Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Rzym - Michał - październik 2019

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.11.2019 19:58

mysza73 napisał(a):Fajny ten Wasz spacerek :mrgreen:
Nie było mnie w Rzymie już ponad rok ... to duże zaniedbanie z mojej strony i czas to naprawić :lol:
Czyżbyś bilety na ferie kupiła? czy coś innego zaplanowałaś?

mchrob napisał(a):A mogli tam spychacze puścić i miejsce pod developerkę byłoby zacne ;)
Gdyby to był Kraków to pewnie władza bardzo by się ucieszyła z takiej potencjalnej możliwości...
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 04.11.2019 19:10

4 - ostatni dzień w Rzymie

Ten dzień już był naszym ostatnim dniem :( w Rzymie, więc po śniadanku i spakowaniu się, wychodzimy z naszego cudownego mieszkanka. Wcześniej uzgodniłem z właścicielem, że klucze mam zostawić na stole i trzasnąć drzwiami (zamek zatrzaskowy) więc tak około 9.30 trzepnęliśmy ;) drzwiami i poszliśmy na metro.
Ponieważ mieliśmy teraz nasza dużą walizkę, więc żeby z nią cały dzień nie łazić, standardowo wyszukałem jakiejś przechowalni bagażu.
Skorzystałem z sieci https://luggagehero.com
Najbliższy dworca Termini był punkt przy Via Marsala 92 (sklepik z pamiątkami). Wcześniej zalogowałem się do serwisu, zabukowałem jedną walizkę. Po wyjściu z metra, do punktu szliśmy około 15 minut. Oddajemy walizkę, klikamy w SMS-ie jakie dostaliśmy "start time" i tyle. Koszt to 1EUR za godzinę storejdżu ;) Nie więcej jednak niż 8EUR dziennie. 2EUR opłata stała za usługę.

Następnie kierujemy się na przystanek autobusu 75 jadącego na wzgórze Janikulum :) Wzgórze ma ciekawą i bogatą historię, warto wspomnieć że tutaj już od prawie 500 r pne była osada, potem fort aż po walki w 1849 roku o odzyskanie niepodległości przez Włochów z wojskami Napoleona III. Jest też miejscem pochówku znanych postaci.
Jazda trwa około 30 minut (co jest swojego rodzaju też fajną atrakcją ;) ). Wysiadamy na przystanku Carini/Pilo. Mamy do przejścia około 1km do Terrazza del Gianicolo. Od samego wejścia rosną piękne platany, które dają dużo cienia.

DSC_5866_00588.jpg

DSC_5867_00589.jpg

W całym parku jest dużo niewielkich postumentów z popiersiami sławnych włochów. To posągi memorialne ku czci tych, którzy brali udział w walkach o niepodległość.
DSC_5868_00590.jpg

Po środku stoi pomnik Garibaldiego
DSC_5869_00591.jpg

Stąd jest bardzo fajna panorama na cały Rzym
DSC_5870_00592.jpg

DSC_5871_00593.jpg

DSC_5874_00596.jpg

Trochę krążymy po parku, bo jesteśmy tutaj także z innego powodu ...
DSC_5875_00597.jpg

Schodzimy trochę ponizej głównego muru widokowego i ustawiam się na z góry dobrze upatrzonej pozycji ;) 8)
DSC_5876_00598.jpg

pozdrawiam, Michał
mysza73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.11.2019 16:31

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Fajny ten Wasz spacerek :mrgreen:
Nie było mnie w Rzymie już ponad rok ... to duże zaniedbanie z mojej strony i czas to naprawić :lol:
Czyżbyś bilety na ferie kupiła? czy coś innego zaplanowałaś?
W maju się wybieram, ze szwagierką :oczko_usmiech:
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 05.11.2019 21:27

Pius IX zdecydował się wprowadzić oficjalny sygnał oznajmiający południe. Pierwsze strzały z działa padły 1 grudnia 1847 roku, ale nie z obecnego miejsca, a z Zamku Świętego Anioła. Pierwsze strzały z Janikulum oddano 24 stycznia 1904. II wojna światowa przerwała tę tradycję. Wznowioną ją 21 kwietnia 1959 roku, z okazji 2712 urodzin Wiecznego Miasta.
I odtąd codziennie w samo południe jest oddawany strzał z działa. Co prawda może z Zamku św. Anioła to jeszcze byłoby coś słychać w Watykanie, ale z tej odległości to nie ma mowy ;) :lol:
No ale tradycja została :)

Żołnierze wytaczają działo
DSC_5878_00600.jpg

Ready ... Tłum wraz z dowódca odlicza tre, duo, uno ...
DSC_5880_00602.jpg

Pal !
DSC_5885_00607.jpg

Zasadziłem się dość dobrze na końcu murka, tak by mieć cały kadr dla siebie. Jak już żołnierze wytoczyli działo, to przypomniało mi się, że mam w kieszeni chusteczki higieniczne. Zrobiłem sobie prowizoryczne zatyczki. Powiedziałem stojącej obok Córce, żeby też sobie włożyła do uszu ...
No i jak tak sobie zobaczyłem to co wytoczyli, to sobie pomyślałem, że kiedyś tam marzyłem za młodu, że będę z Nikonami latał gdzieś jako reporter wojenny, ale wiecie, te młodzieńcze marzenia :lol: No i że mam małe doświadczenie w fotografowaniu strzelających dział kaliber (na oko 100mm) to niestety sprawiło, że zdjęcie jest poruszone. :oczko_usmiech:
Powiem tak, pierd.nięcie jest takie, że ewidentnie wstrząsnął mną podmuch będąc w linii prostej około 10 m od wylotu lufy. Dobrze, że włożyłem zatyczki :roll:
Ale wrażenie jest super :!: Jeszcze chwilę unosi się w powietrzu zapach siarki. Żołnierze chowają działo i koniec tej swoistej kukułki :lol:
DSC_5887_00609.jpg

No to czas wracać do centrum, jeszcze po drodze mijamy budynek zwany Domem Michała Anioła ...
DSC_5889_00611.jpg

Chwilę czekamy na autobus, ale to sobota i Włochy ;) więc nie przyjeżdża. Nie chcemy tracić czasu, więc z buta docieramy w okolice Ponte Principe Amedeo Savoia Aosta i tam w autobus do miejsca o którym pisałem, że zrobiło na nas wrażenie, ale zostawiliśmy je na dziś. Żona zaordynowała ;) że idziemy na pizze. Tutaj :)
IMG_20191011_182302918_HDR.jpg

Corso Vittorio Emanuele II, 35, www.alicepizza.it
Lokal mały, raczej ciasny, parę blatów i stolików, trochę stołków barowych.
IMG_20191011_182219841_HDR.jpg

IMG_20191011_182246819_HDR.jpg

IMG_20191012_133128580_HDR.jpg

To co tutaj się odjaniepawla przechodzi ludzkie pojęcie. Ilość ludzi na minutę zamawiająca pizze, od turystów, ale kończąc na dojrzałych krawacikach którzy wpadli tu na szybki lunch z pracy, jest jakimś obłędem.
Powiedzieć, że laski z obsługi się uwijają jak w ukropie - to nic nie powiedzieć :lol:
Do tego ten może trudny na dłuższą metę, ale jakże charakterystyczny chaos włoski, przekrzykiwania się, głośne rozmowy ... Kwintesencja tego co mógłbym oczekiwać po "włoskości". :wink:
Dobra, ale to nic. Nie wiem ile jest rodzajów pizzy. Co około 5 minut wjeżdża kolejna taca z kuchni. Często w smakach jakich nie było do tej pory. Smak - obłęd. Lepszej w życiu nie jadłem 8O
Za te tacki co są na zdjęciu (ale jeszcze była trzecia taka, tylko fotki nie zrobiłem :oops: ) zapłaciliśmy niepełne 20EUR. Jedzenia na 4 osoby (choć dzieci dały radę ;) ) do porzygu :oczko_usmiech:

pozdrawiam, Michał
Polecam, zachęcam, dla atmosfery i smaku - warto :!:
lotnikwsk
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 05.11.2019 21:42

Takie strzały to jest coś :roll: 100mm 8O
Ja kiedyś to strzelałem ale tylko z Zura 23 mm a i tak była fajna frajda :D
...takie działko przeciwlotnicze :mrgreen:
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 05.11.2019 21:47

lotnikwsk napisał(a):Takie strzały to jest coś :roll:

Jest wrażenie, przyznaję :)

pozdrawiam, Michał
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.11.2019 22:46

Takie pizze na tackach jedliśmy w czasie wakacji w Toskanii... Stoisz w kolejce wybierasz w myślach co Ci pasuje, a jak przyjdzie do kupowania to już całkiem coś innego jest dostępne.... Niektóre to były ciekawe: z ogórkami czy cukiniami :roll: ...
marze_na
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.11.2019 23:00

majkik75 napisał(a):Polecam, zachęcam, dla atmosfery i smaku - warto

Dzięki :D . Kolekcjonuję takie sprawdzone miejscówki :hut: .

piekara114 napisał(a):Takie pizze na tackach jedliśmy w czasie wakacji w Toskanii...

Toskania to jedyny odwiedzony przeze mnie region Włoch, gdzie ani razu nie poszliśmy na pizzę :oczko_usmiech: .
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 08:34

piekara114 napisał(a):Takie pizze na tackach jedliśmy w czasie wakacji w Toskanii... Stoisz w kolejce wybierasz w myślach co Ci pasuje, a jak przyjdzie do kupowania to już całkiem coś innego jest dostępne.... Niektóre to były ciekawe: z ogórkami czy cukiniami :roll: ...

Tutaj jest sytuacja bardzo dynamiczna :lol: Bierze się w ogóle numerek z automatu, czeka na swoją kolej i i tak czekamy, już mamy swoje typy upatrzone a jak doszło do zamawiania to było kilka innych. Ale chyba nie ma tutaj "złej" pizzy 8)
A ciekawe - pytamy panią czy jest "hawajska". Pani na nas patrzy jak byśmy byli z kosmosu i mówi, że pizzy z owocami nie mają :roll: :oczko_usmiech:

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 08:35

marze_na napisał(a):[
Dzięki :D . Kolekcjonuję takie sprawdzone miejscówki :hut: .

Cieszę się :) Proszę bardzo :papa:

pozdrawiam, Michał
marze_na
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.11.2019 08:58

majkik75 napisał(a):A ciekawe - pytamy panią czy jest "hawajska". Pani na nas patrzy jak byśmy byli z kosmosu i mówi, że pizzy z owocami nie mają :roll: :oczko_usmiech:

Bo Włosi nie uznają ananasa na pizzy i uważają ten amerykański ponoć wymysł za profanację :mrgreen:.
Pizzę z ananasem da się oczywiście kupić w Italii, tylko wtedy od razu wiesz, że to lokal skrojony pod turystów :lol: .
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 09:13

marze_na napisał(a):Bo Włosi nie uznają ananasa na pizzy i uważają ten amerykański ponoć wymysł za profanację :mrgreen:.
Pizzę z ananasem da się oczywiście kupić w Italii, tylko wtedy od razu wiesz, że to lokal skrojony pod turystów :lol: .

Tak, zgadza się. Tak samo jak nie uświadczy się "sosów", które też są raczej naszym zwyczajem a tam nie bardzo ;)

pozdrawiam, Michał
mysza73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.11.2019 09:18

Też zapisałam sobie ten adresik :oczko_usmiech:
Magda O.
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 06.11.2019 09:26

Uwielbiam tą rzymską pizzę w kawałkach. Nie zdarzyło nam się zjeść niesmacznej. Najlepsza ( ale też i najdroższa) jest w Pizzarium, której właścicielem jest włoski kucharz - celebryta Gabriele Bonci. Pana Gabriele spotkaliśmy raz nawet " na mieście", ale wstydziliśmy się podejść :oops:
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 09:49

Magda O. napisał(a):Najlepsza ( ale też i najdroższa) jest w Pizzarium...

O widzisz, a ja sobie to muszę zapamiętać, bo nie wiedziałem :oops: No jest do czego wracać :mrgreen:

pozdrawiam, Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Rzym - Michał - październik 2019 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019