Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve.

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.01.2019 21:24

01.09 - Lizbona, Alfama, Feirra da Ladra - Targ Złodziei

Oprócz wszechobecnego azulejos Lizbonę zdobi wszechobecne graffiti. Formy są przeróżne, od zwyczajnych bazgrołów, przez zgrabne obrazki do imponujących murali.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Uwaga tramwaj :).

Obrazek

Obrazek


Przed nami kościół i klasztor św. Wincentego za murami (São Vicente de Fora).

Obrazek

Przewodniki zachęcają, żeby zwiedzić przylegający do kościoła klasztor, w którym znajduje się oryginalna kolekcja płytek azulejos ilustrujących bajki Jean de La Fontaine oraz wspiąć się na dach klasztoru.
My odpuszczamy mając jeszcze w planach na ten dzień wizytę w muzeum azulejos i wejście na dach znajdującego się tuż obok Panteonu.

Obrazek


W każdy wtorek i sobotę na terenach za Igreja de São Vicente de Fora odbywa się Feirra da Ladra - Targ Złodziei.

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 29.01.2019 21:59 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.01.2019 21:26

Na początku dużo jest stoisk z ofertą dla turystów. Obowiązkowo wyroby z korka i pamiątki z motywami azulejos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Te niebieskie kupiłam :D .

Obrazek


Można też wybierać pośród najprawdziwszych azulejos 8) .

Obrazek

Obrazek


Znajdzie się coś dla amatorów fotografii :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie ma ani odrobiny przesady w stwierdzeniu, że na Feirra da Ladra znaleźć można dosłownie wszystko :!: :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na targu wesoło przygrywa kapela (Aga, po polsku nie śpiewali :wink: ).

Obrazek


Sprzedających są tu dziesiątki, rozkładają się nawet pod murami Panteonu Narodowego, następnego punktu na naszej trasie zwiedzania.

Obrazek

Obrazek


:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.01.2019 08:51

Wszystko na sprzedaż w myśl zasady , że każdy towar ma swojego kupca :lol:
Bardzo lubię takie miejsca , bo wśród różnego rodzaju śmieci czasem można trafić na kolekcjonerskie perełki . . .

Lizbona w Waszych obrazach już dawno mnie "kupiła" , czekam na więcej


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.01.2019 16:00

piotrf napisał(a):Wszystko na sprzedaż w myśl zasady , że każdy towar ma swojego kupca :lol:

Oj mieliśmy spore wątpliwości patrząc na to co ludzie oferowali tam do sprzedaży :roll: :lol: .


piotrf napisał(a):Bardzo lubię takie miejsca , bo wśród różnego rodzaju śmieci czasem można trafić na kolekcjonerskie perełki . . .

W takim razie na lizboński targ powinieneś się udać raczej we wtorek :wink: . W sobotę ma on ponoć bardziej turystyczny charakter :D .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.01.2019 09:55

Byłem w ten wtorek - rzeczywiście można tam dostać wszystko :D .
Choć zdecydowanie to przede wszystkim targ staroci, niepotrzebnych nikomu używanych ubrań, butów, płyt, książek itp.
Są stoiska z nowymi kaflami (choć najładniejsze kupiłem w takim zakładzie produkcyjnym, też w Alfamie) ... można pewnie trafić jakieś perełki, ale trzeba na to poświęcić trochę czasu i być tam mocno z rana.
Sam teren zajmowany przez targ jest olbrzymi ... myślę, że z kilka hektarów.
Marzena jak zwykle świetne zdjęcia oddające specyfikę miejsca.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 20.01.2019 11:20

Apropos azulejos...
trzeba uważać gdzie się je kupuje. Niektóre są wypalane i oczywiście są OK; inne tylko malowane lub nieumiejętnie wypalone i nie nadają się na podkładki pod gorące przedmioty, bo nadruk zanika.

Co nie zmienia faktu, że pamiątka jest super :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.01.2019 11:49

te kiero napisał(a):Apropos azulejos...
trzeba uważać gdzie się je kupuje. Niektóre są wypalane i oczywiście są OK; inne tylko malowane lub nieumiejętnie wypalone i nie nadają się na podkładki pod gorące przedmioty, bo nadruk zanika.

Się okaże, chociaż ja swoje raczej będę traktował dekoracyjnie.
A generalnie Lizbona jest świetna, można by tam mieszkać, wspaniały mariaż tradycji z nowoczesnością... świetny klimat, wspaniali ludzie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.01.2019 22:11

Buber napisał(a):A generalnie Lizbona jest świetna, można by tam mieszkać, wspaniały mariaż tradycji z nowoczesnością... świetny klimat, wspaniali ludzie.

Mam nadzieję, że pokusisz się o napisanie relacji :hut: .

We mnie aż tyle entuzjazmu dla Lizbony nie ma :wink: . Miasto zdecydowanie warte odwiedzenia, a nawet wracania, co sama ma nadzieję uczynić :!:
Ale na dłużej to się tam nie widzę :? . A klimat wolę południowo-włoski 8) .
Ostatnio edytowano 21.01.2019 05:14 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.01.2019 22:16

01.09 - Lizbona, Alfama, Panteon Narodowy

Przed nami potężna bryła Igreja de Santa Engrácia. Budowę rozpoczęto w XVII w. , a ukończono 350 lat później, w 1966 roku.

Obrazek


Kościół Santa Engracia od 1916 roku pełni rolę Panteonu Narodowego. Spoczywają tutaj lub mają choć symboliczne, puste nagrobki osoby zasłużone dla Portugalii: naukowcy, pisarze, artyści, sportowcy, politycy...

Obrazek

Obrazek


Świątynia imponuje rozmiarem.

Obrazek

Obrazek


O kulturze Portugalii nie wiem w zasadzie nic, o historii niewiele, odczytuję nazwiska na nagrobkach i prawie żadne nic mi nie mówi :? .
Udajemy się więc w stronę schodów prowadzących na taras widokowy.
Z poziomu wewnętrznych balkonów kościół prezentuje się jeszcze ciekawiej 8) .

Obrazek

Obrazek


Przydaje się rybie oko :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 29.01.2019 21:59 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.01.2019 22:18

Wychodzimy na taras widokowy :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po raz kolejny tego dnia mamy okazję spojrzeć na Tag i czerwone dachy Alfamy 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Warto odwiedzić Panteão Nacional chociażby dla samych widoków tym bardziej, że tutaj cena za wstęp jest niewygórowana - 4€, a z lisboa card zwiedzamy za darmo.

Obrazek


:papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 21.01.2019 18:25

marze_na napisał(a):
Buber napisał(a):A generalnie Lizbona jest świetna, można by tam mieszkać, wspaniały mariaż tradycji z nowoczesnością... świetny klimat, wspaniali ludzie.

Mam nadzieję, że pokusisz się o napisanie relacji :hut: .

Oj nie kuś mnie ... to będzie straszne, zwłaszcza jak opublikuję fotki ... mamy niekiedy identyczne ujęcia :D .


marze_na napisał(a):We mnie aż tyle entuzjazmu dla Lizbony nie ma :wink: . Miasto zdecydowanie warte odwiedzenia, a nawet wracania, co sama ma nadzieję uczynić :!:
Ale na dłużej to się tam nie widzę :? . A klimat wolę południowo-włoski 8) .

Dla mnie na razie Lizbona nr. 1.
Ogólny klimat, nastrój ...połączenie starego z nowym ... cudowne położenie i widoki.
Doskonała kawa i ryby.
Wszędzie uśmiechnięci, kulturalni i spokojni (w porównaniu np. z Włochami, czy nawet Katalończykami) ludzie.
Już kombinuję jak tam wrócić :D .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 21.01.2019 18:32

Buber napisał(a):
marze_na napisał(a):
Buber napisał(a):A generalnie Lizbona jest świetna, można by tam mieszkać, wspaniały mariaż tradycji z nowoczesnością... świetny klimat, wspaniali ludzie.

Mam nadzieję, że pokusisz się o napisanie relacji :hut: .

Oj nie kuś mnie ... to będzie straszne, zwłaszcza jak opublikuję fotki ... mamy niekiedy identyczne ujęcia :D .

Oj nie marudź, tylko pisz :!:
Muszę się przekonać, czy Mrooczki nic nie ściemniają :lol: :smo:

A co do mieszkania ... ciekawa jestem, czy mój rzymski Awentyn będzie zagrożony 8O :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.01.2019 19:24

Buber napisał(a):Oj nie kuś mnie ... to będzie straszne, zwłaszcza jak opublikuję fotki ... mamy niekiedy identyczne ujęcia :D .

Straszne to będzie jak nie podzielisz się swoimi zdjęciami i wrażeniami, bo to kawał solidnej buberologii jak słusznie było tu już podkreślane!
Nie wątpię, że pokażesz miejsca, do których z braku czasu albo innych priorytetów nie dotarłam, a może i takich, o których istnieniu ciągle nawet nie mam pojęcia :D . Jak zacznę planować powrót do Lizbony to będę miała jak znalazł 8) .
Zaczynam coraz bardziej cenić takie turystyczne powroty, kiedy nie mam już w głowie całej listy różnych must see z których większość jest na raz.



Buber napisał(a):Dla mnie na razie Lizbona nr. 1.
Ogólny klimat, nastrój ...połączenie starego z nowym ... cudowne położenie i widoki.
Doskonała kawa i ryby.
Wszędzie uśmiechnięci, kulturalni i spokojni (w porównaniu np. z Włochami, czy nawet Katalończykami) ludzie.

Dwie kwestie sprawiają, że nie wyobrażam sobie Lizbony jako miasta do życia.
Po pierwsze miasto jest brudne i miejscami mocno zapuszczone. Zwracała na to też w swojej relacji margaret-ka. Przebywając wyłącznie turystycznie po prostu akceptuję fakt, że południowe nacje bywają na bakier z porządkiem, na co dzień wpędziłoby mnie w depresję.
Po drugie podczas spacerów po centrum Lizbony brakowało mi zieleni: drzew, klombów, skwerków, zieleńców... Szkoda, że główne place i nabrzeże jest po prostu zabetonowane. W ponad trzydziestostopniowym upale zadrżało mi się rozpaczliwie rozglądać za cieniem.

Tak sobie myślę, że Lizbona latem i Lizbona zimą może być jednak miastem nieco innym w odbiorze :? .



mysza73 napisał(a):A co do mieszkania ... ciekawa jestem, czy mój rzymski Awentyn będzie zagrożony

Jak już będziesz się po Awentynie rozglądać to zobacz przy okazji czy nie sprzedają też czegoś po sąsiedzku :oczko_usmiech: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.01.2019 20:31

01.09 - Lizbona, Museu do Azulejo

Muzeum płytek azulejos utworzono w 1965 roku. Mieści się ono w XVI wiecznym klasztorze Madre de Deus. Z zewnętrznych elementów ufundowanego w 1509 roku klasztoru, po wielkim trzęsieniu ziemi z 1755 r., zachowały się jedynie manuelińskie portale.

Obrazek

Obrazek


Wystawa w sposób chronologiczny przedstawia rozwój tej charakterystycznej dla Portugalii sztuki zdobniczej zaszczepionej jeszcze przez Arabów. Kolekcja muzeum składa się z dekoracyjnych płytek pochodzących z czasów od drugiej połowy XV wieku, aż do ostatnich dekad XX w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Można zaobserwować jak z upływem czasu zmieniała się technika wytwarzania azulejos, ich kolorystyka i tematyka. Od prostych wzorów geometrycznych, przez wielobarwne, duże sceny rodzajowe, aż po współczesne, abstrakcyjne wzory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 29.01.2019 22:00 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.01.2019 20:33

Do zwiedzania udostępniono też wnętrze kościoła Madre de Deus. Bogactwo zdobień może przyprawić o zawrót głowy: rokokowy ołtarz, złocone drewniane dekoracje, niebiesko-białe azulejos i malowidła na ścianach i stropach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Kolorowe płytki towarzyszą nam na każdym kroku :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kaplica św. Antoniego.

Obrazek

Obrazek


Na ostatnim piętrze muzeum wyeksponowano imponującą panoramę Lizbony z okresu sprzed trzęsienia ziemi.
Została wykonana w 1738 roku, składa się z ponad 1300 biało-niebieskich płytek azulejos i ma 23 metry szerokości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Warto :!:
Za wstęp trzeba zapłacić 5€, z lisboa card zwiedzamy za darmo 8) .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve. - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone