Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Imperium Osmańskiego - Stambuł city break 2024

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2188
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2024 16:14

Aglaia napisał(a):Super, że jest nowa relacja ze Stambułu. Chętnie popatrzę co się zmieniło przez te kilka lat bo mimo usilnych starań jakoś nie udaje nam się tam wrócić :nie: .

Loty do tego miasta niestety nigdy tanie nie były. W 2020 r. mieliśmy bilety za coś ok 850 zł/osoba ale cóż z tego skoro COVID wszystko zamknął :-( .


Witaj!

Dokładnie tak, ja również mam wrażenie, że od pandemii loty bardzo podrożały. Do tego doszła wojna i upadek Ukrainian Airlines, które też miały fajne ceny na wielu trasach.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.02.2024 19:29

Hej, i ja się "dosiadam" do tej relacji, bo zapowiada się fajnie no i Stambuł działa jak magnes :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10914
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.02.2024 20:22

Popatrzę, bo będę kiedyś tam... bo na razie Liguria na topie, choć objazdówka samochodowa z docelowym Stambułem doczekała się już Excelowskich wyliczeń i planu.


marekkowalak napisał(a):Na początek garść informacji na temat logistyki.

Najtańsze w Stambule jest zakwaterowanie. Na booking, agoda czy airbnb możemy właściwie przeglądać w setkach ofert w cenach od nawet śmiesznych (rzędu 100 zł za pokój 2-osobowy w nienajgorszym standardzie). Naprawdę jest tego całe mnóstwo w każdej dzielnicy. Ja najpierw szukałem w okolicach Placu Taksim, a ostatecznie wylądowaliśmy w chyba najlepszej logistycznie dzielnicy, czyli Karakoy.


Ja mam wybrany/zapisany Hampton by Hilton Istanbul Zeytinburnu, blisko kolejki Marmaray lub bliżej zabytków Kalyon Hotel Istanbul. One nie wpisują się w Twój optymizm cenowy, ale nam pasują idealnie. No i mają swoje parkingi :idea:
Się zobaczy...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4733
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.02.2024 21:08

marekkowalak napisał(a):Dlatego też na dokładne zwiedzenie Stambułu należałoby przeznaczyć co najmniej 2-3 tygodnie. My mieliśmy do dyspozycji 4 dni, więc trzeba było coś wybrać. Padło na to, co moim zdaniem jest tam najciekawsze, czyli okres największej potęgi Imperium Osmańskiego, a więc XIV, XV i XVI wiek.

Chętnie będę zaglądać do Twojej relacji. Zobaczę, co udało się Wam zwiedzić przez te 4 dni, a czego my nie zobaczyliśmy podczas 2-dniowej wizyty. Na pewno coś nam się pokryje. Niedługo też zacznę relację ze Stambułu, ale najpierw muszę skończyć relację z Lizbony.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2188
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2024 21:21

te kiero napisał(a):
Ja mam wybrany/zapisany Hampton by Hilton Istanbul Zeytinburnu, blisko kolejki Marmaray lub bliżej zabytków Kalyon Hotel Istanbul. One nie wpisują się w Twój optymizm cenowy, ale nam pasują idealnie. No i mają swoje parkingi :idea:
Się zobaczy...


Witaj!

No, jeśli ma być z parkingiem, to faktycznie w Stambule wybór jest bardziej ograniczony - domyślam się, że cenowo również.

Ale popatrzyłem na te opcje, które masz zaznaczone - są w bardzo dobrym standardzie - i myślę, że w porównaniu z innymi miastami Europy również cenowo wypadają korzystnie.

Co do kolejki Marmaray - weź pod uwagę, że jest ona droższa niż pozostałe linie metra i reszta transportu miejskiego. Jest liczona jakoś dziwnie, ale nie pamiętam dokładnie, jak, bo jechaliśmy nią tylko raz i to jeden przystanek.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2188
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2024 21:21

tony montana napisał(a):Hej, i ja się "dosiadam" do tej relacji, bo zapowiada się fajnie no i Stambuł działa jak magnes :)


Witam :D :D

Oj, działa, działa. Ma coś w sobie...
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2188
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.02.2024 21:24

megidh napisał(a):Chętnie będę zaglądać do Twojej relacji. Zobaczę, co udało się Wam zwiedzić przez te 4 dni, a czego my nie zobaczyliśmy podczas 2-dniowej wizyty. Na pewno coś nam się pokryje. Niedługo też zacznę relację ze Stambułu, ale najpierw muszę skończyć relację z Lizbony.


Witaj!

W takim razie już się zapisuję do twojej czytelni w relacji ze Stambułu.

A Twoją Lizbonę też śledzę cały czas - i tam, w przeciwieństwie do mnie, zwiedziłaś chyba wszystko, co się dało. :lool: :lool:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4733
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.02.2024 21:27

marekkowalak napisał(a):
Witaj!

W takim razie już się zapisuję do twojej czytelni w relacji ze Stambułu.

Może będziemy się uzupełniać ?

marekkowalak napisał(a):A Twoją Lizbonę też śledzę cały czas - i tam, w przeciwieństwie do mnie, zwiedziłaś chyba wszystko, co się dało. :lool: :lool:

Na wszystko to nam zabrakło czasu. Jeszcze sporo miejsc tam pozostało przez nas nieodkrytych ;).
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 13.02.2024 21:36

marekkowalak napisał(a):
marecky81 napisał(a):

Na początku maja, czyli o idealnej porze roku na wycieczkę w tamte strony, połączenie kosztuje LOT za nieco ponad 1000 zł w obie strony poniedziałek-piątek. TA za 1300 zł w tych samych datach.


Zgadza się - ale dla jednej osoby. Ja liczyłem na parę.

I zwróć uwagę, że te najtańsze loty to są albo długie (np. powrót 15 godzin), albo bardzo ryzykowna ostatnio Lufthansa.


Byłam w Stambule w przerwie świątecznej w grudniu 2023, samochodem, całość za drogę wyszła około 2000 zł, paliwo, noclegi na trasie i winiety. Ale, że wiedziałam ,że w Stambule zostawię auto na parkingu i będę się przemieszczać komunikacją miejską, z ciekawości sprawdzałam ceny lotów, za trzy osoby , 2 dorosłe i 17 latka i zaczynały się od 3 tys.,(dla nas, bo preferujemy wyjazdy autem) bardzo drogo :/

nocleg w samym centrum-centrum (jak to nazwaliśmy :D ) kosztował nas 300 zł za dobę za dwa oddzielne pokoje z łazienkami i niezłym śniadaniem z cudownym widokiem, oraz parkingiem prywatnym, co w centrum Stambułu nie jest łatwe do znalezienia :)

relację z przyjemnością będę śledzić i wspominać

p.s. nam się udało zobaczyć pełną Hegę Sofię jeszcze za darmo, cena o której piszesz jest zawrotna w przełożeniu , na to co moim zdaniem w zamian się otrzymuje :/ tym bardziej, że są jakieś ograniczenia w zwiedzaniu, w grudniu ich nie było
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10914
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.02.2024 22:01

marekkowalak napisał(a):Co do kolejki Marmaray - weź pod uwagę, że jest ona droższa niż pozostałe linie metra i reszta transportu miejskiego. Jest liczona jakoś dziwnie, ale nie pamiętam dokładnie, jak, bo jechaliśmy nią tylko raz i to jeden przystanek.

Temat mam obcykany, 3 przystanki nie wychodzą bardzo drogo, ale kupię oczywiście kartę.

jolcix napisał(a):Byłam w Stambule w przerwie świątecznej w grudniu 2023, samochodem, całość za drogę wyszła około 2000 zł, paliwo, noclegi na trasie i winiety. Ale, że wiedziałam ,że w Stambule zostawię auto na parkingu i będę się przemieszczać komunikacją miejską, z ciekawości sprawdzałam ceny lotów, za trzy osoby , 2 dorosłe i 17 latka i zaczynały się od 3 tys.,(dla nas, bo preferujemy wyjazdy autem) bardzo drogo :/

nocleg w samym centrum-centrum (jak to nazwaliśmy :D ) kosztował nas 300 zł za dobę za dwa oddzielne pokoje z łazienkami i niezłym śniadaniem z cudownym widokiem, oraz parkingiem prywatnym, co w centrum Stambułu nie jest łatwe do znalezienia :)


Byłbym wdzięczny za namiar na noclegownię :?:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 13.02.2024 22:14

Cena za Hagia Sophia to kosmos, podobnie jak ceny za inne atrakcje turystyczne, o czym pewnie napiszesz później. Żeby było śmieszniej (a może straszniej) za wstęp do leżącego nieopodal muzeum Hagii Sophi też trzeba zapłacić 25Euro, czyli razem 50 Euro (za osobę), ale "na szczęście" jak się kupi w pakiecie Hagia Sophia+ muzeum jest taniej o .... 2,5 Euro czyli 47,5 Euro, promocja lepsza niż w biedrze. No i te ceny w euro, żeby nie trzeba było ich co chwilę zmieniać. Erdogan postanowił obcokrajowców łupić, Dobrze, że jeszcze do lokant turyści mogą wpaść na jedzenie, to chociaż tu nie są skubani z kasiurki, no i za free są wstepy do meczetów, ale wcale nie jestem pewny czy wkrótce do Błękitnego Meczetu nie będą sprzedawane bilety, bo wchodzi sie z bocznym wejściem, przy którym stoją jakieś budki.
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 13.02.2024 22:20

te kiero napisał(a):
Byłbym wdzięczny za namiar na noclegownię :?:


Tulip Guesthouse

to dobry nocleg, w dobrej cenie w tym terminie, bo jak patrzyłam w terminie wakacyjnym, to już cena zawrotna była, ale jednak trzeba pamiętać, żeby nie oczekiwać za wiele, jest poprawnie, czysto, prosto, ale lokalizacja jest obłędna, i tym się kierowaliśmy, a przede wszystkim prywatnym parkingiem, bo o to bardzo trudno w tym rejonie, tak blisko najważniejszych miejsc do zobaczenia
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10914
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.02.2024 08:32

jolcix napisał(a):
te kiero napisał(a):
Byłbym wdzięczny za namiar na noclegownię :?:


Tulip Guesthouse

to dobry nocleg, w dobrej cenie w tym terminie, bo jak patrzyłam w terminie wakacyjnym, to już cena zawrotna była, ale jednak trzeba pamiętać, żeby nie oczekiwać za wiele, jest poprawnie, czysto, prosto, ale lokalizacja jest obłędna, i tym się kierowaliśmy, a przede wszystkim prywatnym parkingiem, bo o to bardzo trudno w tym rejonie, tak blisko najważniejszych miejsc do zobaczenia


Dzięki, całkiem blisko Kalyona i interesujących miejsc, ale parking chyba przy ulicy...

_Piotrek_ napisał(a):Cena za Hagia Sophia to kosmos, podobnie jak ceny za inne atrakcje turystyczne, o czym pewnie napiszesz później.

Ja myślałem o zakupie Istanbul City Card (inna nazwa Istanbul E-pass); w pakietach szerszych jest taniej.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 14.02.2024 10:13

te kiero napisał(a):
_Piotrek_ napisał(a):Cena za Hagia Sophia to kosmos, podobnie jak ceny za inne atrakcje turystyczne, o czym pewnie napiszesz później.

Ja myślałem o zakupie Istanbul City Card (inna nazwa Istanbul E-pass); w pakietach szerszych jest taniej.


też byłem zainteresowany, ale nie do końca to jest takie opłacalne, dlatego że jak kupisz MUSEUM PASS İSTANBUL, to nie masz tam Hagii Sophii ani Cysterny Bazyliki, do tego pałac Topkapi jest bez Haremu i Hagia Irene, a każdy z nich kosztuje obcokrajowca dodatkowe 500 TRY. Owszem masz wejście do kilku dodatkowych muzeów, masz Pałac Dolmabahce, masz wieże Galata (uważam, że cholernie drogo - 650 TRY) ale to nie jest tak istotna korzyść.
Natomiast zakup Istanbul Touris Pass, czy Istanbul E-pass, DLA MNIE to już zupełne nieporozumienie.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2188
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 14.02.2024 14:51

_Piotrek_ napisał(a):
te kiero napisał(a):
_Piotrek_ napisał(a):Cena za Hagia Sophia to kosmos, podobnie jak ceny za inne atrakcje turystyczne, o czym pewnie napiszesz później.

Ja myślałem o zakupie Istanbul City Card (inna nazwa Istanbul E-pass); w pakietach szerszych jest taniej.


też byłem zainteresowany, ale nie do końca to jest takie opłacalne, dlatego że jak kupisz MUSEUM PASS İSTANBUL, to nie masz tam Hagii Sophii ani Cysterny Bazyliki, do tego pałac Topkapi jest bez Haremu i Hagia Irene, a każdy z nich kosztuje obcokrajowca dodatkowe 500 TRY. Owszem masz wejście do kilku dodatkowych muzeów, masz Pałac Dolmabahce, masz wieże Galata (uważam, że cholernie drogo - 650 TRY) ale to nie jest tak istotna korzyść.
Natomiast zakup Istanbul Touris Pass, czy Istanbul E-pass, DLA MNIE to już zupełne nieporozumienie.



Witam :D

Zgadzam si z Tobą w kwestii Istambul Tourist Pass. Jest ona masakrycznie droga (najtańsza - 1-dniowa za 120 euro) i opłaca się chyba tylko przy bardzo intensywnym zwiedzaniu płatnych zabytków. Oczywiście każdego w Stambule interesuje co innego, ale te najbardziej popularne atrakcje są w większości darmowe (meczety, Grand Bazaar, At Meydani, Istiklal, Most Galata) lub nie łapią się na zniżki z karty. Najważniejsze płatne atrakcje to oczywiście Hagia Sophia (25 euro), Topkapi (1500 lir - jest teraz tylko jedna opcja na całość) i Wieża Galaty (650 lir) plus ewentualnie rejs po Bosforze. A, no i są jeszcze palące Dolmabahce i Beylerbeyi. Więc jeśli planuje się takie podstawowe zwiedzanie, to karta nie ma większego sensu.

Jeśli chodzi o Istambul City Card, to... też nie jest zbyt opłacalna, moim zdaniem. Najtańsza (1-dniowa) kosztuje 20 euro. Przy położeniu najważniejszych miejsc wartych zwiedzania, bardzo trudno będzie to wyjeździć w jeden dzień. No, chyba że się mieszka gdzieś daleko w azjatyckiej części z codziennymi dojazdami Marmaray.

Istambulcard jest tańsza i może być używana przez kilka osób (maks. 5). Mnie przez 3,5 dnia wyszło w sumie na całą komunikację miejską ok. 80 zł za 2 osoby (w tym 25% tego to sam dojazd z lotniska).
Ostatnio edytowano 14.02.2024 22:14 przez marekkowalak, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Śladami Imperium Osmańskiego - Stambuł city break 2024 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone