Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 08.11.2021 21:03

Trasa Transfogarska

Jak już pisałam wcześniej pogoda po raz drugi sprawiła nam psikusa i pokrzyżowała plan. Wg wszystkich prognoz miało być słonecznie. Częściowo mieliśmy szczęście, bo udało się bezpiecznie zejść, ale przecież Transfogarska przed nami, a niebo ciemne , tylko tylko jak zacznie padać. Nie ociągając się wskakujemy do auta.
Dość sprawnie pokonujemy 4 km do tunelu i punktu widokowego – zapory.

47.jpg

48.jpg


Więcej zdjęć nie ma, bo ulewa nas przegoniła :evil: .
Czekanie, że przestanie trochę nie miało sensu. Byłam zła, ale nie tylko zła, po prostu smutna, przygnębiona. Tyle czekaliśmy , taka frajda, takie piękne widoki, a tu ulewa i szaro :cry: .
Mój „Kubica” pomimo wszystko, miał uśmiech na twarzy i zadowolony pokonywał kolejne zakręty.
Może dlatego wypatrzył z daleka misia .Ten widok poprawił mi humor. Później jeszcze mijaliśmy matkę z 2 młodymi.

49.jpg


W strugach ulewnego deszczu, z piorunami, słabą widocznością, z brakiem zasięgu przejechaliśmy ponad 40 km.
Dopiero przed wodospadem Capra, słoneczko się zlitowało i nam zaświeciło :D .

50.jpg

51.jpg


Owcom zmienna pogoda w niczym nie przeszkadzała, spokojnie pasły się na soczysto zielonej trawie :) .

52.jpg

53.jpg


Wodospad Capra.

54a.jpg

54b.jpg


Jejku jak tu było pięknie :hearts: . A może jednak mieliśmy szczęście :idea: , może jeszcze ładniejszy spektakl mieliśmy dzięki zmaganiom chmur z promieniami słońca :?: . Na zdjęciach jest 50 % efekt, oczy inaczej to widziały :) .

55.jpg

55a.jpg

56.jpg

57.jpg

59.jpg

60.jpg


Tuż przed słynną serpentyną minęliśmy rowerzystę który zjeżdżał z góry z chłopcami. Jeden mały, razem z nim, w jakimś siedzisku, drugi, trochę większy, na swoim rowerze z tylu. Prędkość rozwinęli oszałamiającą, bo to akurat z górki się zjeżdża. Bałam się za nich :lol:
A oto i moja ulubiona asfaltowa wstążka. Tutaj, za tunelem, już tak pięknie słoneczko nie oświetlało zbocza, może o wcześniejszej godzinie by było ładniej, ale gdzieniegdzie jeszcze jest .

61.jpg

61a.jpg

65.jpg


Tym czerwonym wagonikiem można wjechać na górę
66.jpg

68.jpg

70.jpg


Kolejny punkt widokowy

W dole widać hotel Balea Cascada.

71 Hotel Bâlea Cascadă.jpg

75.jpg

77.jpg

Po lewo Poarta Intalnirii. Szczerze mówiąc, nie wiem co to za tablica pamiątkowa.

74 po lewo Poarta Intalnirii.jpg


Jeszcze rzut oka w dolinę

73.jpg


Dalsza droga to jeszcze wiele zakrętów, ale po zjechaniu na dół widoki już nie są takie zachwycające i przejrzystość słabsza, podążamy więc do Sybinu
:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4589
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 08.11.2021 21:35

wiola2012 napisał(a):Jejku jak tu było pięknie :hearts: . A może jednak mieliśmy szczęście :idea: , może jeszcze ładniejszy spektakl mieliśmy dzięki zmaganiom chmur z promieniami słońca :?: . Na zdjęciach jest 50 % efekt, oczy inaczej to widziały :) .
Obrazek

I może więcej wody leciało z góry, bo ulewa zasiliła wodospad ? :smo:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.11.2021 22:09

Wody w wodospadzie zdecydowanie więcej, niż my widzieliśmy - jednak ulewa na coś się przydała :wink:
Alemtak się cieszę, że my na Transfogaraskiej mieliśmy inną pogodę, dzięki temu okrężna górska wędrówka ponad tunelem bardzo nam się udała :D .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.11.2021 06:54

megidh napisał(a):I może więcej wody leciało z góry, bo ulewa zasiliła wodospad ? :smo:


dangol napisał(a):Wody w wodospadzie zdecydowanie więcej, niż my widzieliśmy - jednak ulewa na coś się przydała :wink:


A mi się wydawało, że ten wodospad skromny jakiś :mrgreen: .
Bardzo ładnie się prezentował, tylko te namioty niepotrzebne :wink:

dangol napisał(a): Alemtak się cieszę, że my na Transfogaraskiej mieliśmy inną pogodę, dzięki temu okrężna górska wędrówka ponad tunelem bardzo nam się udała :D .

Trochę Wam zazdroszczę :oops:
Widocznie, Tam Na Górze, macie lepsze znajomości :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.11.2021 09:07

wiola2012 napisał(a):
A mi się wydawało, że ten wodospad skromny jakiś :mrgreen:



No bo jak na wodospady, to faktycznie skromny - ale jak na TEN wodospad, to już lepiej :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 09.11.2021 10:02

Wspaniała jest ta trasa! Ty może marudziłaś ale ja uważam że świecące cały czas słońce i bezchmurne niebo zabrałoby uroku dolinie i wszystkim miejscom które pokazałaś w ostatnim odcinku. Chmury otulające szczyty górskie to piękny widok :hearts: No i misie :hearts: :hearts: :hearts: Chyba bym się ich bała :oops:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 09.11.2021 14:01

Pudelek napisał(a):
wiola2012 napisał(a):No właśnie, ale nie było przed wejściem informacji, że nie można. Skąd ja, turystka z dalekiego kraju, mam wiedzieć, że nie wolno. :wink:

w niektórych miejscach z góry zakładają, że każdy wie, iż w monastyrach nie wolno. .



Ja przed wyjazdem również czytałem na różnych stronach, że w Rumunii często jest dopłata za fotografowanie w wielu miejscach.

Tymczasem na miejscu... okazało się ,że nie dość, że mogłem robić zdjęcia absolutnie wszędzie (także w monastyrach i kościołach, np. Dumbarva, Alba Iulia, Cozia, Curtea de Arges - bazylika + Cerkiew Książęca, Ramnicu Valcea, Bukareszcie), to w dodatku nigdzie nikt nie kazał mi za to dopłacać. 8O

Tak że nie wiem, od czego to zależy.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 09.11.2021 14:03

wiola2012 napisał(a):W strugach ulewnego deszczu, z piorunami, słabą widocznością, z brakiem zasięgu przejechaliśmy ponad 40 km.
Dopiero przed wodospadem Capra, słoneczko się zlitowało i nam zaświeciło :D .


Ja zjeżdżałem na południe do Curtea de Arges i trasa w tą stronę, poza odcinkiem wysokogórskim, wydawała mi się mocno nużąca.
Co do pogody, to mnie się trafiła taka lampa, że wokół Lacul Balea obrazki były jak z plaży w Chorwacji.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 09.11.2021 14:10

wiola2012 napisał(a):

Po lewo Poarta Intalnirii. Szczerze mówiąc, nie wiem co to za tablica pamiątkowa.



Pamiątka ukończenia trasy w 1974 r. Budowali Tranfogarską z dwóch stron, w tym właśnie miejscu się spotkali i stąd ta pamiątkowa "Poarta Intalnirii" czyli "Brama Spotkania"
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 09.11.2021 15:13

marekkowalak napisał(a):
Tak że nie wiem, od czego to zależy.

od gospodarzy. W niektórych monastyrach, zwłaszcza tych mniejszych, młode uśmiechnięte mniszki same zachęcały do fotografowania, w innych kazały nawet schować aparat do torby, abym przez przypadek "z ukrycia" czegoś takiego nie zrobił. Podobnie w Serbii i Macedonii.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.11.2021 17:15

Kapitańska Baba napisał(a):Wspaniała jest ta trasa! Ty może marudziłaś ale ja uważam że świecące cały czas słońce i bezchmurne niebo zabrałoby uroku dolinie i wszystkim miejscom które pokazałaś w ostatnim odcinku. Chmury otulające szczyty górskie to piękny widok :hearts:

Najważniejsze to umieć znaleźć pozytyw w każdej sytuacji :D. I cieszę się, że Tobie też się podobało :hearts:

Kapitańska Baba napisał(a):No i misie :hearts: :hearts: :hearts: Chyba bym się ich bała :oops:

Siedziały dość grzecznie przy drodze. Niektórzy zawracali i podjeżdżali bliżej. Ja mężowi zabroniłam :oops:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.11.2021 17:16

marekkowalak napisał(a):
Tymczasem na miejscu... okazało się ,że nie dość, że mogłem robić zdjęcia absolutnie wszędzie (także w monastyrach i kościołach, np. Dumbarva, Alba Iulia, Cozia, Curtea de Arges - bazylika + Cerkiew Książęca, Ramnicu Valcea, Bukareszcie), to w dodatku nigdzie nikt nie kazał mi za to dopłacać. 8O

A czy Ty piszesz relację? Tyle odwiedzonych miejsc warto by pokazać :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.11.2021 17:22

Kiepura napisał(a):Ja zjeżdżałem na południe do Curtea de Arges i trasa w tą stronę, poza odcinkiem wysokogórskim, wydawała mi się mocno nużąca.
Co do pogody, to mnie się trafiła taka lampa, że wokół Lacul Balea obrazki były jak z plaży w Chorwacji.

Każdy odbiera trasę inaczej, zależy od pogody, nastroju, kierunku itp. Może zbyt wiele się po niej spodziewałeś :idea: , że będzie cała widokowa. Faktycznie są momenty między wzgórzami, drzewami, mało ciekawe, trochę nużące, ale te ciekawe, wysokogórskie rekompensują wszystko :D

marekkowalak napisał(a):
wiola2012 napisał(a):
Po lewo Poarta Intalnirii. Szczerze mówiąc, nie wiem co to za tablica pamiątkowa.

Pamiątka ukończenia trasy w 1974 r. Budowali Tranfogarską z dwóch stron, w tym właśnie miejscu się spotkali i stąd ta pamiątkowa "Poarta Intalnirii" czyli "Brama Spotkania"

Dzięki :) , tej informacji mi brakowało, znalazłam nazwę "brama spotkania", nic mi to jednak nie mówiło.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.11.2021 17:49

I na ten odcinek czekałam... trasę mam w planach, mam nadzieję, że ciągu 2,3 lat uda się plan zrealizować, kiedy będziemy sami na spokojnie jeździć na wakacje i tym samym bardziej objazdowe....

Ile czasu zajął Wam przejazd całą trasą? I czy na trasie są jakieś punkty, gdzie można zatrzymać się na posiłek czy nawet na dziki nocleg?
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.11.2021 19:46

piekara114 napisał(a):I na ten odcinek czekałam... trasę mam w planach, mam nadzieję, że ciągu 2,3 lat uda się plan zrealizować, kiedy będziemy sami na spokojnie jeździć na wakacje i tym samym bardziej objazdowe....

Jestem pewna, że wszystko ze szczegółami sobie zaplanujesz :D .

piekara114 napisał(a):Ile czasu zajął Wam przejazd całą trasą? I czy na trasie są jakieś punkty, gdzie można zatrzymać się na posiłek czy nawet na dziki nocleg?

Z Curtea de Arges do Poenari pół godziny, w Poenari - 1,5 max 2 godziny z wejściem i zejściem, od Poenari do Sibiu 3,5-4 godz. z chyba 5 przystankami na zdjęcia. Przy ładnej pogodzie mogłoby być dłużej.
Zjeść można na 100 % na campingu przy Poenari, myślę, że w okolicach hotelu Balea https://goo.gl/maps/9KmRRU7sJqBxPb9j6 też się coś znajdzie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone