Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rzym - Michał - październik 2019

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15935
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.11.2019 20:58

mysza73 napisał(a):Fajny ten Wasz spacerek :mrgreen:
Nie było mnie w Rzymie już ponad rok ... to duże zaniedbanie z mojej strony i czas to naprawić :lol:
Czyżbyś bilety na ferie kupiła? czy coś innego zaplanowałaś?

mchrob napisał(a):A mogli tam spychacze puścić i miejsce pod developerkę byłoby zacne ;)
Gdyby to był Kraków to pewnie władza bardzo by się ucieszyła z takiej potencjalnej możliwości...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 04.11.2019 20:10

4 - ostatni dzień w Rzymie

Ten dzień już był naszym ostatnim dniem :( w Rzymie, więc po śniadanku i spakowaniu się, wychodzimy z naszego cudownego mieszkanka. Wcześniej uzgodniłem z właścicielem, że klucze mam zostawić na stole i trzasnąć drzwiami (zamek zatrzaskowy) więc tak około 9.30 trzepnęliśmy ;) drzwiami i poszliśmy na metro.
Ponieważ mieliśmy teraz nasza dużą walizkę, więc żeby z nią cały dzień nie łazić, standardowo wyszukałem jakiejś przechowalni bagażu.
Skorzystałem z sieci https://luggagehero.com
Najbliższy dworca Termini był punkt przy Via Marsala 92 (sklepik z pamiątkami). Wcześniej zalogowałem się do serwisu, zabukowałem jedną walizkę. Po wyjściu z metra, do punktu szliśmy około 15 minut. Oddajemy walizkę, klikamy w SMS-ie jakie dostaliśmy "start time" i tyle. Koszt to 1EUR za godzinę storejdżu ;) Nie więcej jednak niż 8EUR dziennie. 2EUR opłata stała za usługę.

Następnie kierujemy się na przystanek autobusu 75 jadącego na wzgórze Janikulum :) Wzgórze ma ciekawą i bogatą historię, warto wspomnieć że tutaj już od prawie 500 r pne była osada, potem fort aż po walki w 1849 roku o odzyskanie niepodległości przez Włochów z wojskami Napoleona III. Jest też miejscem pochówku znanych postaci.
Jazda trwa około 30 minut (co jest swojego rodzaju też fajną atrakcją ;) ). Wysiadamy na przystanku Carini/Pilo. Mamy do przejścia około 1km do Terrazza del Gianicolo. Od samego wejścia rosną piękne platany, które dają dużo cienia.

DSC_5866_00588.jpg


DSC_5867_00589.jpg


W całym parku jest dużo niewielkich postumentów z popiersiami sławnych włochów. To posągi memorialne ku czci tych, którzy brali udział w walkach o niepodległość.
DSC_5868_00590.jpg


Po środku stoi pomnik Garibaldiego
DSC_5869_00591.jpg


Stąd jest bardzo fajna panorama na cały Rzym
DSC_5870_00592.jpg


DSC_5871_00593.jpg


DSC_5874_00596.jpg


Trochę krążymy po parku, bo jesteśmy tutaj także z innego powodu ...
DSC_5875_00597.jpg


Schodzimy trochę ponizej głównego muru widokowego i ustawiam się na z góry dobrze upatrzonej pozycji ;) 8)
DSC_5876_00598.jpg


pozdrawiam, Michał
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13094
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.11.2019 17:31

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Fajny ten Wasz spacerek :mrgreen:
Nie było mnie w Rzymie już ponad rok ... to duże zaniedbanie z mojej strony i czas to naprawić :lol:
Czyżbyś bilety na ferie kupiła? czy coś innego zaplanowałaś?
W maju się wybieram, ze szwagierką :oczko_usmiech:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 05.11.2019 22:27

Pius IX zdecydował się wprowadzić oficjalny sygnał oznajmiający południe. Pierwsze strzały z działa padły 1 grudnia 1847 roku, ale nie z obecnego miejsca, a z Zamku Świętego Anioła. Pierwsze strzały z Janikulum oddano 24 stycznia 1904. II wojna światowa przerwała tę tradycję. Wznowioną ją 21 kwietnia 1959 roku, z okazji 2712 urodzin Wiecznego Miasta.
I odtąd codziennie w samo południe jest oddawany strzał z działa. Co prawda może z Zamku św. Anioła to jeszcze byłoby coś słychać w Watykanie, ale z tej odległości to nie ma mowy ;) :lol:
No ale tradycja została :)

Żołnierze wytaczają działo
DSC_5878_00600.jpg


Ready ... Tłum wraz z dowódca odlicza tre, duo, uno ...
DSC_5880_00602.jpg


Pal !
DSC_5885_00607.jpg


Zasadziłem się dość dobrze na końcu murka, tak by mieć cały kadr dla siebie. Jak już żołnierze wytoczyli działo, to przypomniało mi się, że mam w kieszeni chusteczki higieniczne. Zrobiłem sobie prowizoryczne zatyczki. Powiedziałem stojącej obok Córce, żeby też sobie włożyła do uszu ...
No i jak tak sobie zobaczyłem to co wytoczyli, to sobie pomyślałem, że kiedyś tam marzyłem za młodu, że będę z Nikonami latał gdzieś jako reporter wojenny, ale wiecie, te młodzieńcze marzenia :lol: No i że mam małe doświadczenie w fotografowaniu strzelających dział kaliber (na oko 100mm) to niestety sprawiło, że zdjęcie jest poruszone. :oczko_usmiech:
Powiem tak, pierd.nięcie jest takie, że ewidentnie wstrząsnął mną podmuch będąc w linii prostej około 10 m od wylotu lufy. Dobrze, że włożyłem zatyczki :roll:
Ale wrażenie jest super :!: Jeszcze chwilę unosi się w powietrzu zapach siarki. Żołnierze chowają działo i koniec tej swoistej kukułki :lol:
DSC_5887_00609.jpg


No to czas wracać do centrum, jeszcze po drodze mijamy budynek zwany Domem Michała Anioła ...
DSC_5889_00611.jpg


Chwilę czekamy na autobus, ale to sobota i Włochy ;) więc nie przyjeżdża. Nie chcemy tracić czasu, więc z buta docieramy w okolice Ponte Principe Amedeo Savoia Aosta i tam w autobus do miejsca o którym pisałem, że zrobiło na nas wrażenie, ale zostawiliśmy je na dziś. Żona zaordynowała ;) że idziemy na pizze. Tutaj :)
IMG_20191011_182302918_HDR.jpg

Corso Vittorio Emanuele II, 35, www.alicepizza.it
Lokal mały, raczej ciasny, parę blatów i stolików, trochę stołków barowych.
IMG_20191011_182219841_HDR.jpg


IMG_20191011_182246819_HDR.jpg


IMG_20191012_133128580_HDR.jpg


To co tutaj się odjaniepawla przechodzi ludzkie pojęcie. Ilość ludzi na minutę zamawiająca pizze, od turystów, ale kończąc na dojrzałych krawacikach którzy wpadli tu na szybki lunch z pracy, jest jakimś obłędem.
Powiedzieć, że laski z obsługi się uwijają jak w ukropie - to nic nie powiedzieć :lol:
Do tego ten może trudny na dłuższą metę, ale jakże charakterystyczny chaos włoski, przekrzykiwania się, głośne rozmowy ... Kwintesencja tego co mógłbym oczekiwać po "włoskości". :wink:
Dobra, ale to nic. Nie wiem ile jest rodzajów pizzy. Co około 5 minut wjeżdża kolejna taca z kuchni. Często w smakach jakich nie było do tej pory. Smak - obłęd. Lepszej w życiu nie jadłem 8O
Za te tacki co są na zdjęciu (ale jeszcze była trzecia taka, tylko fotki nie zrobiłem :oops: ) zapłaciliśmy niepełne 20EUR. Jedzenia na 4 osoby (choć dzieci dały radę ;) ) do porzygu :oczko_usmiech:

pozdrawiam, Michał
Polecam, zachęcam, dla atmosfery i smaku - warto :!:
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2216
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 05.11.2019 22:42

Takie strzały to jest coś :roll: 100mm 8O
Ja kiedyś to strzelałem ale tylko z Zura 23 mm a i tak była fajna frajda :D
...takie działko przeciwlotnicze :mrgreen:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 05.11.2019 22:47

lotnikwsk napisał(a):Takie strzały to jest coś :roll:


Jest wrażenie, przyznaję :)

pozdrawiam, Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15935
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.11.2019 23:46

Takie pizze na tackach jedliśmy w czasie wakacji w Toskanii... Stoisz w kolejce wybierasz w myślach co Ci pasuje, a jak przyjdzie do kupowania to już całkiem coś innego jest dostępne.... Niektóre to były ciekawe: z ogórkami czy cukiniami :roll: ...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8781
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.11.2019 00:00

majkik75 napisał(a):Polecam, zachęcam, dla atmosfery i smaku - warto

Dzięki :D . Kolekcjonuję takie sprawdzone miejscówki :hut: .



piekara114 napisał(a):Takie pizze na tackach jedliśmy w czasie wakacji w Toskanii...

Toskania to jedyny odwiedzony przeze mnie region Włoch, gdzie ani razu nie poszliśmy na pizzę :oczko_usmiech: .
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 09:34

piekara114 napisał(a):Takie pizze na tackach jedliśmy w czasie wakacji w Toskanii... Stoisz w kolejce wybierasz w myślach co Ci pasuje, a jak przyjdzie do kupowania to już całkiem coś innego jest dostępne.... Niektóre to były ciekawe: z ogórkami czy cukiniami :roll: ...


Tutaj jest sytuacja bardzo dynamiczna :lol: Bierze się w ogóle numerek z automatu, czeka na swoją kolej i i tak czekamy, już mamy swoje typy upatrzone a jak doszło do zamawiania to było kilka innych. Ale chyba nie ma tutaj "złej" pizzy 8)
A ciekawe - pytamy panią czy jest "hawajska". Pani na nas patrzy jak byśmy byli z kosmosu i mówi, że pizzy z owocami nie mają :roll: :oczko_usmiech:

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 09:35

marze_na napisał(a):[
Dzięki :D . Kolekcjonuję takie sprawdzone miejscówki :hut: .


Cieszę się :) Proszę bardzo :papa:

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8781
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.11.2019 09:58

majkik75 napisał(a):A ciekawe - pytamy panią czy jest "hawajska". Pani na nas patrzy jak byśmy byli z kosmosu i mówi, że pizzy z owocami nie mają :roll: :oczko_usmiech:

Bo Włosi nie uznają ananasa na pizzy i uważają ten amerykański ponoć wymysł za profanację :mrgreen:.
Pizzę z ananasem da się oczywiście kupić w Italii, tylko wtedy od razu wiesz, że to lokal skrojony pod turystów :lol: .
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 10:13

marze_na napisał(a):Bo Włosi nie uznają ananasa na pizzy i uważają ten amerykański ponoć wymysł za profanację :mrgreen:.
Pizzę z ananasem da się oczywiście kupić w Italii, tylko wtedy od razu wiesz, że to lokal skrojony pod turystów :lol: .


Tak, zgadza się. Tak samo jak nie uświadczy się "sosów", które też są raczej naszym zwyczajem a tam nie bardzo ;)

pozdrawiam, Michał
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13094
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.11.2019 10:18

Też zapisałam sobie ten adresik :oczko_usmiech:
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 06.11.2019 10:26

Uwielbiam tą rzymską pizzę w kawałkach. Nie zdarzyło nam się zjeść niesmacznej. Najlepsza ( ale też i najdroższa) jest w Pizzarium, której właścicielem jest włoski kucharz - celebryta Gabriele Bonci. Pana Gabriele spotkaliśmy raz nawet " na mieście", ale wstydziliśmy się podejść :oops:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2388
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 10:49

Magda O. napisał(a):Najlepsza ( ale też i najdroższa) jest w Pizzarium...


O widzisz, a ja sobie to muszę zapamiętać, bo nie wiedziałem :oops: No jest do czego wracać :mrgreen:

pozdrawiam, Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Rzym - Michał - październik 2019 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone