Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 31.07.2015 18:38

Wt.26.05.cd. Dla tych co będą mieli możliwość spokojnie pozwiedzać doliny w Kapadocji polecam mapki z tej strony http://www.vazyvite.com/Cappadoce/cappadoce.htm . Natomiast kościoły są ładnie pokazane tutaj http://www.pbase.com/dosseman/churches_in_cappadocia :) .

My w dalszym ciągu powoli zmierzamy w kierunku Cavusin :D .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wnętrze kościółka "z krzyżem" (Church with Cross) całkiem nieźle zachowane, a i pobliski "garden tea" bardzo sympatyczny :) .

Obrazek

To już spojrzenie wstecz, opuszczamy te piękne doliny.

Obrazek
Obrazek

Przed nami Cavusin, które od pierwszego wejrzenia robi niesamowite wrażenie 8O .

Obrazek
Obrazek

Są to ruiny starego zamku, gdzie jest też oczywiście skalny kościółek :wink: .
Niestety głód i zmęczenie dały się we znaki i zamiast wdrapać się na górę, poszliśmy szukać jakiejś knajpy :oops: .

Obrazek

Ponieważ restauracji było za dużo, Ładniejsza zaczęła wybrzydzać i tak zaszliśmy aż do głównej drogi, gdzie znajduje się fabryka ceramiki. Tam już nie było wyboru i 50 m w prawo jest knajpa Çavuşin Pide Fırını (jedzenie dobre i niedrogie) :D .

Obrazek

Dolmuszem dojechaliśmy do Zelve Open Air Museum (wstęp 10 LTR). Tyle się już napatrzyliśmy na te kapadockie skały, że to miejsce nie wzbudziło w nas większych emocji (część trasy zamknięta) :( .
To według mnie najładniejszy zakątek w Zelve.

Obrazek
Obrazek

Stąd do Paşabağ przysłowiowy rzut beretem, a tam wielbłądy, i nie tylko :) .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przyklejone, czy tak samo się trzyma :roll: .

Obrazek
Obrazek

Później zgodnie z planem, dolmuszem na kemping, spacer do Goreme i w drodze powrotnej piękny zachód słońca nad Kapadocją :) . Zapomniałem zabrać kamerę :oops: . cdn.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.08.2015 11:20

Śr.27.05. Plan na ten dzień też był ambitny :) . Dolmuszem do Cavusin, a stamtąd pieszo Doliną Miłości :P do Uchisar. Po zwiedzeniu twierdzy i zjedzeniu obiadu, powrót Doliną Gołębi do Goreme i na kemping :D .
Niestety, tak jak przewidywały prognozy, pogoda popsuła się :( . Nic to, zdjęcia będą (jeszcze) gorsze, ale z cukru nie jesteśmy, a jak będzie mocniej padać to się schowamy w jakiejś jaskini, których tutaj nie brakuje :D .

Plan zaakceptowany, ale nie przez wszystkich :!: . Jonny stanowczo oświadcza, że Kapadocja mu się nie podoba 8O , on też może o czymś decydować :boss: i ... wyjeżdżamy stąd :papa: .

Zapłaciliśmy za kemping i w drogę powrotną :( . Nocleg był zaplanowany w Green Park Camping w Agva Merkez nad Morzem Czarnym. Po drodze zatrzymaliśmy się koło słonego jeziora Tuz Golu.

Obrazek

Wielu turystów nie ma, to i "Fast Food" splajtował.

Obrazek

W drodze do Ankary mijamy kolumnę wojskową (to ostatni z pojazdów).

Obrazek

Przejeżdżamy obwodnicą Ankary, nie zatrzymując się w stolicy Turcji. Mam wrażenie, że nie jest to interesujące miasto :idea: .
Dojeżdżamy dość późno na wspomniany kemping, który okazuje się totalnym dziadostwem (70LTR/noc :evil: ).

Czw.28.05. Pogoda się nie poprawia i nie ma sensu tu siedzieć. Jedziemy do Edirne, na ostatnie zakupy. Nocować będziemy na tym samym parkingu, na którym zaczynaliśmy naszą turecką podróż :) .
Przejeżdżamy przez Stambuł, a na stronę europejską przedostajemy się tym razem mostem Mehmeda Zdobywcy.

Obrazek

W Edirne kupujemy głównie słodycze. Przy zakupie baklawy pani próbuje mnie oszukać przy wydawaniu reszty. No cóż, nawet w Turcji, gdzie szanuje się turystów zdarzają się ludzie mający chwile słabości.
Na posiłek udajemy się do innej knajpy niż poprzednio :) . Tym razem wybieramy Aydin Tava Ciger, którego specjalnością jest danie o nazwie Tava Ciger (przypomina to panierowaną baranią wątróbkę). Tam też jesteśmy świadkami czegoś niezwykłego. W czasie naszego pobytu knajpę tę odwiedziło ok. 100 osób (ludzie brali też Tava Ciger na wynos). W tym czasie do sąsiedniej restauracji nikt nie zajrzał 8O . Dosłownie nikt, zero :!:

Pt.29.05. Szwedzi chcąc mnie choć trochę udobruchać (zrezygnowania z Doliny Miłości i tak im nie zapomnę :twisted: ), zapytali się czy po drodze byśmy czegoś nie zwiedzili. Zaproponowałem Golubac w Serbii, do którego już dwa razy nie dojechałem, choć miałem go w planach.
Przed zjazdem z autostrady w kierunku Golubaca tankujemy na stacji Lukoil :? . Płacę kartą, a babka ewidentnie próbuje mnie orżnąć doliczając 2000 dinarów :evil: . Trochę krzyczę na nią, ale bardziej jestem zadowolony ze swojej czujności. Dojeżdżamy do Golubaca, a tu... zamek w remoncie :( .

Obrazek

Ładniejsza przy tablicy upamiętniającej naszego rycerza Zawiszę Czarnego (podobno to zwykły najemnik był, ale honorowy :) ).

Obrazek

Jedziemy wzdłuż przełomu Dunaju znanego pod nazwą "Żelazne Wrota". Miejsce to robi na mnie duże wrażenie. Zanim dojedziemy do płaskorzeźby Decebala, próbujemy znaleźć miejsce na nocleg. Odwiedzamy m.in. kemping w Brza Palanka znany ze wspaniałej relacji DarCro serbia-macedonia-i-albania-tropem-tureckich-toalet-t38890-30.html. :lol:
Uprzejmie informuję, że było czysto, byli jacyś Niemcy (w drodze do Grecji), ale nie było gospodarza. Jak nie znajdziemy nic lepszego, to wrócimy tu na nocleg.
Jedziemy dalej i przed wioską Donji Milanovac zatrzymujemy się w restauracji "Lepenac". Ach, jaka tam była dobra wieprzowina, palce lizać :D .
Wzmocnieni posiłkiem szybko dojeżdżamy do słynnej płaskorzeźby ostatniego króla Daków. Jestem trochę rozczarowany widokiem i w ramach rekompensaty przypomnę, obiecaną wcześniej, anegdotę o Decebalu.
"- Wodzu, nieprzyjaciół jest znacznie więcej, co robić ?
- Zabić ich wszystkich !"
Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem, a jeśli tak, to proszę o poprawienie mnie :wink:

Obrazek

Wracamy do restauracji "Lepenac" i postanawiamy tam spędzić noc. Szklaneczka rakiji, nastrojowe serbskie ballady i taki zachód słońca sprawiają, że długo nie chcę iść spać :)

Obrazek

Sb.30.05. Tak to miejsce wygląda za dnia :D .

Obrazek

Serdecznie żegnam się z właścicielem o imieniu Toma :papa: .

Obrazek

Wieczorem jesteśmy już we Wrocławiu :D . Byliśmy w podróży 28 dni, z czego w Turcji 25. Jak dla mnie najważniejsze były lot paralotnią i balonem, i to się udało zrealizować :) . Jeśli miałbym kiedyś wrócić do Turcji, to postaram się odwiedzić Mehmeta z Patary i Yasara z Kapadocji :lol: .
Pozdrawiam czytających, a zwłaszcza piszących :papa:
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 02.08.2015 17:10

tiwa napisał(a):Plan zaakceptowany, ale nie przez wszystkich :!: . Jonny stanowczo oświadcza, że Kapadocja mu się nie podoba 8O , on też może o czymś decydować :boss: i ... wyjeżdżamy stąd :papa: .:


Az trudno uwierzyć, by tak wyjątkowe i piękne miejsce się nie podobało 8O
Ale o gustach się nie dyskutuje :roll:

Super podróż sam bym chętnie odbył podobną, ale puki co się nie zanosi. Mam nadzieję kiedyś tam dojechać tym bardziej dzięki, że się z nami podzieliłeś i napisałeś relację Obrazek
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21057
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 03.08.2015 22:08

Szkoda ,że to już koniec...bardzo fajnie się z Wami podróżowało
Pozdrawiam
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 03.08.2015 22:29

Cytując klasyka, tzn. obieżyświata Franza :)

"Każda podróż kiedyś dobiega końca.
I wtedy przychodzi pora na planowanie następnej. :wink: "

Zanim zaplanuję następną, to sobie spokojnie poczytam inne relacje i może jakiś pomysł wpadnie mi do głowy :lol: .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.08.2015 07:31

tiwa napisał(a):Dojeżdżamy do Golubaca, a tu... zamek w remoncie

Tak sądzę, że to chyba dobrze... z tego co pamiętam jego stan był ogólnie mówiąc średni, bałem się czy coś nam na głowę (czy też dach) nie spadnie :?

Dzięki za tę bardzo ciekawą i mocno pouczającą relację :idea:

Nie wybieracie się gdzieś jeszcze w tym roku? Fajnie by było poczytać co nieco Twoich opisów i wrażeń :cool:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 05.08.2015 11:59

Myślimy o Lefkadzie i Kefaloni od 19.09 do 04.10 :) . Bardzo popularny w tym roku kierunek wśród Cromaniaków :lol: . Termin trochę późny, ale mamy nadzieję, że nie zmarzniemy. Plan (chyba pojedziemy tylko we dwójkę) na razie taki :

Sb.19.09. Wrocław-Paracin
Nd.20.09. Paracin-Lefkada
Pn-Sb.21.09-26.09. Lefkada (noclegi gdzieś blisko plaży Aghiofili-snurkowanie :D )
Sb-Pt.26.09-02.10. Kefalonia (noclegi ?, też jakiś niedrogi apartament z aneksem kuchennym)
Sb.03.10. Kefalonia-Skopje
Nd.04.10. Skopje-Wrocław.

Wszelkie namiary, rady i sugestie mile widziane :mrgreen:
pzdr. :wink:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 05.08.2015 21:57

tiwa napisał(a):Wszelkie namiary, rady i sugestie mile widziane :mrgreen:
pzdr. :wink:


Przyda się parasolka :)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 05.08.2015 23:06

Już spakowana :lol: , tzn wożę ją cały czas w samochodzie :) . Cytaty z Twojej relacji z 2007 roku z pobytu na wyspach Jońskich :wink: :
04.09. Kefalonia - tym bardziej, że pojawiły się chmury i zaczęło kropić
06.09. (jeden dzień, wiało dość mocno i morze było chłodnawe).
07.09. Dość mocno lało i wiało. W ten sposób Zeus i Posejdon opłakiwali nasz wyjazd :wink: ) Półtorej godziny później byliśmy już w Vasiliki (Lefkada).

Mogę liczyć na to, że :
- jest globalne ocieplenie i osiem lat później pogoda będzie lepsza (złota jońska jesień :wink: ),
- jestem szczęściarzem co do pogody :) ,
ale na wszelki wypadek wezmę większy niż zazwyczaj zestaw książek :lol:
pzdr. :wink:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 05.08.2015 23:09

Co nie zmienia faktu, że zazdroszczę :)
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21057
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 06.08.2015 22:09

No to będzie kolejna fajna relacja...pozdrawiam
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 07.08.2015 20:30

tiwa napisał(a):Myślimy o Lefkadzie i Kefaloni od 19.09 do 04.10 :)
...
Pn-Sb.21.09-26.09. Lefkada (noclegi gdzieś blisko plaży Aghiofili-snurkowanie :D )

Blisko to chyba w Vasilki będzie najłatwiej, plaża jest na uboczu, bardzo mi się podobała.

P.S. Już niedługo będziemy na Agiofili i u mnie w relacji :wink:
Na Kefalonii również
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 07.08.2015 21:05

Tak, nocleg planuję w Vasiliki i chyba apartamentu będę szukać po dojeździe na miejsce. Nie chcę wpłacać zaliczki, a podejrzewam, że bez tego nie dokonam żadnej skutecznej rezerwacji :wink: .
ajdadi napisał(a):No to będzie kolejna fajna relacja...pozdrawiam

Tym razem zamierzam odpocząć i mam nadzieję, że jakieś większe przygody mnie ominą :lol: .
Wiadomo jednak, że na miejscu długo nie usiedzę, coś tam popływam i pozwiedzam, i jakaś skromna relacyjka będzie :) .
pzdr. :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 10.08.2015 21:19

... piękny ten lot balonem ... wspaniałe widoczki ... :lol: ...
... dzięki za przybliżenie Turcji ... Waszymi oczyma wygląda bardzo zachęcająco ... :) ...
Pozdrawiam.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 10.08.2015 23:44

kmichal napisał(a):... dzięki za przybliżenie Turcji ... Waszymi oczyma wygląda bardzo zachęcająco ... :)

Rzeczywiście kraj bardzo różnorodny krajobrazowo, ludzie też niezwykli i bardzo zróżnicowani. Życzę im wszystkiego najlepszego i mam nadzieję, że nie zdarzy się tam takie tragiczne wydarzenie jak w Tunezji.
pzdr. :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone