Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prowansja 2019

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.07.2019 14:23

marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):
marze_na napisał(a):Kierunek póki co poza obszarem zainteresowań, ale z przyjemnością popatrzę :D .

A tu mnie zaskoczylas bo znajac Twoje (Wasze) upodobania

Mam świadomość urody i atrakcji turystycznych tej krainy, ale nie lubię dużo wydawać :oczko_usmiech: . Póki są miejsca, które zaspokajają z nawiązką moje urlopowe potrzeby za niewygórowaną kasę to wyjazdu do Francji nie planuję.
A z kwestii drugorzędnych, to jakoś zupełnie nie leży mi francuska mowa :roll: :wink: .


tony montana napisał(a):Mnostwo lokalnych potraw, słodyczy,

Włoskiej kuchni i tak nie przebije. W szczególności jeśli idzie o dolci i gelati 8) .
Jako że z telefonu kiepsko mi się na plaży pisze, to podpiszę się obiema rękoma pod tym co napisała Marzena :mrgreen:
Dodam jeszcze tylko od siebie, że we wakacje muszę mieć morze :oczko_usmiech: ... no i raczej z bagażem podróżuję :smo:

Ale pisz Tony, pisz, bo ja jestem ciekawa wielkiego świata :lol:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.07.2019 13:35

kmichal napisał(a):
tony montana napisał(a):marzyliśmy o kąpieli w basenie po nieprzespanej nocy)


... chyba zrobiłbym podobnie, pomimo tego, że miasto sympatyczne ... :D ...
Pozdrawiam.


Sympatyczne, ale byliśmy dośc słabi w tym momencie..
:papa:

Aglaia napisał(a):Fajnie, że jest relacja :-) . W tych rejonach kilkukrotnie bywałam ale ostatni raz z 8 lat temu jeśli dobrze liczę więc fajnie sobie co nieco przypomnieć (i zobaczyć coś nowego :wink: ).


No proszę, to nie wiedziałem a relacja jakaś była?
:)

stratos napisał(a):To i ja tu przysiądę .


Zapraszam do oglądania, może w weekend coś się pojawi :)

mysza73 napisał(a):Jako że z telefonu kiepsko mi się na plaży pisze, to podpiszę się obiema rękoma pod tym co napisała Marzena :mrgreen:
Dodam jeszcze tylko od siebie, że we wakacje muszę mieć morze :oczko_usmiech: ... no i raczej z bagażem podróżuję :smo:

Ale pisz Tony, pisz, bo ja jestem ciekawa wielkiego świata :lol:


Morze jest jakieś we Francji też ;) nawet byliśmy na trochę, ale nuda ;)
Bagaż zawsze można w ryjanerze dokupić ;)

No jak się jeździ 65 raz do Grecji na jakąs wysepkę 10 na 10 to tak jest ;)
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1611
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 29.07.2019 12:34

tony montana napisał(a):
Aglaia napisał(a):Fajnie, że jest relacja :-) . W tych rejonach kilkukrotnie bywałam ale ostatni raz z 8 lat temu jeśli dobrze liczę więc fajnie sobie co nieco przypomnieć (i zobaczyć coś nowego :wink: ).


No proszę, to nie wiedziałem a relacja jakaś była?
:)



Rodzice przelali na mnie swoją frankofilię więc Francję mam zjeżdżoną od Nord-Pas-de-Calais po Pireneje i od Bretanii po Alzację i Lotaryngię. W dorosłym życiu w niektóre miejsca wróciłam, inne odkryłam dla siebie ale to czasy przedrelacyjne. Właściwie to Prowansja jest chyba ostatnim letnim urlopem, z którego nie powstała relacja (odpuściłam jeszcze objazdówkę po Bałkanach sprzed dwóch lat).

Tak więc z miłą chęcią pooglądam sobie te rejony u Ciebie :papa: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.07.2019 13:14

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):Ale pisz Tony, pisz, bo ja jestem ciekawa wielkiego świata :lol:


Morze jest jakieś we Francji też ;) nawet byliśmy na trochę, ale nuda ;)
Bagaż zawsze można w ryjanerze dokupić ;)

No jak się jeździ 65 raz do Grecji na jakąs wysepkę 10 na 10 to tak jest ;)

Wyspa była ciut większa niż sądzisz :mrgreen: i zyskiwała przy bliższym poznaniu :lol:
Pozdrawiam z promu ... powrotnego niestety :cry:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 29.07.2019 15:17

tony montana napisał(a):Lista (mniej lub bardziej dokładna)

Aix-en-Provence
Gordes
Carpentras
Avignon
Vaison-la-Romaine
Pont du Gard
Nimes
Dentelles de Montmirail
Saintes Maries de la Mer
Aigues-Mortes
Le Grande Motte
Mont Ventoux
Orange
Arles
Le Baux en Provence
St. Remy de Provence
Canyon du Verdon
Fontaine de Vaucluse
Salon de Provence
Menerbes, Lacoste, Rousillion (Luberon)
Tarascon
Beaucaire
Pernes les Fontaines
Cassis
Marsylia


Ach, aż łezka się w oku kręci... Toż to nazwy z czasów mojej szaleńczej studenckiej wyprawy po Europie Zachodniej... Autokar pełen młodzieży, namiociki i plecaki, wspólne kucharzenie i moc emocji w kolejnych miejscach... Zbyt wiele lat temu, niestety. Będę czytać i oglądać z rozkoszą. :D ;-)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.07.2019 10:19

Cześć Tony!
Super miejsca, bardzo ciekawy kierunek :D

Dosiadam się z przyjemnością 8)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.08.2019 19:36

Aglaia napisał(a):
Rodzice przelali na mnie swoją frankofilię więc Francję mam zjeżdżoną od Nord-Pas-de-Calais po Pireneje i od Bretanii po Alzację i Lotaryngię. W dorosłym życiu w niektóre miejsca wróciłam, inne odkryłam dla siebie ale to czasy przedrelacyjne. Właściwie to Prowansja jest chyba ostatnim letnim urlopem, z którego nie powstała relacja (odpuściłam jeszcze objazdówkę po Bałkanach sprzed dwóch lat).

Tak więc z miłą chęcią pooglądam sobie te rejony u Ciebie :papa: .


No to może czas odświeżyć zdjęcia i zrobic choć fotorelację, jesli pamięc co do innych rzeczy sie zatarła :)

mysza73 napisał(a):
No jak się jeździ 65 raz do Grecji na jakąs wysepkę 10 na 10 to tak jest ;)

Wyspa była ciut większa niż sądzisz :mrgreen: i zyskiwała przy bliższym poznaniu :lol:
Pozdrawiam z promu ... powrotnego niestety :cry:[/quote]

Prom DAWNO już przypłynął. Samolot przyleciał. A relacji nie m. Chyba nie ma co pokazywać

8O :smo:

Mikromir napisał(a):Ach, aż łezka się w oku kręci... Toż to nazwy z czasów mojej szaleńczej studenckiej wyprawy po Europie Zachodniej... Autokar pełen młodzieży, namiociki i plecaki, wspólne kucharzenie i moc emocji w kolejnych miejscach... Zbyt wiele lat temu, niestety. Będę czytać i oglądać z rozkoszą. :D ;-)


Hehe, ja nie miałem takich wypraw w młodości... :(

maslinka napisał(a):Cześć Tony!
Super miejsca, bardzo ciekawy kierunek :D

Dosiadam się z przyjemnością 8)



Nie samym Paryżem we Francji człek zyje... ;)

Mej żonie to wręcz Paris sie średnio podobał, a była dwa razy

:boss: :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.08.2019 20:01

Droga do naszego ośrodka Résidence Les Demeures du Ventoux - Vacancéole położonego między Carpentras a Aubignan z Aix jest dość prosta, D7N i D31 na Cavaillon i na północ na Carpentras....
Albo jeszcze szybciej - płatna A7 na Avignon a potem szybką dwupasmową D942, którą jeździliśmy codziennie...

Obrazek

Ale nie - my mamy jeszcze sporo czasu, choć padnięci, bo nasz ośrodek otwierają dopiero po sjeście czyli od 16-19, zatem JEDZIEMY przez SŁYNNY LUBERON (Petit Luberon = petiljubechą)
Obrazek

Przejeżdżamy przez ładne pola lawendy....dzieci śpią...przejeżdżamy przez Bonnieux...dzieci śpią.... zatrzymać się nie mogę, w końcu przed GORDES mówię - "muszę się zatrzymać bo zasnę"!

Parkujemy darmowo przy cmentarzu na górce (parkowanie w Gordes nie jest łatwe, sporo miejsc zajętych)
Obrazek

i idziemy na miasto, a właściwie miasteczko
Obrazek

Renesansowe chateau w Gordes
Obrazek

Choc początki jego budowy sięgają XI wieku
Obrazek

Gordes i jego uliczki są bardzo urokliwe
Obrazek

W centrum miasteczka pomnik zabitych dzieci z Gordes podczas I World War
Obrazek

Dzwonnica małej kapliczki w centrum Gordes, jak widać słynne Opactwo Senanque det łej
Obrazek

Klimatyczne widoki
Obrazek

Najfajniej Gordes wygląda jednak z punktów widokowych na miasto
Obrazek

Obrazek

CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.08.2019 20:56

Coś zmęczone to dzieciaki, śpią i śpią, a ojciec zasuwa do przodu :smo:
Jan32
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 12.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jan32 » 01.08.2019 21:54

W zeszłe wakacje jadąc do Portugalii zwiedzaliśmy Gordes "by night". Akurat był fajny koncert - coś w stylu The Beatles - bardzo fajne klimaty...
Nocne podświetlenie zdecydowanie dodało uroku miasteczku. Rano to już nie to...
A spaliśmy w samochodzie przy tym cmentarnym murze. :)
Pozdrawiam Ja
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 02.08.2019 00:36

Kolejna dobra destynacja, co kwartał to zmiana klimatów - nudy nie zaznasz... :wink:
No to parle parle,aż suchość w gardle :oczko_usmiech:
Choć raczej ěcrire,ěcrire monsieur Tony
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.08.2019 09:07

piekara114 napisał(a):Coś zmęczone to dzieciaki, śpią i śpią, a ojciec zasuwa do przodu :smo:


Śpią, ponieważ o 23 wyjechaliśmy z domu, 2.45 na lotnisku Modlin, 4 do odprawy wpuszczali, 6.15 lot, po locie AIX, a mamy gdzieś 12.30 dopiero.... :)

Jan32 napisał(a):W zeszłe wakacje jadąc do Portugalii zwiedzaliśmy Gordes "by night". Akurat był fajny koncert - coś w stylu The Beatles - bardzo fajne klimaty...
Nocne podświetlenie zdecydowanie dodało uroku miasteczku. Rano to już nie to...
A spaliśmy w samochodzie przy tym cmentarnym murze. :)
Pozdrawiam Ja


Do Portugalii przez Luberon :) Fajnie, jak widzę dobre miejsce na postój wybraliśmy ;)

CROberto napisał(a):Kolejna dobra destynacja, co kwartał to zmiana klimatów - nudy nie zaznasz... :wink:
No to parle parle,aż suchość w gardle :oczko_usmiech:
Choć raczej ěcrire,ěcrire monsieur Tony



ŻE NE PARLA FRANSE, łi łi mersi boku, owła ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.08.2019 09:52

Po drodze mamy znane Opactwo Senanque

Miejsce znane ze wszystkich pocztówek z Prowansji.
zdjęcie z netu
Obrazek

Wg mnie dziś wygląda raczej słabo
Obrazek

Przynajmniej w porównaniu do tego, co widzieliśmy później, jeśli chodzi o lawendowe pola
Obrazek

Opactwo ma 800 lat, można je oczywiście odwiedzać (więcej info na https://www.senanque.fr/)
Ceny: dorosły: 8 €, student (od 18 do 25 lat, po okazaniu legitymacji studenckiej): 5 € (w lipcu, przed wynikami egzaminu na studia nie masz jeszcze legitymacji, zatem pozostaje bilet adult), dziecko od 6 do 18 lat: 3,50 €
Zatem taka przyjemność dla naszej rodziny: 27,50 Euro :)

Zajeżdżamy do naszego ośrodka ok. 15, brama zamknięta, cisza, dzwonimy - nic, no cóż, pojedziemy na chwilę do pobliskiego Carpentras zabić czas...
Parujemy na Parking des Platanes, tu
Obrazek

I idziemy na chwilę na miasto
Obrazek

Obrazek

:)
Obrazek

Romański rodowód, ale wygląd gotycki Paroisse Saint Siffrein
Obrazek

Przebudowana na gotyk w XV wieku
Obrazek

Wspaniały portal
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawy budynek Library L'inguimbertine
Obrazek

Obrazek

Jedna z bram do miasta
Obrazek

Pierwszy raz widzimy Les Dentelles de Montmirail - będę tam parę razy jeździł
Obrazek

Widać też trochę legendarne Mont Ventoux
Obrazek

Na koniec spaceru stwierdzamy, ze jesteśmy bardzo głodni, a że wszystko jest zamknięte - niedziela, sjesta to jedziemy do jednego z dwóch makusiów w Carpentras ;) Koszt: 28 Euro - za trzy duże zestawy
Obrazek

:papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.08.2019 10:09

tony montana napisał(a):student (od 18 do 25 lat, po okazaniu legitymacji studenckiej): 5 € (w lipcu, przed wynikami egzaminu na studia nie masz jeszcze legitymacji, zatem pozostaje bilet adult)

Hmmm... Chyba da się dziecku pełnoletniemu jeszcze jako uczniowi szkoły ponadgimnazjalnej wyrobić kartę ISIC? Jako high school student. Jeśli nie akceptują zwykłej polskiej legitymacji szkolnej, która jest ważna do końca września każdego roku. Student to chyba niekoniecznie university student?

Budowle robią wrażenie... 8)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.08.2019 10:35

Mikromir napisał(a):
tony montana napisał(a):student (od 18 do 25 lat, po okazaniu legitymacji studenckiej): 5 € (w lipcu, przed wynikami egzaminu na studia nie masz jeszcze legitymacji, zatem pozostaje bilet adult)

Hmmm... Chyba da się dziecku pełnoletniemu jeszcze jako uczniowi szkoły ponadgimnazjalnej wyrobić kartę ISIC? Jako high school student. Jeśli nie akceptują zwykłej polskiej legitymacji szkolnej, która jest ważna do końca września każdego roku. Student to chyba niekoniecznie university student?

Budowle robią wrażenie... 8)


Możliwe, choć w jednym miejscu pytałem i kazali adulta kupić

Robią wrażenie, choć w sumie to Carpentras to nic takiego, takie zwykle francuskie miasteczko, ani ładne ani brzydkie :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prowansja 2019 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone