Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mały kraj na wielkie wakacje. Słowenia 2019

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 24.08.2019 22:02

No, przeczytałem :)
Popatrz, Słowenia to dla nas był do tej pory tylko tranzytowy kraj, a z pierwszego razu do Chorwacji jak jechaliśmy bokiem, omijając płatną autostradę to dzieci do tej pory tylko kojarzą pola kukurydzy ... :roll: :lol:
A tu proszę, takie skarby.
No, trzeba kiedyś zaplanować ...
Obserwuję dalej :D

pozdrawiam, Michał :papa:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 25.08.2019 11:07

majkik75 napisał(a):Popatrz, Słowenia to dla nas był do tej pory tylko tranzytowy kraj


Tak jak dla większości z nas 8)

majkik75 napisał(a):No, przeczytałem :)
z pierwszego razu do Chorwacji jak jechaliśmy bokiem, omijając płatną autostradę to dzieci do tej pory tylko kojarzą pola kukurydzy ... :roll: :lol:
:


:mrgreen:

Bo tereny na objeździe Mureck-Lenart-Ptuj nie są zbyt porywające. Najciekawsza jest zachodnia część Słowenii- ta, którą odwiedziliśmy.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 25.08.2019 11:43

30-05-2019, czwartek. Krótki odcinek z drogi powrotnej

Aby urozmaicić wycieczkę nie wracamy drogą przez Włochy. Pojedziemy sobie przez góry 8) Najpierw dojeżdżamy do miejscowości Trenta, gdzie zaczyna się Ruska cesta, prowadząca przez przełęcz Vršić. Jest to jedna z dwóch najwyżej położonych dróg w Słowenii. Nazwa Ruska cesta pochodzi od jeńców wojennych, którzy tę drogę zbudowali. Inna nazwa to droga 50 zakrętów- Słoweńcy są trochę jak Niemcy- lubią Ordnung :wink: więc każdy zakręt ma przypisany numerek- od 1 do 50.

Zaczynamy podjazd- jest dosyć stromo i wąsko, a ja się boję, żeby zza jednego z ostrych zakrętów nie wyskoczył nagle jakiś szalony rowerzysta. Ale to nie jest jedyny problem. Temperatura nie jest zbyt wysoka, i praktycznie co każdy zakręt nieco spada. Gdy dochodzi do 5 stopni zaczynam się obawiać, że na samej górze będzie mróz i lód, no i nie zjedziemy :?

Szczęśliwie samochodowy termometr zatrzymuje się na 3,5 stopnia-zimniej już nie będzie.

Dojechaliśmy na przełęcz Vršić, która jest położona na wysokości 1611 m. Startują z niej liczne szlaki w wyższe partie Alp Julijskich.

slo76.jpg


Na przełęczy znajduje się kilka schronisk.

Plany wejścia na Malą Mojstrovkę(były takie!) porzuciłam już dawno, a ilość śniegu tylko mnie utwierdza w słuszności tej decyzji.

slo77.jpg


Na przełęczy jest sporo miejsc do zaparkowania, a w sezonie letnim- od 1 czerwca do pierwszych dni września można tu wjechać
autobusem.

slo78.jpg


slo79.jpg


Jeśli chodzi o górskie szlaki to miałam plan B., ale ze względu na ilość śniegu i on nie wypalił- o tym będzie w następnym odcinku.

slo80.jpg


Jedźmy już, bo zaraz zapadnę w hipotermię :!: :wink:

Zjazd z przełęczy odbywa się sprawnie- po tej stronie zakręty są wybrukowane, właściwie to nie wiem po co :roll:

Droga kończy się w domu, czyli w Kranjskiej Gorze. Niby im niżej, powinno być cieplej, jednak jest tu tylko 8 stopni 8O

Idziemy do "centrum" na piwko i obiad. Na jutro mam ambitne górskie plany- w końcu ma się już na dobre poprawić pogoda.

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.08.2019 20:40

3,5 stopnia na 1600 m npm 30 czerwca 8O :roll: :?
ruzica napisał(a):Na jutro mam ambitne górskie plany

Bardzo ciekawy jestem co wybrałaś :)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 25.08.2019 21:21

kulka53 napisał(a):3,5 stopnia na 1600 m npm 30 czerwca 8O :roll: :?


:lool: 30 czerwca to raczej cieplej było. My byliśmy tam 30 maja(myślałam, że zrobiłam błąd w tytule odcinka, ale jest dobrze-30.05)

kulka53 napisał(a):Bardzo ciekawy jestem co wybrałaś :)


Z ambitnych planów wyszły nici, więc obawiam się, że możesz być trochę rozczarowany :roll: Widoki będą, ale wycieczka taka emerycka raczej 8)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2019 06:26

ruzica napisał(a):30 maja

Czas na okulary 8O :oops: :?

Ok, 30 maja ten śnieg i temperatury bardziej zrozumiałe :) . Nam kiedyś przyszło nocować w aucie na przełęczy Brenner (tej co to wszyscy do Włoch ciągną), też było to jakoś na przełomie maja i czerwca, padał śnieg i było rano +1,5 stopnia. Na 1400 m npm :roll: .
ruzica napisał(a):Z ambitnych planów wyszły nici

Spoko, pisałaś że wielkich zdobyczy nie było. Bardziej mi o te plany chodzi :) .
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 26.08.2019 12:44

ruzica napisał(a):
piotrf napisał(a):
ruzica napisał(a):Do tego działu zaglądają trzy osoby, w porywach siedem, ale trudno się dziwić, skoro to jest forum o Chorwacji :idea: :wink:


Marta , mogę Ci nie wierzyć :?: :oczko_usmiech:


Oczywiście, że możesz. Wiara to indywidualna sprawa każdego człowieka :oczko_usmiech:

Niemniej jednak wydaje mi się, że nasze forum straciło nieco na popularności(bo teraz ludzie wolą jakieś Instagramy, czy te okropne grupy fejsbukowe :evil: )



Może i dobrze... lepiej mniej użytkowników ale za to solidnych :wink:
Przymierzam się do napisania w tym dziale relacji, więc niedługo będę zaglądać częściej :P
Te wąwozy przypominają mi trochę te ze Słowackiego Raju (tegorocznego) ale jest więcej zieleni. Pewnie też rozmiary inne...
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 27.08.2019 13:22

kulka53 napisał(a):przełęczy Brenner (tej co to wszyscy do Włoch ciągną), też było to jakoś na przełomie maja i czerwca, padał śnieg i było rano +1,5 stopnia. Na 1400 m npm :roll: ..


Wiem, byłam tam :P Padał deszcz ze śniegiem(początek maja '16)

pomorzanka zachodnia napisał(a):

Te wąwozy przypominają mi trochę te ze Słowackiego Raju (tegorocznego) ale jest więcej zieleni. Pewnie też rozmiary inne...


Jakoś nie mogę się do Słowackiego Raju przekonać....to przez te drabiny :evil:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.08.2019 13:48

Wąwoz Tolmin bardzo mi się na Twoich zdjęciach spodobał :D Przy następnej wizycie w Słowenii musimy tam zajrzeć 8)

Temperatury w ostatnim odcinku mrożą krew w żyłach, chociaż akurat dzisiaj chciałabym, żeby było mi trochę chłodniej ;)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 27.08.2019 14:37

maslinka napisał(a):
Temperatury w ostatnim odcinku mrożą krew w żyłach, chociaż akurat dzisiaj chciałabym, żeby było mi trochę chłodniej ;)


Te niskie temperatury to jakiś przełom był- od następnego dnia do końca było już bardzo ciepło i słonecznie :)

31-05-2019, piątek. Spacery przez alpejskie łąki

Dziś w końcu nie pada. Wczoraj po raz pierwszy zobaczyliśmy, że z okna naszego apartmanu mamy widok na góry. Skoro są tak blisko, to trzeba się trochę bliżej z nimi zapoznać. Wymyśliłam na tę okoliczność taką oto pętelkę:

Kranjska Gora-Planica-Dolina Tamar-Dom na Tamariju-Černa Voda-Slemenova Špica-Przełęcz Vršić-Kranjska Gora

To kawał trasy, ale co to dla nas 8) Tak myślałam w czwartek- później trochę zmieniła się perspektywa.

Wychodzimy na wycieczkę:

slo81.jpg


Jakoś bardzo nieogarnięci byliśmy na tym wyjeździe- nie mieliśmy nic do jedzenia i picia(to co ja mam w tym plecaku :?: 8O ), więc trzeba było zacząć spacer od wizyty w Mercatorze. Następnie udaliśmy się do informacji turystycznej celem zakupienia lepszej mapy okolic. Niestety Słoweńcy nie znają czegoś takiego jak czasy przejść na mapach :cry: A bez tego trudno cokolwiek zaplanować :?

No nic, idziemy.
Najpierw szlakiem rowerowym:

slo82.jpg


Ponieważ jest dość nudno, zaczyna się we mnie toczyć intensywny proces myślowy :wink: I właściwie to już wiem(podświadomie), że do celu, to my dzisiaj nie dojdziemy. Po pierwsze jest późno, bo po 10 tej. Po drugie, Slemenova Špica(która została wybrana jako cel zastępczy Malej Mojstrovki) leży na wysokości 1911 m. A, że śnieg widzieliśmy wczoraj już na 1600- no, różnie może być :roll: No i nie ma tych cholernych czasów na mapie, a wczoraj na przełęczy widziałam tabliczkę, że do Kranjskiej Gory schodzi się stamtąd aż 3,5 godziny. W każdym razie postanawiamy, że na razie dojdziemy do schroniska, a potem się pomyśli. Nic na siłę 8)

Po jakimś czasie szlak pieszy wchodzi do lasu, ale my wybieramy asfaltówkę. Mamy z niej lepsze widoki:

slo83.jpg


Chwilami czuję się jak jakiś Doktor z alpejskiej wioski :wink:

slo84.jpg


slo85.jpg


Pod koniec trzeba jednak kawałek iść lasem:

slo86.jpg


Po chwili wychodzimy przy ośrodku olimpijskim:

slo87.jpg


Zaczynam się rozglądać czy nie ma tu gdzieś Petera Prevca(Preuca, to naprawdę się tak czyta!)

Idziemy zwiedzić kompleks skoczni:

slo88.jpg


Na jednej z mniejszych skoczni odbywa się właśnie trening małych dziewczynek :)

Na tym parkingu można zostawić auto za 2,5 euro na cały dzień(więc można skrócić nieco wycieczkę):

slo89.jpg


Największe wrażenie robi na nas skocznia do lotów(mamut czyli). W TV nie wydaje się być tak pionowa, zresztą zdjęcia raczej też nie oddają tej stromizny:

slo90.jpg


Po krótkiej przerwie i zjedzeniu części plecakowych zapasów ruszamy w dalszą drogę. Idziemy Doliną Tamar- początkowo jest nudno(bo w lesie), jednak dość szybko zaczynają pojawiać się widoki:

slo91.jpg


Bardzo podoba mi się taki wynalazek:

slo92.jpg


Zależy w którą dziurkę spojrzymy- taki szczyt zobaczymy 8) Możemy więc popatrzeć na naszą nieszczęsną Mojstrovkę.

Dochodzimy do schroniska, gdzie będziemy pic kawę i kontemplować okoliczności :)
slo93.jpg


Po drodze uwagę małża zwróciło takie coś:

slo94.jpg


To jest wodospad Nadiža i podobno można wejść na górę. Jakoś nie chciało mi się wierzyć, bo wyglądało, że slap wypływa z miejsca które jest bardzo trudno dostępne(gdybym ja wiedziała, co mnie jeszcze dziś czeka :wink: .

Na razie pójdziemy jednak odpoczywać. Dalszy ciąg w następnym odcinku. Tam już nie będzie sielanki :wink:

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.08.2019 16:09

Takie spacery to mnie się podobają bardzo - widoki , że nie dziwi "bergdoktorstwo" i pogoda jak rybie oko 8)


Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.08.2019 19:28

Piękny mają ten kompleks skoczni :roll:

Na wycieczce przy Domu v Tamarju też byliśmy :)

slo001.jpg


Marzył się nam wtedy Jalovec... ale to była góra ponad nasze ówczesne doświadczenie i możliwości :roll: :wink: .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.08.2019 07:49

Na takie wycieczki to sobie jeszcze poczekam - aż dziecka podrosną...
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 28.08.2019 13:19

piotrf napisał(a):bergdoktorstwo




:mrgreen: Horski doktor :wink: leci w tv za każdym razem jak jesteśmy na wakacjach 8O


kulka53 napisał(a):Marzył się nam wtedy Jalovec... ale to była góra ponad nasze ówczesne doświadczenie i możliwości :roll: :wink: .


8O

Odważne plany :!: Czytałam o Jalovcu, że uchodzi za jedną z trudniejszych do zdobycia gór. A także i najpiękniejszą. My raczej celowaliśmy w coś, na czym nie będzie via ferraty- takich miejsc jednak nie ma zbyt wiele.

pääkäyttäjä napisał(a):Na takie wycieczki to sobie jeszcze poczekam - aż dziecka podrosną...


To była akurat dość prosta wycieczka. Spotkaliśmy grupę przedszkolaków- wyglądały na zadowolone :D , więc może się doczekasz szybciej niż myślisz :idea:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.08.2019 13:55

Jedna córka za chwilę będzie mieć dwa lata, druga skończyła dziewięć miesięcy.
Jeszcze przynajmniej rok trzeba poczekać, zawsze też można wpakować dziecka w nosidło :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Mały kraj na wielkie wakacje. Słowenia 2019 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone