Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve.

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.12.2018 11:00

Beata W. napisał(a):Ten tramwaj w kamienicy fajnie wygląda 8O jak zresztą wszystkie Wasze sfotografowane tramwaje :wink:

To był taki tramwajowy dzień. Dalej spróbujemy pokazać, że Lizbona to nie tylko tramwaje :hut: .



majkik75 napisał(a):W Lidlu 0,35 EUR za sztuki i zgadza się bardzo dobre.

Jak byliśmy na Algarve to Lidl miał akurat promocję 3 sztuki za eurosa. A że mieszkaliśmy obok Lidla to codziennie rano zaglądaliśmy po świeży zapas :).



tony montana napisał(a):Szkoda, że miradouro miał status 'work in progress"

Mieliśmy niefart z tymi miradouros :? , Catarina zamknięta, Sao Pedro de Alcântara odgrodzony od barierki kratą :roll: .



te kiero napisał(a):na pewno przejeżdżaliśmy tam w czerwcu, ścisłe centrum Lizbony, tylko różnica w ilości ludzi jest powalająca; "u nas" miasto było zatłoczone, wszędzie chodzący i siedzący ludzie; musiał albo być jakiś festiwal (była scena), albo święto, o którym nie wiedzieliśmy

Całe to zamieszanie to zasługa św. Antoniego Padewskiego, który wcale nie był z Padwy, ale urodził się w lizbońskiej Alfamie w 1195 roku :D .
Bo czerwiec to miesiąc kiedy w Lizbonie odbywa się Festiwal św. Antoniego zwany też Festiwalem Sardynki , po portugalsku Festas de Lisboa. Uroczystości kulturalne związanie z obchodami święta trwają cały miesiąc. Tradycja święta sięga aż średniowiecza i początkowo miała charakter wyłącznie religijny.
Więcej poczytać można tutaj, tutaj albo tutaj.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.12.2018 15:09

Kontynuujemy nasz spacer po Lizbonie :hut: .

Obrazek

Obrazek


Przechodzimy przez Praça de São Paulo z kościołem św. Pawła

Obrazek

i jakiś obeliskiem, który komuś chyba nie przypadł do gustu :roll: .

Obrazek


Za chwilę jesteśmy już w Mercado da Ribeira, gdzie głodnych nakarmią, a spragnionych napoją.
Jednak miejsce to jak na warunki lizbońskie jest drogie :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po wyjściu z hali targowej wsiadamy do metra i zieloną linią jedziemy na stację Martim Moniz. Przed nami ostatni punkt zaplanowanego na ten dzień zwiedzania - przez najstarszą (obok Alfamy) dzielnicę Mouraria pójdziemy na Zamek św. Jerzego (Castelo de Sao Jorge).

(...)
Ostatnio edytowano 14.12.2018 17:15 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.12.2018 15:09

Mouraria jest miejscem, w którym narodziło się fado. Tutaj pod koniec XIX w. w jednej z tawern pojawiła się dziewczyna o cudnym głosie, legendarna śpiewaczka fado, Maria Severa Onofriana.

Legenda głosi, że jako młoda dziewczyna została zgwałcona ona przez napoleońskiego żołnierza, a kiedy urodziła dziecko, by móc je utrzymać, uprawiała najstarszy zawód świata, zaś w przerwach między klientami, śpiewała na ulicy smutne pieśni. Któregoś dnia miał usłyszeć jej śpiew właściciel znanego lokalu. Urzeczony głosem dziewczyny, zaproponował jej pracę. Chcąc okryć jej nagie plecy, zarzucił na ramiona Marii Severy czarną chustę, tym jednym gestem przywracając jej godność. Dziś czarna chusta to atrybut każdej fadistki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nazwa dzielnicy pochodzi od Maurów, którzy po zdobyciu miasta przez chrześcijan zostali wypchnięci poza mury miasta, osiedlili się tu i żyli przez kolejne kilka wieków.
Dzisiaj Mouraria jest dzielnicą biedną i wielokulturową, zamieszkują ją m.in. przybysze z byłych portugalskich kolonii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Internety radzą nie zapuszczać się w te okolice po zmroku :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.12.2018 15:11

Nad dzielnicą góruje Zamek św. Jerzego. Wydawało mi się, że wstęp na dziedziniec i widoki z zamkowych murów są za darmo :? . Tymczasem już przed pierwszą zamkową bramą trafiamy na kasy i kołowrotki. Na zwiedzanie zamku nie mamy już ani czasu, ani ochoty.

Obrazek


Widoków ze wzgórza Mouraria mamy pod dostatkiem po drodze :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z okolic Zamku zjeżdżamy windą Elevador Castelo zwaną też Elevador da Baixa. To najzwyklejsza w świecie (darmowa) winda, a w zasadzie to dwie windy :). Pierwsza ma wejście przy Rua dos Fanqueiros, wejście do drugiej znajduje się w sklepie Pingo Doce :).
Gdyby ktoś miał problem ze znalezieniem tutaj jest filmik 8) .


Idziemy do metra na Rossio. Po drodze zerkamy jeszcze tylko na najpopularniejszą lizbońską windę Santa Justa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na koniec mapka miejsc odwiedzonych pierwszego dnia :hut: .

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 01.02.2023 23:38 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.12.2018 21:52

marze_na napisał(a):Nad dzielnicą góruje Zamek św. Jerzego. Wydawało mi się, że wstęp na dziedziniec i widoki z zamkowych murów są za darmo :? . Tymczasem już przed pierwszą zamkową bramą trafiamy na kasy i kołowrotki. Na zwiedzanie zamku nie mamy już ani czasu, ani ochoty.

To jeden nielicznych tematów, z których byłem przygotowany lepiej :D ; nasz plan lizboński obejmował wejście na zamek lub chociaż dziedzińce; nie znalazłem nigdzie rozgraniczenia biletowego, tak jak w P. de Pena; w końcu pochodziłem ludzikiem Googlea z godzinkę i wiedziałem, że trzeba się przygotować na koszty dla samych widoków.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.12.2018 22:16

te kiero napisał(a):nasz plan lizboński obejmował wejście na zamek lub chociaż dziedzińce; nie znalazłem nigdzie rozgraniczenia biletowego, tak jak w P. de Pena; w końcu pochodziłem ludzikiem Googlea z godzinkę i wiedziałem, że trzeba się przygotować na koszty dla samych widoków.

Do dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić jakim cudem chciałeś zobaczyć jednego dnia Sintrę i kawałek Lizbony jadąc z wybrzeża Algarve :?:
Dla mnie niewykonalne :oczko_usmiech: . W samej tylko Sintrze byliśmy od 12 do 19, a zupełnie odpuściliśmy Pałac Pena :roll: . Przy czym trochę czasu nam się zmarnowało , bo ten nieszczęsny autobus 434 wiózł nas do Zamku Maurów godzinę :evil: .

A Castelo de S. Jorge? Przy takiej liczbie różnych miradouros w Lizbonie nie widziałam sensu płacenia 8,50€ :wink: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 15.12.2018 13:54

Bardzo kolorowe te piątkowe odcinki 8)

Mouraria wygląda klimatycznie. Ciekawe, czy po zmroku jest tam tak niebezpiecznie, jak niektórzy piszą. Sprawdziliście? ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.12.2018 16:00

marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.12.2018 16:38

maslinka napisał(a):Mouraria wygląda klimatycznie. Ciekawe, czy po zmroku jest tam tak niebezpiecznie, jak niektórzy piszą. Sprawdziliście? ;)

Nie było okazji :). Wieczorów już nam zabrakło :lol: .



tony montana napisał(a):O kurde słyszeliście? :(
https://fakty.interia.pl/swiat/news-liz ... Id,2732894

Ależ się ten tramwaj poskładał :(. Smutne bardzo, szczęście w nieszczęściu, że nikt nie zginął.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 15.12.2018 17:54

marze_na napisał(a):Do dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić jakim cudem chciałeś zobaczyć jednego dnia Sintrę i kawałek Lizbony jadąc z wybrzeża Algarve :?:
Dla mnie niewykonalne :oczko_usmiech: . W samej tylko Sintrze byliśmy od 12 do 19, a zupełnie odpuściliśmy Pałac Pena :roll: .

mieliśmy to bardzo dobrze opracowane + bardzo szybkie przejazdy samochodem, Lizbona miała być późnowieczorna i wieczorna, ale jednak zrezygnowaliśmy, dłużej zeszło nam w Q. de Regaleria; wiesz tylko 8 dni pełnych w Portugalii, a chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej, bo nie wiadomo kiedy się tam wróci;
marze_na napisał(a):Przy czym trochę czasu nam się zmarnowało , bo ten nieszczęsny autobus 434 wiózł nas do Zamku Maurów godzinę :evil: .

a to dziwne, u nas dość sprawnie się poruszał, tylko raz na kilka min był przyblokowany
marze_na napisał(a):A Castelo de S. Jorge? Przy takiej liczbie różnych miradouros w Lizbonie nie widziałam sensu płacenia 8,50€ :wink: .

na ten fakt nie wpadłem :oops:

tony montana napisał(a):O kurde słyszeliście? :(
https://fakty.interia.pl/swiat/news-liz ... Id,2732894

ale zbieg okoliczności z relacją 8O
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.12.2018 00:25

te kiero napisał(a):dłużej zeszło nam w Q. de Regaleria

A wiesz, że nam też. Nie spodziewałam się, że tak nam się w tym parku spodoba :D :!:



te kiero napisał(a):
marze_na napisał(a):A Castelo de S. Jorge? Przy takiej liczbie różnych miradouros w Lizbonie nie widziałam sensu płacenia 8,50€ :wink: .

na ten fakt nie wpadłem :oops:

W swoim wątku pisała o tym altezza. Jak ktoś nie jest zainteresowany wnętrzami to niekoniecznie trzeba się tam pchać. Widoków w Lizbonie jest pod dostatkiem 8) .



te kiero napisał(a):
tony montana napisał(a):O kurde słyszeliście? :(
https://fakty.interia.pl/swiat/news-liz ... Id,2732894

ale zbieg okoliczności z relacją 8O

To nie pierwszy taki zbieg okoliczności w naszych relacjach :? . Jak pisałam Napoli Amore Mio zdarzył się tragiczny wypadek na Solfatarze, gdzie do krateru wulkanu wpadła rodzina, mama, tato i syn, a dramat rozegrał się na oczach ich młodszego dziecka :( . W czasie gdy opisywałam objazdówkę po Toskanii we florenckiej bazylice Santa Croce oderwał się fragment sufitu i spadając zabił turystę z Hiszpanii :(.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.12.2018 00:34

Lisboa Card - czy to się opłaca?

Drugiego pełnego dnia pobytu zaczęliśmy korzystać z lizbońskiej karty turystycznej dlatego poświęcę jej teraz parę zdań.

W internecie zdecydowanie dominują opinie, że karta jest droga i nie warto jej kupować :roll: . Jak ktoś wpada do Lizbony na chwilę może i tak :? . Chociaż wg. mnie warto pomyśleć nawet o tej jednodniowej, jeśli ma się w planie Belem.
Nam ten zakup zwrócił się z nawiązką i zaoszczędziliśmy sporo euro za biletach. Poza tym karta jest po prostu wygodna. Płaci się raz, a potem swobodnie i bez ograniczeń korzystać można z wszystkich środków transportu miejskiego i podmiejskiego 8) .

Lisboa Card kupić można w wariantach 24h (za 19€), 48h (za 32€) i 72h (za 40€).
Co w zamian?
I. Karta zapewnia darmowy dostęp do transportu publicznego. Możemy jeżdzić metrem, tramwajami, autobusami i windami, również słynną Justyną. Za darmo pojedziemy też do Sintry oraz do Cascais czyli na najbliższe plaże.
II. Karta pozwala zwiedzić za darmo ponad 20 muzeów, zabytków i atrakcji w Lizbonie i okolicy, a do kolejnych ponad 30stu zapewnia zniżki.
III. Karta daje rabaty u organizatorów wycieczek i w wybranych punktach handlowych (sklepach, barach, restauracjach)

Korzystając z karty obejrzeliśmy za darmo:
- Klasztor Hieronimitów (10€)
- Wieżę Belem (6€)
- Muzeum Powozów (8€)
- Pilar 7 Bridge Experience (6€)
- Muzeum Azulejos (5€)
- Panteon Narodowy (4€)
- Punkt widokowy na Łuku Rua Augusta (2,50€)

Ze zniżki skorzystaliśmy:
- Pomnik Odkrywców (0,60€)
- Muzeum Arqueologico Carmo (0,80€)
- Zamek Maurów w Sintrze (1,20€)
- Quinta da Regaleira w Sintrze (1,20€)

Razem 45,30€. Do tego trzy dni darmowych przejazdów metrem, windami, tramwajami, autobusami i pociągiem do Sintry.

Pełną listę zniżek i bonusów znajdziecie na infolizbona.pl. Ja lizbońską kartę turystyczną polecam :hut: .
Ostatnio edytowano 31.12.2018 00:53 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 16.12.2018 11:17

Marzena fakultet z Logistyki masz zaliczony, jak dla mnie to co najmniej profesura lub doktorat.
Jakbym trafił kiedyś na dłużej, to pewnie pójdę Waszym tropem i zgarnę Lisboa card.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.12.2018 12:42

marze_na napisał(a):
Korzystając z karty obejrzeliśmy za darmo:
- Klasztor Hieronimitów (10€)
- Wieżę Belem (6€)
- Muzeum Powozów (8€)
- Pilar 7 Bridge Experience (6€)
- Muzeum Azulejos (5€)
- Panteon Narodowy (4€)
- Punkt widokowy na Łuku Rua Augusta (2,50€)
To wszystko też mam w planie :smo:

marze_na napisał(a):Ze zniżki skorzystaliśmy:
- Pomnik Odkrywców (1,50€)
- Muzeum Arqueologico Carmo (0,80€)
- Zamek Maurów w Sintrze (1,20€)
- Quinta da Regaleira w Sintrze (1,20€)
To też ... no może poza tym muzeum (ale jeszcze zobaczę u Ciebie co tam dają :smo: )

No i mnie też wychodzi, że ta karta mi się skalkuluje ... zwłaszcza, że Potter tymi tramwajemi ma życzenie ciągle popylać :lol:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 16.12.2018 13:19

mysza73 napisał(a):To wszystko też mam w planie :smo:

No i mnie też wychodzi, że ta karta mi się skalkuluje ... zwłaszcza, że Potter tymi tramwajemi ma życzenie ciągle popylać :lol:


JA NADAL NIC NIE WIEM O TYM.....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve. - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone