Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve.

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.12.2018 09:00

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Ale za jedyne w swoim rodzaju uważam jednak inne miasto :nice:
Czyżby Neapol :?:
Si :!: Amore mio :hearts: . Już odliczam ... :oczko_usmiech: .
Kiedy ponownie tam lecisz?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.12.2018 09:28

Janusz Bajcer napisał(a):Pięknie w tej Lizbonie ..... wszędzie :lol:

Zdecydowanie tak :D .


mysza73 napisał(a):Potter też oszalała na punkcie tych tramwajów :roll: :wink:

A jeszcze nie pojechaliśmy moją ulubioną windą-niewindą :D . I zabytkową linią 28 :!:


mysza73 napisał(a):Czyli ten styczeń, to będzie Neapol :oczko_usmiech: ... jesteście szaleni :lol:

A do tego w ramach prezentu gwiazdkowego zabieramy moją mamę na najlepszą kawę, najlepsze dolci i najlepszą pizzę na świecie 8) .


piekara114 napisał(a):Kiedy ponownie tam lecisz?

W połowie stycznia robimy sobie taki przedłużony weekend :D .


te kiero napisał(a):Jest super zachwycająco. Nie ustawaj.

Nie zdążyliśmy nawet wypić pierwszej portugalskiej kawy :wink: . Jeszcze mnóstwo ciekawych miejsc przed nami :D .


te kiero napisał(a):ale jeszcze te wszystkie nazwy...

ctrl c + ctrl v :wink: , żeby było śmieszniej, to nawet nie wiem jak to się naprawdę czyta :lol: .
Dziwna sprawa, ale po dwóch tygodniach w tym kraju portugalski jest mi tak samo obcy jak przed wyjazdem. Nie złapałam praktycznie nic :roll: :? .
Raz, że ten język w ogóle nie wpada mi w ucho i tak mi jakoś brzmi, że w ogóle nie wyłapuję poszczególnych głosek. A dwa, tam wszyscy mówili po angielsku i przechodzą na angielski jak tylko widzą turystę.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 10.12.2018 09:34

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Czyli ten styczeń, to będzie Neapol :oczko_usmiech: ... jesteście szaleni :lol:

A do tego w ramach prezentu gwiazdkowego zabieramy moją mamę na najlepszą kawę, najlepsze dolci i najlepszą pizzę na świecie 8) .

Ale z Ciebie fajna córeczka :oczko_usmiech:
Suuuuper prezent :!: :D
Dam to do przeczytania mojemu dziecku :lol: :wink:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 10.12.2018 11:15

trochę się spóźniłam ale już nadrabiam zaległości :lol:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 10.12.2018 11:25

Ale lecicie z tymi relacjami, człowiek przymknie oko i już 4 strona.

marze_na napisał(a):Po drodze zaglądamy jeszcze do marketu i robimy większe zakupy. I tu pierwsze duże pozytywne zaskoczenie, zakupy spożywcze w Portugalii nie są żadnym wstrząsem dla portfela :). A jaki wybór świetnych serów i wina!
Nasza ulubiona sieć sklepów to Pingo Doce. Dobrze i tanio kupowało się też w trochę mniejszych Mini Preço i większych Continente.
:papa:


Pingo Doce to sieć Jerónimo Martins czyli właścicieli naszych Biedronek :). Wina portugalskie są tam tańsze niż w Biedronkach?
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 10.12.2018 11:43

... niezłe tempo ... :lol: ... te ich tramwaje i windy są niesamowite ... :hut: ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.12.2018 20:58

mysza73 napisał(a):Ale z Ciebie fajna córeczka

A jaki fajny z Pawła zięć :mrgreen: .



Beata W. napisał(a):trochę się spóźniłam ale już nadrabiam zaległości :lol:

Jak to mówią, lepiej późno niż wcale :smo: .



mchrob napisał(a):Pingo Doce to sieć Jerónimo Martins czyli właścicieli naszych Biedronek .

Ale w ogóle naszych Biedronek nie przypominają :nice: . W Pingo Doce zawsze był porządek i wszystko leżało na swoim miejscu :lol: .



mchrob napisał(a):Wina portugalskie są tam tańsze niż w Biedronkach?

Nie wiem ile kosztują portugalskie wina w Biedronkach :lol: , ale w Portugalii w marketach można było kupić dobre wino już za 3€ (w internetach piszą, że nawet za 2€ :D ). Zawsze trafialiśmy na jakieś fajne promocje, a takie vinho verde, które akurat mi bardzo przypadło do gustu, nawet bez promocji było śmiesznie tanie.



mchrob napisał(a):Ale lecicie z tymi relacjami, człowiek przymknie oko i już 4 strona.

kmichal napisał(a):... niezłe tempo ... ...

Macie rację. Chyba troszkę zwolnimy :oczko_usmiech: .
Ostatnio edytowano 19.06.2019 10:15 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.12.2018 07:33

29.08, Lizbona, dzień I - Bairro Alto i Praça Luís de Camoes

W ciągu dnia Bairro Alto sprawia nieco senne wrażenie. Stoliki zapełniają się wieczorami, kiedy to dzielnica staje się centrum nocnego życia Lizbony. Sprawdziliśmy :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jest klimat :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zmierzamy w stronę Rua do Loreto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.12.2018 07:34

Wzdłuż Rua do Loreto biegnie trasa słynnego 28. Czekamy chwilę, aż pojawi się żółty wagonik :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ale nie tramwaj nas tu sprowadził :). Chcemy wreszcie zrobić sobie przerwę na kawę i pastel de nata. W tym celu wstępujemy do cukierni Manteigaria.

Obrazek

Pastéis de Nata to najpopularniejsze w Portugalii babeczki z kremem budyniowym. Pyszne :!: Dzień bez pastela byłby dniem straconym :oczko_usmiech: .


Obowiązkowo zaglądamy na pobliski Praça Luís de Camoes.

Obrazek

Obrazek


Charakterystyczne budki Quiosque de Refresco spotykamy w Lizbonie często. Ustawione są najczęściej przy parkach, placach i punktach widokowych. Kupić w nich można kawę, zimne napoje, drinki, lody itp.


Plac nosi imię Luís'a de Camoes, największego portugalskiego pisarza, wieszcza epoki romantyzmu. Poeta ma tutaj swój pomnik. U dołu na cokole umieszczono osiem figur postaci zasłużonych dla portugalskiej nauki i kultury.

Obrazek

Obrazek


Ale praça Luís de Camoes zachwyca przede wszystkim charakterystyczną mozaiką calçada Portuguesa.

Obrazek


Kolejny piękny przykład tradycyjnej calçada Portuguesa znajdziecie na pobliskim Largo do Chiado.

Obrazek


:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.12.2018 08:57

marze_na napisał(a):Pastéis de Nata to najpopularniejsze w Portugalii babeczki z kremem budyniowym. Pyszne :!: Dzień bez pastela byłby dniem straconym :oczko_usmiech: .

Zapisałam :oczko_usmiech: (myślę, że Potter będzie zachwycona :smo: )
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.12.2018 08:58

Czytam na bieżąco :)
Mam poczucie patrząc na zdjęcia, że Lizbona jest bardzo podobna do Porto.
No i pastel de nata .... obłędne ... 8) Do tego dobra caffecinna (po naszemu dosłownie "kawusia") i można żyć :hut:

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.12.2018 18:13

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Pastéis de Nata to najpopularniejsze w Portugalii babeczki z kremem budyniowym. Pyszne :!: Dzień bez pastela byłby dniem straconym :oczko_usmiech: .

Zapisałam :oczko_usmiech: (myślę, że Potter będzie zachwycona :smo: )

Fajne były też takie kruche babeczki z migdałami :). Nie pamiętam niestety jak się nazywały :? .

Obrazek


I jeszcze czekoladowe salami czy inny salceson :wink:. Generalnie Portugalia to odpowiedni kierunek dla łasuchów :).



majkik75 napisał(a):Mam poczucie patrząc na zdjęcia, że Lizbona jest bardzo podobna do Porto.

Mam nadzieję kiedyś porównać osobiście :hut: .


majkik75 napisał(a):No i pastel de nata .... obłędne ... Do tego dobra caffecinna (po naszemu dosłownie "kawusia") i można żyć

Dla mnie kawa w Portugalii okazała się jednak rozczarowaniem :? . Tyle się naczytałam przed wyjazdem o tym jak to Portugalczycy kochają kawę, że spodziewałam się wielkiego wow. Najchętniej piję cappuccino, ale po paru nieudanych próbach zamówienia dobrego cappuccino odpuściłam. Wydaje mi się, że to kwestia zbyt gorącego mleka. Nie smakowała mi też ani ich garoto czyli kawa z odrobiną mlecznej pianki na wierzchu, ani glão czyli kawa z mlekiem.
W końcu przerzuciliśmy się w zasadzie wyłącznie na najpopularniejszą małą czarną café zwaną bica. Bica to mocna, czarna kawa bardzo podobna do włoskiego espresso, ale trochę większa i mniej gęsta. I o tej kawie mogę powiedzieć, że była dobra 8) . Chociaż włoskiej nie dorównywała :mrgreen: .
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.12.2018 18:21

marze_na napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):Pięknie w tej Lizbonie ..... wszędzie :lol:

Zdecydowanie tak :D .

Zapomniałem dodać, że po mistrzowsku sfotografowane. :idea:
(Jak zawsze) :idea: :idea:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.12.2018 18:36

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Pastéis de Nata to najpopularniejsze w Portugalii babeczki z kremem budyniowym. Pyszne :!: Dzień bez pastela byłby dniem straconym :oczko_usmiech: .

Zapisałam :oczko_usmiech: (myślę, że Potter będzie zachwycona :smo: )

Fajne były też takie kruche babeczki z migdałami :). Nie pamiętam niestety jak się nazywały :? .
I jeszcze czekoladowe salami czy inny salceson :wink:. Generalnie Portugalia to odpowiedni kierunek dla łasuchów :)

No i czymś takim to do Portugalii możesz mnie przekonać :mrgreen:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.12.2018 18:48

Podziwiam calçada Portuguesa , ich różnorodność i rozmiar 8)

A co do słodkości - jednego łasucha swoimi zdjęciami zachęciłaś :lol:


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone