Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prowansja 2019

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.07.2019 06:19

Miało nie być relacji, a tu taka niespodzianka przy porannej kawie w Grecji :oczko_usmiech:
Będę zaglądać ... w wolnej chwili :smo:
Ps.Tu u mnie mała woda 0,25 euro, pita 2,50 euro ... więc za dyszkę głód zaspokoimy :lol:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21042
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 20.07.2019 16:00

Ale wstęp :) ...oczywiście będę zaglądać :papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 20.07.2019 17:31

Zapowiada się pięknie i ciekawie. Zdjęcia 1, 2 z kulką - wow, no i 11 z lawendą - bajka. Ostatnio byłam na polu lawendy pod Krakowem :oczko_usmiech: :roll: Ale cóż dobra i namiastka.
Chętnie będę zaglądać, bo coś mi się wydaje, że byliście w całkiem innych miejscach niż ja.
Janusz212
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 57
Dołączył(a): 11.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz212 » 20.07.2019 19:08

I ja chętnie popatrzę. W zeszłym roku jadąc z Hiszpanii do Włoch przejechaliśmy Prowansję i nocowaliśmy w Avignion.
Było fantastycznie i planujemy tam pojechać na 2 tygodnie ale ze względu na ceny nie wiemy kiedy to nastąpi :)
A co do języka w najgorszym wypadku odpowiedź brzmiała "am franses" i nie było sensu kontynuować po angielsku :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.07.2019 11:50

piotrf napisał(a):Tony , mam tak samo - Paryż , czy północna i wschodnia Francja to jeszcze nie powód do . . . sam wiesz :mrgreen:
Mam jeszcze tyle "do poprawki" :roll: , że dla samej Francji mogę śmiało żyć jeszcze przez 30 lat :oczko_usmiech:

Z przyjemnością będę śledził Twoją relację


Pozdrawiam
Piotr


Hej
Moja Żona była w Paryżu dwa razy (pierwszy ze mną, drugi z wycieczką) i za każdym razem niestety ...nie podobało jej się za bardzo 8O 8O

:boss:

mysza73 napisał(a):Miało nie być relacji, a tu taka niespodzianka przy porannej kawie w Grecji :oczko_usmiech:
Będę zaglądać ... w wolnej chwili :smo:
Ps.Tu u mnie mała woda 0,25 euro, pita 2,50 euro ... więc za dyszkę głód zaspokoimy :lol:



Nie no Mycha, pita = kawałkowi pizzy to taki te ttaj za 2,50 czy 3 euro można dostać
A głód to i suchą bagietka za 0.90 Euro można zaspokoić

Wez lepiej rób zdjęcia na tej wyspie....

ajdadi napisał(a):Ale wstęp :) ...oczywiście będę zaglądać :papa:


Super:)

aga_stella napisał(a):Zapowiada się pięknie i ciekawie. Zdjęcia 1, 2 z kulką - wow, no i 11 z lawendą - bajka. Ostatnio byłam na polu lawendy pod Krakowem :oczko_usmiech: :roll: Ale cóż dobra i namiastka.
Chętnie będę zaglądać, bo coś mi się wydaje, że byliście w całkiem innych miejscach niż ja.


Na pewno byliśmy w innych miejscach, bo pamiętam że polecałaś St Paul de Vence czyli kawał drogi od nas - czyli zachodniej Prowansji

:)

Janusz212 napisał(a):I ja chętnie popatrzę. W zeszłym roku jadąc z Hiszpanii do Włoch przejechaliśmy Prowansję i nocowaliśmy w Avignion.
Było fantastycznie i planujemy tam pojechać na 2 tygodnie ale ze względu na ceny nie wiemy kiedy to nastąpi :)
A co do języka w najgorszym wypadku odpowiedź brzmiała "am franses" i nie było sensu kontynuować po angielsku :)



Jeśli chodzi o ceny to na pewno można zrobić to jakoś budżetowo. Na pewno dom czy ośrodek z basenem podraża mocno temat (a my chcieliśmy koniecznie basen skoro nie mieszkalismy nad morzem)
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.07.2019 12:04

Lista (mniej lub bardziej dokładna)

Aix-en-Provence
Gordes
Carpentras
Avignon
Vaison-la-Romaine
Pont du Gard
Nimes
Dentelles de Montmirail
Saintes Maries de la Mer
Aigues-Mortes
Le Grande Motte
Mont Ventoux
Orange
Arles
Le Baux en Provence
St. Remy de Provence
Canyon du Verdon
Fontaine de Vaucluse
Salon de Provence
Menerbes, Lacoste, Rousillion (Luberon)
Tarascon
Beaucaire
Pernes les Fontaines
Cassis
Marsylia

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4689
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.07.2019 15:36

Zajawka super.
Zdecydowanie zachęca do odwiedzania Twojej relacji.
Niestety gorzej z cenami tych atrakcji. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli kupować u Ciebie biletów wstępu :oczko_usmiech: .

kulka53 napisał(a):Pierwsze zdjęcie - i już jestem na TAK :D
To górskie (z kulką :wink: ) też super.
Kulka to się wszędzie załapie :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.07.2019 16:03

Prowansja jest pięknym i dużym regionem.
W niektórych miejscach w ogóle nie byliśmy
Gdybyśmy mieszkali bliżej południa regionu to na pewno rejs z Cassis do tzw. callanques wchodziłby w gre.

Za daleko też mieliśmy na Lazurowe Wybrzeże. Choć wracając z kanion VERDON inna droga obejmująca autostrady, mieliśmy ZNAK St. TROPEZ 35KM:)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 21.07.2019 16:14

tony montana napisał(a):Lazurowe Wybrzeże


... znajomi w tym roku zrobili sobie objazdówkę i na same autostrady wydali prawie tysiaka ... 8O ... dlatego u nas Francja tylko w relacjach ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.07.2019 13:45

kmichal napisał(a):
tony montana napisał(a):Lazurowe Wybrzeże


... znajomi w tym roku zrobili sobie objazdówkę i na same autostrady wydali prawie tysiaka ... 8O ... dlatego u nas Francja tylko w relacjach ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.


no, można na banach we Francji popłynąć, ja wydałem kilkadziesiąt Euro tylko bo rzadko korzystałem - kilka razy z króciutkich odcinków, raz wracając z Verdon (ok 17 Euro) i jadać do Cassis, a potem do Marsylii ostatniego dnia (też koło 17 euro)
:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.07.2019 14:04

tony montana napisał(a):
marze_na napisał(a):Kierunek póki co poza obszarem zainteresowań, ale z przyjemnością popatrzę :D .

A tu mnie zaskoczylas bo znajac Twoje (Wasze) upodobania

Mam świadomość urody i atrakcji turystycznych tej krainy, ale nie lubię dużo wydawać :oczko_usmiech: . Póki są miejsca, które zaspokajają z nawiązką moje urlopowe potrzeby za niewygórowaną kasę to wyjazdu do Francji nie planuję.
A z kwestii drugorzędnych, to jakoś zupełnie nie leży mi francuska mowa :roll: :wink: .


tony montana napisał(a):Mnostwo lokalnych potraw, słodyczy,

Włoskiej kuchni i tak nie przebije. W szczególności jeśli idzie o dolci i gelati 8) .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.07.2019 14:31

I.
Samolot z Modlina - oddalonego od nas o ok. 320 km mamy w inkonwinient ałer: 6.15 rano.
Obrazek

Flug punktualnie startuje i o 8.40 lądujemy w Marsylii, a właściwie na pobliskim Marsylii - lotnisku w Marignane

Aeroport w Marignane posiada 2 terminale - a car rentale znajdują sie przy tym nr 1 (tanie loty lądują zaś na T2) więc musimy przejśc się kilkaset metrów do Avisa.
Tam na szczęście niewielka kolejka, na szczęście bo buda nie klimatyzowana i duszna straszne....niedawno musiało padać, a dzień wstaje bardzo ciepły....

Pierwszy raz biorę auto we Francji i całe szczęście, że wydrukowałem sobie potwierdzenie przelewu że wzięli mi kasę z karty, bo Pani z Avisa nie była tego pewna.... 342 Euro za 11 dni z Super Cover od AutoEurope.

Dziwna sprawa też, bo papierów na auto, umowy nie dostałem do ręki tylko Pani powiedziała, że wyślą mi mailem....wysłali 2 dni później....

Anyway - chwilę po sprawdzeniu auta w postaci Peugeot 208 wyjeżdżamy z lotniska w kierunku naszego pierwszego celu - AIX-en-Provence
Obrazek

Obrazek

Parkujemy na Parkingu Pasteur, na Rue Chapitre 1, parking wielopoziomowy, bardzo blisko centrum i katedry - miała byc toaleta - wszędzie były znaki toilette, ale nie sposób jej było znaleźć), zapłaciłem 4,30 Euro za 2h.
Z miasta tego nie pamiętam za wiele bo człek stary i po prawie nieprzespanej nocy spowodowanej drogą, chodzę jak w malignie ;)
Obrazek

Zapamiętałem jednak piękną katedrę
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

10.40
Obrazek

Obrazek

Aix jest miastem, w którym tworzył niejaki Cezanne.. tu urodził się, spędził większość życia i zmarł ten Paul.
Obrazek

Na mieście jemy jakieś mini pizze i słodycze zaspokajając pierwszy głód
Obrazek

Obrazek

Sa tu ładne budynki
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mnóstwo fontann
Obrazek

Obrazek

...klasycznych śródziemnomorskich uliczek
Obrazek

11.15
Obrazek

Główny deptak miasta - Cours Mirabeau
Obrazek

Obeliski
Obrazek

Obrazek

Znane nam już czercze - katedra St-Sauveur, której budowę rozpoczęto w V wieku, a ukończono dopiero w XVIII wieku 8O
Obrazek

Obrazek

Ten logotyp (fajny!) widac było wszędzie
Obrazek

Tak naprawdę to powinniśmy poświęcić Aix dużo więcej czasu, ale czekała nas jeszcze podróż przez Petit Luberon (z postojem w Gordes) aby dotrzeć za Carpentras do naszego ośrodka, w którym mogliśmy zameldować się między 16 a 19 (marzyliśmy o kąpieli w basenie po nieprzespanej nocy)

:papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.07.2019 17:08

tony montana napisał(a):marzyliśmy o kąpieli w basenie po nieprzespanej nocy)


... chyba zrobiłbym podobnie, pomimo tego, że miasto sympatyczne ... :D ...
Pozdrawiam.
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1611
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 23.07.2019 12:31

Fajnie, że jest relacja :-) . W tych rejonach kilkukrotnie bywałam ale ostatni raz z 8 lat temu jeśli dobrze liczę więc fajnie sobie co nieco przypomnieć (i zobaczyć coś nowego :wink: ).
stratos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 16.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stratos » 23.07.2019 14:19

To i ja tu przysiądę .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prowansja 2019 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone