Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2009 16:56

Kolejnego dnia przecinamy pasmo Obcina Mare przez Pasul Ciumarna [cziumyrna].

Obrazek

Wjeżdżamy do wsi Sucevita [suczewica].

Obrazek

Przyciągnął nas tu monastyr z XVIw z dobrze zachowanymi murami obronnymi.

Obrazek

Obrazek

W obrębie murów kolejna przepięknie malowana cerkiew. Główne motywy, to niebiańska hierarchia, drzewo Jessego oraz Drabina do Nieba - ilutrująca fakt, że im wyżej się wespniemy, tym niżej możemy upaść.

Obrazek

Obrazek

Wyjeżdżamy poza łuk Karpat na niziny Mołdawii i docieramy do Radauti [radautzi] (pol.: Radowce). Tu w drugiej połowie XIVw rezydował pierwszy hospodar mołdawski - Bogdan I. Zatrzymujemy się przy cerkwi św.Mikołaja (biserica Sf.Nicolae).

Obrazek

Obrazek

Jedziemy w kierunku Suczawy i tuż przed nią zatrzymujemy się w Patrauti [patrautzi].

Obrazek

Obrazek

Pochodząca z pierwszej połowy XVIw cerkiew jest najmmniejszą świątynią, ufundowaną przez Stefana Wielkiego.

Obrazek

Obrazek

Obok cerkwi stoi drewniana dzwonnica, a wewnątrz najcenniejszym malowidłem jest Kawalkada Konstantyna Wielkiego - przedstawiająca chrześcijańskich wojowników stających do świętej wojny.

Obrazek

Tuż obok Patrauti leży Dragomirna.

Obrazek

Obrazek

Klasztor otoczony jest murami dziesięciometrowej wysokości.

Obrazek

Pogłoski o rzekomych skarbach tu zgromadzonych ściągały licznych "gości" - kozaków pod dowództwem Tymofieja Chmielnickiego (syna Bohdana), wojska Jana III Sobieskiego, Tatarów.

Obrazek

Austriacy przekształcili monastyr w koszary, ale Dragomirna przetrwała wszystkie te zawieruchy.

Obrazek

Obrazek

Opuszczamy zabudowania klasztorne i udajemy się w dalszą podróż po cerkwiach Bukowiny.

Obrazek

Więcej fotek pod adresem: http://wfs.cba.pl/Rumun07/Rumun07.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.cba.pl
http://wfs.freehost.pl
Ostatnio edytowano 03.12.2009 14:20 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.12.2009 18:41

Nigdy nie miałem zbyt wysokiego wyobrażenia o moich fotkach. Ale okazało się, że one nie są nawet przeciętne; są beznadziejne - zwykłe śmieci.
Moje zdolności piśmiennicze oceniam znacznie niżej, więc właściwie nie powinienem tu w ogóle niczego ani pisać ani pokazywać. Być może, będzie to najsłuszniejsze rozwiązanie. Wrzucam jeszcze to, co miałem przygotowane już wcześniej, ale nie mam nastroju, by cokolwiek o tym napisać.

Jeżeli rzeczywiście jest chociaż parę osób zainteresowanych którymkolwiek z prowadzonych przeze mnie wątków - proszę o informację. Bo może faktycznie nie powinienem zaśmiecać cromaniackiego forum.

A teraz - kończąc temat malowanej Bukowiny - Manastirea Humorului:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Voronet [woronec]:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciocanesti [cziokaneszti] i Botos [botosz]:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Carlibaba [kyrlibaba]:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej fotek pod adresem: http://wfs.cba.pl/Rumun07/Rumun07.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.cba.pl
http://wfs.freehost.pl
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.12.2009 19:27

Franz napisał(a):....Jeżeli rzeczywiście jest chociaż parę osób zainteresowanych którymkolwiek z prowadzonych przeze mnie wątków - proszę o informację. Bo może faktycznie nie powinienem zaśmiecać cromaniackiego forum. ....l

Wojtek a nie lepiej po prostu olać pewne teksty ?
Wiem, że czasami trudno ale....olej to (oczywiście teksty a nie forum) :wink:
Pozdrawiam
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 02.12.2009 19:47

Wojtek napisał(a): Nigdy nie miałem zbyt wysokiego wyobrażenia o moich fotkach. Ale okazało się, że one nie są nawet przeciętne; są beznadziejne - zwykłe śmieci.
eee, Wojtku Ty się nie przejmuj zdaniem wybitnej specjalistki, która sprzeciwu nie znosi :wink: (no chyba, że aspirujesz do wygrania fotograficznej nagrody roku :wink: )Choć to faktycznie jest wkurzające - jak chcesz dobrze, a wychodzi jak zwykle :wink: tym bardziej, że ton wypowiedzi, który doprowadził Cię do napisania tego zdania, jak dla mnie też był delikatnie mówiąc, niegrzeczny :wink:


Wojtek napisał(a):Jeżeli rzeczywiście jest chociaż parę osób zainteresowanych którymkolwiek z prowadzonych przeze mnie wątków - proszę o informację. Bo może faktycznie nie powinienem zaśmiecać cromaniackiego forum.
Ja do tych osób na pewno należę :D W Chorwacji byłam i mam do niej wakacyjny sentyment :D ale teraz ciągnie mnie gdzieś dalej, a na tym forum jest też miejsce, żeby dowiedzieć od tych bardziej doświadczonych o tym, co poza Chorwacją można zobaczyć :D Tak więc nie znikaj!!!

A co do Rumunii, to ja tu regularnie zaglądam i góry oglądam (a najbardziej podobają mi się rumuńskie udogodnienia :wink: na trasie, które ząb czasu już zaczął zajadać :D ) A Monastyry, które teraz pokazałeś - to taka Rumunia dla mnie :D Wpisuję je na listę :D

pozdrawiam
:D
Ostatnio edytowano 02.12.2009 20:17 przez Tymona, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.12.2009 20:01

Wojtek, nie da się ukryć, że zainteresowanych głównie górami na tym forum nie ma zbyt dużo.

Nie wiem czy Twoje fotki są artystyczne i fachowo wykonane czy nie, ale czy to ważne? Dla mnie jest ważne że pokazują co trzeba, są fantastyczną dokumentacją z wypraw, na pewno też bardzo ważną pamiątką. Dzielisz się nimi z nami i rób to dalej :!:

Już to kiedyś pisałem, że wzbogaciłeś to forum jak chyba nikt dotąd, o niebo bardziej niż "tfurcy" Hyde Parku, politykierzy, awanturnicy, samozwańczy władyczkowie itp. Widziałeś kawał świata, masz mnóstwo górskiej i nie tylko wiedzy. Rumunia, Turcja, Dolomity to wątki które czytam, oglądam, nie piszę postów w stylu "Pięknie :D " ale liczę na to, że kiedyś, być może, skorzystam z Twojej wiedzy w nich zawartej.

Teksty z ostatnich kilku dni oczywiście czytałem, radzę Ci, nie przejmuj się. "Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził" :wink:

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.12.2009 23:25

Wchodzę tutaj na czwartego, a czworo to już chyba "parę osób"?
Choć nie wiem, czy mój głos ma jakąś wagę, gdyż jako jeden z kilku zostałem nazwany: "Onanistą TWA"... ale co tam... :wink:

Pamiętam, gdy podczas wycieczki na Babią Górę mówiłeś mi, że bardzo miło zaskoczyła Cię kultura jezyka na Cro.pl. Nie wyraziłem wtedy jasno swojej opinii na ten temat, przed oczyma przeleciało mi kilka nicków i zastanawiłem się kiedy na Ciebie czas przyjdzie... :) . Przyszedł.

Ja czekam na dalsze odcinki tego co zaczęte i tego nowego, co ma się jeszcze pojawić, a trochę było obiecane :) .

Pozdrawiam
Interseal M.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 03.12.2009 09:35

Interseal napisał(a):Wchodzę tutaj na czwartego, a czworo to już chyba "parę osób"?
Choć nie wiem, czy mój głos ma jakąś wagę, gdyż jako jeden z kilku zostałem nazwany: "Onanistą TWA"... ale co tam... :wink:

To ja będę piąty więc to już więcej niż parę osób :lol: .
Proszę o kontynuowanie tego wątku gdyż nigdy tam nie byłem i niestety się nie zanosi.
Ogólnie mam głód takich miejsc ale jestem uroczo uziemiony.

A inne wątki?
Proszę bardzo - za górami nie przepadam ale z racji bycia na forum zaglądam - zobaczyłem dzięki Twoim relacjom więcej niż przez całe moje życie :) i nie uważam tego czasu za stracony.

Pozdrawiam
Jacek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 03.12.2009 10:15

...też jestem... co prawda jako "czytaczo -oglądacz"! ..... to szósty.

pozdrawiam
piwo34
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 98
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piwo34 » 03.12.2009 11:01

Ja podpisuję się jako siódmy. Nie wyobrażam sobie śledzenia tego forum bez relacji Franza z jego wspaniałych podróży (koniecznie z fotografiami), które są dla mnie bardzo inspirujące.
Ostatnio edytowano 03.12.2009 11:02 przez piwo34, łącznie edytowano 2 razy
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 03.12.2009 11:01

To ja jestem ósma do rumuńskiego wątku.
Temat jak najbardziej jest nam bliski, bo jak już wcześniej pisaliśmy nasze lato było tym razem niegórskie. Byliśmy kilka dni w Rumunii ale nie w tych stronach które pokazujesz.

A Twoje zdjęcia mają dla mnie tę wartość, że pokazują to co mają pokazywać. Miejsca które widziałeś. Podobają mi się Twoje zdjęcia bo tego od zdjęć z podróży oczekuję. Ja chcę wiedzieć jak wygląda konkretne miejsce i konkretny zabytek. Po co mam jechać gdzieś tysiące kilometrów i nie zobaczyć "moimi oczami" potem nic ciekawego. :lol:

Pozdrawiam Lidia
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.12.2009 14:40

Dziękuję Wam wszystkim. Naprawdę, było to dla mnie ważne.
Nie będę każdego z imienia czy nicka wymieniał - mam nadzieję, że mi wybaczycie. :)

Nie przejmowałbym się ordynarnymi hasłami jednej chamskiej osoby, gdyby nie to, że znalazło się parę innych, które się również pod tym podpisały. Dlatego zacząłem się zastanawiać, czy to wszystko ma jakikolwiek sens. Bo za chwilę ktoś tu mi wpadnie i napisze, że za mało tu "ochów" i "achów", więc czego ja tu jeszcze szukam.
Dzięki Wam wiem, że przynajmniej tu mogę i powinienem pociągnąć swoje wspomnienia.

Interseal napisał(a):Pamiętam, gdy podczas wycieczki na Babią Górę mówiłeś mi, że bardzo miło zaskoczyła Cię kultura jezyka na Cro.pl. Nie wyraziłem wtedy jasno swojej opinii na ten temat, przed oczyma przeleciało mi kilka nicków i zastanawiłem się kiedy na Ciebie czas przyjdzie... :) . Przyszedł.

Tak, prawdziwym i nieprzyjemnym zaskoczeniem były dla mnie nawet nie same ordynarne zwroty, jak fakt, że to jest akceptowane.

Interseal napisał(a):Ja czekam na dalsze odcinki tego co zaczęte i tego nowego, co ma się jeszcze pojawić, a trochę było obiecane :) .

Fakt, obiecałem. :) W tej sytuacji - nie czekając na zakończenie dotychczasowych wątków - rozpocznę w najbliższych dniach relację z dalszych stron.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 03.12.2009 14:52

Franz napisał(a):Nie przejmowałbym się ordynarnymi hasłami jednej chamskiej osoby, gdyby nie to, że znalazło się parę innych, które się również pod tym podpisały...

I po co?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.12.2009 17:37

JacYamaha napisał(a):I po co?

Zawsze biorę pod uwagę zdanie innych. Może to i wada, ale przeżyłem z nią już większość swego życia, więc nie sądzę, bym się zmienił. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.12.2009 18:25

Opuszczamy już Bukowinę i kierujemy się na zachód.

Obrazek

Podjeżdżamy szosą wysoko na przełęcz Prislop.

Obrazek

Po lewej stronie mamy łańcuch Gór Rodniańskiech (Muntii Rodnei).

Obrazek

Wysiadamy z wozu, żeby rozprostowac kości. Witają nas łąki krokusów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest późne popołudnie, mamy czas tylko na krótki spacer.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na północ od przełęczy rozciągają się Góry Marmaroskie (Muntii Maramuresului).

Obrazek

Obrazek

Na zachód od przełęczy rozciąga się już Maramuresz.

Obrazek

Obrazek

Wracamy do wozu i zjeżdżamy.

Obrazek

Wita nas Borsza (Borsa). Tu poszukamy sobie noclegu.

Obrazek

Więcej fotek pod adresem: http://wfs.cba.pl/Rumun07/Rumun07.html

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.cba.pl
http://wfs.freehost.pl
dareke
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 17.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareke » 10.12.2009 09:31

Bywam tu bardzo często , fakt mało piszę (totalny brak czasu lub brak dobrej organizacji) Czytam Twoje opisy - pisz jak najwięcej - oglądam fotki-podglądam moje zdjęcia i szukam podobieństw. Pisz , opowiadaj , wstawiaj fotki. Krytyka- w pozytywnym słowa tego znaczeniu powinna nas wzmacniać. Z chamstwem można albo walczyć , albo nie reagować. Wybór należy do Ciebie. Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone