Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W Salonie u cesarza i dinozaurów... wyspa Ciovo 2011

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 08.06.2013 00:23

PabloX napisał(a):
Miecia napisał(a): Ale żadnych satysfakcji nie będzie.....mam rozumieć :wink: :smo:

I can't get no satisfaction :lol: :mrgreen: :papa:


:lol: :wink: :smo: :papa:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 08.06.2013 17:17

PabloX napisał(a):
CROberto napisał(a):

CROberto napisał(a):Ale podpadłeś.........uwiodłeś mi Miecie Obrazek

Tylko zaprosiłem na obejrzenie znaczków :roll: 8) Kiedyś to działało i widzę, że może nadal... :wink:


Znaczkami się nie martwię,też mogę pokazać.....ale serenady jakieś śpiewaszObrazek"Nie płacz Miecia........ , a tego nie potrafię......Obrazek

Aha ,Asia mam też ładnego kotkaObrazek.......zdecyduj się w końcu :!: bo nie mam cela ,ni cholery.....Obrazek :oczko_usmiech:
:papa:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 08.06.2013 20:21

Helllo, możemy tu zostać czy mamy już wyjść ?? :D Znaczki, serenady....no no :D
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 10.06.2013 10:20

Aldonka napisał(a):Helllo, możemy tu zostać czy mamy już wyjść ?? :D Znaczki, serenady....no no :D


Tyle już wytrzymałaś, to zostań do końca, któren blisko. Została już tylko Salona.

A znaczki... :wink: możemy obejrzeć wspólnie, w każdym razie ja nie mam nic przeciwko temu, że po jednej stronie Miecia, po drugiej Aldonka, a pośród Was ja z klaserami :lol:

Oby tylko CROberto nas nie trafił z tego szotgana :roll: ani żeby kotka nie trafił! :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.06.2013 23:24

Jak już skończycie te . . . znaczki oglądać :wink: , to dajcie znać .


Ale taboret zostawiam . . . bo potem wrócę , mogę :?:

:lol:

Pozdrawiam
Piotr
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 14.06.2013 23:31

Ja żadnych znaczków nie oglądałam :?

A może oni jednak...... :?


:wink:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 15.06.2013 16:13

Miecia napisał(a):Ja żadnych znaczków nie oglądałam :?

A może oni jednak...... :? :wink:

I cóż odpowiedzieć na takie dictum :?: Jak powiem, że znaczków nie oglądaliśmy, to ktoś i tak rzeknie, że tłumaczą się winni :wink:

Od dwóch tygodni jestem na maksa zaganiany, dużo rzadziej bywam na forum, ale może dzisiaj wieczorem napiszę i wkleję fotki z Salony.

:papa:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 15.06.2013 18:20

Wszystkim, którzy pozostali dziękuję i gratuluję wytrwałości :D

W 2011 roku dotarcie od dinusiów z Omiša do Salony zajęło jakieś trzy godziny, wliczając ochłodzenie się sladoledami, pytanie o drogę w okolicy Salony i spacer do ruin, bo pojechaliśmy jakąś polną drogą, która w pewnym momencie stała się za wąska dla samochodu, więc trzeba było cofnąć, zaparkować na jakiejś łące i stamtąd dotrzeć do ruin na nogach.

Dzieci zmęczone wrażeniami w Dino Parku i słońcem - a w Omišu lampa była niemiłosierna - zasnęły w samochodzie, więc w drodze posłuchałem do woli chorwackiego radia. W okolicy Splitu pogoda się zmieniła - dużo chmur, co jakiś czas bardzo leciutki deszczyk, ale nadal ciepło. Idealnie do zwiedzania :D

O historii Salony nie będę opowiadał, bo jest opisana w każdym przewodniku, więc już przechodzę do pierwszej porcji zdjęć (będzie i druga) :hut: :D

DSC02369_mały.jpg

DSC02368_mały.jpg

DSC02372_mały.jpg

DSC02374_mały.jpg

DSC02376_mały.jpg

DSC02379_mały.jpg

DSC02382_1_mały.jpg

DSC02383_mały.jpg
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 15.06.2013 22:53

Co mi się bardzo podoba w Salonie?

Pozostałości miasta są odkopane na dużym obszarze, jest gdzie pospacerować. A ludzi niewielu - w czasie naszego zwiedzania spotkaliśmy może 10 osób (z tego połowa to Polacy - i to tacy, których za granicą nie omijam szerokim łukiem). Mimo, że Chorwaci nie zrobili z Salony kompleksu turystycznego i nie tłuką tam kasy na turystach, to jednak miasto odkopali, ładnie zakonserwowali, poustawiali tablice informacyjne - pewnie dałoby się zrobić więcej, ale i tak jest pod tym względem ok.

Dzieci włażą do jakichś ruin przez najbliższą ścianę, a na tablicy jest informacja, że to katedra, jest jej plan i rysunek. No to wołam dzieciaki i pytam, czy do kościoła wchodzi się przez ścianę? :wink: Tato, jak to, do kościoła? 8O Tak to, patrzcie - to jest katedra. Szukamy miejsca, w którym mogły być drzwi i przyklękamy przed miejscem, w którym 15 wieków temu postawiony był ołtarz.

Po Salonie córka nieźle chwyciła, że mówiąc o starożytnym mieście warto pamiętać, że dla ludzi, którzy tam żyli dawno temu, to miasto nie było "starożytne", nie było ruinami. Żyło i żyli w nim ludzie zupełnie tacy sami jak my. Po wakacjach, przez jakiś czas ci ludzie zapełnili również bajki, które wymyślałem dzieciom ad hoc na zadany temat.

Natworzyłem różności o tych, którzy gdzieś nad Jadranem chodzili do katedry 1500 lat temu, i o tych, którzy jeszcze 1500 lat wcześniej ucztowali przy stołach ku czci dawnych bogów (kamienny stół, przy którym siedzą dzieci ma podobno 3000 lat). I moje ulubione - jak to z Polski przybyli nad Jadran prozodkowie Chorwatów i gdzieś tam pomieszkują nasi kuzyni :D

DSC02384_1_mały.jpg

DSC02385_mały.jpg

DSC02386_mały.jpg

DSC02387_mały.jpg

DSC02389_mały.jpg

DSC02390_mały.jpg

DSC02391_mały.jpg

DSC02392_mały.jpg

DSC02393_mały.jpg
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.06.2013 11:51

Jest tam miejsce do zadumy nad przemijaniem . W większości poukładanych kamieni zamknięte są losy pokoleń mieszkających tam różnych nacji , trud budowniczych , rozwój , lata świetności , późniejszy upadek , a nawet zapomnienie - historia idealna jako materiał dla bajek . 8)

Fajnie , że nie mieliście tam tłumów zwiedzających


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 16.06.2013 22:13

Wreszcie się doczekałam Salony :D Dziękuję.
Żałuję, że tam nie dojechałam.
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 17.06.2013 16:37

Ja również nie dotarłam do Salony......choć byłam tak blisko :?
eagler
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 211
Dołączył(a): 04.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) eagler » 17.06.2013 17:11

Ja niestety też nie dojechałem

najgorsze że zawsze jest tak iż gdzieś nie dojeżdżamy
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 17.06.2013 19:17

My w sumie zawsze stwierdzamy , że jest za ciepło :lol: na zwiedzanie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 17.06.2013 21:25

Najlepszym rozwiązaniem byłby wyjazd do Chorwacji dwa razy w roku: w maju na zwiedzanie w lipcu na plażowanie. Albo nawet trzy. Trzeci raz na winobranie :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
W Salonie u cesarza i dinozaurów... wyspa Ciovo 2011 - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone