Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Witkacjusz
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 04.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witkacjusz » 04.08.2019 21:20

Dzień Dobry, proszę użytkownika dangol o kontakt mailowy, mój adres to adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl Interesuje się Stanisławem Ignacym Witkiewiczem (Witkacym), w roku 1921 napisał dramat "Metafizyka dwugłowego cielęcia". Jednym z okazów w Orawskim muzeum jest właśnie dwugłowe cielę, tabliczka z datą informuje, że jest z roku 1876, jednak pani napisała, że dołączono je do zbiorów muzeum dopiero w roku 1955. Czy jest pani pewna? Proszę o potwierdzenie. Jeżeli eksponat pochodzi z XIX wieku, mógłbyć inspiracją do tytułu sztuki Witkacego. Orawskie muzeum było przed wojną miejscem popularnych wycieczek i Witkacy mógł tam być. Jeżeli jest mowa o roku 1955, to Witkacy nie miał szans go zobaczyć, popełnił samobójstwo w roku 1939. Pozdrawiam serdecznie :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12696
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.08.2019 17:53

Nie pamiętam już, czy datę wyczytałam z ulotki muzealnej, czy też podawala ją przewodniczka. Nie wykluczam, że coś pokreciłam i dotyczyła ona nie pierwotnego umieszczenia w zbiorach przyrodniczych muzeum, lecz ich renowacji powojennej, co zapewne jest prawdziwsze. Znawcą tematu nie jestem, przepraszam więc, jeśli mój wpis wywołał zamieszanie.
Witkacjusz
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 04.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witkacjusz » 06.08.2019 23:56

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15535
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.11.2021 12:00

Trafiłam tu przez Kopalnię Kaczyka, którą w innej relacji podlinkowałaś....
Super miejsce! Bardzo naturalne, mało skomercjalizowane w porównaniu do innych tego typu obiektów.... Widzę tylko jeden minus... zapewne nie szybko, mocno nie szybko trafię w ten region....

:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12696
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.11.2021 19:13

piekara114 napisał(a): Widzę tylko jeden minus... zapewne nie szybko, mocno nie szybko trafię w ten region....


Jadąc do/z Grecji, zdecydowanie nie po drodze :wink: .
Poprzednia strona

Powrót do Rumunia - România

cron
Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011 - strona 70
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone