Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Egipskie ciemności - Marsa Alam 2019 ;-)

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem. W Afryce są 54 kraje. Prawie jedna trzecia światowych języków jest używanych w Afryce. Jezioro Wiktoria w Afryce jest największym jeziorem i drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie. Nigeria ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń bliźniąt. W Sudanie znajduje się ponad 200 piramid, czyli więcej niż w Egipcie.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 08.11.2019 18:45

Janusz Bajcer napisał(a):W Turcji też tak łóżka ścielą ... :wink:


Niby tak, ale nie miałem interakcji z człowiekiem, który to tworzył.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 08.11.2019 18:49

Katerina napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):W Turcji też tak łóżka ścielą ... :wink:

:D
Właśnie wczoraj kuzynka podesłała kilka fotek takich dzieł z Turcji :)
Witam się, fajnie się ogląda :papa:


Cześć, a ja chyba nie mam uwiecznionych poskręcanych ręczników, lub narzut z Turcji. ;)
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 08.11.2019 21:14

Jer napisał(a):
aga_stella napisał(a):No ładnie jest. Tylko jest jeden problem ze mną. Jak jestem zmęczona to mówię - mam w nosie wszystko, jadę na ALa i leżę. Gdy przychodzi co do czego, to zmieniam zdanie.


Na wakacje jedzie się aby odpocząć. Mi All nie przeszkadza, aby sobie pozwiedzać - nic mnie nie trzyma w hotelu. ;-)

No jasne, byłam na kilku i jakoś przeżyłam. Bardziej myślałam o Egipcie, gdzie nie miałabym takiej swobody ruchów jak gdzie indziej.
Turcja bardzo mi odpowiada pod tym względem, gdyż busiki jeżdżą często i łatwo można się przemieszczać. Kierowcy nawet pod hotel podwożą.
Na Krecie byliśmy na ALu, ale całe dnie spędzaliśmy poza hotelem.
Pedros29
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 31.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pedros29 » 09.11.2019 17:22

W Egipcie busiki non stop jeżdżą i tanio.Inna kwestia to bezpieczeństwo.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 10.11.2019 22:59

Nie wiem co odpisać o bezpieczeństwie. Nas nie spotkało nic złego.
Odpowiem przewrotnie obrazkiem. ;)
skrzydlica.jpg
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.11.2019 23:07

Brat z córką właśnie są w Egipcie.
Po powrocie też pewnie rozjaśnią egipskie ciemności :wink:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 11.11.2019 18:10

AKT 18
Tak sobie właśnie na dzisiaj planowałem pokazać trochę tych egipskich ciemności i tu Janusz wstrzelił się z przypomnieniem, że tytuł relacji do czegoś zobowiązuje. :)
Jeden z wieczorów postanowiliśmy spędzić poza hotelem. I tu wybór padł na Port Ghalib. Położony około 10 km od zatoki Coraya. Cen alternatywnego przejazdu nawet nie sprawdzałem jak okazało się, że od rezydenta można kupić wycieczkę z przewodnikiem za 8 $ od osoby. W sumie nie wiedzieliśmy czego się spodziewać po miejscu do którego zmierzamy. W internecie nie sprawdzałem. Odległość niewielka, ale trochę czasu zajęło zbieranie turystów z okolicznych hoteli. Brama i wejście na teren portu.
P1160794.jpg
.

P1160796.jpg
.


Przed bramą parking na którym było dużo autokarów, a i turystów z tych pojazdów wysypywało się sporo. Port Ghalib to sztuczny twór wybudowany przez jakiegoś szejka. Marina to miejsce, gdzie można jechać na zakupy lub posiedzieć w knajpkach nawet z muzyką na żywo. Tanio nie jest. Ceny europejskie.
P1160781.jpg
.

P1160785.jpg
.

P1160767.jpg
.

P1160768.jpg
.

Spędziliśmy tam ponad dwie godziny. Nie ma tam wiele terenu do spacerów, oprócz krótkiego pasa mariny, alejek ze sklepikami i barami. Reszta o tej porze dnia tonie w ciemnościach. Być może w dzień to miejsce prezentuje się lepiej, ale nam nie bardzo się spodobało. Na początku naszego spaceru drogę nie przebiegł na czarny kot, ale spory karaluch. :)
P1160773.jpg
.

P1160774.jpg
.

P1160776.jpg
.

P1160780.jpg
.

Wycieczka poznawcza, za kilkanaście dolarów. Może ktoś podzieli się odkrywaniem tego miejsca za dnia, bo dla nas pozostanie wieczornym wspomnieniem i
P1160786.jpg
.


:papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 13.11.2019 19:13

AKT19
Podczas odpływów można obserwować z brzegu kraby, które starają się ciągle znajdować dla siebie dobrą kryjówkę. Małe kraby chronią się w muszlach, a duże między kamieniami. Wiedzą, że zagrożenie czyha zewsząd. Kilka fotek tych skorupiaków z plaży. Były smacznym kąskiem dla ptaków i ludzi.
P1160184.jpg

P1160363.jpg

P1160371.jpg

P1160372.jpg

P1160381.jpg

P1160387.jpg

P1160400.jpg
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 21.11.2019 19:15

Jak żyje hotel/zatoka wieczorami?
P1160066.jpg
.

Bar przy lobby – to muzyka na żywo po godzinie 20, a w barze koło basenu w większości pobytu cicha muzyka. Część osób z tak zwanej sfery artystycznej krąży po okolicznych hotelach i codziennie śpiewa w innym miejscu. Był jeden wieczór, który … nas zaskoczył. Przygotowania widziałem od rana, montaż konstrukcji, jakieś info w hotelu, ale nie wczytywaliśmy się bardzo co to ma być za impreza. Wieczorem okazało się, że to – „integracja hoteli”. Przy zatoce rozstawione zostały trzy sceny muzyczne, a przy plaży ciąg budek z trunkami i przekąskami. W większości wszystko było za free. Muzyka różna, od mało dającej się zidentyfikować, poprzez serialowe takty z np. „Gry o tron”, aż do fajnie wykonanych coverów znanych utworów z różnych lat. Oprócz grających na scenach, było mnóstwo osób poprzebieranych i starających się robić mały show.
1.jpg
.

[3].jpg
.

Najdłużej zatrzymaliśmy się przed sceną, gdzie ten zespół przyzwoicie grał.
[2].jpg
.

Inne ciemności egipskie wieczorową porą rozświetlał nam latający superman. Nigdy nie próbowałem osobiście tego typu atrakcji. Wydaje się to być trudne, jeśli chodzi o utrzymanie równowagi i takie swobodne latanie jak prezentował ten człowiek. Fotki tego nie oddadzą. Latał wysoko, robił jakieś akrobacje, a to wszystko nad basenem. :) Pod sobą miał skuter wodny. Zabierał ze sobą też inne osoby. Czy te osoby były zwykłymi turystami z hotelu, tego nie wiem. :)
P1170004.jpg
.

P1170036.jpg
.

P1170041.jpg
.

:papa:
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 03.12.2019 22:44

Nadszedł czas na małe podsumowania tego krótkiego pobytu w Egipcie. Niby dwa tygodnie, ale nie zrealizowałem w 100 % tego co zamierzałem. Na leżaku spędziłem mało czasu. Nie sprawdziłem więcej terenu poza hotelami. Kilka kilometrów od zatoki można poczuć przestrzeń...
P1170196.jpg

P1160113.jpg

Nie odbyła się wycieczka, którą zamówiłem będąc na miejscu z lokalnego biura. Dzień przed planowanym wyjazdem dostaliśmy informację, że z powodu choroby (czyt. zemsta faraona) kilku uczestników z innych hoteli nie odbędzie się wyjazd bo za mało osób. Mieliśmy ochotę pojechać i zobaczyć jeszcze niezbyt często odwiedzane miejsca na południe od Marsa Alam. Nie pozostaje nic innego jak zaplanować sobie jeszcze raz wakacje w Egipcie.

Generalnie wybór hotelu na plus. Godziny pływania w wodzie przyniosły mnóstwo satysfakcji.
P1160515.jpg

Pokazałem tylko malutką część tego, co można zobaczyć pod wodą. Moim zdaniem, nie można się tu nudzić przez te 14 dni.
P1170315.jpg

I najważniejsze, ludzie, którzy byli uprzejmi, uczyli języka i w większości sprawiali, że wakacje mijają za szybko. :) Przed odjazdem na lotnisko nawet kilku animatorów żegnało turystów...
:papa:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2915
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 04.12.2019 11:52

Do Egiptu warto pojechać po 1 rzecz, której w Europie nie znajdziemy w tej cenie, o jakości nie wspominając.
NURKOWANIE.
Totalnie bezpieczne ale nie obarczone jeszcze przepisami nurkowanie.
Normalnie trzeba odbyć kilka roboczogodzin kursów popartych egzaminem aby móc nurkować sobie gdzieś nawet turystycznie.
Oczywiście przypowierzchniowe do 7m.
W Egipcie szkolenie to pół godzinki i siup do wody.
Bajka !

A oczywiście inne atrakcje typu zwiedzanie Luxoru czy piramid to polecam w spokojniejszych czasach oraz poza sezonem letnim.

No i na olka jeździ się również po to aby się zresetować kompletnie.
Jeść, pić wszystko co nam pod usta podłożą.
Byłem w Egipcie 2x i jeszcze bym chciał kiedyś wrócić na nurkowanie. Marsa ma jedne z najlepszych i nie zniszczonych raf koralowych.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 04.12.2019 21:28

Napiszę tak, nie znam się na nurkowaniu i nie mam doświadczenia z bazami nurkowymi. No może oprócz jednej kiedyś wycieczki kiedy towarzystwo było mieszane tzn. snurki i nurki. Organizatorzy nie ogarniali na morzu wszystkich pływających.
I to tragiczne zdarzenie, które miało miejsce podczas naszych ostatnich wakacji. Oczywiście nie wiem dlaczego tak się stało.
Widziałem, że ludzie robią sobie te wstępne szkolenia w basenie, a potem wskakują do morza.
Dodam, że i sprzęt którym dysponują bazy może być rożnej jakości, a to jest bardzo istotne. Po tym wypadku w hotelu zaczęli wymieniać sprzęt pierwszej pomocy - był spory ruch.

Już chyba napisałem w tych swoich wspomnieniach z wakacji, że rafy i w Marsa niestety niszczeją.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 04.12.2019 21:56

Ogólnie ładnie i fajnie.
Piękny orzeł(?)
Dzięki za relację.
Jer
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jer » 06.12.2019 20:45

aga_stella napisał(a):Ogólnie ładnie i fajnie.
Piękny orzeł(?)
Dzięki za relację.


Wspominamy dobrze nasze wakacje, czyli ładnie i fajnie :) i ciepło

Ten ptak, wg mojej niewiedzy - to rybołów. Taka dodatkowa atrakcja mi się trafiła jeśli chodzi o fotografowanie i obserwowanie polowania.

Proszę bardzo, relacja to może za dużo powiedziane. Trochę informacji + fotki.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 06.12.2019 21:28

Muszę oddzielić dwie rzeczy.

Relacja fajna, ciekawa, na pewno przeżyłeś miły czas z atrakcjami.

Drugie poczucie nadal się nie zmieniło - raz w życiu w Egipcie wystarczy.

pozdrawiam, Michał :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Afryka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Egipskie ciemności - Marsa Alam 2019 ;-) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone