Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve.

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.12.2018 21:15

marze_na napisał(a):
majkik75 napisał(a):Mam poczucie patrząc na zdjęcia, że Lizbona jest bardzo podobna do Porto.

Mam nadzieję kiedyś porównać osobiście :hut: .


majkik75 napisał(a):No i pastel de nata .... obłędne ... Do tego dobra caffecinna (po naszemu dosłownie "kawusia") i można żyć

Dla mnie kawa w Portugalii okazała się jednak rozczarowaniem :? . Tyle się naczytałam przed wyjazdem o tym jak to Portugalczycy kochają kawę, że spodziewałam się wielkiego wow. Najchętniej piję cappuccino, ale po paru nieudanych próbach zamówienia dobrego cappuccino odpuściłam. Wydaje mi się, że to kwestia zbyt gorącego mleka. Nie smakowała mi też ani ich garoto czyli kawa z odrobiną mlecznej pianki na wierzchu, ani glão czyli kawa z mlekiem.
W końcu przerzuciliśmy się w zasadzie wyłącznie na najpopularniejszą małą czarną café zwaną bica. Bica to mocna, czarna kawa bardzo podobna do włoskiego espresso, ale trochę większa i mniej gęsta. I o tej kawie mogę powiedzieć, że była dobra 8) . Chociaż włoskiej nie dorównywała :mrgreen: .


Do Lizbony zachęcać mnie w ogóle nie trzeba ;) Jakiś przedłużony weekend trzeba będzie tam zorganizować :D
Ja jakimś wielkim kawoszem, ani znawcą nie jestem, piję raczej dla smaku niż potrzeby organizmu ;) ale obydwoje z Żoną przyznaliśmy, że kawę mają dobrą. Oczywiście to na pewno kwestia gdzie się co trafi. Wiem, że nawet we Włoszech da się wypić słabą kawę :?
Do tych słodkości jest jeszcze obłędne takie ciasto z dużą ilością bakalii, coś jak nasz keks, ale na cieście bardziej drożdżowym - bolo rei. Obłęd 8)

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.12.2018 10:26

Janusz Bajcer napisał(a):Zapomniałem dodać, że po mistrzowsku sfotografowane. :idea:
(Jak zawsze) :idea: :idea:

Dziękujemy :!:



piekara114 napisał(a):No i czymś takim to do Portugalii możesz mnie przekonać :mrgreen:

Słodkości to mocna strona Portugalii. Obok witryn z babeczkami i ciastkami trudno przejść obojętnie :!:
Nie mogę natomiast tego samego powiedzieć o lodach :? .



piotrf napisał(a):Podziwiam calçada Portuguesa , ich różnorodność i rozmiar 8)

Fantastyczne są te mozaiki :D . Szkoda, że nie było możliwości popatrzeć z góry, ale zawsze zostają google maps ;).

Praça Luís de Camões.jpg




majkik75 napisał(a):piję raczej dla smaku niż potrzeby organizmu ;)

Ja też :). Dlatego brakowało mi smaku cappuccino, nawet nie tego włoskiego ;), ale tego przyrządzanego we własnej kuchni przy użyciu klasycznej kawiarki moka i spieniacza do mleka :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.12.2018 10:35

29.08, Lizbona, dzień I - Elevador da Bica

Ten odcinek w całości poświęcony będzie mojej ulubionej lizbońskiej windzie 8) .

Obrazek


Elevador da Bica wykonała pierwszy oficjalny kurs w czerwcu 1892 r. Na początku była napędzana system wodnym, a zelektryfikowana została w 1914 r.

Obrazek


Obrazek



Trasa długości 245 metrów łączy Bairro Alto z położoną przy Tagu częścią miasta zwaną Ribeira.

Obrazek


Obrazek



Uliczka, którą jedzie Bica ma zachwycający klimat :hearts: Taki południowy :oczko_usmiech: .. Drogę w dół pokonujemy na nogach.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Niedaleko Elevador da Bica położony jest polecany w przewodnikach punkt widokowy, dlatego zbaczamy na moment z trasy.

Obrazek


Obrazek


Miradouro de Santa Catarina obiecuje widoki na rzekę Tag i Most 25 kwietnia. Panorama pewnie piękna, ale miradouro niestety w remoncie :( .

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.12.2018 10:36

Wracamy na trasę Elevadora da Bica. Na dole, od strony Rua de Sao Paulo winda startuje we wnętrzu kamienicy :).

Obrazek


Zajmujemy miejsce w wagoniku i ruszamy 8) .

Obrazek


Obrazek



Bica to wdzięczny obiekt do fotografowania :D . Fotografuje się wagonik i fotografuje się z wagonika :wink: .

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Uroczo :hearts: .

Obrazek


Obrazek


Z żalem puszczamy żółty wagonik. Wrócimy tu jeszcze któregoś wieczora :mrgreen: .

Obrazek


Obrazek


Obrazek


:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.12.2018 11:09

marze_na napisał(a):Wracamy na trasę Elevadora da Bica. Na dole, od strony Rua de Sao Paulo winda startuje we wnętrzu kamienicy :).
Potter wzięła apartman w Bairro Alto ... będziemy podjeżdżać prawie pod drzwi Elevador da Glória :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.12.2018 11:11

mysza73 napisał(a):Potter wzięła apartman w Bairro Alto ...

A zdradzisz mi ile płaci się w Lizbonie w marcu?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.12.2018 11:21

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Potter wzięła apartman w Bairro Alto ...

A zdradzisz mi ile płaci się w Lizbonie w marcu?

Ode mnie ksiązking za 4 noce chciał 1224pln, a od Potter 714pln 8O 8O 8O :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.12.2018 11:38

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):A zdradzisz mi ile płaci się w Lizbonie w marcu?

Ode mnie ksiązking za 4 noce chciał 1224pln, a od Potter 714pln 8O 8O 8O :wink:

A jak się załatwia takie układy :?: :oczko_usmiech: .

Jak będę wracać do Lizbony, to na pewno poza sezonem. Nie dość, że taniej, to temperatury bardziej sprzyjające zwiedzaniu. Zaczęło się przyjemnie, ale potem przez dwa dni chodziliśmy po Lizbonie w temperaturze powyżej 30 st. :roll: .
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 13.12.2018 12:24

Ciekawa jestem, ile kosztuje jedno pastel de nata w Lizbonie. U nas w Krakowie, w Café Lisboa jadłam pastel de nata zachęcona opinią znajomego, który twierdził, że smakuje dokładnie tak, jak w Lizbonie. Rzeczywiście było pyszne i kosztowało 5 zł, więc cena akceptowalna.
Lizbona jest moim marzeniem, które wciąż nie doczekało się realizacji z powodu wyjątkowo wysokich cen lotów z Krakowa i Katowic :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.12.2018 14:03

Magda O. napisał(a):Ciekawa jestem, ile kosztuje jedno pastel de nata w Lizbonie. U nas w Krakowie, w Café Lisboa jadłam pastel de nata zachęcona opinią znajomego, który twierdził, że smakuje dokładnie tak, jak w Lizbonie. Rzeczywiście było pyszne i kosztowało 5 zł, więc cena akceptowalna.
A gdzie jest to miejsce w Krakowie? Coś jeszcze jest tam wartego zjedzenia?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.12.2018 14:44

Magda O. napisał(a):Ciekawa jestem, ile kosztuje jedno pastel de nata w Lizbonie. U nas w Krakowie, w Café Lisboa jadłam pastel de nata zachęcona opinią znajomego, który twierdził, że smakuje dokładnie tak, jak w Lizbonie. Rzeczywiście było pyszne i kosztowało 5 zł, więc cena akceptowalna.

W kawiarniach i cukierniach płaciliśmy zazwyczaj 1€ za sztukę. Ale pastele kupowane w marketach, pakowane po trzy, cztery czy sześć wychodziły nawet taniej niż 50 centów za sztukę, a też były pyszne 8) . Taką paczkę kupowaliśmy wybierając się na plażę :lol: .

P.S. Jak wrażenia z Sycylii?
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 13.12.2018 16:38

Ten tramwaj w kamienicy fajnie wygląda 8O jak zresztą wszystkie Wasze sfotografowane tramwaje :wink:

Niestety z Warszawy też bilety najtańsze nie są :cry: Szukałam czegoś na ferie, żeby potem na Maderę wyskoczyć ale za oba loty to już mi spore sumy wychodziły przy 4 osobach.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 13.12.2018 18:36

marze_na napisał(a):W kawiarniach i cukierniach płaciliśmy zazwyczaj 1€ za sztukę. Ale pastele kupowane w marketach, pakowane po trzy, cztery czy sześć wychodziły nawet taniej niż 50 centów za sztukę, a też były pyszne 8) .


Aż spojrzałem na rachunki (jeszcze zostawiłem :wink: :roll: ) W Lidlu 0,35 EUR za sztuki i zgadza się bardzo dobre. W typowej kawiarni między 0,8 a 1 EUR. Ceny z Porto.

pozdrawiam, Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.12.2018 22:06

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Potter wzięła apartman w Bairro Alto ...

A zdradzisz mi ile płaci się w Lizbonie w marcu?

Ode mnie ksiązking za 4 noce chciał 1224pln, a od Potter 714pln 8O 8O 8O :wink:


CZY JA O CZYMŚ NIE WIEM???

A powinienem przecież?Q?1!

Marzenko - piekne zdjęcie - ale w Lizbonie jest łatwiej - jest mega fotogeniczna

Szkoda, że miradouro miał status 'work in progress"

:boss:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.12.2018 07:57

marze_na napisał(a):Plac nosi imię Luís'a de Camoes,

na pewno przejeżdżaliśmy tam w czerwcu, ścisłe centrum Lizbony, tylko różnica w ilości ludzi jest powalająca; "u nas" miasto było zatłoczone, wszędzie chodzący i siedzący ludzie; musiał albo być jakiś festiwal (była scena), albo święto, o którym nie wiedzieliśmy; w każdym bądź razie taka niezatłoczona Lizbonę chciałbym odwiedzić; te elevadory są dla Lizbony tak szczególne jak dla Sarajewa tramwaje Sarajewskie
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal

cron
Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone