Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.02.2011 11:10

Dalej trasa wiedzie lekko tylko w dół i skrajem drugiego kotła podchodzę na Vf. Steflesti. Ścieżka biegnie prosto, ale ja nie mogę sobie odmówić przyjemności powałęsania się nad samym brzegiem, gdzie kolejne skalne filary, wyrastające z pożółkłych traw, opadają stromo w ciemną zieleń kosodrzewiny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dole odsłania się niebieska plama jeziorka a gamy kolorów dopełnia biel śniegu, zalegającego zagłębienia terenu i zacienione fragmenty północnych stoków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.02.2011 11:10

Staję na najwyższym szczycie gór Lotru, którego wierzchołek zdobi mały skalny grzebień, pstrykam pamiątkową fotkę, chwilę podziwiam rozległą panoramę i zaczynam schodzić w kierunku przełęczy Steflesti. Trochę kluczę między płatami śniegu, a kiedy dostrzegam nieco z lewej słupki ze szlakiem, kieruję się w ich stronę. Niestety, śniegu coraz więcej, a najwięcej właśnie na drodze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mam jednak wielkiego wyboru, gdyż wokół wyrosły już pola kosówki i muszę schodzić tym śniegiem. Niżej droga zamienia się w koryto pełne wytapianej na bieżąco wody, potem jeszcze trochę śniegu i tuż po trzeciej po południu ląduję na przełęczy. Przebiega tędy droga, przy której znacznie niżej zaparkowałem samochód i - co ciekawe - jest tu w lepszym stanie, niż przy jeziorze Negovanu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Marek40
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 30.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek40 » 06.02.2011 17:45

Piękne widoki przypominają nasze hale w górach
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.02.2011 18:28

Marek40 napisał(a):Piękne widoki przypominają nasze hale w górach

Zgadza się. :)
Tyle, że po rumuńskich Karpatach można takimi halami wędrować całymi dniami... 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.02.2011 00:19

Franz napisał(a):
Marek40 napisał(a):Piękne widoki przypominają nasze hale w górach

Zgadza się. :)
Tyle, że po rumuńskich Karpatach można takimi halami wędrować całymi dniami... 8)


Podobnie w Bieszczadach Wschodnich , Gorganach i Poloninach Ukrainy

Wspaniale
Jakim prochem czlowiek przy tym . . .


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.02.2011 10:40

piotrf napisał(a):Podobnie w Bieszczadach Wschodnich , Gorganach i Poloninach Ukrainy

Te znam tylko ze zdjęć, niestety...
Na razie. 8)

piotrf napisał(a):Wspaniale
Jakim prochem czlowiek przy tym . . .

A jak szeroko się oddycha na takich połoninach... :P

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.02.2011 23:56

Franz napisał(a):Te znam tylko ze zdjęć, niestety...
Na razie. 8)


Tego jestem prawie pewien :P

Franz napisał(a):A jak szeroko się oddycha na takich połoninach... :P


Pewnie dlatego , że widoki szerokie :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.02.2011 11:16

piotrf napisał(a):Pewnie dlatego , że widoki szerokie :wink:

Ładne.
Chociaż wolę jak ta biel jest rozszczepiona. ;) Żeby tak ją ktoś przez pryzmat przepuścił. Żeby takie bardziej wiosenne, letnie lub jesienne barwy wystąpiły... 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.02.2011 22:28

Kilka takich widoczkowych fotek mam z tamtych stron , wiosennych :wink:

Przy Twoich to one take zielone i to nie o klorze jedynie mowa :oops:
Tam nie wiadomo gdzie pstrykać - pelno miejsc zapisanych tylko w pamięci mojej , a ona jeszcze dzielnie opiera się uciekajacym dniom

Wiem , że do czasu . . .



Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.02.2011 10:05

piotrf napisał(a):Kilka takich widoczkowych fotek mam z tamtych stron , wiosennych :wink:

To może warto by je opatrzyć chociaż krótkim tekstem i zaprezentować na forum?
Póki pamięci starcza... :D

piotrf napisał(a):Przy Twoich to one take zielone i to nie o klorze jedynie mowa :oops:

Bo u mnie głównie jesień.
Jak pojechałem wiosną, to z dziesięciu dni, spędzonych intensywnie w Karpatach Wschodnich, ostały się fotki tylko z ostatniego. :(

Pozdrawiam,
Wojtek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.02.2011 12:32

Franz napisał(a):Bo u mnie głównie jesień.
Jak pojechałem wiosną, to z dziesięciu dni, spędzonych intensywnie w Karpatach Wschodnich, ostały się fotki tylko z ostatniego. :(



Boś kartę z fotami zgubił a nie dlatego, że była wiosna i lało przez 9 dni a tylko jeden jedyny dzień nadawał się do wyjścia :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.02.2011 13:43

Lidia K napisał(a):Boś kartę z fotami zgubił a nie dlatego, że była wiosna i lało przez 9 dni a tylko jeden jedyny dzień nadawał się do wyjścia :wink:

Wiesz, jak się cieszyłem, kiedy w dwóch miejscach (Vrancei i Grohotiş) udalo mi się pstryknąć fotki, jakich jeszcze nigdy dotąd nie miałem okazji zrobić? Za bardzo się cieszyłem...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.02.2011 09:38

Ruszam w górę - wprost przede mną Cindrel - najwyższy szczyt gór o tej samej nazwie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najpierw, niestety - mimo południowej wystawy - deptam w mokrym śniegu, dopiero trochę wyżej wychodzę na suche trawy, ale kiedy droga odbija na zachodni stok, nogi znowu wpadają w białe, mokre ciasto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.02.2011 09:39

Z ulgą witam moment, gdy czerwone krzyże skręcają z drogi w prawo. Wprawdzie nie widać już teraz nawet ścieżki, więc starając się w miarę możliwości trzymać tyczek ze szlakiem, kluczę trochę między krzaczkami, za to nie ma tu śniegu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Coraz więcej chmur się pojawia, próbuję więc przyspieszać, by cokolwiek jeszcze móc ze szczytu zobaczyć. Wierzchołek osiągam równo z nadciągającymi chmurami, zbyt wiele więc nie widzę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.02.2011 14:10

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale już po chwili pierwsza luka pozwala spojrzeć na Fagaras, a gdy rozpoczynam zejście, chmury rozrywają się bardziej, ukazując urwiska opadających na obie strony kotłów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 31
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone