Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Imperium Osmańskiego - Stambuł city break 2024

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019
Śladami Imperium Osmańskiego - Stambuł city break 2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 12.02.2024 21:12

Stambuł, Istanbul, Konstantynopol, Bizancjum.

Miejsce każdemu znane z historii. Miasto, które przez długie stulecia było centrum świata. W średniowieczu nie było na świecie nikogo, kto nie marzyłby chociaż o podróży nad Bosfor, nie mówiąc o mieszkaniu tu na stałe. Miasto legendarne, pełne niezliczonych zabytków praktycznie z każdej epoki. Dlatego też na dokładne zwiedzenie Stambułu należałoby przeznaczyć co najmniej 2-3 tygodnie. My mieliśmy do dyspozycji 4 dni, więc trzeba było coś wybrać. Padło na to, co moim zdaniem jest tam najciekawsze, czyli okres największej potęgi Imperium Osmańskiego, a więc XIV, XV i XVI wiek.

Nie będzie to zwykła relacja „dzień po dniu”, raczej taki mini przewodnik po miejscach, które udało mi się odwiedzić. W internecie jest mnóstwo blogów, vlogów i filmów o tym mieście, natomiast na forum spotkałem tylko jedną, sprzed kilku lat. A ponieważ sam bardzo lubię czerpać informacje na temat nowych miejsc z Cropelki, postanowiłem wrzucić coś aktualnego od siebie. Tym bardziej, że tzw. city-breaki są coraz bardziej popularne. Będzie to oczywiście wyłącznie moja subiektywna lista miejsc. Kto ma ochotę poczytać (i trochę pooglądać), zapraszam.

Jak to jest już przyjęte na forum, mała zajawka na początek:

DSCN8483.JPG


DSCN8625.JPG


DSCN8696.JPG


DSCN8939.JPG


DSCN8959.JPG


Sta046.JPG


Sta084.JPG


Sta107.JPG


Sta115.JPG


Sta123.JPG


Sta126.JPG


Sta140.JPG


Sta176.JPG


Sta177.JPG


Sta264.JPG


Sta270.JPG


Sta281.JPG


Sta295.JPG


Sta386.jpg
Ostatnio edytowano 17.02.2024 19:47 przez marekkowalak, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 12.02.2024 21:25

Chciałabym tam kiedyś pojechać/polecieć... Z przyjemnością poczytam i pooglądam :D
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 12.02.2024 21:34

Na początek garść informacji na temat logistyki.

Czy jest tanio, czy drogo? I tanio, i drogo.

Najtańsze w Stambule jest zakwaterowanie. Na booking, agoda czy airbnb możemy właściwie przeglądać w setkach ofert w cenach od nawet śmiesznych (rzędu 100 zł za pokój 2-osobowy w nienajgorszym standardzie). Naprawdę jest tego całe mnóstwo w każdej dzielnicy. Ja najpierw szukałem w okolicach Placu Taksim, a ostatecznie wylądowaliśmy w chyba najlepszej logistycznie dzielnicy, czyli Karakoy. Dlaczego najlepszej? Kilka kroków od dolnej stacji kolejki Tunel, kolejne kilka kroków od przystanku tramwaju T1 na Moście Galata, w drugą stronę rzut beretem do stacji metra Halic, a po drugiej stronie ulicy dodatkowo przystanek autobusowy. A do Wieży Galata i na deptak Istiklal kilka minut spaceru. Apartament 2-osobowy z kuchnią i pięknym widokiem na Złoty Róg i dzielnicę Fatih kosztował niecałe 250 zł za dobę. I co ważne - w środku było bardzo cicho, co w Stambule nie jest regułą. No i jeszcze jedno: w ogromnej większości ocen na portalach i na Google powtarzają się opinie o słabych śniadaniach praktycznie wszędzie. Nie sprawdziłem, gdyż profilaktycznie wybraliśmy opcję z kuchnią i własnym wyżywieniem oraz kolacjami na mieście.

Bardzo tania jest komunikacja publiczna (metro, autobusy, tramwaje, promy, kolejki zębate) - jeden przejazd to koszt 17,70 liry (ok.2,40 zł). doładowywany na tzw. Istambulcard - specjalnej karcie, którą można kupić prawie wszędzie za 70 lir (ok. 9zł). I tu uwaga: ceny w lirach tureckich proszę traktować wyłącznie orientacyjnie, gdyż z powodu inflacji zmieniają się co kilka tygodni. Ale na pewno transport publiczny jest tani.

Ceny w sklepach - tu porównywalnie z Polską, niektóre rzeczy trochę taniej, nieliczne drożej. Bardzo tanie są ubrania na Istiklal - tu nadal można się obkupić jak w latach 90-tych. Na Grand Bazarze już z cenami gorzej (a w dodatku ja się nie umiem targować). W restauracjach ceny średnie - za kolacje dla 2 osób płaciliśmy średnio ok. 120-150 zł (makarony, ryby itp. z sokami albo piwem).

Co jest drogie? Na pewno zwiedzanie. Ceny najpopularniejszych zabytków Turcy już wywindowali, a cały czas rosną.

Bardzo drogie są loty. W porównaniu z innymi miastami Europy jest sporo drożej., Przede wszystkim nie latają tutaj z Polski żadne tanie linie. Zostaje nasz LOT, Turkish Airlines, a także Lufthansa i Austrian (te 2 ostatnie z przesiadkami). Lotów jest całe mnóstwo. Jeśli się dobrze poszuka, to za 2 osoby wyjdzie ok. 2 tys. (w każdej ze wspomnianych linii). A jak się nie ma farta, to za te same loty można wybulić i 4 tys. Ja znalazłem bezpośrednie z Okęcia - w jedną stronę naszym LOT-em (wstyd przyznać, ale pierwszy raz w życiu), z powrotem realizowane przez Turkish Airlines - wyszło dokładnie 2080 zł. O lotach napiszę więcej w relacji właściwej.
Ostatnio edytowano 12.02.2024 22:06 przez marekkowalak, łącznie edytowano 2 razy
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 12.02.2024 21:35

maslinka napisał(a):Chciałabym tam kiedyś pojechać/polecieć... Z przyjemnością poczytam i pooglądam :D



Witam, gorąco jedną z najbardziej poczytnych autorek relacji na Cropelce :lol: :lol:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 12.02.2024 21:59

Podróż

Jak już wspomniałem, lot w tamtą stronę realizowany był przez naszego narodowego przewoźnika. Jakiś czas temu LOT powyprzedawał wszystkie turbośmigłowe Dashe, a na trasy krótkodystansowe zakupił nowe brazylijskie Embraery. Pierwszy raz leciałem samolotem w konfiguracji siedzeń 2+2 - i powiem wam, że super sprawa! Uczucie trochę jak w dużym autobusie, ale jest więcej miejsca na łokcie, na nogi też sporo, samolot jest bardzo cichy, boarding 120 pasażerów jest szybki, wyjście również. Jedyna niedogodność (o ile komuś to przeszkadza, bo mnie niespecjalnie), to podjazd autobusem na płytę zamiast rękawa (dotyczy Okęcia, bo w Stambule było wyjście do rękawa). Jest też mniej miejsca na bagaże podręczne, ale biorą za darmo do luku. W cenie bagaż podręczny (ten normalny, 55 cm) i przekąska (drożdżówka) plus napoje.

Sta011.JPG


Sta012.JPG


Za to lot powrotny to podobno najlepsze linie lotnicze Europy - Turkish Airlines. I chyba nie ma w tych opiniach przesady. Airbus A320 miejsca w klasie ekonomicznej miał w standardzie klasy biznes (wygodne siedzenia, dużo miejsca na nogi, system rozrywki pokładowej z darmowymi słuchawkami dla każdego), konkretny posiłek z napojami, a do tego bagaż podręczny i rejestrowany w cenie! I sporo wolnych miejsc, więc można się przesiadać do woli.

No i na koniec zostawiam sobie nowe lotnisko w Stambule. Co to jest za kolos! Podobno za 4 lata ma być największym lotniskiem świata, a już jest ogromne. Co z tego, że samolot ląduje o czasie, skoro kołuje do rękawa dobre 20 minut!

Sta015.JPG


Sta016.JPG


A potem jeszcze czeka nas jakiś półgodzinny spacer do metra albo taksówek. Na powrocie jeszcze gorzej! Pierwszy raz widziałem lotnisko z kontrolą bezpieczeństwa już przy drzwiach (oczywiście druga standardowa była przed bramkami). Po drugie od stanowisk check-in i kontroli do bramek jest jeszcze ok. 15-20 minut dobrego spaceru! Zatęskniłem za naszym małym Modlinem....
Za to podobał mi się boarding: wpuszczali w 2 turach: najpierw połowę, która miała miejsca z tyłu samolotu, a potem tą przednią. Fajny pomysł, jest o wiele mniej przepychania w przejściu.


Co do transportu z lotniska. W tamtą stronę wybraliśmy opcję metro+autobus. Z lotniska kursuje nowa linia metra M11 do stacji Kagithane, a potem autobus do Karakoy. Metrem poszło szybko, z autobusu wysiedliśmy w połowie trasy, bo więcej stał w korkach niż jechał. Pojechaliśmy dalej metrem i kolejką Tunel. Poszło na pewno szybciej. Koszt - łącznie ok. 140 lir za 2 osoby (ok. 19 zł). Z powrotem, ze względu na wczesny wylot o 8.10., zamówiliśmy na booking taksówkę za 95 zł. O wiele drożej, ale szybciej i wygodniej, tym bardziej, że metro działa dopiero od 6tej. Są też specjalne autobusy HAVAIST, kursujące całą dobę na lotnisko, ale nie mieliśmy akurat blisko żadnego.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.02.2024 10:08

Bardzo mnie cieszy ta relacja, bo sama mam taki plan.
Dobrze, że teraz są już bezpośrednie loty z Katowic, więc szanse na wycieczkę wzrastają.
Możesz napisać w jakim dokładnie terminie byłeś?

marekkowalak napisał(a):Co jest drogie? Na pewno zwiedzanie. Ceny najpopularniejszych zabytków Turcy już wywindowali, a cały czas rosną.
O tym słyszałam, że z cenami odlecieli, nie mówiąc już o ogromnej różnicy w cenach dla turystów i mieszkańców (rozumiem i popieram promowanie turystki wśród swoich, ale różnice rzędu 3-4 krotności to już zdrowa przesada).

marekkowalak napisał(a): Pierwszy raz leciałem samolotem w konfiguracji siedzeń 2+2 - i powiem wam, że super sprawa! Uczucie trochę jak w dużym autobusie
Czyli nie tylko ja mam takie wrażenie w tych samolocikach :mg:

marekkowalak napisał(a): Co z tego, że samolot ląduje o czasie, skoro kołuje do rękawa dobre 20 minut!
Ostatnio we Frankfurcie 32 min kołowaliśmy do startu do lotu do Stuttgartu, który trwał kolejne 30 min... Z kolegami śmialiśmy się, że zaraz dojedziemy a nie dolecimy pod docelowy terminal :lol:

marekkowalak napisał(a):Za to podobał mi się boarding: wpuszczali w 2 turach: najpierw połowę, która miała miejsca z tyłu samolotu, a potem tą przednią. Fajny pomysł, jest o wiele mniej przepychania w przejściu.
To chyba już jest dość popularne rozwiązanie w liniach rejsowych, przynajmniej w LH i LOTcie. Przynajmniej ja z boardingiem sektorowym się w tych liniach zawsze spotykam.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 13.02.2024 10:35

marekkowalak napisał(a):Na początek garść informacji na temat logistyki.


Bardzo drogie są loty. W porównaniu z innymi miastami Europy jest sporo drożej., Przede wszystkim nie latają tutaj z Polski żadne tanie linie. Zostaje nasz LOT, Turkish Airlines, a także Lufthansa i Austrian (te 2 ostatnie z przesiadkami). Lotów jest całe mnóstwo. Jeśli się dobrze poszuka, to za 2 osoby wyjdzie ok. 2 tys. (w każdej ze wspomnianych linii). A jak się nie ma farta, to za te same loty można wybulić i 4 tys. Ja znalazłem bezpośrednie z Okęcia - w jedną stronę naszym LOT-em (wstyd przyznać, ale pierwszy raz w życiu), z powrotem realizowane przez Turkish Airlines - wyszło dokładnie 2080 zł. O lotach napiszę więcej w relacji właściwej.



Na początku maja, czyli o idealnej porze roku na wycieczkę w tamte strony, połączenie kosztuje LOT za nieco ponad 1000 zł w obie strony poniedziałek-piątek. TA za 1300 zł w tych samych datach.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2024 13:07

marecky81 napisał(a):

Na początku maja, czyli o idealnej porze roku na wycieczkę w tamte strony, połączenie kosztuje LOT za nieco ponad 1000 zł w obie strony poniedziałek-piątek. TA za 1300 zł w tych samych datach.


Zgadza się - ale dla jednej osoby. Ja liczyłem na parę.

I zwróć uwagę, że te najtańsze loty to są albo długie (np. powrót 15 godzin), albo bardzo ryzykowna ostatnio Lufthansa.
Ostatnio edytowano 13.02.2024 13:13 przez marekkowalak, łącznie edytowano 1 raz
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2024 13:11

piekara114 napisał(a):Bardzo mnie cieszy ta relacja, bo sama mam taki plan.
Dobrze, że teraz są już bezpośrednie loty z Katowic, więc szanse na wycieczkę wzrastają.
Możesz napisać w jakim dokładnie terminie byłeś?


Dokładnie od 17 do 21 stycznia. Pogodowo nienajlepszy okres na wizytę nad Bosforem, ale akurat były ferie.

Z tą pogodą w Stambule to w ogóle jest loteria. przed wyjazdem czytałem, że może się zmienić diametralnie w ciągu kilku godzin, jak w górach. No i sprawdziło się w 100%. W piątek w Topkapi chodziłem w koszulce na krótki rękaw i rozpiętej kurtce (ok. 17 stopni i słońce), a w sobotę ręce mi przymarzały do parasolki (ok. 7 stopni, deszcz i wiatr).
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 13.02.2024 13:14

marecky81 napisał(a):
marekkowalak napisał(a):Na początek garść informacji na temat logistyki.


Bardzo drogie są loty. W porównaniu z innymi miastami Europy jest sporo drożej., Przede wszystkim nie latają tutaj z Polski żadne tanie linie. Zostaje nasz LOT, Turkish Airlines, a także Lufthansa i Austrian (te 2 ostatnie z przesiadkami). Lotów jest całe mnóstwo. Jeśli się dobrze poszuka, to za 2 osoby wyjdzie ok. 2 tys. (w każdej ze wspomnianych linii). A jak się nie ma farta, to za te same loty można wybulić i 4 tys. Ja znalazłem bezpośrednie z Okęcia - w jedną stronę naszym LOT-em (wstyd przyznać, ale pierwszy raz w życiu), z powrotem realizowane przez Turkish Airlines - wyszło dokładnie 2080 zł. O lotach napiszę więcej w relacji właściwej.



Na początku maja, czyli o idealnej porze roku na wycieczkę w tamte strony, połączenie kosztuje LOT za nieco ponad 1000 zł w obie strony poniedziałek-piątek. TA za 1300 zł w tych samych datach.


Ok. Swoją drogą 1000 zł to "bardzo drogi lot"? Tanio już było.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2024 13:34

marecky81 napisał(a):
Ok. Swoją drogą 1000 zł to "bardzo drogi lot"? Tanio już było.


Tak, bo do większości miast w Europie można dolecieć nawet za połowę tej ceny.

Ja trochę rozumiem, że ogromne nowe lotnisko, które musi się szybko zwrócić. Ale Stambuł ma też w części azjatyckiej drugie, mniejsze lotnisko - Sabiha Gokcen - i tam loty są wcale nie tańsze.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2024 14:06

Stambuł - największe miasto Europy (oficjalnie 16 mln mieszkańców, nieoficjalnie pewnie ok. 30), jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Istniejące od ok. VII w.p.n.e najpierw jako Bizancjum, potem od V w.n.e jako Konstantynopol. Pod tą nazwą funkcjonowało oficjalnie aż do 1930 r., aczkolwiek Turcy Osmańscy już od początku nazywali miasto "Istanbul". Konstantynopol był stolicą Imperium Osmańskiego od 1453 r. aż do jego końca, czyli do 1923 r., kiedy to zniesiono sułtanat i powstała Republika Turecka. Ponieważ od 1683 r. Imperium stopniowo topniało, tracąc kolejne ziemie (szczególnie w Europie), centrum kraju zaczęło się przesuwać coraz bardziej na wschód. W końcu po Traktacie Wersalskim i Lozańskim (1920 i 1923) Turcji pozwolono zatrzymać w Europie jedynie mały skrawek (z bardzo ważnym dla nich historycznie Edirne), Mustafa Ataturk słusznie postanowił, że nie jest dobrze mieć stolicę tuż przy granicy, i to w dodatku z krajem wrogim, jakim była dla nich Grecja. W związku z tym przeniesiono stolicę w głąb Azji do Ankary, a w 1930 r. wystąpiono z apelem do świata o zaprzestanie używania nazwy "Konstantynopol" i zastąpienie jej "Stambułem". Pomimo utraty miana stolicy, Stambuł nadal jest kulturalnym, ekonomicznym i społecznym centrum Turcji.
Udało nam się zwiedzić ledwie część tego ogromnego miasta - wszystkie miejsca będą przedstawione nie według kolejności zwiedzania, a w porządku chronologicznym, historycznie.

Na początek oczywiście to, z czym to miasto kojarzy się chyba każdemu...

Hagia Sophia

Miejsce, w którym koniecznie trzeba być. To jak dla Rzymu Koloseum, a dla Paryża Wieża Eiffla. Powstała już w IV w.n.e (koniec budowy 360 r) i przez wieki była uważana za niedościgniony wzór w budowie kościołów, za twór doskonały. Więcej o historii tego miejsca nie będę się wymądrzał, bo większość pewnie ją zna z historii. Przypomnę tylko, że po 1453 r. przemianowano ją na meczet, potem po 1934 r. na muzeum, a od 2020 r. znów jest meczetem. Do 15 stycznia 2024 r. wejście do niej było darmowe i można było odwiedzać zarówno parter meczetu, jak i galerię na piętrze.

No i 15 stycznia władze Turcji dokonały czegoś, czego chyba nikt z turystów nie rozumie. O ile wprowadzenie opłat za wstęp nie jest wielką kontrowersją, to już ograniczenie wejścia dla turystów wyłącznie na galerię jest jakimś żartem. Dokładnie tak jest: za 25 euro (tanio nie jest!) wchodzi się jakimś bocznym wejściem (od strony Topkapi), po drewnianej prowizorycznej rampie na piętro, gdzie można podziwiać chrześcijańskie mozaiki (te, których Turcy nie zakryli, czyli mniejszość). Do części meczetowej mają wstęp tylko obywatele Turcji! Po licznych głosach oburzenia, jakie czytam w komentarzach w necie, przypuszczam, że z czasem władze ugną się i znów będzie można wchodzić na parter.

Z tego powodu nie mam wielu zdjęć z tego miejsca, bo na górze zrobiłem kilka, nastawiając się na foty z dołu - a tu po wyjściu odbiłem się od ochrony! Ale żadna top strata, bo zdjęć Hagia Sophia jest pełno w każdym zakątku internetu, i to znacznie lepszych od moich. Powiem tylko, że wrażenie jest niesamowite i żadne zdjęcia tego nie oddadzą. Aczkolwiek moim skromnym zdaniem, Błękitny Meczet jest ładniejszy.

001.JPG


002.JPG


003.JPG


004.JPG


005.JPG
Ostatnio edytowano 17.02.2024 19:48 przez marekkowalak, łącznie edytowano 2 razy
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 13.02.2024 15:20

Konstantynopol (już pod nazwą Istambuł) był stolicą Imperium Osmańskiego od 1453.

Hagia Sophia w kształcie z grubsza podobnym do dzisiejszego została zbudowana przez Justyniana w latach 30tych VI w. n.e. praktycznie od fundamentów. Wcześniej była to bazylika, duża, ale niczym specjalnie się wyróżniająca.
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 13.02.2024 16:01

Super, że jest nowa relacja ze Stambułu. Chętnie popatrzę co się zmieniło przez te kilka lat bo mimo usilnych starań jakoś nie udaje nam się tam wrócić :nie: .

Loty do tego miasta niestety nigdy tanie nie były. W 2020 r. mieliśmy bilety za coś ok 850 zł/osoba ale cóż z tego skoro COVID wszystko zamknął :-( .
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2024 16:07

marecky81 napisał(a):Konstantynopol (już pod nazwą Istambuł) był stolicą Imperium Osmańskiego od 1453.


Tak, czeski błąd, już poprawiony.

Natomiast wyraz "Istambuł" nigdy nie istniał. Albo po polsku Stambuł albo po turecku Istanbul.

W Imperium Osmańskim od początku nazywano miasto "Istanbul", jeszcze przed 1453 r., aczkolwiek używano również równolegle nazwy: Kostantiniyye. Natomiast oficjalnie w kontaktach międzynarodowych aż do 1930 nazwa brzmiała "Konstantynopol" i dopiero w 1930 r. Ataturk wymusił na wspólnocie międzynarodowej używanie nazwy Stambuł (Istanbul).

Hagia Sophia w kształcie z grubsza podobnym do dzisiejszego została zbudowana przez Justyniana w latach 30tych VI w. n.e. praktycznie od fundamentów. Wcześniej była to bazylika, duża, ale niczym specjalnie się wyróżniająca.


W obecnym kształcie tak. Ja pisałem o dacie jej budowy - oficjalnie przyjmuje się rok 360.
Ostatnio edytowano 18.02.2024 14:18 przez marekkowalak, łącznie edytowano 3 razy
Następna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Śladami Imperium Osmańskiego - Stambuł city break 2024
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone