Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.01.2010 12:44

Tekst w przewodniku ostrzega, że tutaj ściągają rzesze pątników i turystów. Na szczęście, jednak, spotykamy tylko pojedyncze sztuki.

Obrazek

Barsana [byrsana]. Główna cerkiew z wieżą o wysokości 56m uchodzi za najwyższą drewnianą budowlę w Europie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wokół zbudowano żeński kompleks klasztorny Manastirea Barsana.

Obrazek

Obrazek

Mimo religijnego charakteru kompleksu, starano się również położyć nacisk na elementy skansenu. Stąd, na przykład, taka brama w tym miejscu.

Obrazek

My jednak spróbujemy zobaczyć bramy, pełniące wciąż z powodzeniem swoje funkcje. Żegnamy się więc z monastyrem.

Obrazek

I schodzimy do wsi.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 15.01.2010 14:42

Franz napisał(a):Tekst w przewodniku ostrzega, że tutaj ściągają rzesze pątników i turystów. Na szczęście, jednak, spotykamy tylko pojedyncze sztuki.
Pewno te rzesze ściągają inną porą roku...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.01.2010 14:46

Ciesielka w wydaniu najlepszym z możliwych! Nie żadna cepelia.

Niektóre z obiektów wydają się być całkiem nowe - przynajmniej kolor i wygląd drewna to sugeruje.
Widać speców od drewna jest tam jeszcze sporo.

Pozdrawiam
Interseal M.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 15.01.2010 15:17

Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Byliśmy ale wschodnią Rumunię pominęliśmy w zeszłym roku. Następnym razem na pewno pojedziemy Twoimi ścieżkami. I to właśnie dzięki zdjęciom. Rewelacyjne są drewniane kościoły. Jakoś nasze bieszczadzkie w konkurencji z połoninami przegrywały. Te będą jednym z głównym naszych celów.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.01.2010 15:51

Tymona napisał(a):Pewno te rzesze ściągają inną porą roku...

Zapewne masz rację. To był sam początek maja, do tego dzień pochmurny, a być może nawet nie weekendowy - tego już nie pamiętam.

Interseal napisał(a):Niektóre z obiektów wydają się być całkiem nowe - przynajmniej kolor i wygląd drewna to sugeruje.

Tak. Cerkiew jest z XVIII w., ale monastyr powstał kilkanaście lat temu i jest całkiem prawdopodobne, że i cerkiew przy okazji odrestaurowano.

Lidia K napisał(a):Następnym razem na pewno pojedziemy Twoimi ścieżkami. I to właśnie dzięki zdjęciom. Rewelacyjne są drewniane kościoły.

Dosyć dużą popularnością (zwłaszcza wśród Polaków) cieszą się te malowane monastyry w Bukowinie, które wcześniej pokazywałem.
Natomiast, ja jestem fanem drewnianej architektury i nie mogłem sobie darować takiego szczegółowego objazdu perełek Maramureszu. Niemniej - przy całym szacunku i zachwycie dla przepięknych cerkwi - mnie zauroczyły również te zwykłe wiejskie chałupy a także bramy wjazdowe. W kolejnej odsłonie wspomnień skupię się na nich.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.01.2010 23:38

Obrazek

Barsana wygląda na wieś odrobinę bogatszą od zobaczonych przez nas wcześniej. Może dlatego też znajdujemy tu więcej dobrze zachowanych bram.

Obrazek

Obrazek

Każda brama składa się z szerokich wrót dla pojazdów oraz furtki dla ludzi.

Obrazek

Często na furtce można spotkać element dekoracyjny, a nad nią - czasem krzyż, a czasem pięknie rzeźbioną tablicę, coś na kształt herbowej.

Obrazek

Obrazek

Można spotkać bramy ze starannie i przepięknie wykonanymi detalami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spotykamy się z zainteresowaniem ze strony mieszkańców, podziwiając i uwieczniając ich bramy.

Obrazek

Rzucamy okiem jeszcze na kolejne furty.

Obrazek

Obrazek

Wracamy do wozu. Opuszczamy już dolinę Izy, ale nie wyjeżdżamy jeszcze z Maramureszu. Czekają nas tu jeszcze prawdziwe perełki.

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18269
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.01.2010 01:29

Moją uwagę przyciągnęła tablica nad furtką - trudno zauważyć słoje drewna , czyżby wykonano ją z lipowego drewna ? Może innego ?

Podobną ciesielkę widziałem dawno temu w wykonaniu mojego dziadka .
Według jego przepisu zdobienia - zawsze lipowe drewno , a sztachety płotów i daszki - olchowe .
Szkoda , że zostało tak mało fotografii z tamtych lat :?

Czekam na kolejną porcję Twoich fotografii
Pozdrawiam
Piotr
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 18.01.2010 13:43

Franz napisał(a):[img]
Spotykamy się z zainteresowaniem ze strony mieszkańców, podziwiając i uwieczniając ich bramy.

Czekają nas tu jeszcze prawdziwe perełki.


Jeszcze komercja ich nie ogarnęła i nie chcą na fotografowaniu swoich atrakcyjnych bram zarobić. Oby się nie zmienili w najbliższych latach.

Na perełki poczekamy i my :D :D :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.01.2010 16:09

Każda, albo prawie każda brama posiada pomiędzy furtką a tablicą (krzyżem) datę wykonania.
O ile dobrze czytam to są to daty sprzed około 30 lat.

Czy spotkałeś się Wojtek z bramami wykonanymi współcześnie?

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.01.2010 17:27

piotrf napisał(a):Moją uwagę przyciągnęła tablica nad furtką - trudno zauważyć słoje drewna , czyżby wykonano ją z lipowego drewna ? Może innego ?

Tu już nie odpowiem - tak daleko moja wiedza nie sięga.
Trzeba by pojechać znów i popytać na miejscu. Może kiedyś...

piotrf napisał(a):Czekam na kolejną porcję Twoich fotografii

Lidia K napisał(a):Na perełki poczekamy i my

Postaram się jak najszybciej. :)

Interseal napisał(a):Czy spotkałeś się Wojtek z bramami wykonanymi współcześnie?

Tak. Przejrzałem swoje fotki i na niektórych widać daty 1991 a nawet 1997. Być może były też jeszcze młodsze, ale na fotkach ich nie mam, a i nie przypominam sobie późniejszych dat.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.01.2010 21:23

Zatrzymujemy się w Calinesti [kalineszti].

Obrazek

Obrazek

Dolna cerkiew pochodzi z XVIII w. Jej budowa jest nietypowa dla budownictwa drewnianego Maramureszu.

Obrazek

Z uwagi na boczne absydy, rzut poziomy tworzy kształt krzyża, co komplikuje konstrukcję dachu.

Obrazek

Zaglądamy również do środka.

Obrazek

Obrazek

Zostawiamy już cerkiew - masywniejszą od wcześniej zwiedzonych, ale wcale nie mniej urodziwą.

Obrazek

Rzut oka na chałupy we wsi.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.01.2010 21:30

Obrazek

Nie może zabraknąć bramy.

Obrazek

Przejeżdżamy dalej tylko kawałek, napotykając tablicę informacyjną, że jesteśmy już w następnej wsi - Sarbi [syrbi].

Obrazek

Nowiutka cerkiew świadczy o tym, że tradycja nie zamiera.

Obrazek

Kilka domów i... pustka. Czyżby to już cała Sarbi?? Niemożliwe! Wiemy, że jest tu gdzieś smakowity kąsek.
Zatrzymujemy się przy drodze, by uwiecznić masyw Cocosului [kokoszuluj]. (Odwiedzę go dwa lata później, ale wszystkie fotki diabli wezmą...)

Obrazek

Zaczyna się ponownie zabudowa.

Obrazek

Już pierwsza brama nas oczarowuje.

Obrazek

Prawdziwa tablica herbowa.

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 20.01.2010 21:36

A ja za każdym razem nadziwić się nie mogę - tym razem także :D Dlatego następnym razem 'hasło' :Rumunia - 'odzew': Maramuresz :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.01.2010 12:32

Tymona napisał(a):A ja za każdym razem nadziwić się nie mogę - tym razem także :D Dlatego następnym razem 'hasło' :Rumunia - 'odzew': Maramuresz :D

Dle mnie to nietypowe - taki długi ciąg bez gór. ;)
Ale jak ktoś drewno uwielbia, to tak już ma...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.01.2010 16:49

Dostrzegamy powyżej szosy nasz "kąsek". Parkujemy w pobliżu ścieżki, wspinającej się między opłotkami na zadrzewione wzgórze.

Obrazek

Odnajdujemy masywną, jakby piętrową cerkiewkę.

Obrazek

Obrazek

Gęsta roślinność nie pozwala na objęcie wzrokiem całości tak, by gałęzie nie wciskały się na plan pierwszy.

Obrazek

Schodzimy do szosy z drugiej strony, nieco szerszą drogą.

Obrazek

Obrazek

Zostajemy zaproszeni do zwiedzenia chałupy w środku. Domyślam się od razu, że jakiś handelek za tym się kryje, więc ostrzegam, że nie zwykliśmy nabywać pamiątek z podróży.

Obrazek

Pani z uśmiechem potwierdza, że mimo to chętnie nam pokaże wnętrze.

Obrazek

Obrazek

Widzę, że patrzy na nasze twarze, czy jednak się nie zdecydujemy na zakup. No, niestety, nic z tego. Przy pożegnaniu życzę jej, by kolejni turyści byli bardziej skłonni do zakupów.

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy na ulicę i kontynuujemy spacer w górę wsi. Widzimy jakiś mały tumult przed nami. Tłum ludzi wysypuje się akurat z kilku furmanek. Cóż to za impreza? Tiaa... zaraz się dowiemy.

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone