Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Dorota_NS
Croentuzjasta
Posty: 135
Dołączył(a): 20.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorota_NS » 30.05.2012 14:25

Zobowiązania :wink: do oddzielnej relacji to chyba nie podejmę. Ale rozważałam trochę pomysł, żeby sobie zrobić taki wątek-worek: krótkie fotorelacje z fajnych miejsc z krótkim opisem. Mało tu np. Ukrainy i miałam ochotę ją pokazać.

Porozważam to jeszcze trochę.

:papa:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 30.05.2012 14:33

Dorota_NS napisał(a):Zobowiązania :wink: do oddzielnej relacji to chyba nie podejmę. Ale rozważałam trochę pomysł, żeby sobie zrobić taki wątek-worek: krótkie fotorelacje z fajnych miejsc z krótkim opisem. Mało tu np. Ukrainy i miałam ochotę ją pokazać.

Porozważam to jeszcze trochę.

:papa:


Ja Cię rozumiem, że trudno takie zobowiązanie wziąć na siebie. Ale pomysł z własnym wątkiem popieram. Już masz czytelnika i dawaj dużo zdjęć, bez przepisywania z przewodników żebyś nie miała aż tak dużo roboty z tworzeniem tekstów ale koniecznie do zdjęć niedługi konkretny komentarz. No i czasami jakaś mała wstawka jak córka jest niezwykle dzielna. Bo jest. :D :D :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.05.2012 18:29

Dorota_NS napisał(a): Porozważam to jeszcze trochę.

Tak samo jak Małogosia uważam, że pomysł z Twoim własnym watkiem jest świetny :). Wtrącki w relacji mojej czy Wojtka były oczywiście bardzo mile widziane :D , ale "u siebie" pokażesz nam nam na pewno :idea: dużo więcej.
Ukrainę chętnie sobie pooglądam, a zapewne możesz nam przybliżyć także wiele innych fajnych miejsc, w które mało kto z nas trafił.

:papa:
marinik
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marinik » 08.05.2015 08:54

Witam serdecznie. Ech - taka wspaniala relacja, tyle szczegolow, ale nie mam pojecia dlaczego - mnostwo fotek poznikalo. Dawno tu nikt nie pisal, wyciagam watek z czelusci forumowych, bo szkoda wielka - dotarlem dopiero do 30tej strony i tak mi zal, ze nic nie widze. Danusiu - czy da sie z tym cos robic?
Pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.05.2015 10:30

Fotki były wstawiane z "żaby", niestety zniknęły po tym, jak serwer przestał być bezpłatny.
Mam taki plan, aby :roll: kiedyś zdjęcia uzupełnić , zapewne jednak w mniejszej ilości, niż były pierwotnie. Póki co, wkleiłam (na życzenie Joasi) te z Fogaraszy.
Jeśli jakiś "etap" naszej eskapady interesuje Cię szczególnie, daj znać , wówczas postaram się o uzupełnienie fotek w tej części.
Co do reszty... skoro "wiekowa" relacja jeszcze komuś się podoba :) , to w miarę "luzów" będę wklejać, ale w zakresie tempa i terminu, niczego obiecać nie mogę.

Pozdrawiam, Danka
marinik
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marinik » 08.05.2015 12:30

Ha, jakzeby sie mogla nie podobac, skoro taka obszerna i z wieloma cennymi informacjami. Jestem tu nowy i moj wklad w forum jest zaden, ale juz wsiaklem w wiele relacji, ktore staram sie sledzic. Ubolewam nad tym, ze Pozachorwackie relacje sa w jednym worku, co sprawia, ze po wielu latach funkcjonowania forum trudno wylapac te, ktore zniknely w czelusciach. Jesli juz jednak ten watek wyciagnalem to pozwole sobie wlasnie TU, a nie gdzie indziej zadac pytanie. Rozwazam wyprawe do Rumunii, plan trasy wciaz modyfikuje, probujac ograniczyc ilosc miejsc, bo wszystkiego sie przeciez nie da ogarnac.
Także myślę o objazdowce, a poniewaz miejsc do odwiedzenia jakos duzo mi wychodzi to nie za bardzo potrafie okreslic czas przejazdow i czas jaki nalezy poswiecic na zwiedzanie. tym samym powstaje pewien problem: nie jestem w stanie przewidziec do jakiego miejsca planowanej trasy dotrzemy kazdego dnia. Czy w ciemno znajde wieczorem kwatere? Troche obawiam sie szukania tam z marszu w wiekszych miastach. Plan na koncowke sierpnia i poczatek wrzesnia (2 do 3 tygodni).
Ile w Waszym przekonaniu zajmie pokonanie takiej trasy:
Sapanta - Sygiet Maramoski (skansen) - Sat-Șugatag – Desești – Breb – Budești – Călinești - - Văleni – Oncești - Mănăstirea Bârsana - Poienile Izei – Șieu – Ieud - Bogdan Vodă –
-Dragomirești - Săliștea de Sus - Mănăstirea Prislop - Moldovita Monastery - Voronet Monastery - Mănăstirea Humorului - Pojana Mikuli – Kaczyka- Arbore – Marginea –
Sucevita – Putna – Radowce – Pătrăuți – Dragomirna – Suczawa – Fălticeni - Târgu Neamț
Mănăstirea Neamț - Mănăstirea Secu - Sihastria Monastery – Bicaz – Gheorgheni – Prejmer -
Harman – Braszów – Sinaia - Sinaia Monastery - Peleș Castle – Râșnov – Bran - Curtea de Argeș – Carta – Sibiu - ASTRA Museum of Traditional Folk Civilization - Valea Viilor – Mediaș – Moșna – Buzd - Biertan - Sighișoara – Saschiz – Viscri – Homorod - Turda - Kluż-Napoka .
Szalenstwo? Nie chodzi o zaliczanie na maxa, to w koncu urlop, chociaz aktywny.
Z gory dziekuje za wszelkie sugestiedotyczace ograniczenia, wykreslenia, zmiany.
Pozdrawiam.
Mariusz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.05.2015 13:30

Plan fajny 8) , ale z pewnością trudno będzie zrealizować go w całości za jednym zamachem (w każdym bądź razie w dwa tygodnie - takie porównanie czasowe mam do naszej objazdówki) , jeśli ma to być nie tylko przejazd, ale i aktywne zwiedzanie.
Ekspertem w czasach przejazdu :roll: nie jestem, no bo za kierownicą auta nigdy nie siedziałam i już tego raczej nie zmienię… Na Twoje pytanie mógłby raczej odpowiedzieć nasz forumowy Rumuński Ekspert – Franz (przeglądnij jego Rumuńskie wyrypy), piotrf czy kulka53 oraz wielu innych croplowiczów, którzy po Rumunii podróżowali wielokrotnie.
Układając plan naszej wyprawy, miałam podobny dylemat. Oczywiście, chciałam więcej :wink: , niż wyszło, ale już przed wyjazdem uznałam, że ograniczenia będą konieczne. Przeglądając relacje innych, zwracałam uwagę na to, co komu jednego dnia udało się zobaczyć. W swojej relacji też umieściłam szczegóły „dniówek”, jako ewentualne sugestie dla kolejnych miłośników Rumunii.
Tyle, że my podróżowaliśmy w trzy auta, a to jednak ma spory wpływ na :? wydłużenie czasu trwania samej jazdy i częstotliwość przystanków po drodze, niekoniecznie przeznaczonych na zwiedzanie :wink: . Już w trasie , czasem była konieczna drobna korekta planu , zazwyczaj jako odpuszczenie sobie „wariantowych" miejsc do zwiedzenia i pozostanie przy podstawowej wersji planowanej trasy. Niemniej jednak, jak się okazało, czasem i tak była ona zbyt długa, chociaż konsekwentnie zrealizowana :) .

Co do ewentualnego skreślania must see… Trudno tu o jednoznaczną radę, bo przecież dla każdego ważne jest coś innego. Ja układałam plan pod swoje widzimisię :wink: , stąd taka ilość malowanych monastyrów (a i tak z wielu zrezygnowałam w przedbiegach), co :mrgreen: niekoniecznie odpowiadało reszcie ekipy (czasem woleliby pospacerować po górkach, albo po prostu posiedzieć). Starałam się jednak o jakieś urozmaicenie :) , żeby towarzystwo jakoś przełknęło mój despotyzm w zakresie realizacji planu wyprawy.

Co do noclegów (zawsze w ciemno :) ), w dużych miastach nie szukaliśmy … W mniejszych, tam gdzie jednak nie zdecydowaliśmy się na spanie w namiotach czy w bagażnikach :wink: , większego problemu ze znalezieniem spania nie było :D . Nawet kurortowe Buşteni nie były problemem, pomimo szukania spania w niewielkiej odległości kolejki linowej (kolejka do kolejki była spora, a miejsca noclegowe znaleźliśmy bardzo szybko). Fakt, byliśmy ciut później (w połowie września ) niż Ty masz w planie.
Ostatnio edytowano 11.05.2015 08:25 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.05.2015 15:08

marinik napisał(a):Plan na koncowke sierpnia i poczatek wrzesnia (2 do 3 tygodni).

Plan ambitny. Moim zdaniem nazbyt ambitny.
Zacznij po prostu realizować i w trakcie zobaczysz, ile uda Ci się zmieścić. Jeśli Ci się Rumunia spodoba, wrócisz dokończyć ten plan, pewnie w międzyczasie już rozszerzony.

Pozdrawiam,
Wojtek
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 08.05.2015 18:04

Na moje oko w 3 tygodnie, bez dzieci, do zrealizowania. Plan wytrzyma, ale czy Wy to nie jestem pewny :-) Tak jak mówi Franz zacznijcie a w trakcie zobaczycie jak to wyglada. Liczba miejsc imponujaca ale wg mnie w dobry dzien mozecie zobaczyc po japońsku nawet po 5 malowanych klasztorow Bukowiny czy tez drewnianych cerkwi w Maramuresz. Jednak lepiej zobaczyć mniej a dokładniej i odpocząć w ładnych okolicznościach przyrody. A takich tam nie brakuje.
Co do noclegów to nigdy nie rezerwowałem a zawsze cos szybko sie znalazło. Proponuje wytypować kilka punktów wypadowych i stamtąd sie wypuszczać. Widziałbym to tak:
1. Maramuresz - 3 noclegi w okolicach Vadu Izei
2. Bukowina - 3-4 noclegi w jakimś Polskim Domu
3. Sighisoara - 2 noclegi
4. Brasow (a raczej okolice) - 3 noclegi, może w Bran
5. Sybin - ok 4 noclegów
6. Kluż - 2 noce.
Wychodzi ok 2,5 tygodnia wiec nawet macie zapas na odpoczynek w razie gorszej pogody. Co do noclegow mam kilka dobrych w pamięci, jeśli zainteresowany pisz na priv.
Nie widzę w rozpisce kolejki wąskotorowej Mocanita ani choćby krótkiego wypadu w góry. Być w Rumunii a nie pochodzić po górach to zarówno grzech jak i wstyd. No chyba że nie możecie z jakichś powodów.
Pzdr
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 08.05.2015 22:32

Wątek wyciągnięty to skorzystam z okazji i podziękuję za zdjęcia z Fogaraszy :) Danusiu będzie cudownie jak uda Ci się coś jeszcze wrzucić, interesuje mnie wszystko ;)

Ja miałam bardzo duży problem z ułożeniem planu na nasze 2 - 2,5 tygodniowe wakacje... Musiałam wybierać między Maramureszem a Bukowiną (wybrałam Bukowinę z wypadem w g. Rodniańskie), zrezygnować z Wołoszczyzny i ku rozczarowaniu dzieci, z chwili nad morzem Czarnym...


Pozdrawiam
Asia :)
marinik
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marinik » 11.05.2015 07:29

Serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie. przez "wyrypowy" watek Wojtka jeszcze nie przebrnąłem, ale powoli czytam i gęba mi się jara. Zerkam też na wojtkowe "Skalne Twierdze" bo w Dolomity mnie także ciągnie, ale bardziej sposobem Mariusza (w Skalnych Twierdzach aż w głowie mi się kreci i ciarki mam na grzbiecie). Po poscie Wojtka chciałem skwitować, ze chyba najlepiej po prostu wsiąść w samochód i jechać - na bieżąco korygując to i owo. No, ale chyba jednak jakiś szkielet wyprawy warto mieć.
Jedno pewne - nie chciałbym z wywieszonym jęzorem latać i zaliczać po japońsku. Mocanite skreśliłem, bo jednak na tle obfitości atrakcji Rumunii, stawiałem ją nieco niżej.
K2 - to będzie wypad 2 osob w wieku już mocno średnim (po 59), ale po górach łazimy (Bieszczady, poza Polska to tylko Slowacki Raj, Tatry - no bardziej Zachodnie, nie Orla Perć) i tez uważam, ze pominiecie całkowite gór rumuńskich byłoby swoistym grzechem, chociaż póki co nie mam koncepcji gdzie w górskie szlaki uderzyć, Na pewno chciałem wąwóz Turda zaliczyć, choć to chyba mało ambitnie, za to pięknie widokowo.
JoannaG - czy jest tu gdzieś Twoja relacja? Nie znalazłem także polecanej przez dangol rumuńskiej relacji piotraf.
Raz jeszcze WIELKIE DZIĘKI :))))
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 12.05.2015 09:09

marinik napisał(a):JoannaG - czy jest tu gdzieś Twoja relacja? Nie znalazłem także polecanej przez dangol rumuńskiej relacji piotraf.


Mojej jeszcze nie ma, plan ułożony na coraz szybciej zbliżające się wakacje 2015 ;)

Pozdrawiam
Asia :)
marinik
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marinik » 13.05.2015 07:57

Ło matulu !!!!!! Dojechałem do końca relacji.
Dziękuję Danusiu.
Szczęka walnęła jak meduza o beton a oczy wciąż z wytrzeszczem.
Az się boje zajrzeć teraz do Wojtka i innych relacji rumuńskich jakie zdążyłem wyłapać - w obawie o emocje jakie się mogą pojawić he he.
Swoją drogą - nie mogę wyjść z podziwu nad obfitością informacji z odwiedzanych miejsc. Znane mi są miejsca na Słowacji - byłem, widziałem, ale za diabła nie byłbym w stanie podać o tych miejscach tylu informacji.
Szacun !!!!!!
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.05.2015 17:33

marinik napisał(a): Nie znalazłem także polecanej przez dangol rumuńskiej relacji piotraf.

Nie pamiętam dokładnie :roll: gdzie Piotr o Rumunii pisał, na pewno było to przy okazji jakiejś większej bałkańskiej podróży. Niemniej jednak jest pewne, że w Rumunii był niejednokrotne :) , no i ma związane z nią plany na dość bliski termin.

marinik napisał(a): Az się boje zajrzeć teraz do Wojtka i innych relacji rumuńskich jakie zdążyłem wyłapać - w obawie o emocje jakie się mogą pojawić he he

Może już odkryłeś, ale jeśli nie, to miło :idea: wspominam lekturę relacji: „Rimtea ze smakiem” (kw), „Gdzie wampir mówi dobranoc” (Jo_Anna), „Rumunia – okiem wampira w bagażniku” (DarCro), „Rumunia moją drogą” (Aglaia), no i oczywiście wspomnianą już relację Pawła (kulka53) , którą znajdziesz jako część większego tematu „Małe i duże bałkańskie podróże” (na pierwszej stronie jest spis treści z odsyłaczem )…

marinik napisał(a): Dojechałem do końca relacji.

Wobec tego, w przerwach w czytaniu Wojtka i Innych, zachęcam do powtórek :wink: , gdyż zaczęłam uzupełniać utracone zdjęcia.

JoannaG napisał(a): będzie cudownie jak uda Ci się coś jeszcze wrzucić, interesuje mnie wszystko

Na razie doszła spora część fotek do odcinków przed Fogaraszami.
Być może jeszcze dziś wrzucę Curtea de Curtea de Argeș , do końca tygodnia powinnam uzupełnić Bran, w przyszłym tygodniu postaram się wleić Râșnov i Bucegi…
marinik
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marinik » 14.05.2015 07:52

Danusiu - bardzo dziękuję za wskazane relacje, do niektórych już dotarłem. Niestety - w relacji Jo_Anny także szlag trafił fotki. znalazłem tez relacje PAP-y/MAP-y, a tam z kolei fotki są miniaturowe, zaś linki do galerii jakoś nie działa - odsyłając na główna stronę Fotosika. No trudno, tak czy inaczej dużo lektury i powrotów do wszystkich relacji jest przede mną. Cieszę się, ze u Ciebie fotki powracają, a generalnie - to mam mętlik totalny, bo wiem, ze za dużo bym chciał upchnąć, a to przecież nie wyścigi. Za diabla nie wiem jakich kilka górskich szlaków uwzględnić, ale może cos mi się wyklaruje po zgłębieniu relacji Wojtka. Chyba rzeczywiście najlepiej będzie wsiąść w samochód i ruszyć przed siebie - dokąd się dojedzie bez pospiechu to się okaże. Jedno pewne, my bez namiotu i w Hondzie Jazz spać nie będziemy. Mam nadzieje, ze niewyszukane, proste i tanie pensjonaty po drodze da się ułapić.
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011 - strona 69
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone