Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.02.2010 14:34

Piękne, ale zarazem smutne.
Wydaje mi się, że piekno tych domów odchodzi i odejdzie wraz ze sfotografowanymi przez Ciebie mieszkańcami.
Czy w tej wiosce były jakiekolwiek ślady, że ktokolwiek z tym miejscem wiąże jakąkolwiek przyszłość?

Niebieską skrzynkę na ścianie zidentyfikowałem jako gazomierz (na zewnątrz i błękitna) dopiero po chwili puknąłem się w głowę...

Chałupy reperowane, klecone, łatane ale widać zachowany styl i klimat. Nie ma tej bylejakości, którą obserowałem niedawno na staarych chałupach łażąc nie tak daleko po "sąsiadujących ze mną Beskidach".

Pozdrawiam
Mariusz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.02.2010 00:13

Interseal napisał(a):Piękne, ale zarazem smutne.
Wydaje mi się, że piekno tych domów odchodzi i odejdzie wraz ze sfotografowanymi przez Ciebie mieszkańcami.
Czy w tej wiosce były jakiekolwiek ślady, że ktokolwiek z tym miejscem wiąże jakąkolwiek przyszłość?

Wioski nie zamrą - buduje się nowe domy. Niestety, już nie takie. A często nawet zupełnie inne. Czasem jeszcze nawiązują do tradycji, ale z tych nowych wiele jest po prostu stawianymi z pustaków willami.
Czyli - wioski pozostaną, ale klimat odejdzie do historii.

Interseal napisał(a):Niebieską skrzynkę na ścianie zidentyfikowałem jako gazomierz (na zewnątrz i błękitna) dopiero po chwili puknąłem się w głowę...

No tak, coś się tam na niej błyska. ;)

A tak jeszcze a propos piękna tych domów - Budesti zostawiło we mnie najwspanialsze wspomnienia. Gdybym miał komuś sugerować najprawdziwszy klimat drewnianej wioski, to - Budesti.

Pozdrawiam,
Wojtek
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 06.02.2010 00:25

kulka53 napisał(a):. Jak znajdę chwilę, przelecę przez wszystkie odcinki, pospisuję nazwy, posprawdzam na mapie i sporządzę plan "śladami Franza" :wink: . Już się cieszę...


śladami Franza ...
hm...
jakbyś czytał w moich myślach...
a tyle razy byłem w Romkowie...
i "żem" nie widział...
...
pozdrowienia dla oczarowanych i "czarujących" Romkowem...

:lol: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.02.2010 12:49

jacky z DG napisał(a):pozdrowienia dla oczarowanych i "czarujących" Romkowem...

Czuję się pozdrowiony. :)

----
Prejeżdżamy przełęcz Neteda, stanowiącą granicę historycznego regionu marmaroskiego i mijając Cavnic, zahaczamy jeszcze o dwie piękne cerkwie, leżące w sąsiadujących ze sobą wioskach, administracyjnie należących nadal do Maramureszu.

Pierwsza z nich, to Surdesti [szurdeszti]. Tutejsza grecko-katolicka cerkiew p.w. św. Archaniołów z XVIII w. była najwyższą drewnianą budowlą, dopóki nie pobiła jej rekordu cerkiew w Barsanie. Całość ma 72m wysokości, natomiast sama wieża o wysokości 54m jest integralną częścią budynku, wyrastającą wprost z dachu i wspartą bezpośrednio na zrębie przednawia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbudowana jest w całości z drewna dębowego i jak większość cerkwi marmaroskich - bez użycia metalowych gwoździ.

Obrazek

Obrazek

Ciekawym zwyczajem, zachowanym ponoć do chwili obecnej, jest Anioł Pański, wydzwaniany przez mężczyzn z wioski.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.02.2010 12:50

Zaledwie 47m wysokości liczy sobie cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela w sąsiednim Plopis [plopisz].

Obrazek

Obrazek

Cerkiew pochodzi z przełomu XVIII i XIX w., gdy wieś zamieszkana była przez ok. 200 mieszkańców.

Obrazek

Obrazek

Żegnamy już Maramuresz z jego przepięknymi, drewnianymi arcydziełami. Chciałoby się tu zostać dłużej, ale czas jest nieubłagany.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.02.2010 13:12

Jak na zaledwie 47metrów i zaledwie 200 lat, przy zaledwie drewnianej konstrukcji... nieźle się trzyma. :)

Szkoda, że opuszczasz już Maramuresz, bo jest bardzo ładnie, jednak lepszy niedosyt niż przesyt, który powoli może mnie ogarnąć... otwierając dziś tego posta szepnałem w głowie... "znowu te cerkiewne, drewniane gonty..." :wink:

Na zakończenie tej części mam pytanie, wiesz może, czy po stronie ukraińskiej Maramureszu jest zachowany podobny styl w budownictwie?

Pozdrawiam
Interseal
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.02.2010 14:47

Interseal napisał(a):Szkoda, że opuszczasz już Maramuresz, bo jest bardzo ładnie, jednak lepszy niedosyt niż przesyt, który powoli może mnie ogarnąć... otwierając dziś tego posta szepnałem w głowie... "znowu te cerkiewne, drewniane gonty..." :wink:

Dla jednego 20 fotek będzie już przesytem, dla innego 200 może się okazać za mało. Wiem, że nie da się dogodzić każdemu. ;)
Dla mnie to już było deczko dużo. Ale teraz jeszcze mały suplement krajobrazowy, dedykowany Pawłowi, a potem już zdecydowanmy powrót w góry.

Interseal napisał(a):Na zakończenie tej części mam pytanie, wiesz może, czy po stronie ukraińskiej Maramureszu jest zachowany podobny styl w budownictwie?

Nie znam Ukrainy. Jakoś mnie coś powstrzymuje przed wyjazdem w tamte strony. Trzeba się będzie kiedyś przełamać. ;)
Oglądałem kilka programów na temat ukraińskiej strony, nawet tuż przy samej granicy z Rumunią i nie było tam takich arcydzieł. Przypuszczam, że byłyby wspomniane i pokazane, gdyby istniały.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.02.2010 20:12

W ramch krótkiego suplementu do wpisu http://cro.pl/forum/viewtopic.php?p=429337#429337 oto kilka fotek z przejazdu przez góry Trascau na odcinku Aiud - Turda przez wioskę Rimetea.
Z dedykacją dla Lidii i Pawła. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.02.2010 20:52

Widoki , góry etc. ... ładne :) - ale niestety ... w tym wątku Wojtku tych

pięknych, niesamowitych, niewiarygodnych drewnianych budowli bez

gwoździ nic nie przebije !!!

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2010 20:56

Franz napisał(a):kilka fotek z przejazdu przez góry Trascau na odcinku Aiud - Turda przez wioskę Rimetea.
Z dedykacją dla Lidii i Pawła.

Dzięki Wojtek :D
Miło że pamiętałeś......

Jakby mogło być inaczej......piękne widoki, skały, niewielki strumyk, wozy zaprzężone w konie, przechylony słup, nie do końca świetnej jakości droga :wink: . Rumunia.

Wracajmy w góry. Po drewnianej, architektonicznej uczcie znów nadeszła pora na nieco natury. Jak tu ciężko z tego bogactwa będzie wybrać 2, może 3 trasy dla siebie :roll:

Pozdrawiamy
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.02.2010 12:13

mariusz-w napisał(a): tych pięknych, niesamowitych, niewiarygodnych drewnianych budowli bez gwoździ nic nie przebije !!!

Gdybym musiał z czegoś zrezygnować, oddalbym to drewno, a został przy górach. Na szczęście, nie miałem tak drastycznego wyboru, a uwielbiam drewniane budownictwo. :)

kulka53 napisał(a):Wracajmy w góry.

Jeszcze wrzucę nieco fotek z Cheile Turzii [kejle turzij] - kanionu Turdy.
Mam już pierwszą część. Wkrótce będzie reszta. Ten wąwóz przedstwiałem już w http://cro.pl/forum/viewtopic.php?p=428277#428277 ale jakoś tak po macoszemu go potraktowałem. Nie będę powtarzał, oczywiście, żadnej fotki z pokazywanych w tamtym miejscu. To tylko ten suplement, o którym wspominaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.02.2010 16:21

Oto reszta fotek z Cheile Turzii w ramach bieżącego suplementu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.02.2010 17:25

Spiesząc się z suplementem, zapomniałem zupełnie o porządnym zamknięciu wyjazdu w góry Hasmas, Ceahlau, Rarau, Bukowinę i Maramuresz.
Oto i on. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz będę mógł z czystym sumieniem przejść do kolejnego wyjazdu. :)

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.02.2010 19:18

Dobrze , że chociaż Twoje zdjęcia mogę pooglądać :?
Namieszałeś w głowach tymi drewnianymi budowlami Maramureszu , Bukowiną i wspaniałymi górami :wink: :D
Życia mi chyba braknie , żeby odwiedzić chociaż część z tych wspaniałych miejsc z Twojej relacji

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :D
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.02.2010 13:50

piotrf napisał(a):Namieszałeś w głowach tymi drewnianymi budowlami Maramureszu , Bukowiną i wspaniałymi górami :wink: :D
Życia mi chyba braknie , żeby odwiedzić chociaż część z tych wspaniałych miejsc z Twojej relacji

Trochę się cieszę, że... namieszałem. :D
W kolejnych odsłonach rumuńskich wspomnień będą królowały góry. I to takie - nie codzień przez Polaków odwiedzane.
Jeśli zdążę, to jeszcze przed wyjazdem spróbuję chociaż zasygnalizować następny rejon działania.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone