Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rzym - Michał - październik 2019

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 20:37

2 bazyliki poza św. Piotra miałem w planach odwiedzić ... Niestety lekkie zamieszanie z autobusem na wzgórzu Janikulum oraz potem pizzeria, sprawiły, że czas się skurczył :(
W związku z tym została możliwość odwiedzenia tylko jednej - Basilica di San Giovanni in Laterano.
Miała być jeszcze Basilica Papale di Santa Maria Maggiore, ale będzie na kiedyś. Przecież jeszcze kiedyś w Rzymie musi być :)
Do Bazyliki św. Jana na Lateranie, dojeżdżamy metrem. Wysiadamy na stacji Manzoni i mamy do przejścia około 500m.
Z boku mamy Fontana dell’Obelisco Lateranense a za nią Palazzo Lateranense. Tutaj jest także miejsce diecezji rzymskiej.
DSC_5891_00613.jpg


DSC_5892_00614.jpg


Przechodzimy od frontu Bazyliki
DSC_5894_00616.jpg


Po kontroli plecaków i bramkach wchodzimy do środka
DSC_5895_00617.jpg


DSC_5897_00619.jpg


DSC_5903_00625.jpg


Zapaliliśmy po świeczce. Za tych których już nie ma, ale są cały czas z nami. Przecież non omnis moriar ...
DSC_5906_00628.jpg


Po wyjściu, kierujemy się znów na stację metra Manzoni i dalej do Termini. Idziemy odebrać walizkę z przechowalni. Klikamy w otrzymanym linku "time stop", płacimy i idziemy na przystanek shuttle busa Terravision do Fiumicino.
W sumie niedługie oczekiwanie na lot. A w trakcie niego miałem okazję siedzieć obok ... Weroniki Rosati 8) 8O
Spełniła moje wszystkie wyobrażenia, jak zachowuje się "gwiazda" telewizyjna :lol:
Wiecie, byliśmy w tym samym czasie w Rzymie ... :lol:
https://www.instagram.com/p/B3g8FqfAbmb ... _copy_link

Także po tym jakże prestiżowym locie ;) lądujemy na Okęciu. I powrót pod Łódź. Ale zimno w tej Polsce było w porównaniu 8O

Jeszcze będzie standardowo o kosztach, ale to następną razą ;)

pozdrawiam, Michał
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.11.2019 21:14

majkik75 napisał(a):2 bazyliki poza św. Piotra miałem w planach odwiedzić ... Niestety lekkie zamieszanie z autobusem na wzgórzu Janikulum oraz potem pizzeria, sprawiły, że czas się skurczył :(
W związku z tym została możliwość odwiedzenia tylko jednej - Basilica di San Giovanni in Laterano.
Miała być jeszcze Basilica Papale di Santa Maria Maggiore, ale będzie na kiedyś. Przecież jeszcze kiedyś w Rzymie musi być :)


Mi w 2000 roku udało się przejść przez wszystkie Święte Drzwi w bazylikach. Mam plan by to powtórzyć w 2025 ;)
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 06.11.2019 21:19

Czyli z Weroniką się leciało :lol:
Koszty....... jestem ciekaw :roll: :papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 21:27

mchrob napisał(a):Mi w 2000 roku udało się przejść przez wszystkie Święte Drzwi w bazylikach. Mam plan by to powtórzyć w 2025 ;)


Trzymam kciuki :D Może też zaplanuję ... ? :wink:

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.11.2019 21:28

lotnikwsk napisał(a):Czyli z Weroniką się leciało :lol:


To, że się razem przelecieliśmy, jeszcze niczego nie znaczy :lol: :boss:

pozdrawiam, Michał
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.11.2019 21:44

majkik75 napisał(a):2 bazyliki poza św. Piotra miałem w planach odwiedzić ... Niestety lekkie zamieszanie z autobusem na wzgórzu Janikulum oraz potem pizzeria, sprawiły, że czas się skurczył :(
W związku z tym została możliwość odwiedzenia tylko jednej - Basilica di San Giovanni in Laterano.
Miała być jeszcze Basilica Papale di Santa Maria Maggiore, ale będzie na kiedyś. Przecież jeszcze kiedyś w Rzymie musi być :)

To wtedy do kompletu "sakralnego Rzymu" polecam jeszcze Bazylikę św. Pawła za Murami i Via Appia Antica z katakumbami. :wink:

Tak to bywa, że nie zawsze wszystko się udaje zobaczyć. W naszym przypadku straszna ulewa, a potem strajk kierowców autobusów miejskich, także wyłączyły kilka punktów z programu.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.11.2019 08:36

walp napisał(a):To wtedy do kompletu "sakralnego Rzymu" polecam jeszcze Bazylikę św. Pawła za Murami i Via Appia Antica z katakumbami. :wink:

Tak to bywa, że nie zawsze wszystko się udaje zobaczyć. W naszym przypadku straszna ulewa, a potem strajk kierowców autobusów miejskich, także wyłączyły kilka punktów z programu.


W tych dwóch miejscach kiedyś już byłem, ale Rodzince trzeba jeszcze kiedyś pokazać ...

Tak, jedną z żelaznych zasad przy zwiedzaniu tak bogatych we wszelkie atrakcje miejsc, a jakim jest właśnie Rzym, jest nie próbować obejrzeć "wszystkiego" w posiadanym czasie ... A jeśli tego czasu jest tak jak my mieliśmy 4 dni, to trzeba wybrać. Normalne :)
I tak uważam, że ilość widzianych miejsc jest bogata jak na te 4 dni ...

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.11.2019 18:17

I jeszcze kwestie przyziemne, czyli koszty ...
2 osoby dorosłe, 2 dzieci (7/14)
- bilety 1595 zł - WizzAir. Bilety standardowe + dokupiony bagaż 20kg + opcja WDC. Tak wychodziło "najtaniej". Do tego opcja z Okęcia jest najlepsza, bo jesteśmy na miejscu o 8 rano a wylot jest o 19.30. Z innych miast układ godzinowy jest moim zdaniem gorszy
- apartament - 710 zł. Tak jak pisałem booking miał mi zwrócić za odwołaną rezerwację i po miesiącu i walce mailowej :roll: :twisted: w końcu oddał. Normalnie by to mieszkanko kosztowało 1170 zł.
- transport - bus Terravision z lotniska 155 zł, parking Warszawa 48 zł, RomaPass 504 zł, paliwo do Warszawy 100 zł
- wejścia - muzea Watykańskie 284 zł, Kolosseum - 17,2 zł 8) (z Roma Pass), kopuła Bazyliki św. Piotra 130 zł
Wychodzi mi jakieś 3550. Choć mój excel zatrzymał się na 4200. Ta różnica to jedzenie, zakupy, jakieś drobiazgi.

I słowem komentarza jeszcze: trochę "pod sierść" ;) napisałem na początku o Włoszech jako o kraju z którym mam problem ... Faktycznie zgodzę się z taką opinią, że "zaczynanie" od Toskanii jest trudne, bo tam poprzeczka finansowa i podejście ludzi jest chyba inne. Nic mnie nie przekona do zmiany opinii, że we Włoszech jest brudno oraz panuje swoisty "luz" i trzeba na to wziąć poprawkę.
Ale Rzym jest absolutnie fenomenalny jeśli chodzi i o zabytki, ale też atmosferę. Przy tym ogromnym ruchu, masach ludzi, takim swoistym stylu mówienia głośno, ma się wrażenie, że miasto zdecydowanie żyje.
Inaczej niż, tylko biorąc wiosenny nasz przykład Amsterdamu, gdzie jest po prostu inaczej. Bez wdawania się w roztrząsanie tych definicji ;)
No i chyba największe zaskoczenie, że Rzym jest po prostu ... tani. Nie piszę o zwiedzaniu, ale życie jest na prawdę na poziomie do zaakceptowania. Uważam, że tańszy niejednokrotnie niż obecna Cro. Ale to moja opinia ;)

Do napisania w kolejnych relacjach :papa:

pozdrawiam, Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.11.2019 19:41

majkik75 napisał(a):No i chyba największe zaskoczenie, że Rzym jest po prostu ... tani. Nie piszę o zwiedzaniu, ale życie jest na prawdę na poziomie do zaakceptowania. Uważam, że tańszy niejednokrotnie niż obecna Cro. Ale to moja opinia ;)

Jak już pisałam w swojej relacji z Caorle: we Włoszech można spokojnie tanio zjeść, i do tego smacznie, szybko, a składniki w sklepach na własne posiłki są boskie :D

A co do relacji, to super wyjazd Wam wyszedł, a my mamy fajną relację do poczytania :papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.11.2019 20:06

piekara114 napisał(a):A co do relacji, to super wyjazd Wam wyszedł, a my mamy fajną relację do poczytania :papa:


Dziękuję :D Miło mi :oops:

Pozdrawiam, Michał :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.11.2019 20:11

Michał, dzięki za świetną relację :D Super się czytało!
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.11.2019 20:21

maslinka napisał(a):Michał, dzięki za świetną relację :D Super się czytało!


Dziękuję Ci za czytanie :D

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.11.2019 20:29

O i jeszcze dosłownie chwilę temu wpada coś, co jest dobrym podsumowaniem tego wyjazdu ;)

podroze.jpg
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 07.11.2019 22:57

majkik75 napisał(a):
marze_na napisał(a):Bo Włosi nie uznają ananasa na pizzy i uważają ten amerykański ponoć wymysł za profanację :mrgreen:.
Pizzę z ananasem da się oczywiście kupić w Italii, tylko wtedy od razu wiesz, że to lokal skrojony pod turystów :lol: .


Tak, zgadza się. Tak samo jak nie uświadczy się "sosów", które też są raczej naszym zwyczajem a tam nie bardzo ;)

pozdrawiam, Michał


bo na smaczne pizze sosów się nie daje :D Sosy są po to, aby przykryć kiepski smak albo stare składniki ;)

Fajna relacja, dobrze wykorzystany czas :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 08.11.2019 08:34

Pudelek napisał(a):Fajna relacja, dobrze wykorzystany czas :)


Dzięki :papa:

pozdrawiam, Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Rzym - Michał - październik 2019 - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone