Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve.

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.12.2018 18:41

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):To wszystko też mam w planie :smo:

No i mnie też wychodzi, że ta karta mi się skalkuluje ... zwłaszcza, że Potter tymi tramwajemi ma życzenie ciągle popylać :lol:


JA NADAL NIC NIE WIEM O TYM.....


Oburzające :roll:

W kwestii karty : jeżeli nie należymy do tych , dla których udany pobyt to trzy dni pobytu w barze hotelowym nad basenem - zakup karty musi się kalkulować :wink:


Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.12.2018 21:17

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):To wszystko też mam w planie :smo:

No i mnie też wychodzi, że ta karta mi się skalkuluje ... zwłaszcza, że Potter tymi tramwajemi ma życzenie ciągle popylać :lol:


JA NADAL NIC NIE WIEM O TYM.....

Tony, a czego Ty nie wiesz 8O 8O 8O
Tego, że Potter ma takie układy z książkigiem ... czy że Potter kocha tramwaje ... czy że co ...? :oczko_usmiech:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 17.12.2018 10:20

... chwila "nieuwagi" a za nami już sporo spacerowania i nie tylko ... :wink: ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.12.2018 21:26

30.08, Lizbona, dzień II - Belém, Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos)

Praktycznie cały dzień spędzimy w Belém, dzielnicy położonej na zachodnich przedmieściach Lizbony, nad Tagiem, niedaleko jego ujścia do oceanu i silnie związanej z portugalską erą wielkich odkryć geograficznych. Stąd m.in. w 1497 r. Vasco da Gama wyruszył w podróż do Indii, a sukces tej morskiej wyprawy znalazł bezpośrednie przełożenie na wygląd dzielnicy.
Jest w Belém co oglądać :!:

Do Belém najłatwiej dojechać tramwajem numer 15. My swoją 15stkę łapiemy na Praça da Figueira, tuż obok stacji Rossio zielonej linii metra.
Pan z obsługi carris sprawnie dzieli oczekujących na dwie kolejki, na tych do Belem i tych do innych dzielnic miasta.

Obrazek


Nie udaje nam się niestety zmieścić do ślicznego żółtego wagonika :( . Po chwili przyjeżdża długi, nowoczesny, niskopodłogowy skład i zabiera z przystanku wszystkich chętnych.

Podroż trwa ok. pół godziny, może trochę dłużej. Pod Klasztorem Hieronimitów już dłuuuga kolejka :roll: :? .
Planując zwiedzanie Lizbony, właśnie z uwagi na te kolejki, chciałam być w Belem już przed 10.00, tymczasem koło dziesiątej dopiero wygrzebaliśmy się z hostelu :lol: . Za to teraz postoimy.

Obrazek

Obrazek


Zmieniamy się w kolejce i w tym czasie oglądamy budowlę z zewnątrz.

Obrazek



Budowę Mosteiro dos Jerónimos rozpoczął w 1502 roku król Manuel I. Klasztor miał być wyrazem dziękczynienia za triumfalny powrót Vasco da Gamy z Indii. Powstał on na miejscu kaplicy Ermida do Restelo, założonej przez Henryka Żeglarza, w której to Vasco da Gama modlił się w noc poprzedzającą wyprawę. Do opieki nad budowanym klasztorem król wybrał Zakon św. Hieronima. Hieronimici zajmowali klasztor do 1834 roku, kiedy to nastąpiła kasacja zakonu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Klasztor wraz z kościołem Santa Maria de Belém jest wybitnym przykładem stylu manuelińskiego, który rozwinął się w Portugalii za panowania króla Manuela I Szczęśliwego i od imienia króla wywodzi swą nazwę.
Styl ten łączy późny gotyk z elementami orientalnymi i motywami morskimi.

Szczególnie zachwycający jest południowy portal.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Mosteiro jest dowodem morskiej potęgi Portugalii XV i XVI w. Budowa klasztoru trwała przeszło sto lat, a środki finansowane pochodziły z podatków, jakie nałożono na handel przyprawami przywożonymi z zamorskich wypraw.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.12.2018 21:27

Jesteśmy coraz bliżej kas, gdzie po pokazaniu naszych Lisboa Card otrzymujemy bezpłatne wejściówki. Wstęp do Mosteiro dos Jerónimos kosztuje 10€. Bezpłatnie można zwiedzać tylko kościół Santa Maria de Belém.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Po ok. 40stu minutach spędzonych w ogonku :roll: wchodzimy na klasztorny dziedziniec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Otoczony dwoma poziomami rzeźbionych arkad robi wrażenie 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zachwycają bogato zdobione kolumny ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


... i okna z maswerkami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.12.2018 21:28

Fantastycznie wyglądają sklepienia klasztornych krużganków :hearts: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Może jeszcze kilka :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.12.2018 21:29

Zaglądamy też do refektarza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ściany zdobią kafle azulejos pochodzące z XVII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W głównej kaplicy urządzono małą wystawę poświęconą historii Portugalii i jej odkryć. Znajdują się tu również nagrobki członków rodzin królewskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ciekawe rozwiązanie :). Drzwi prowadzą do konfesjonałów w kościele Santa Maria de Belém. Tym samym zakonnicy mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi bez opuszczania klasztoru.

Obrazek


W końcu przechodzimy na drugą kondygnację krużganków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


CDN ...

:papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.12.2018 10:24

Nawet pisać dużo nie trzeba, żeby zachęcić do koniecznych odwiedzin klasztoru.
Zacny obiekt i do tego dobrze zaprezentowany.

Ps. Skąd miałaś info o tramwajach - może nie doczytałem - jest parę stronek, ale jakoś mnie nie przekonały
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.12.2018 12:09

te kiero napisał(a):Nawet pisać dużo nie trzeba, żeby zachęcić do koniecznych odwiedzin klasztoru.

Czytałam, że Klasztor Hieronimitów odwiedza rocznie ok. 800.000 turystów.



te kiero napisał(a):Ps. Skąd miałaś info o tramwajach - może nie doczytałem - jest parę stronek, ale jakoś mnie nie przekonały

Najlepiej sprawdzać u źródła :). Informacje o kursowaniu elevadorów również brałam ze strony carris.
Na miejscu, w praktyce świetnie sprawdzały się po prostu Google Maps, szukaj trasy - transport publiczny 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.12.2018 20:06

30.08, Lizbona, dzień II - Belém, Igreja Santa Maria de Belém


Z klasztornych krużganków można wejść bezpośrednio na chór kościoła Santa Maria de Belém.

Obrazek

Obrazek


Na balustradzie chóru umieszczona jest figura Chrystusa Ukrzyżowanego pochodząca z 1550 roku.

Obrazek



Taki widok mają tylko zwiedzający klasztor. Nie ma możliwości wejścia na chór bezpośrednio z kościoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mamy stąd też doskonały widok na prezbiterium.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.12.2018 20:06

Schodzimy na ziemię :D .
Ośmioboczne, bogato zdobione kolumny dzielą kościół na trzy nawy równej wysokości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trochę detali,

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I ciekawe sklepienie w transepcie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W kościele znajdują się też nagrobki żeglarza Vasco da Gamy (1468-1523) i pisarza Luisa de Camõesa (1527-1570). Nagrobki pochodzą z XIX wieku, szczątki zmarłych złożono w nich w 1880 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W 1983 roku Klasztor Hieronimitów wraz z pobliską Wieżą Belem został wpisany na listę zabytków UNESCO.

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.12.2018 15:07

Czekam na ciąg dalszy ... :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.12.2018 22:32

mysza73 napisał(a):Czekam na ciąg dalszy ... :oczko_usmiech:

Czeka już sporo gotowych zdjęć z Belem, ale weny mi brakuje :? . O Italii pisze mi się jednak ciut łatwiej :oczko_usmiech: .
Spróbuję dzisiaj pociągnąć temat tylko wstępnie ogarnę sylwestrowe menu :D .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.12.2018 22:41

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Czekam na ciąg dalszy ... :oczko_usmiech:

Czeka już sporo gotowych zdjęć z Belem, ale weny mi brakuje :? . O Italii pisze mi się jednak ciut łatwiej :oczko_usmiech: .
Spróbuję dzisiaj pociągnąć temat tylko wstępnie ogarnę sylwestrowe menu :D .

Ja nie mam tego problemu, bo od dziś pezechodzę na dietę :roll:
Chyba nawet princessy odstawię 8O ... bo jak nie, to Potter mnie nie pozna :? :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 30.12.2018 22:45

marze_na napisał(a):Trochę detali


... "trochę" to pojęcie względne ... :wink: ... najważniejsze, że piękne te detale ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve. - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone