Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 09.11.2021 21:09

piekara114 napisał(a):I na ten odcinek czekałam... trasę mam w planach, mam nadzieję, że ciągu 2,3 lat uda się plan zrealizować, kiedy będziemy sami na spokojnie jeździć na wakacje i tym samym bardziej objazdowe....

Ile czasu zajął Wam przejazd całą trasą? I czy na trasie są jakieś punkty, gdzie można zatrzymać się na posiłek czy nawet na dziki nocleg?


Ja tam kojarzę jeszcze inne miejsca na posiłek. Co do spania to nie jestem pewien, musiałabyś sprawdzić przepisy jakie tam obowiązują.


edit
busem przez świat tam nocowali i mówią jedynie, że nie mozna wjeżdzać między 21 a 7 rano.

https://youtu.be/rzoQ5ed_9KY

u mnie jeszcze jeden odcinek z Lefkady, więc pewnie za tydzień, półtorej dojedziemy tez na trasę transforgarską.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.11.2021 21:10

Gdy pierwszy raz przejeżdżaliśmy Transfogarską wodospady ( Bâlea , Capra , Arges i Piscul Negru ) były . . . i tyle :lol: Jakieś strużki wody , ładne ale bez zachwytu . Na Twoich zdjęciach wygląda poważniej i piękniej , bo z konkretną ilością wody 8)

piekara114 napisał(a):I na ten odcinek czekałam... trasę mam w planach, mam nadzieję, że ciągu 2,3 lat uda się plan zrealizować, kiedy będziemy sami na spokojnie jeździć na wakacje i tym samym bardziej objazdowe....


Transfogarska , Transalpina i TransBucegi za jednym razem :hearts:

piekara114 napisał(a):Ile czasu zajął Wam przejazd całą trasą? I czy na trasie są jakieś punkty, gdzie można zatrzymać się na posiłek czy nawet na dziki nocleg?


Pierwszy przejazd 9,5 godziny , ale w 2011 roku stan drogi nie pozwalał na swobodną jazdę , droga po południowej stronie była w przebudowie , w 2018 - 6,5 godziny mimo większej ilości postojów na zdjęcia , ochy i achy :smo: Myślę że nie należy wyznaczać sztywnych ram czasowych , bo być może zechcecie zobaczyć wszystkie wodospady i pospacerować nad tunelem , albo dalej po pięknych górach Fogaraskich :idea:

Na samej trasie w górach jest w okolicach jeziora Bâlea miejsce , gdzie można rozbić namiot , przy Cabana Bâlea Lac jest ( w każdym razie było ) bezpłatne WiFi , widziałem tam również kilka kamperów , po południowej stronie , w Budzie , nad jeziorem Vidraru ( zatoka Arges ) jest kamping , bardzo spokojny , w połowie opanowany przez wędkarzy , przy samej Trasie Transfogarskiej powstało kilka zajazdów , hotelików , restauracji . . .


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.11.2021 22:39

10 lat temu spaliśmy dwie noce na polu namiotowym w pobliżu tunelu. Teoretycznie było płatne, w praktyce nikt kasy nie chciał.
Zjeść coś można było w schronisku tuż przy parkingu, ale my "obraziliśmy się" na nie, bardziej pasowało nam pięknie położone nad samym Bâlea Lac (od parkingu spacerkiem nie jest daleko).
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.11.2021 23:29

woojtekg napisał(a):u mnie jeszcze jeden odcinek z Lefkady, więc pewnie za tydzień, półtorej dojedziemy tez na trasę transforgarską.

No nie wiem, nie wiem, ociągasz się coś z pisaniem :wink:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 10.11.2021 00:04

wiola2012 napisał(a):A czy Ty piszesz relację? Tyle odwiedzonych miejsc warto by pokazać :)


Do tej pory nigdy nie pisałem relacji, bo ani ze mnie pisarz, ani fotograf, w dodatku cienko u mnie z czasem. Ale możliwe, że koło Świąt (jak będzie lepiej z czasem) coś tam wrzucę, na zasadzie porównania spojrzenia na Rumunię - dałaś mi teraz do myślenia. :wink: :wink:

Natomiast jeśli chodzi o Rumunię, to ja głównie korzystałem z relacji steftesa, do którego nie mam szans, aby sięzbliżyć ani poziomem merytorycznym, ani zdjęciami :mrgreen: :mrgreen:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 10.11.2021 07:45

piotrf napisał(a):Gdy pierwszy raz przejeżdżaliśmy Transfogarską wodospady ( Bâlea , Capra , Arges i Piscul Negru ) były . . . i tyle :lol: Jakieś strużki wody , ładne ale bez zachwytu . Na Twoich zdjęciach wygląda poważniej i piękniej , bo z konkretną ilością wody 8)

Ok, zostałam przekonana, że jestem szczęściarą, bo mam większy wodospad :wink: , a tak poważnie to jestem szczęściarą bo tam byłam :D

piotrf napisał(a):Transfogarska , Transalpina i TransBucegi za jednym razem :hearts:


Fajnie by było, ale to trochę hardcore 8O

piotrf napisał(a):Myślę że nie należy wyznaczać sztywnych ram czasowych , bo być może zechcecie zobaczyć wszystkie wodospady i pospacerować nad tunelem , albo dalej po pięknych górach Fogaraskich :idea:

Pozdrawiam
Piotr

Też tak myślę :idea: Wszystko wyjdzie "w praniu"
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 10.11.2021 07:51

dangol napisał(a):10 lat temu spaliśmy dwie noce na polu namiotowym w pobliżu tunelu. Teoretycznie było płatne, w praktyce nikt kasy nie chciał.
Zjeść coś można było w schronisku tuż przy parkingu, ale my "obraziliśmy się" na nie, bardziej pasowało nam pięknie położone nad samym Bâlea Lac (od parkingu spacerkiem nie jest daleko).

Dwa dni, z piękną pogodą, w okolicach Transfogarskiej to raj :hearts: .
Ps. Czytałam dlaczego się obraziliście :lol:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 10.11.2021 08:02

marekkowalak napisał(a):
wiola2012 napisał(a):A czy Ty piszesz relację? Tyle odwiedzonych miejsc warto by pokazać :)


Do tej pory nigdy nie pisałem relacji, bo ani ze mnie pisarz, ani fotograf, w dodatku cienko u mnie z czasem. Ale możliwe, że koło Świąt (jak będzie lepiej z czasem) coś tam wrzucę, na zasadzie porównania spojrzenia na Rumunię - dałaś mi teraz do myślenia. :wink: :wink:

Natomiast jeśli chodzi o Rumunię, to ja głównie korzystałem z relacji steftesa, do którego nie mam szans, aby sięzbliżyć ani poziomem merytorycznym, ani zdjęciami :mrgreen: :mrgreen:



Wiele osób na tym Forum, nawet tu obecnych, robi przepiękne zdjęcia i prowadzi świetną narrację godną Cejrowskiego. Jeden zwróci uwagę na architekturę, inny na widoki, jeszcze inny potrafi tak słowem namalować to co widzi, że zdjęcia są praktycznie niepotrzebne, ktoś inny skupia się tylko na fotografiach.
Jestem umysł ścisły i pisanie dla mnie to wyzwanie :D , ale daje możliwość przeżywania wszystkiego jeszcze raz.
Poza tym, gdyby nie relacja, to nie dowiedziałabym się tylu interesujących rzeczy np.: że tablica na Transfogarskiej to brama spotkań, że buduje się średniowieczny zamek średniowiecznymi metodami, że 10 lat temu muzycy też grali przy schodach w Sighisoarze, nie posłuchałabym pieśni o Manolo i nie zdałabym sobie sprawy, że miałam szczęście, że padał deszcz bo wodospad był potężniejszy i wiele, wiele innych przykładów :hearts: .
Patrząc na zdjęcia myślę o uczuciach jakie mi towarzyszyły w danym miejscu, o okolicznościach i o tych rzeczach, o których się zapomina z czasem, taki trochę pamiętnik wakacyjny. Nawet jeśli nikt nie będzie chciał czytać, to i tak będę sobie pisała :wink:
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 10.11.2021 08:33

piekara114 napisał(a):
Ile czasu zajął Wam przejazd całą trasą? I czy na trasie są jakieś punkty, gdzie można zatrzymać się na posiłek czy nawet na dziki nocleg?


Sybin-do Curtea de Arges; wyjazd około 8.00 w Curtea byliśmy około 15.00. Bez zwiedzania Poenari, tylko punkty widokowe + kawa.
Co do noclegów jest kilka obiektów dostępnych nawet z platformy bókinga. Jest też coś takiego, choć tam nie spałem i nie pamiętam tego z trasy.

Napić się kawy (na pewno, bo piłem i chyba coś zjeść także) można np. tu.
Po za tym na parkingu pod tunelem są jakieś budy z jedzeniem, ale to wiadomo...

piotrf napisał(a):
Transfogarska , Transalpina i TransBucegi za jednym razem :hearts:


Da się :mrgreen:
Dodałbym jeszcze Przełom Czerwonej Wieży i Wąwóz Bicaz.

Jeśli można klasyfikować te trzy trasy górskie.
Transfogarska - najpiękniejsza a zakończenie w Curtea de Arges to wielka wiśnia na olbrzymim torcie.
Transalpina - najtrudniejsza technicznie dla samochodu i kierowcy, mniej disnejlandowata niz Tranfogaraska. Targowisko na przełęczy z możliwością zjedzenia mamałygi robionej w kociołku na palenisku i innych specjałów - miodzik.
TansBucegi - najdziksza i najbardziej naturalna. Zdrowa odtrutka po odruchach wymiotnych powodowanych przepychem zamku Peles (da się bez problemu zrealizować oba cele w jeden dzień, trzeba tylko mieć nocleg lub lepiej dwa w Sinaia). Tajemnicza, jak się człowiek naczyta o obcych z Bucegi a pogoda jest mglista to każda krowa za zakrętem jawi się jako ósmy pasażer Nostromo :lool:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.11.2021 09:30

Dzięki za podpowiedzi :D
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 10.11.2021 09:54

Co do nocowania na dziko w Rumunii to jest to drugi kraj ,po Albanii,w którym można spać na dziko na legalu. Kilkanaście lat temu wybraliśmy się na weekend majowy w Fogarasze, spaliśmy pod namiotem przy rzece pod zamkiem Poienari, teraz jest tam niestety szlaban. W tym roku nocowaliśmy, ale już w busiku, tuż pod zamkiem Poienari, to był początek lipca. Zero stresu. Jacyś Niemcy ,tez busikiem, ostro szukali noclegu, po czym uwalili się dosłownie metr za nami ( miejsca było kopiato...zawsze mnie to strasznie denerwuje jak 'wisza' na zderzaku)...
Wracając do tematu - spisz gdzie chcesz i nic za to nie grozi. Za to , między innymi, uwielbiam Rumunię 8)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 10.11.2021 15:42

SYBIN

Sybin przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Dzisiejszą noc spędzimy w Pensiunea Transilwania przy Str. Hipodromului 9A. Bardzo przyjemny pensjonat, wszędzie było czyściutko i pachnąco, a właściciel bardzo dobrze mówił po angielsku. Do Piata Mare nie było zbyt blisko, bo około 2 km pieszo. Marzyło nam się piwko, to poszliśmy spacerkiem :D .
Mijane budynki są przyjemne dla oka,

78.jpg

79.jpg


a w tym hotelu jeszcze przyjemniej by było nocować :oczko_usmiech:

80.jpg
Hotel Continental Forum


Tuż za nim znajduje się wejście na deptak.
Jest 19:30, słońce powoli zachodzi i ładnie oświetla front niektórych kamieniczek.

81.jpg

82.jpg

83.jpg


Po prawo hotel Împăratul Romanilor , który gościł nie tylko koronowane głowy ale też Johanna Straussa, Johannesa Brahmsa, Franciszka Liszta. Nas jeszcze nie gościł, ale kto wie .... :idea: :mrgreen:

84.jpg

wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 10.11.2021 16:14

Jak byśmy poszli dalej to dotarlibyśmy na Piata Mare, już nawet go widać, tylko, że nie zdążymy przed zamknięciem katedry prawosławnej Świętej Trójcy przy Strada Mitropoliei, skręcamy zatem w boczną uliczkę i cofamy się nieco. Przepiękna budowla jest już w zasięgu wzroku, przyspieszamy kroku, gdy widzimy, że duchowny zamierza zamykać. Pytam, czy nie moglibyśmy jeszcze na chwilę wejść, niestety, miłym głosem zaprasza nas jutro :) . Tak oto oglądamy cerkiew zza ogrodzenia. Wiemy, że jutro nie przyjdziemy.

85.jpg


Wracamy sobie ulicą Metroplitalną i mijamy ładną kamienicę zwaną Domem z Kariatydami (Casa cu cariatide). W miejscu obecnego budynku stał wcześniej dom znanego złotnika Sebastiana Hanna (1644-1713). W roku 1786 nieruchomość została kupiona przez hrabinę Rachelę Bethlen i została przebudowana, uzyskując obecny kształt.

86.jpg


I znaleźliśmy się w takim miejscu, że widać i Piata Mare i Piata Mica. Skręcamy na ten większy

87.jpg


Rozglądamy się dookoła. Plac jest bardzo duży i przestronny, wokół rozlokowały się restauracje i kawiarnie. Zachęcają do skorzystania z oferty i do odpoczynku. W dachach budynków znajdują się charakterystyczne dla miasta okna-oczy. Prawie każda kamienica to kawałek historii. Wszystkie świetnie opisane są u Danusi (dangol) :D

88.jpg

93.jpg

92.jpg


Katolicki kościół Św. Trójcy, zbudowany przez jezuitów w latach 1726-1733

91 katolicki kościół Św. Trójcy,.jpg


Piękna, bogato zdobiona budowla to urząd miasta Sybina

90.jpg

89.jpg

wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 10.11.2021 16:19

Teraz musimy się posilić. Czas na kolację. Wybieram specjalność lokalu, szef kuchni poleca, ciorba z fasolą, boczkiem w takim chlebku. Wyglądało atrakcyjnie, ale nie był to dobry pomysł, gdyż zupa wsiąkła w chlebek i jedzonko było bardzo gęste. Smakowo też takie sobie.

94.JPEG


Przy kolacji obserwujemy bawiące się przy fontannie dzieci. Nie jest to typowa fontanna tylko kilka słupów wody wybijające nierównomiernie i pod różnym ciśnieniem. Wielka frajda dla nich.

fontanna.jpg


Przed nami Wieża Ratuszowa , zwaną też Wieżą Rajców czyli Turnul Sfatului .

95.jpg


Pod nią znajduje się brama, którą przechodzimy na Piata Mica.

96.jpg


Robi się ciemno
Kierujemy się więc na Piata Huet by zerknąć na świątynię ewangelicką - Kościół Najświętszej Marii Panny w Sybinie. Zerkamy tylko , jest zamknięte a w dodatku chyba jest remont, widać że stoją rusztowania.

97.jpg

98.jpg
99.jpg


Mąż daje mi delikatne sygnały, że jest zmęczony dość intensywnym dniem i chciałby wrócić do domu. Noga trochę dokucza. Po ostatnim skręceniu czasami daje o sobie znać. Wracamy więc do pokoju taksówką :mrgreen: .

Jutro będziemy przekraczać granicę Grecji :hut: . Mogłabym iść spać, ale czekam na kod Qr, bo wtedy jeszcze dostawało się go po północy.
5 minut po północy przychodzą na meila kody z literką V, jest więc nadzieja, że na żadne testy nas nie wezmą :mrgreen:
:papa: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.11.2021 17:36

Piękne popołudniowe kolory w tej Sybinie
Pozwolę sobie nie zgodzić z tym że jako umysł ścisły nie potrafisz ładnie i składnie ;) pisać
Jest wręcz przeciwnie, oglądam i czytam z przyjemnością ! :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone