Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańskie Wyprawy: Grecja i nie tylko 2014-2015

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 27.11.2014 15:51

szypkilopez napisał(a):Super relacja, naprawdę. Przeczytałem i jestem pod wrażeniem. Dlaczego czytałem? Wybieram się na Tassos z rodziną i znajomymi w czerwcu 2015 roku, od 29.06.2015 na jakieś 10 - 12 dni. Mam do Ciebie wielką prośbę - będę wdzięczny:
1./ o namiary na apartament w którym byłeś, ceny, czy zmieszczę się w nim w 5 osób dorosłych i 2 dzieci (8,12 lat),
2./ czy jest problem ze znalezieniem wolnych pokoi/apart. na wyspie - tyle podróżowałeś... ;-),
3./ jakie są ceny podst. art. spozywczych, tj. piwo, wino, metaxa ;-), ceny w knajpach? czy jest taniej niż w chorwacji? byłem 3 razy,
4./ parkingi przy drogach - do plaż - płatne?
5./ czy jest LPG na wyspie?
Proszę o pomoc - to mój pierwszy wyjazd do Grecji - będę wdzięczny - pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy! PS. Domi - pewnie chodzi o Dominikę - zobaczymy ją wkońcu? ;-) - Marcin


Fajnie że relacja się podoba :D
AD 1 - namiar wysłałem na PW
AD 2 - nie szukaliśmy pokoi, mieliśmy zarezerwowane wcześniej. Gianis miał cały czas komplet gości, ale my byliśmy w największy sezon w sierpniu, a Wy jedziecie na samym początku. Myślę, że nie ma potrzeby rezerwacji.
AD 3 - ceny na wyspie były podobne jak w cro lub nawet taniej. W knajpie byliśmy raz. Piwo Fix 0.7-1 € Mythos 1-1.4 € dobre (w smaku) winko 2.2-2.5 € za 1.5 litra. Metexy nie kupowaliśmy. Chleb zależy jaki 1-2 €, ziemniaki od 0.7 €, pomidory od 1.5 €. Buty do pływania maska i rurka do nurkowania już dokładnie nie pamiętam, ale w PL przepłaciliśmy my i nasi znajomi. Ogólnie na Thassos było taniej jak np. w Meteorach.
AD 4 - parkingi wszystkie na free, przynajmniej nie trafiliśmy na płatny
AD 5 - jest jedna stacja LPG którą umieściłem na stronie , ale cena 0.92 € nie zachęcała. My jeździliśmy na paliwie z Bośni i Hercegowiny ( po ~ 4.85 zł ) koszty wychodziły podobnie.

Odnośnie wyjazdu do Grecji uwaga, ponieważ Grecja "wciąga"... :lol:
Co do zdjęć to znajomi i żonka nie dali mi praw do publikacji ... na razie nie dali ...

Pozdrawiam i życzę realizacji planów
Ostatnio edytowano 27.11.2014 15:57 przez MarDomi, łącznie edytowano 1 raz
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 27.11.2014 15:56

Franz napisał(a):
MarDomi napisał(a):Tam zostawiam dziewczyny i idę na spacer wzdłuż półwyspu.

Fajny spacer. Nawet bez dziewczyny.

Pozdrawiam,
Wojtek


Kiepski ze mnie plażowicz :)
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 27.11.2014 16:53

Robiło się już późne popołudnie, słońce kładło się coraz niżej więc pora wracać. Wszak nie jedliśmy jeszcze obiadu.

Po obiadokolacji naszła mnie ochota na spacer na najbliższe wzniesienie, by podziwiać zachód słońca na tle kontynentalnej Grecji. Niestety nikomu nie chciało się już ruszać. No trudno nie to nie pójdę sam. Jest 19.25 słońce zachodzi około 19.55 luzik dam radę. Na pewno zdążę wejść na górkę, wydaje się być niedaleko...
Zabrałem aparat i idę ...idę, a wzniesienie jeszcze ...ho ho. Do zachodu jakieś 15-20 min, myślę sobie pobiegnę, będzie szybciej.
Zostało około 10 min, moje szanse na zdjęcia z zachodu maleją właściwie do zera. Na szczęście obok jest wzniesienie trochę niższe i pewnie zachodzące słońce będzie przysłonięte przez moją docelową górkę, ale warto spróbować. Skręcam z dróżki i idę wśród kujących krzaków, drzew oliwnych i ...wężów. A przynajmniej mam nadzieję, że tych ostatnich nie spotkam. Dobrze że założyłem klapki to łatwiej jest wchodzić pod górkę po kamienno-żwirowym podłożu.

1875 - Limenaria.jpg

1877 - Limenaria.jpg


Zdjęcia z zachodu słońca i okolicę Limenarii. Godzina na zdjęciach wg czasu polskiego.
1878 - Limenaria.jpg

1879 - Limenaria.jpg

1880 - Limenaria.jpg

1886 - Limenaria.jpg


Droga powrotna już na spokojnie, na szczęście bez spotkania żadnego węża czy innego jadowitego "stwora".
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2014 16:58

MarDomi napisał(a):Dobrze że założyłem klapki to łatwiej jest wchodzić pod górkę po kamienno-żwirowym podłożu.

Klapki ogólnoturystyczne. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 28.11.2014 14:54

Mapka z dnia:
thassos my.jpg


A - nasz nocleg
B - Theologos
C - Livadi, Arsanas
D - Aliki
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 28.11.2014 15:06

MarDomi napisał(a):Niestety nikomu nie chciało się już ruszać. No trudno nie to nie pójdę sam.....


Chyba troszku konfabulujesz.... :roll: przeca widzę ,że masz towarzystwo :!: :mrgreen:
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 29.11.2014 13:28

GOLDEN napisał(a):
MarDomi napisał(a):Niestety nikomu nie chciało się już ruszać. No trudno nie to nie pójdę sam.....


Chyba troszku konfabulujesz.... :roll: przeca widzę ,że masz towarzystwo :!: :mrgreen:


Tubylcy jednak nie wykazywali większej uwagi moją osobą :lol:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.11.2014 13:33

MarDomi napisał(a):Zdjęcia z zachodu słońca...


Warto było się przespacerować :!: :D

pzdr :wink:
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 29.11.2014 13:36

26.08.2014r.
Ten dzień postanowiliśmy spędzić stacjonarnie. Ale przecież nie będę leżał na plaży cały dzień. Nasze panie zostają i się smażą, a ja ze znajomym bierzemy aparaty plecak, coś żeby się nie odwodnić i idziemy przed siebie. Nie mieliśmy planu, po prostu idziemy do Limenarii, a potem gdzie nas nogi zaniosą.
1894 - Limenaria.jpg


Mijamy nadmorskie tawerny, stragany, apartamenty i nie wiedzieć kiedy kończy się nam miasteczko.
1899 - Limenaria.jpg

1903 - Limenaria.jpg

1906 - Limenaria.jpg

1910 - Limenaria.jpg

1913 - Limenaria.jpg

1915 - Limenaria.jpg

1919 - Limenaria.jpg

1926 - Limenaria.jpg

1928 - Limenaria.jpg


Idziemy dalej i po wejściu po kilku schodach, wkraczamy do piniowego lasku. Zapach jest obłędny, cykady grają jest pięknie.
Jak ja uwielbiam zapach piniowego lasu...
Doszliśmy na wzgórze z którego roztaczał się widok na miasteczko.
Słoneczko grzało więc trzeba było zrobić przerwę w cieniu drzew, żeby uzupełnić płyny w organizmie.

1936 - Limenaria.jpg

1939 - Limenaria.jpg


Przechodzimy nadmorskim lasem piniowym i wśród drzew pojawia się mały kościółek z ławeczkami w cieniu. Nie wypada nam przejść nie usiąść na chwilę i posłuchać grających cykad.
A zapomniał bym ... i uzupełnić płyny w organizmach...

1940 - Limenaria.jpg

1941 - Limenaria.jpg


W pełni korzystamy z dobrodziejstw aury... a tymczasem w Polsce - podobno zimno i mokro.

Kawałek dalej biały marmurowy piasek.

1944 - Limenaria.jpg

1946 - Limenaria.jpg

1949 - Limenaria.jpg


Już mieliśmy schodzić w dół, gdy drzewa się skończyły ukazując nam piękny widok.

1951 - Metalia.jpg

1952 - Metalia.jpg

1953 - Metalia.jpg

1955 - Metalia.jpg
Ostatnio edytowano 05.12.2014 12:29 przez MarDomi, łącznie edytowano 1 raz
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 02.12.2014 00:38

Tuż obok Thassoskie Stonehenge
1972 - Metalia.jpg

1980 - Metalia.jpg

1982 - Metalia.jpg

1987 - Metalia.jpg


Schodzimy w dół do Plaży Metalia.
1985 - Metalia.jpg

1994 - Metalia.jpg

1996 - Metalia.jpg

2002 - Metalia.jpg

2009 - Metalia.jpg

2013 - Metalia.jpg


Plaża Metalia znajduje się u stóp dawnej kopalni, która upadła wraz z pojawieniem się na rynku europejskim tańszych surowców z Chin.
2003 - Metalia.jpg

2004 - Metalia.jpg

2018 - Metalia.jpg

2023 - Metalia.jpg


W drodze powrotnej mijamy pałacyk, który jest ładnie podświetlany w nocy. Był na wcześniejszych fotkach. Położonym na wzgórzu, niegdyś miał być siedzibą koncernu wydobywającym tam surowce. Od wielu lat podobno stoi pusty i niszczeje, a szkoda ponieważ z miejsca gdzie jest budynek roztacza się piękny widok ze wzgórza na morze.
2021 - Metalia.jpg

2033 - Limenaria.jpg

2041 - Limenaria.jpg
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.12.2014 00:49

MarDomi napisał(a):... i uzupełnić płyny w organizmach...

Zawsze warto mieć to na uwadze. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 02.12.2014 01:17

Franz napisał(a):
MarDomi napisał(a):... i uzupełnić płyny w organizmach...

Zawsze warto mieć to na uwadze. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek


A lekarz zaleca co najmniej 3 litry dziennie ... Obrazek :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 02.12.2014 11:55

MarDomi napisał(a):...Thassoskie Stonehenge...

Fajne. :)
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 02.12.2014 12:00

MarDomi napisał(a):Tuż obok Thassoskie Stonehenge......


Ja to bym się bał w środku stać..... :roll:..... Może jakieś ufo nadlecieć 8O :mrgreen:
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 02.12.2014 13:03

longtom napisał(a):
MarDomi napisał(a):...Thassoskie Stonehenge...

Fajne. :)



GOLDEN napisał(a):
MarDomi napisał(a):Tuż obok Thassoskie Stonehenge......


Ja to bym się bał w środku stać..... :roll:..... Może jakieś ufo nadlecieć 8O :mrgreen:


Co to można zrobić jak się ma za dużo marmuru... Obrazek

Ale na lądowisko dla ufo chyba się nie nadaje. Nic nie nadleciało. Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Bałkańskie Wyprawy: Grecja i nie tylko 2014-2015 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone