Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korsyka 2022?

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021
Korsyka 2022?

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 12.12.2021 20:32

Najpierw wstęp ;)

Wpadli wczoraj do nas znajomi na małe co nieco ;) Rozmowa zeszła też na tamat wakacji. Na razie dość wcześnie i pierdylion innych spraw na głowie, więc zawsze planowanie gdzie, kiedy i jak zostawiamy to sobie na końcówkę zimy. Coś tam myśleliśmy o Sardynii, bo mamy kilka namiarów na ciekawe miejscówki.

No i teraz do rzeczy.

Znajomi zarzucili temat Korsyki. Kierunek rzeczywiście nie tak popularny u nas. Ktoś od nich z rodziny jeździ tam na offroad połączony w pobytem nad morzem i ponoć jest fajnie pod względem plaż, miejsc, widoków i w ogóle klimatu. Stanęło w koncu na tym, że popytają rodzinę i wrócimy do sprawy gdzieś w nowym roku.

Czy ktoś na forum może coś podpowiedzieć? jeśteśmy zieloni w temaci. Jakieś fajne miejscówki. Czy szukać w mapach google? A może są jakieś lokalne portale? A może booking? Jak z cenami? Termin to sam koniec sierpnia jakieś 10 dni. No i kwestia dojazdu i promów. Z szybkiego reserchu wynika, że Livorno, a promy są tańsze niż na Sardynię.

Za wszelkie hinty z góry dziękuję :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15753
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.12.2021 23:10

Nie wiem czy wiesz, ale tu na forum jest dość świeża relacja z wyspy: post2167185.html#p2167185 W jednym z pierwszych postów jest też krótkie podsumowanie:
husband napisał(a):A jak to jest z Korsyką ? Napiszę trochę o plusach i minusach.

Nie oszukujmy się, Korsyka jest bardzo droga Jeśli ktoś nie dysponuje dostateczną ilością środków :D , a chce się tylko stołować w knajpkach i mieszkać w hotelach, to niestety może "pójść z torbami". My byliśmy na kempingach i byliśmy samowystarczalni, Produkty można kupić oczywiście w dużych marketach, których nie brakuje.

Jeśli otworzycie stronę internetową i napiszecie Korsyka, wyświetlą się wam piękne zdjęcia z pięknymi plażami podrasowane kolorami, że dech w piersiach zapiera. Z pozycji drona tak to może wyglądać, ale gdy jesteście na brzegu już nie. Oczywiście Korsyka plażami stoi, mamy duży wybór piaszczystych plaż z pięknym białym piaskiem, płytkie od brzegu idealne dla dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie. Czyli to, co lubimy. Są też skałkowe plaże, szczególnie w północnej części wyspy.

Parkingi przeważnie płatne, w Grecji na ogół darmowe, nawet te w środku miejscowości. Po Korsyce jeździło mi się dobrze, kierowcy raczej nie odstający od normy :hut: Drogi oczywiście darmowe o dobrej jakości.

Na wyspie widać trochę nacjonalistyczne zapędy, szczególnie w nazwach miejscowości. Te francuskie są zamalowywane farbą, a pozostawione regionalne. Korsykanie nie mówią, że są Francuzami tylko Korsykanami :D Flaga z Maurem jest wszechobecna zastępując barwy francuskie.

Cała wyspa jednak jest piękna i urozmaicona, warta odwiedzenia. Piękne miejscowości z Bonifacjo na czele, północna część wyspy górzysta z pięknymi krajobrazami, ta dolna może bardziej wypłaszczona z najlepszymi plażami na wyspie. Nie żałowaliśmy, że tu przypłynęliśmy. To był udany wypoczynek połączony z objazdem całej wyspy, czyli tak, jak lubimy. Zdecydowanie polecamy wszystkim odwiedzenie Korsyki, jest tego warta.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 03.01.2022 20:30

Podbijam. Z atrakcjami damy sobie radę, bardziej zależy nam na praktycznych informacjach.
kd
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 26.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kd » 04.01.2022 16:26

Hej!
Korsyka jest na mojej liście wakacyjnej bardzo wysoko. Objechaliśmy ją dookoła od Basti przez Cap Corse , przez całe zachodnie wybrzeże, aż do Bonifacjo. I tylko w ten sposób można ją docenić. Wschodnie wybrzeże płaskie z hotelami i plażami. Korsyka jest dla tych co lubią góry i morze. Nie nastawiajcie się na zwiedzanie miast - tam się jedzie dla gór i pięknych pustych, urozmaiconych plaż. Wulkanicznych na Cap Corse z czarno-zielonym żwirkiem, piaszczystych- złotych z grubym nielepiącym się piaskiem w okolicach Calvi i Algajola. I koniecznie okolice Porto i Calanques de Piana. I trekkingi po górach.
W restauracjach drogo jak to we Francji . Ale w sklepach można było się zaopatrzyć w lokalne przysmaki : kiełbasy, pasztety, sery, wina, dżemy i piwo z kasztanem jadalnym i oczywiści pyszne francuskie bagietki.
Jeżeli nie lubicie siedzieć w jednym miejscu to wyspa dla Was, jeżeli chcecie stacjonarnie na plażowanie, to chyba nie ma sensu bo skomplikowany dojazd i drogo.
Pozdrawiam
Krysia
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 12.01.2022 20:00

Mamy upatrzonych kilka ciekawych miejscówek apartamentowych nad samym morzem. Ceny w samym końcu sierpnia też do przejścia. Pobyt generalnie stacjonarny na 2 tygodnie, ale chcemy odwiedzić najciekawsze miejsca, czyli ze 4-5 dni wycieczek. Co do cen francuskich się nie wypowiadam, bo pamiętam Strasburg i Tuluzę sprzed ponad 10 lat i nie było tak źle. Jeśli ceny w knajpach na poziomie włoskich to też damy radę. Oczywiście zakupy i jakieś tam gotowanie na miejscu jak najbardziej.

Dojazd chyba nie taki skomplikowany bo praktycznie taki sam do rozpatrywanej też przez nas Sardynii. Prom z Livirno. Płynie się krócej niż na Sardynię, bo 4 godziny i bilety też tańsze, wyskakiwalo nam 300 euro w obie strony.
kd
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 26.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kd » 12.01.2022 21:18

Dojazd oczywiście do zrobienia. Nam trochę zeszło. Myślimy prom chyba o 7-8 rano z Livorno. Po całonocnej jeździe z małym dziećmi ( żeby spały) na styk ( korek na autostradzie , bo wypadek i mgła po nad ranem z widocznością do kilkudziesięciu metrów) dojechaliśmy i co - sztorm albo duży wiatr i prom opóźniony kilka godzin. Na Korsykę dotarliśmy około 18. Wymęczeni
Ceny w knajpach wyższe niż we Francji kontynentalnej.
Może mieliśmy pecha , ale naprawdę było ciężko dogadać się po angielsku. Menu w knajpach po francusku. Rozmowy z dużym wykorzystaniem rąk.
Gdzie zamierzacie mieć bazę wypadową?
robiz
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 07.07.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) robiz » 12.01.2022 22:07

kd napisał(a):Ceny w knajpach wyższe niż we Francji kontynentalnej.
Może mieliśmy pecha , ale naprawdę było ciężko dogadać się po angielsku. Menu w knajpach po francusku. Rozmowy z dużym wykorzystaniem rąk.

Potwierdzam .
Największy ubaw mieliśmy w knajpach , bo posiłki zamawialiśmy głównie na czuja :lol:
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 14.01.2022 11:44

Prom rano. Trasę oczywiście rozkładamy na 2 dni, mamy metę w Modenie, tam nocleg, nigdy nie zarzynamy się nocną jazdą.

Jak wyżej pisałam, mamy kilka miejscowek, nad którymi się zastanawiamy. Cała wyspa, ale jak się uda to raczej jakąś bliższa promu.

Z językiem może być problem. W Grecji też byliśmy w takich miejscach, że menu było tylko po grecku. Przydaje się aplikacja skanująca i tłumacząca.
kd
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 26.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kd » 14.01.2022 11:52

Bliżej promu czyli niedaleko Bastii . To najmniej atrakcyjny region Korsyki. W miejsca warte zobaczenia to wyprawa na kilka godzin. Niby mała wyspa, a trasa z Porto do Bonifacio raptem 200km zajęła nam cały dzień. Zakręt na zakręcie i całkowity brak autostrad i przystanki na zdjęcia.
Może rozważcie 2 miejscówki. Wycieczkowe zachodnie wybrzeże i stacjonarnie ,,niedaleko promu,,
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 14.01.2022 12:47

Wybierzemy tę najfajniejszą pod względem miejsca, standardu i rozsądnej ceny. Oczywiście dobrze by było jakby droga do promu też była jak najszybsza.

Znam te górskie drogi. W zeszłym roku we Włoszech dojazd przez góry z Lukki pod Modenę to prawie 4 godziny i niecałe 120 km.

Na razie to tylko research, w odwodzie mamy kilka miejsc na Sardynii, a jak i to nie wyjdzie zostaje Pag albo Razanj ;)
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 24.01.2022 22:14

Podciągam temat. Miejscówki po castingu i zostało 5, naszym zdaniem łaczących fajne położenie, przyzwoity standard i rozsądną cenę.

Santa Lucia di Moriani (plaża Moriani) na wschodzie wyspy
Favone dalej na południu
Orcino na zachodzie

Najbardziej nam się podoba to ostatnie miejsce bo bardziej skaliste, ale dojazd najdłuższy.
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 27.01.2022 21:30

Z naszego doświadczenia wybrałbym stacjonarnie dwa miejsca.
Pierwsze to w okolicy Calvi, a drugie gdzieś w pobliżu Porto Vecchio
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 27.01.2022 22:30

husband napisał(a):Z naszego doświadczenia wybrałbym stacjonarnie dwa miejsca.
Pierwsze to w okolicy Calvi, a drugie gdzieś w pobliżu Porto Vecchio


Planujemy 10 dni, więc raczej nie będziemy się rozdrabniać.

Faworytem jest to: http://www.villanova.fr/index.php
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 14.02.2022 23:30

No i finito. Stanęło w końcu na tym :)

Obrazek
kd
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 26.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kd » 15.02.2022 07:16

Wygląd pięknie . Zdradzisz gdzie?
Następna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Korsyka 2022?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone