Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
EWAZOFIA
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 06.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) EWAZOFIA » 11.02.2010 19:06

Dzieki Wojtku - właśnie takich info oczekiwałam. Z racji tego, jak sam podajesz, są to ceny sprzed kilku lat podejrzewam, że mogły wzrosnąć, ale trudno, liczę się z tym. A powiedz mi jeszcze, czy w programie wycieczki była zmiana warty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza? - to fajna odskocznia od zabytków (szczególnie dla dzieci). A powiedz mi jeszcze "miejscowy przewodnik" na Akropolu, tzn. w jakim języku on mówi? (nie znam greckiego). Peloponez - trudno, ale chyba nie w tym roku, nie damy rady. Jeszcze raz - dzieki. :P
Doctor Wu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 246
Dołączył(a): 20.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doctor Wu » 11.02.2010 19:13

EWAZOFIA napisał(a):( ... ) zmiana warty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza? - to fajna odskocznia od zabytków (szczególnie dla dzieci).


Czy mogę dołączyć do tematu, i zapytać bywalców w jakich godzinach odbywa się zmiana warty? Albo na jakiej stronie www znajdę te informacje? Gdzieś wyczytałem, że bardziej okazała zmiana jest raz dziennie, a mniejsza co godzinę, ale czy to prawda, i czy ta cogodzinna jest warta obejrzenia?
Pozdrowienia
Marek
Tolmen
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 08.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tolmen » 11.02.2010 19:48

EWAZOFIA napisał(a):3. czy w Atenach są dodatkowe jakieś opłaty przy wejściach?



Ad3. Tak (płatny dodatkowo był Akropol).



Tu jest parę informacji :

http://odysseus.culture.gr/h/3/eh355.jsp?obj_id=2384

Już o tym gdzieś pisałem, ale może warto powtórzyć, że Eurodzieci maja wstęp za darmo. Trzeba mieć tylko legitymację ISIC lub Euro26. Tak było przynajmniej w 2008 r. Niestety karty nie są darmowe, ale i tak się opłaca.


Czy mogę dołączyć do tematu, i zapytać bywalców w jakich godzinach odbywa się zmiana warty? Albo na jakiej stronie www znajdę te informacje? Gdzieś wyczytałem, że bardziej okazała zmiana jest raz dziennie, a mniejsza co godzinę, ale czy to prawda, i czy ta cogodzinna jest warta obejrzenia?



http://en.wikipedia.org/wiki/Evzones

Jak już obejrzysz Trzysta Dwudziestą Czwartą Bardzo Ważną Kupę Kamieni, to każda oznaka życia wyda Ci się godna uwagi :D

Według mnie warto.

Na dole wikipedii są odnośniki do różnych stron, miedzy innymi strony oficjalnej.

Nieoceniony przewodnik Pascala podaje, że uroczysta odprawa wart z orkiestrą i oddziałem gwardzistów odbywa się w niedzielę o 11.00.

Normalne co pełną godzinę przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a kwadrans po pełnej godzinie przed Pałacem Prezydenckim.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 11.02.2010 21:11

wojtek51
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 18.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek51 » 11.02.2010 22:01

EWAZOFIA napisał(a):Dzieki Wojtku - właśnie takich info oczekiwałam. Z racji tego, jak sam podajesz, są to ceny sprzed kilku lat podejrzewam, że mogły wzrosnąć, ale trudno, liczę się z tym. A powiedz mi jeszcze, czy w programie wycieczki była zmiana warty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza? - to fajna odskocznia od zabytków (szczególnie dla dzieci). A powiedz mi jeszcze "miejscowy przewodnik" na Akropolu, tzn. w jakim języku on mówi? (nie znam greckiego). Peloponez - trudno, ale chyba nie w tym roku, nie damy rady. Jeszcze raz - dzieki. :P


Od tamtej pory ceny jeśli wzrosły to raczej niewiele. W samym Nei Pori było kilka biur podróży, które organizowały wycieczki do Aten - zawsze znajdziesz coś w rozsądnych cenach. W programie wycieczki jest zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim lub przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Przewodnik na Akropolu mówił po polsku.
Samo Nei Pori jest miasteczkiem turystycznym wybudowanym w latach 80-tych minionego wieu przez Francuzów. Poszukaj sobie więcej na ten temat w internecie, bo wiele osób wraca mocno rozczarowanych.
EWAZOFIA
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 06.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) EWAZOFIA » 12.02.2010 10:36

O, kurczę, to ja musiałam czytać opinie innych forumowiczow, niż ty, bo oni mieli o tym miejscu jak najlepsze zdanie. Chodzi mi o plażę - tam jest ponoć najładniejsza w okolicy, niedaleko zamek w Platamonas - można się wybrać na popołudniowo-wieczorny spacer (ale mówią, że tam z kolei brzydsza plaża). Dlatego wybrałam Nei Pori. Zresztą, wiesz jak to jest - jeden powie, że ładnie, a drugi - że niekoniecznie. Ja z reguły wybredna nie jestem, nie szukam "-" tylko "+" w danym miejscu. W końcu nie po to jadę 2 tys. km, żeby marudzić i wybrzydzać. Ale fakt faktem - po to tu szperam, żeby znaleźć coś w miarę, poczytać rad i opinii. A powiedz mi jeszcze - na karty ISIC lub Euro26 są zniżki czy wstępy są wolne - bo ja mam rozbieżne info od ludzi i w końcu nie wiem. Pozdrovka. 8)
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 12.02.2010 10:55

Wejście na zamek w Platamonas 4 euro od osoby...

widoki ... bezcenne :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plaża niedaleko Platamonas
Obrazek
piotr68
Croentuzjasta
Posty: 291
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr68 » 12.02.2010 11:01

Rejon tzw Riviery Olimpijskiej to faktycznie tylko fajna plaża i ciepłe morze. Do zwiedzania niewiele. Niedaleko Meteory (rewelacja), Litochoro (ładne miasteczko). Twierdza Platamonas to raczej ruiny twierdzy. Jak Grecja to jednak lepiej na południe.
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 12.02.2010 18:11

Znam te okolice skądś.... :lol: 8) :D :D :D :D
Leszek Skupin napisał(a):Wejście na zamek w Platamonas 4 euro od osoby...
widoki ... bezcenne :D
Obrazek

Obrazek
Leszek Skupin napisał(a):
Obrazek

Ale tam palma była, chyba z 50stopni..
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam! :D
wojtek51
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 18.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek51 » 12.02.2010 21:40

EWAZOFIA napisał(a):O, kurczę, to ja musiałam czytać opinie innych forumowiczow, niż ty, bo oni mieli o tym miejscu jak najlepsze zdanie. Chodzi mi o plażę - tam jest ponoć najładniejsza w okolicy, niedaleko zamek w Platamonas - można się wybrać na popołudniowo-wieczorny spacer (ale mówią, że tam z kolei brzydsza plaża). Dlatego wybrałam Nei Pori. Zresztą, wiesz jak to jest - jeden powie, że ładnie, a drugi - że niekoniecznie. Ja z reguły wybredna nie jestem, nie szukam "-" tylko "+" w danym miejscu. W końcu nie po to jadę 2 tys. km, żeby marudzić i wybrzydzać. Ale fakt faktem - po to tu szperam, żeby znaleźć coś w miarę, poczytać rad i opinii. A powiedz mi jeszcze - na karty ISIC lub Euro26 są zniżki czy wstępy są wolne - bo ja mam rozbieżne info od ludzi i w końcu nie wiem. Pozdrovka. 8)

Faktycznie w Nei Pori jest bardzo ładna piaszczysta plaża i ciepłe morze. Można się kąpać w morzu i widzieć masyw Olimpu. To olbrzymie plusy tej miejscowości. Mnie chodziło bardziej o urok (a raczej jego brak) Nei Pori. Zwróć uwagę również na kwatery: często brak klimatyzacji i raczej przypominające niewielkie dziuple. Jeśli narzekamy na "komercję" w Chorwacji, to tutaj mamy "komercję" do kwadratu.
bukmacher3
Croentuzjasta
Posty: 316
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bukmacher3 » 13.02.2010 19:10

leszek Skupin napisał(a):Z nami też było lenistwo :D
Obrazek

Lenistwo na Chalkidiki :D a dokładnie na tym campingu :D


Leszek, kojarzysz czy na ww. campingu były do wynajęcia domki lub pokoje?
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 14.02.2010 19:45

Zakynthos, Kefalonia i Lefkada to jest dopiero bajka.
W życiu nie widziałem tak pięknych plaż, gorąco polecam i pozdrawiam.
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 14.02.2010 20:16

Przykładowe zdjęcia z wyspy Zakynthos (czerwiec 2009):

Plaża Xigia II
Obrazek

Navagio - Zatoka Wraku z góry
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nasza plaża - Makris Gialos
Obrazek

Klify Keri
Obrazek

Przylądek Skinari
Obrazek

Plaża Xigia II
Obrazek

Zatoka Wraku - z dołu
Obrazek

...jeszcze raz z góry
Obrazek

Keri
Obrazek

To tylko namiastka tego co można zobaczyć.
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 15.02.2010 09:56 przez Mariusz Gubernat, łącznie edytowano 1 raz
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 15.02.2010 09:38

c.d. zdjęć z Zakynthos

Droga do Makris Gialos
Obrazek

Makris Gialos
Obrazek

Makris Gialos - tu mieszkaliśmy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 15.02.2010 10:27

bukmacher3 napisał(a):
leszek Skupin napisał(a):...Lenistwo na Chalkidiki :D a dokładnie na tym campingu :D


Leszek, kojarzysz czy na ww. campingu były do wynajęcia domki lub pokoje?

Nie kojarzę. Były tam miejsca na namioty, ale też i przyczepy campingowe, ale to chyba tylko i wyłącznie przyczepy Greków były.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone