Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009
Rumuńskie wyrypy: 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.08.2009 14:45

Bezpośredni link do malowanych cerkwi Bukowiny.
Bezpośredni link do drewnianego piękna Maramureszu.
Bezpośredni link do Siedmiogrodu z odrobiną Wołoszy.

Pełny spis treści znajduje się za poniższym tekstem.

Hejjj!

Od razu przepraszam za nieco pretensjonalny tytuł. Nie chodzi mi tu o wyczerpujące, niekończące się trasy, kiedy człowiek dociera do jakiegoś celu, nie wiedząc już z czego ma się bardziej cieszyć - że go osiągnął, czy że już więcej nie musi.
Przejrzałem forum i widzę, że o Rumunii nie napisano (czy nie pokazano) zbyt wiele jeszcze. Więc - na tym forum - kraj wciąż do odkrycia. Jest wspaniała relacja Jo_Anny (przy okazji - jeśli tu zajrzysz - pozdrowienia dla Basi). Chylę czoła przed talentami pisarskimi; ja sam mam zdecydowany pisowstręt, jednak czasem z nim walczę. Tu głównie chcę pokazać fotki z gór, chociaż trafi się kilka takich niekoniecznie górskich.
Zamykając ten akapit - hasło "wyrypy" ma zniechęcić kogoś, kto woli odpoczynek na plaży czy w basenie. Tego tu nie będzie, więc szkoda byłoby czasu poświęconego na wgłębienie się w ten wątek.

Jako że język rumuński nie jest mi do końca obcy, to chciałbym jedną informację (wprowadzoną Jo_Annie w wątek) sprostować - "kot" po rumuńsku, to nie jest "negru", tylko "pisica". "Negru" znaczy "czarny", ale nawet chcąc powiedzieć "czarny kot", powiemy "pisica neagra", gdyż kicia w rumuńskim jest rodzaju żeńskiego. Chociaż, jak się ktoś uprze i zechce powiedzieć "czarny kocur", to ten już będzie negru: "pisoi negru". ;)

Po tym wstępie formalnym, chciałbym zrobić mały wstęp merytoryczny. Dotyczy on wydarzeń z mojego poprzedniego życia i może wyjaśnić przyczyny mojego uwielbienia Rumunii i Rumunów.
Abstrahując od przejazdu w 1976r do Bułgarii i z powrotem, obfitującego w różne przygody m.in. na terenie Rumunii, to pierwszy poważniejszy kontakt z tym krajem nastąpił dwa lata później. Poniżej kilka słownych migawek z tego wypadu.

1. Oradea - granica węgiersko-rumuńska.
Słońce Karpat (imieniem Nicolae) dekretem uznał, że rumuński autostopowicz to podróżny, ale zagraniczny autostopowicz, to już włóczęga. A że włóczęgostwo jest nielegalne, więc i zabieranie zagraniczników jest nielegalne i podlega karze.
Po odprawie rumuński celnik chcąc nas uchronić przed ew. kłopotami sam przytrzymuje polski autokar, wskazując na nas. Jakież jest jego zdumienie, że mimo kilku wolnych miejsc, autokar odjeżdża bez nas. Nas to jakoś nie dziwi. Żegnamy się i odchodzimy kawałek dalej by sobie samemu coś złapać.

2. Gdzieś na trasie Oradea - Deva.
Pakujemy się na jakąś półciężarówkę. Sporo młodzieży, wesoła atmosfera. Zdążają na swoją kwaterę - rodzaj internatu. Zapada wieczór, więc proponują nam nocleg u nich. Ale przecież... to nielegalne i karalne? Głośny śmiech - a któżby się tym przejmował?! Tu jest Rumunia! A Wy jesteście Polakami, słynącymi z gościnności. Pokażemy Wam, że Rumuni nie są wiele gorsi.
Przed zaśnięciem impreza, w trakcie której wymieniam się z Vasile trampkami. Moje są podobne do szpanerskich, chińskich "tajgerów", a Vasile jest koszykarzem i bardzo chciałby kolegom zaszpanować. Nie przeszkadza mu, że moje są odrobinę za duże.
Ja jeszcze długo potem używałem tych przymałych, ale jakże pamiątkowych trampek. :)

3. Deva, wieczór.
Siedzę przed kinem z moimi dwoma dziewczynami i zastanawiamy się, co robić. Trzeba się wydostać z centrum, żeby postawić namiot w jakiejś kukurydzy. Rozmowa zwabia rodaków, którzy opowiadają nam swoją przygodę.
Jechali do Bułgarii swoim autem i mieli stłuczkę. Wóz w naprawie a oni muszą kiblować. Są bez kasy, jako że w tamtych czasach dostawało się tylko talony tranzytowe, pozwalające przeżyć max 2 dni po drodze. Oni siedzą już prawie tydzień i jeszcze grosza nie wydali. Cała wieś zapisała się u sołtysa w kolejce, kto ich gości w danym dniu. Opływali we wszystko, słysząc tylko: Jesteście Polakami, słynącymi z gościnności...

4. Deva, wieczór, koniec seansu.
Ludzie wysypują się z kina. Oczywiście trójka z wypchanymi plecakami budzi ich zainteresowanie. Polacy? Turyści? Autostopowicze?
Nagle jakieś zamieszanie, przepychanki, rodzaj bójki. Stłaczamy się, by w ferworze nie oberwać, ale czujemy już szarpanie za nasze toboły, ubrania. Jesteśmy ciągnięci, popychani, na siłę wtłaczani do taksówki, która właśnie zajechała. W ogólnej szarpaninie, nie potrafimy się bronić, zresztą nie wiemy, kto naszym wrogiem, kto obrońcą.
Drzwi się zatrzaskują, taksówka rusza z piskiem opon.
- Wojtek, zrób coś! - wołają dziewczyny. Co ma zrobić? Jak mam zrobić?? Na mnie plecak, na plecaku Rumun...
Wyjeżdżamy na przedmieścia, gdzie wóz staje, ktoś wysiada, wyciąga mój plecak, robi się przestronniej.
- Wojtek, nie wysiadamy! - znowu słyszę. Ale okolica cywilizowana, jakieś bloki. Chyba nas tu nikt nie zarżnie.
Ten, który nas porwał, ma na imię Romike. Taksówka odjeżdża a on wyjaśnia, że wygrał bitwę o nas. Zwycięzca ma prawo ugościć Polaków.
Jego mieszkanie składa się z dwóch pustych pokoi. Romike idzie spać na podłogę w jednym, drugi jest dla nas - mamy tu jeden rozkładany fotel. Oczywiście, również nasz dmuchany materac. :)

Budzimy się rano, niepewni jak mamy się zachowywać, czy Romike jeszcze śpi? Ale właśnie otwierają się drzwi wejściowe i Romike puka do nas.
Wnosi tacę z pełną zastawą i litrową rakiją. Sam nie pije, ale ma przecież gości. Całą zastawę wypożyczył w knajpce na dole.
Po śniadaniu pomaga nam złapać autostop do Gura Apei w Retezacie. Żegnamy się z wylewnością i wdzięcznością.
- Co Wy? Przecież to normalne, że Was ugościłem. Polacy słyną z gościnności, my też chcemy tacy być.
Romike, nie powiem Ci tego, ale dobrze że nie byłeś w Polsce - przynajmniej się nie rozczarowałeś...

5. Retezat.
Zostawiamy namiot rozbity niedaleko schroniska i wyruszamy na całodzienną wycieczkę. Pogoda piękna, widoki wspaniałe, czas płynie...
Trzeba by już wracać, ale tu tak pięknie. A może byśmy zmienili plany i nie wrócili, tylko poszli dalej i zanocowali w schronisku, na drugi dzień zrobili pętelkę z wejściem na Peleagę, zanocowali powtórnie i wrócili dopiero na trzeci dzień? Dobry pomysł!
Schodzimy do schroniska Gentiana (Goryczka) z fantastyczną, studencką atmosferą. Sięgam do plecaka po pieniądze... Oopsss... Nie mam. Zostawiliśmy zarówno pieniądze, jak i dokumenty w namiocie. Jasny gwint! Teraz już i tak za późno.
Negocjuję warunki noclegu, wyznając że nie mamy czym zapłacić. Nie szkodzi, możemy tu spać. Ale... jakby to powiedzieć, my byśmy chcieli tu spędzić nie jedną, a dwie noce. Nu problema - zostańcie, ile chcecie.
Nie potrafimy wyjść ze zdumienia, ale nie będziemy się szczypać. ;)
Wieczór upływa przy ognisku i śpiewach. Proponują nam, byśmy i my coś polskiego zaśpiewali. Biorę gitarę i w ciszy rumuńskich gór rozlega się nastrojowy "Dunajec". Radość wybucha jednak, kiedy "groza pieści nogi". Niczego nie rozumieją, ale Groza - tak, Petru Groza, to znany działacz komunistyczny. Tak znany, że nawet Polacy o nim pieśni układają! ;)

Po dwóch noclegach żegnamy się z gospodarzami Gentiany.
- Nie macie za co dziękować. Byliście w potrzebie. To chyba normalne - przecież Wy byście też nas tak ugościli...

6. Fagaras.
Po Retezacie rozstaliśmy się z Bożusiem - musiała wcześniej wracać do kraju. Pisz często! - rzucamy na odchodnym i już tylko we dwoje docieramy autostopem do Bilea Lac, gdzie rozstawiamy namiot. Na drugi dzień piękna wycieczka po najwyższym paśmie górskim Rumunii. Po powrocie zastajemy liścik przy namiocie. Bożuś napisał!
Okazało się, że jej książeczka walutowa (tak, tak, było kiedyś coś takiego) została u nas, a bez niej nie przekroczy polskiej granicy. Jak się zorientowała, próbowała nas dogonić. Nie udało się, zapadł zmrok, ale spotkała jakichś rumuńskich Niemców,którzy ją przygarnęli do siebie i kiedy my byliśmy w górach, dotarli z nią do naszego namiotu.
Zostawiamy kolejnego poranka książeczkę walutową pod podłogą namiotu, a po powrocie z Moldoveanu zastajemy podziękowania od Bożusia. Pisze też, że jest zachwycona przypadkową gościną. Usłyszała o polskiej gościnności...

----
Ufff... opuszki palców mi spuchły od tego stukania. Ale to już praktycznie cały tekst, jakim chciałem się podzielić. Czy mógłbym nie kochać Rumunii? Rumunów?..

Obiecuję, że teraz to już głównie fotki będą się w tym wątku pojawiać.

Muntii Cernei
Muntii Mehedinti
Muntii Apuseni (Cheile Turzii)
Muntii Apuseni (Bihor: Padis - część 1)
Muntii Apuseni (Bihor: Padis - część 2)
Muntii Rodnei (Góry Rodniańskie)
Muntii Calimani (Kelimeny)
Wesoly cmentarz w Sapanta
Muntii Hasmas
Wąwóz Bicaz
Muntii Ceahlau
Muntii Rarau
Bukowina: malowane cerkwie
Maramuresz: piękno w drewnie zaklęte
Muntii Apuseni - suplement
Muntii Apuseni (Cheile Turzii - suplement)
Piatra Mare
Ciucas
Bucegi
Piatra Craiului
Iezer-Papusa
Trasa transfagaraska - cz.1 (Poienari)
Muntii Apuseni (Vladeasa)
Muntele Mic
Muntii Tarcu
Muntii Sureanu
Muntii Valcan
Muntii Capatanii
Muntii Capatanii - trasa Doroty
Muntii Lotrului
Muntii Cindrel
Muntii Postavaru - wąwóz i ferrata
Wąwóz Dambovicioara
Wąwóz Dambovica
Muntii Leaota
Muntii Bucegi
Trasa transfagaraska - cz.2

Hunedoara
Opuszczony kościół w Dobarca
Sibiu
Muzeum Cywilizacji Ludowej ASTRA
Cisnadie
Monastyr Cozia
Monastyr Turnu
Monastyr Govora
Horezu, monastyr Hurezi
Monastyr Bistrita
Curtea de Arges
Namaesti - cerkiew w skale
Rasnov
Brasov (Braszów)
Homorod
Viscri
Saschiz
Sighisoara
Biertan
Mosna
Medias
Valea Viilor
Targu Mures
Turda
Cluj-Napoca
Huedin

Muntii Fagaras

Pozdrawiam,
Franz
Ostatnio edytowano 04.04.2023 17:19 przez Franz, łącznie edytowano 75 razy
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 15.08.2009 15:49

Z niecierpliwością czekam na zdjęcia.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.08.2009 15:01

Wiosna 2006.
Sporo śniegu nasypało pod koniec zimy i weekend majowy zapowiadał się biało w najbliższych górach. Wybór padł więc na Rumunię. Im dalej na południe, tym większe szanse na wędrówki bez konieczności taplania się w szarobiałej, gęstej zupie.

W mieście Orsova w pd.-zach. Rumunii do Dunaju wpada Cerna. Około 20km na północ rzeka ta swoją głęboką, w wielu miejscach wąską doliną, zaczyna stanowić granicę między górami Cernei (po zachodniej stronie) a Mehedinti (po wschodniej). Te góry wzięliśmy na celownik.

Powyżej znanego, niegdyś pełnego splendoru a dziś mocno podupadłego, uzdrowiska Baile Herculane, spiętrzono wody rzeki w Jezioro Czerwone - Lacul Rosu:

Obrazek

Czasem szerokość doliny wystarcza tylko na rzekę i wąską drogę:

Obrazek

Zdarza się, że rzeka niszczy drogę podczas wiosennych wylewów:

Obrazek

Są jednak miejsca, gdzie można swobodnie zostawić wóz i wyruszyć w góry:

Obrazek

A tak wyglądają góry Mehedinti w promieniach zachodzącego słońca:

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 16.08.2009 20:29

Franz - walcz częściej z tym pisowstrętem (dla jasności - myślę tu o pisaniu, a nie o PISie :D :D )
Oczywiście czekam na cd.
:papa:
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 16.08.2009 21:16

I zdjęcia i pisanie super, więc też czekam na więcej :D
dareke
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 17.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareke » 17.08.2009 08:18

Potwierdzam to co jest napisane o gościnności w Rumunii. 2 dni temu wróciłem z krótkiego tam wypadu. Był on nieco odmienny i inne strony , ale pewne opisy pokrywają się ze sobą. Ciekawy kraj pełen kontrastów , jak ktoś lubi atmosferę Bieszczad ( tak 20 lat wstecz) niech się tam śmiało wybiera , bez obaw. Pozdrawiam
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 17.08.2009 08:53

Franz - Rumunia to faktycznie piękny kraj. Miałam okazję się o tym przekonać w te wakacje (które się właśnie skończyły :twisted: ). Byliśmy w Rumunii o wieeeele za krótko, bo tylko 3 dni, no i w takich mocniej cywilizowanych miejscach, ale na pewno wrócimy, żeby tak bardziej w nim pobyć. Tak więc na razie Rumunię odwiedzam z Tobą :D

pozdrawiam
:D

p.s. Szkoda, że nie napiszesz relacji z Turcji :cry: bo ilość miejsc, w których tam byliście właśnie powaliła mnie na kolana.:D
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 17.08.2009 08:58

Bardzo dobrze się czyta, - ja bardzo lubię rumuńskie klimaty, też już byłem kilkanaście razy w tym kraju. Ostatnio ca' 1 msc. temu.

Pozdraw.
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 17.08.2009 09:07

Tymona napisał(a):Franz - Rumunia to faktycznie piękny kraj. Miałam okazję się o tym przekonać w te wakacje (które się właśnie skończyły :twisted: ). Byliśmy w Rumunii o wieeeele za krótko, bo tylko 3 dni, no i w takich mocniej cywilizowanych miejscach, ale na pewno wrócimy, żeby tak bardziej w nim pobyć. Tak więc na razie Rumunię odwiedzam z Tobą :D

pozdrawiam
:D

p.s. Szkoda, że nie napiszesz relacji z Turcji :cry: bo ilość miejsc, w których tam byliście właśnie powaliła mnie na kolana.:D


(Franz mam nadzieję, że się nie obrazisz za wtrętactwo :D )

Tymona taki mniej cywilizowany - polecam okręg Maramuresz i przejazd wzdłuż granicy ukraińskiej do Sucawy.

Pozdraw.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.08.2009 10:44

AnetaA napisał(a):I zdjęcia i pisanie super, więc też czekam na więcej :D

Powiedz to mojej polonistce z ogólniaka, z którą toczyłem boje przez cztery lata. A niewiele brakowało, by zajęło mi to dłużej. ;)

Tymona napisał(a):Szkoda, że nie napiszesz relacji z Turcji bo ilość miejsc, w których tam byliście właśnie powaliła mnie na kolana.

Teraz też żałuję, że nie pomyślałem wtedy o sporządzeniu notatek do późniejszej relacji. Może za następnym razem... ;)

adamk3 napisał(a):(Franz mam nadzieję, że się nie obrazisz za wtrętactwo )


Jest mi miło, że wątek budzi zainteresowanie i cieszę się na wszelkie rozszerzenia. Zwłaszcza że z mojej strony, to prawie wyłącznie góry będą prezentowane. Nooo, z małymi wyjątkami - jak malowane cerkwie Bukowiny, czy drewniana zabudowa Maramureszu.

A teraz już wracam do doliny Cernei.
Wyruszamy w góry Cernei w kierunku szczytów Biliana i Arjana. Obieramy drogę przez Cheile Prisacinei ('cheile' = 'wąwóz'):

Obrazek

Ścieżka wiedzie dnem wąwozu i są momenty, że trzeba przeprawiać się przez potok. W jednym miejscu nie było innego wyjścia, jak ściągnąć buty i przejść na bosaka. Potem zaczyna się wspinaczka na strome zbocza:

Obrazek

Obrazek

Ponad skalnymi graniami otaczającymi wąwóz, zaczynają się wychylać szczyty gór Mehedinti, leżących po drugiej stronie doliny:

Obrazek

Wychodzimy na łąki nad wąwozem:

Obrazek

Pośrodku widać szczyt Inalatul Mare, w lewo od niego mało zauważalny bo bardzo wąski wylot kolejnego wąwozu - Cheile Tasnei:

Obrazek

Więcej fotek z tej trasy pod adresem: http://wfs.freehost.pl/Rumun06/Rumun06.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.08.2009 11:50

Tu już widok z Biliany na Arjanę:

Obrazek

Końcowe podejście znów strome:

Obrazek

Widoki spod szczytu nieco przymglone:

Obrazek

Mają jednak swój urok:

Obrazek

Spojrzenie poprzez dolinę Cernei na góry Mehedinti z widocznym wylotem Cheile Tasnei - tam pójdziemy następnego dnia:

Obrazek

Więcej fotek z tej trasy pod adresem: http://wfs.freehost.pl/Rumun06/Rumun06.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.cba.pl
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.08.2009 09:50

Tym razem wycieczka z doliny Cernei na drugą stronę - w góry Mehedinti. Oczywiście - nie możemy sobie odpuścić wąwozu Tasnei:

Obrazek

Obrazek

Z początku towarzyszy nam czarny pies (tu go nie pokazuję, jest na jednej fotce na mojej stronce). Pies jest bardzo miły i towarzyski, ale cieszymy się, gdy udaje się nam "sprzedać" go spotkanej grupie młodzieży.

Obrazek

Ścieżka po początkowym stromym podejściu do wąwozu, wiedzie jego dnem. Później wznosi się na prawy (orograficznie) stok i trawersuje ponad najwęższymi zaciskami.

Obrazek

Szlak doprowadza do szerokiej polany - Poiana Tasnei. Ale i powyżej niej, już na nieznakowanym odcinku można spotkać interesujące miejsca:

Obrazek

W drodze powrotnej schodzimy jeszcze do dawnego młyna:

Obrazek

Więcej fotek z tej trasy pod adresem: http://wfs.freehost.pl/Rumun06/Rumun06.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.cba.pl
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.08.2009 09:55

Kolejny dzień, kolejna wycieczka. Dziś zamierzamy wejść na widokowy szczyt Varful [wyrful] lui Stan w górach Mehedinti [mehedinci].
Podchodzimy wpierw lasem, a po przekroczeniu pasa polan u stóp spadających skalnych ścian, zagłębiamy się w stromy żleb. Spoglądamy za siebie na vale Topenia w górach Cernei [czernei]:

Obrazek

Kamienista ścieżka wyprowadza na rozległą halę Crovul Mare:

Obrazek

Teraz już znacznie łagodniej, trochę przez rzadki las i wychodzimy na wierzchołek. W kierunku pn-zach. widać Góry Cernei:

Obrazek

W kierunku pd-wsch.: bliskie Pietrele Albe (Białe Skały) i Inalatul [inalacul] Mare w górach Mehedinti:

Obrazek

Wracamy trochę inną trasą i spoglądamy na zamknięcie doliny Beletina:

Obrazek

Powoli nadchodzi moment pożegnania z górami Cernei i Mehedinti:

Obrazek

Mam nadzieję, że kiedyś zawitam tu ponownie, by poświęcić tym górom więcej czasu, teraz jednak przejedziemy w Góry Zachodniorumuńskie.

Więcej fotek z tej trasy pod adresem: http://wfs.freehost.pl/Rumun06/Rumun06.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.cba.pl
http://wfs.freehost.pl
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 20.08.2009 17:53

Super temat!! szukałam w wielu miejscach info na temat Rumiunii a w życiu bym nie wpadła na to żeby tu!!??
planuję taki wyjazd na przyszłe wakacje. Mamy jechac dwoma autami. Beda z nami dzieciaki (takie 10-12 lat) , bierzemy pod uwage noclegi pod namiotem.
Generalnie to bede śledzic z zapartym tchem i proszę więcej info o tym gdzie spać, czy trzeba rezerwowac, jakie ceny itp

pozdrawiam
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1615
Dołączył(a): 22.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 20.08.2009 20:51

Pięknie. Kolejna relacja z gór, kolejny cromaniak zakochany w górskich klimatach. Przysiadam się czytam i oglądam.
Pozdrawiam
Rafał
Następna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone