Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prowansja 2019

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Prowansja 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.07.2019 14:12

Spis treści


Marsylia



Zajawka...

1.
Obrazek

2.
Obrazek

3.
Obrazek

4.
Obrazek

5.
Obrazek

6.
Obrazek

7.
Obrazek

8.
Obrazek

9.
Obrazek

10.
Obrazek

11.
Obrazek

12.
Obrazek

13.
Obrazek

14.
Obrazek

15.
Obrazek

:papa: :papa:
Ostatnio edytowano 27.04.2020 12:24 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 18.07.2019 14:14

tony montana napisał(a):Zajawka...


... będę zaglądał ... :wink: ... przy czasie ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 18.07.2019 14:57

Bardzo podobają mi się zdjęcia i kierunek.
Liczę na dokładną i praktyczna relację :D .
W jakim języku rozmawiają tam z turystą (oprócz swojego) :wink: ?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.07.2019 15:24

kmichal napisał(a):
tony montana napisał(a):Zajawka...


... będę zaglądał ... :wink: ... przy czasie ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.


No oby, oby - co by para do pisania była ;)


Buber napisał(a):Bardzo podobają mi się zdjęcia i kierunek.
Liczę na dokładną i praktyczna relację :D .
W jakim języku rozmawiają tam z turystą (oprócz swojego) :wink: ?


Postaram się :)

Jeśli chodzi o porozumiewanie się to różnie z tym bywa - w większości miejsc turystycznych english nie stanowi problemu. W sensie np w naszym ośrodku koło Carpentras bez problemu; wypożyczasz rower wodny w Canyon du Verdon - mówią po angliczańsku

Ale w mniejszych mniej turystycznych miejscowościach w sklepikach może być ciężej to ZNACZY JEST CIĘŻEJ :)

Provence to jednak mocno turystyczny region, no i tanio nie jest (nie pytałeś, ale może to kogo interesuje)
Średnia cena np pizzy - 11-12 oiro, salatka cezar 14-15 oiro etc woda w sklepiku u Pana (nie w Intermarche tylko w takim w miasteczku) - 2 Euro (1 albo1,5 l, choć mała niewiele tańsza)

Bardziej jednak dobiły nas ceny wstępów - wielu rzeczy musieliśmy sobie odmówić.... nas jest 4, Młody już ponad 11-12 lat więcej najczęściej do tego przedziału był ulgowy zatem takie wejście do zamku czy teatru prawie 40 Oiro.....

Płaci się za wejście praktycznie wszędzie co jest nieco wk.... z jednej strony rozumiem że częśc z tej kasy idzie na konserwację zabytków, ale mocno ogranicza to dostęp do kultury, bo weź i wydaj 5 stów peelena dziennie na trzy obiekty......

Ogólnie jednak, poza tym narzekaniem, które jeszcze trochę późnej rozwinę, przy róznych okazjach - BOMBA pomysł na wyjazd
:)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.07.2019 15:31

Miała być i u nas, ale zostanie jednak na kiedyś. Tymczasem przez Ciebie narobię sobie na nią ochoty... Prowansja.

Ps. Zd.11... widzę, że Hvar się chowa ;)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 18.07.2019 15:36

tony montana napisał(a):...
Płaci się za wejście praktycznie wszędzie co jest nieco wk.... z jednej strony rozumiem że częśc z tej kasy idzie na konserwację zabytków, ale mocno ogranicza to dostęp do kultury, bo weź i wydaj 5 stów peelena dziennie na trzy obiekty......
...

Nieco wq ..., bo ja też wstępy lubię i taka kasa, na oglądanie tego po co się przyjechało, to może być zbyt drogi wyjazd.
A jeszcze trza coś zjeść.
W cenie francuskiej sałatki, w Grecji można zaliczyć obiadek, no ale cóż - francuska kuchnia :wink: .
Ale krajobrazy cudowne, mimo tych niedogodności fotki robią smaka :hut: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.07.2019 15:36

te kiero napisał(a):Miała być i u nas, ale zostanie jednak na kiedyś. Tymczasem przez Ciebie narobię sobie na nią ochoty... Prowansja.

Ps. Zd.11... widzę, że Hvar się chowa ;)


Tak, pola lawendy są ogromne i przeokrutnie piękne
Szczególnie po drodze do Kanionu Verdon w okolicach Valensole na tzw Route de Manosque (D6)

:boss:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.07.2019 15:41

Buber napisał(a):
tony montana napisał(a):...
Płaci się za wejście praktycznie wszędzie co jest nieco wk.... z jednej strony rozumiem że częśc z tej kasy idzie na konserwację zabytków, ale mocno ogranicza to dostęp do kultury, bo weź i wydaj 5 stów peelena dziennie na trzy obiekty......
...

Nieco wq ..., bo ja też wstępy lubię i taka kasa, na oglądanie tego po co się przyjechało, to może być zbyt drogi wyjazd.
A jeszcze trza coś zjeść.
W cenie francuskiej sałatki, w Grecji można zaliczyć obiadek, no ale cóż - francuska kuchnia :wink: .
Ale krajobrazy cudowne, mimo tych niedogodności fotki robią smaka :hut: .


Wiesz, jak tak spojrzysz że wejście 9.50Euro to niby do przeżycia, ale jak to pomnożysz przez 4 osoby oraz przez ilość tych miejsc, w które chciałbyś wejść....

W miarę rozumiem też taki koszt do Amfiteatro Romano, ale do takiego zrujnowanego zamku na górze miasteczka Lacoste, bo niby mieszkał tam niejaki de Sade? (10 oiro od łba do podburzonych czterech ścian)

Obrazek

:lool: :lool: :lool: :lool: :lool:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 18.07.2019 15:47

Już wiem, że za tą kasę tam nie pójdę...jeszcze jakiś sadyzm mnie spotka i mam za to płacić ??! 8O :mrgreen:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.07.2019 18:16

Pierwsze zdjęcie - i już jestem na TAK :D
To górskie (z kulką :wink: ) też super.
No i ogólnie nieźle...

Kiedyś parę lat temu myśleliśmy nieco o tym kierunku, mieliśmy bowiem zaproszenie od pewnej Pani Francuzki spotkanej na Sardynii do jej domu właśnie w Prowansji (już nie pamiętam miejscowości). Trochę później korespondowaliśmy mailowo... ale jakoś tak odpuściłem :oops: .
To przynajmniej pozwiedzam z Tobą i sprawdzę co straciłem :cool:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.07.2019 20:03

Kierunek zacny, z przyjemnością będę zaglądać. Co do cen to masakra, dlatego tak fajnie pod tym kątem jest w Grecji gdzie do 18lat nic nie płacą (studenci też nie) i wtedy nawet taki karnet na Akropol za 30eur tak nie boli, choć uważam, że ta wejściówka jest bardzo adekwatna do całości.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.07.2019 20:11

Hej Pawle :)
Gorskie z kulka to słynne Mont Ventoux - mekka kolarzy
Pierwsze to oczywiscie przepiękny Avignon, bylismy tam dwukrotnie a wiele razy przejezdzalismy pod murami :)

Prowansja jest fantastyczna, dla mnie to pierwszy raz we Francji (bo 3 razy Paryza nie licze)

Pozdrowienia
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.07.2019 20:17

Kierunek póki co poza obszarem zainteresowań, ale z przyjemnością popatrzę :D .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.07.2019 21:00

marze_na napisał(a):Kierunek póki co poza obszarem zainteresowań, ale z przyjemnością popatrzę :D .


A tu mnie zaskoczylas bo znajac Twoje (Wasze) upodobania
Ten rejon jest dla Was idealny. Mnostwo lokalnych potraw, słodyczy, duzo rzymskich (i nie tylko) zabytków, mega klimatyczne male miasteczka
:)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.07.2019 21:03

Tony , mam tak samo - Paryż , czy północna i wschodnia Francja to jeszcze nie powód do . . . sam wiesz :mrgreen:
Mam jeszcze tyle "do poprawki" :roll: , że dla samej Francji mogę śmiało żyć jeszcze przez 30 lat :oczko_usmiech:

Z przyjemnością będę śledził Twoją relację


Pozdrawiam
Piotr
Następna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prowansja 2019
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone