Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve.

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.01.2019 19:09

(...)

Te wysokie na 33 metry stożki to kominy dawnej królewskiej kuchni :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Budowę Palacio Nacional rozpoczęto w 1383 roku, za panowania Jana I Portugalskiego, wykorzystując mury i fundamenty wzniesionego w X w. pałacu mauretańskiego. Potem między XV a XIX wiekiem wielokrotnie go przebudowywano.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pałac Narodowy można zwiedzać i jak donoszą internety ponoć warto. Bilet normalny kosztuje 10€, ulgowy 8,50€.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Samo historyczne centrum Sintry jest niewielkie. Raptem kilka uliczek. Trochę się po nich później pokręcimy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nad Sintrą górują ruiny Zamku Maurów.

Obrazek

Obrazek


Na tą atrakcję miałam przed wyjazdem zdecydowanie największy apetyt. A że najlepsze zwykłam zostawiać na deser, najpierw udamy się do Quinta da Regaleira, bajkowej posiadłości zbudowanej przez ekscentrycznego milionera António Augusto Carvalho Monteiro.

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.01.2019 20:39

Dla mnie wszystkie zamki , twierdze i inne tego typu budowle to bezwzględnie i bezapelacyjnie obowiązkowo do zobaczenia są - taki bzik :oczko_usmiech: , też wybrałbym taką kolejność zwiedzania . . .


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.01.2019 21:24

Sintra to wyjatkowe miasto.
Uważam ze dwa pelne dni na nia byloby w sam raz. My bylismy ledwie pare godzin jadac z Cabo de Roca (byliscie?)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.01.2019 22:12

piotrf napisał(a):Dla mnie wszystkie zamki , twierdze i inne tego typu budowle to bezwzględnie i bezapelacyjnie obowiązkowo do zobaczenia są - taki bzik :oczko_usmiech:

Castelo dos Mouros to niby same mury, a do tego kilka baszt i duuuuuuuużo schodów, ale podobało nam się bardzo 8) :!:



tony montana napisał(a): Cabo de Roca (byliscie?)

Kiedy Tony? Kiedy? :wink:
Nawet się nie porywałam, dochodząc do wniosku, że jeden cabo wystarczy, a oceanu jeszcze będziemy mieli pod dostatkiem.
Ale jeśli uda mi się jeszcze raz odwiedzić Lizbonę to zrobię sobie wycieczkę już nie do Sintry, ale właśnie na Cabo de Roca :hut: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.01.2019 11:16

marze_na napisał(a):Co można zobaczyć w tym położonym wśród wzgórz Serra de Sintra miasteczku? Wybierać możemy wśród pałaców, rezydencji i ogrodów. Turystów zapraszają m.in.:
- Pałac Pena (Palacio da Pena)
- Pałac Narodowy (Palacio Nacional)
- Quinta da Regaleira
- ruiny Zamku Maurów
- Palacio de Monserrate
- klasztor Convento dos Capuchos.


Ciekawe co Potter z tego wybierze ... bo Sintra to jej działeczka :oczko_usmiech:
nenek
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 28.09.2015
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) nenek » 08.01.2019 12:13

Kiedy beda te klify bo sie doczekac nie moge :evil:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.01.2019 12:39

mysza73 napisał(a):Ciekawe co Potter z tego wybierze ... bo Sintra to jej działeczka :oczko_usmiech:

Pisząc zupełnie szczerze, to ja miałam z Sintrą spory problem :roll: . Bo niby na liście UNESCO, niby ludziska walą tam tłumnie, generując ogromne kolejki, a ja po obejrzeniu setek zdjęć w internecie wcale nie byłam przekonana do tamtejszych atrakcji :? . Wszystkich :!:, z wyjątkiem Zamku Maurów 8) . Nie mój klimat i nie moja estetyka, a w związku z tym dylemat czy oglądać tylko dlatego, że wszyscy toto oglądają? Jeszcze gdyby były za darmo ... :wink:
Ostatecznie skusiliśmy się na bajkowe ogrody Quinta da Regaleira, które okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ale o tym będzie w następnym odcinku.


nenek napisał(a):Kiedy beda te klify bo sie doczekac nie moge :evil:

Może na wiosnę :oczko_usmiech: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.01.2019 20:50

31.08 - Sintra, Quinta da Regaleira część I

Quinta da Regaleira to kaprys milionera nazwiskiem António Augusto Carvalho Monteiro, którego rodzina dorobiła się fortuny na handlu brazylijaską kawą i kamieniami szlachetnymi. Sam Antonio Augusto opisywany jest jako naukowiec, prawnik, filozof, bibliofil, filantrop, zaangażowany mason i alchemik. W 1892 roku kupił on teren obecnego kompleksu i przekształcił go w tajemniczy ogród według własnego pomysłu.

Od Pałacu Narodowego to jakieś 700 m spaceru. Po paru minutach widać już cel :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kupujemy bilety (normalny 6€, z lisboa card 4,80€) i wchodzimy do środka. Czytaliśmy, ze do biletów dołączana jest mapka parku. Zapytany o nią pan w kasie rozłożył tylko ręce i odesłał mnie do tablicy ustawionej przy alejce :? . Nie pozostało nam nic innego jak tylko zrobić zdjęcie mapki i nim wspomagać się podczas zwiedzania.

Ogród interpretuje się jako symboliczne przedstawienie wszechświata. Gdzie indziej można przeczytać, że tarasowy ogród symbolizuje oczyszczającą wędrówkę duszy z głębin dantejskiego piekła do Edenu.
Nie wnikając głębiej w symbolikę tego miejsca ruszamy odkrywać ukryte wśród bujnej roślinności atrakcje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tłumów nie ma, spaceruje się przyjemnie. Niewielką kolejkę napotykamy dopiero przed Studnią Wtajemniczenia (Poço Iniciatico).

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.01.2019 20:51

Quinta da Regaleira zaprojektował włoski architekt Luigi Manini i inspirację dla tej studni znalazł bez wątpienia we własnej ojczyźnie :).
Na pierwszy rzut oka Poço Iniciatico przypomina studnię św. Patryka w Orvieto.
Aż takiego wrażenia jak ta z Orvieto już jednak na nas nie zrobiła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Schodzimy w dół studni raz po raz zatrzymując się, żeby zrobić zdjęcia :D .

Obrazek

Obrazek


I spojrzenie w górę.

Obrazek



Nie spodziewamy się nawet, że wyjście prowadzić będzie wydrążonym tunelem 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widzicie smoka :?:

Obrazek


Prowadzący z dna studni tunel kończy się wodospadem 8)

Obrazek

Obrazek


Wyjście dostarcza dreszczyku emocji. Wpadnę, nie wpadnę :wink: .

Obrazek

Obrazek


CDN

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15666
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.01.2019 21:29

Świetne to miejsce... Choć w całkiem innym stylu to skojarzyło mi się z barcelońskim Parkiem Guell.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 08.01.2019 22:19

O człowiekowi w życiu i w pracy się powywala i niema czasu na CROplę a tu takie perełki :lol:

Siedzę i nadrabiam zaległości. Oczywiście zajefajne foty z resztą u Was to norma, notes na kolanach i notuję może coś wyjdzie z tych marzeń i będzie jak znalazł.

pozdrawiam
Monika
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10891
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.01.2019 23:33

marze_na napisał(a):Quinta da Regaleira

oj wspomnienia wróciły, i gdzie jak gdzie to Quinty chciałoby się wrócić, odkryć wszystkie nie zaliczone miejsca i zakamarki
marze_na napisał(a):Prowadzący z dna studni tunel kończy się wodospadem 8)

wody jednak kilkanaście centów mniej, upalne lato zrobiło swoje

czekam na więcej :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.01.2019 08:37

piekara114 napisał(a):Świetne to miejsce...

A do tego atrakcyjne i dla dużych i dla małych. Dzieci też miałyby dużo radości ze zwiedzania.


21monika napisał(a):Siedzę i nadrabiam zaległości.

Cześć Monika, miło Cię widzieć :D .


21monika napisał(a):notes na kolanach i notuję może coś wyjdzie z tych marzeń

Trzymam kciuki :D . Linie niskobudżetowe sprzyjają realizacji marzeń :hut: .


te kiero napisał(a):oj wspomnienia wróciły, i gdzie jak gdzie to Quinty chciałoby się wrócić, odkryć wszystkie nie zaliczone miejsca i zakamarki

Pamiętałam, że w Quinty bardzo Wam się podobało i liczyłam się z tym, że spędzimy tam sporo czasu :D .
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 442
Dołączył(a): 11.09.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 09.01.2019 10:39

A pomyśleć że 17.12 były dosłownie przez chwile bilety z Wrocławia na 13-16.04 za 67,16 w jedną i drugą stronę. Niepotrzebna chwila zawahania i ... po promocji.
Na szczęście Lizbona nie ucieknie i prędzej czy później ją odwiedzimy, a twoja relacja będzie jednym z przewodników.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.01.2019 22:40

woojtekg napisał(a):Na szczęście Lizbona nie ucieknie i prędzej czy później ją odwiedzimy, a twoja relacja będzie jednym z przewodników.

W takim razie życzę udanego polowania na bilety :). A póżniej nieodwoływania lotów :wink: .
Ostatnio edytowano 10.01.2019 09:54 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve. - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone