wino to wypijano wyłącznie na święta religijne ze względu na jego wyjątkową jakość, stąd nazwa. :wink:
rzdrozny
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 206
Dołączył(a): 26.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rzdrozny » 07.05.2020 14:15

walp napisał(a):Różne piliśmy, Bogdanuše także. :D
Gdzieś wyczytałem, że tradycja mówi, iż wino to wypijano wyłącznie na święta religijne ze względu na jego wyjątkową jakość, stąd nazwa. :wink:


walp, właśnie o tym Ci pisałem:) Te Twoje smaczki, dygresje robią robotę:) Do tego sposób prowadzenia relacji, dobrze opisane miejsca, fotki i człowiek już wie, gdzie ma jechać, a co sobie odpuścić:)
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 07.05.2020 19:46

walp napisał(a):Różne piliśmy, Bogdanuše także. :D
Gdzieś wyczytałem, że tradycja mówi, iż wino to wypijano wyłącznie na święta religijne ze względu na jego wyjątkową jakość, stąd nazwa. :wink:

Dobrze wiedzieć :D
Mnie smakuje też popularna Graševina, ale na nią trzeba uważać... Te najtańsze w supermarketach są syfiaste dosłownie. Pewnego razu kupiliśmy w bańce 3L i nie zauważyliśmy osadu na dnie... Niestety musieliśmy wylać, bo nie dało się tego pić. Butelkowane smakowało o wiele lepiej :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone