Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mały kraj na wielkie wakacje. Słowenia 2019

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 24.09.2019 07:56

Ja też zawsze lezę ostatni 8)

maslinka napisał(a):Nie wierzę... 8O Na pewno po kryjomu zagląda, może z pracy ;)

Mojej oblubienicy, również relacje i forum nie interesuje, więc mogę sobie tu używać na niej do woli :mrgreen:

Ruzica, jak zwykle z poczuciem humoru piszesz, super.
rakastankielia
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.09.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) rakastankielia » 24.09.2019 13:47

Trajgul napisał(a):Ja też zawsze lezę ostatni 8)

maslinka napisał(a):Nie wierzę... 8O Na pewno po kryjomu zagląda, może z pracy ;)

Mojej oblubienicy, również relacje i forum nie interesuje, więc mogę sobie tu używać na niej do woli :mrgreen:

Ruzica, jak zwykle z poczuciem humoru piszesz, super.


Zgadzam się. Świetna relacja, lekkie pióro, piękne miejsca i zdjęcia.
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 24.09.2019 20:52

rakastankielia napisał(a):
pomorzanka zachodnia napisał(a):E tam, standard :wink: . U nas z kolei zawsze jest rozbieżność pomiędzy tempem chodzenia i wiecznie jest spięcie i foch. Dziewczyny chodzą dużo szybciej niż chłopaki i chłopaki się bulwersują, nie mogą zrozumieć, że wolny marsz jest dla nas bardziej męczący niż szybki :roll:

Też zawsze każdy mnie pyta, dokąd się tak spieszę. A ja po prostu nie umiem chodzić powoli :D Więc jako "szybki chłopak" nadawałbym się na towarzysza podróży :D


Hehe :mrgreen: . Ja w dzieciństwie ciągle musiałam nadążać za Tatą, który bardzo szybko chodzi toteż zostało mi to do dziś. Najwyraźniej musiałam też sprzedać to córce i teraz ona też "popyla" :roll:, zwłaszcza w górach, więc nie mogę jej samej zostawiać :wink: .
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 07.10.2019 08:30

aga_stella napisał(a):
Dolina Sočy piękna, a zwłaszcza w części III.


A początkowo w ogóle nie było jej w planach 8O

pomorzanka zachodnia napisał(a):
Fajnie, to czekamy :D


Dziś wreszcie będzie następny odcinek :!: (chyba :? )

rakastankielia napisał(a):
Też zawsze każdy mnie pyta, dokąd się tak spieszę. A ja po prostu nie umiem chodzić powoli :D Więc jako "szybki chłopak" nadawałbym się na towarzysza podróży :D


Ja nie umiem chodzić powoli, ale tylko po płaskim :wink: Na ostatnim wyjeździe w Słowackie Tatry wyprzedził mnie chyba milion Słowaków(Ci to dopiero mają motorki w dupkach)

Trajgul napisał(a):Mojej oblubienicy, również relacje i forum nie interesuje, więc mogę sobie tu używać na niej do woli :mrgreen:



Muszę zatem zacząć po cichu zaglądać na fora samochodowe :twisted:

rakastankielia napisał(a):
Zgadzam się. Świetna relacja, lekkie pióro, piękne miejsca i zdjęcia.


Dziękuję :D

pomorzanka zachodnia napisał(a):Hehe :mrgreen: . Ja w dzieciństwie ciągle musiałam nadążać za Tatą, który bardzo szybko chodzi toteż zostało mi to do dziś. Najwyraźniej musiałam też sprzedać to córce i teraz ona też "popyla" :roll:, zwłaszcza w górach, więc nie mogę jej samej zostawiać :wink: .


Ja podobnie, też jestem wyszkolona przez tatuśka :wink: Chociaż w górach ostatnio za szybko nie chodzę, to chyba starość już :roll:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 07.10.2019 09:21

01.06.2019, sobota. Jezioro Bled

Dziś pojedziemy zobaczyć atrakcję topową.. Powiem Wam od razu, że atrakcji topowych to ja zwiedzać raczej nie lubię. No, ale cóż, trudno. Blejsko Jeziero& Postojna jama(tę odwiedzimy w inny dzień), to zestaw obowiązkowy dla każdego klienta odwiedzającego Słowenię.

Jako, że szczęśliwi czasu podobno nie liczą, to jakoś nie zajarzyliśmy, że jest weekend 8O A była sobota, wygrzebaliśmy się oczywiście koło południa(prawdopodobnie wypadał dzień pójścia po kruh, co zwykle przedłużało poranne operacje). Małe problemy zaczęły się tuż po zjeździe z autostrady- w stronę Bledu straszliwe korki. Eh, czy nam się uda tam w ogóle wjechać :?:

Jakoś dojeżdżamy. W centrum miejscowości jest duży parking, na którym można zostawić samochód za 5 euro na cały dzień. Tam oczywiście nie jedziemy, widząc sznur samochodów przed nami :? Parkujemy zatem na obrzeżach, na płatnym parkingu oddalonym od jeziora około 1 km. W Bledzie niestety nie ma cwaniakowania pt. zaparkujemy pod sklepem- tutaj wszystkie parkingi są płatne.

Znajdujemy Korsie dogodne miejsce i płacimy z góry za 3 godziny postoju. To był błąd- później musieliśmy prawie biec dookoła jeziorka. O żadnych dodatkowych atrakcjach nie było mowy :(

Idziemy!

s1.jpg


Zamek na skale robi wrażenie, ale na górę nie chce nam się iść.

s2.jpg


Jest pięknie i zielono, ale żeby zrobić zdjęcie bez ludzi, to się trzeba przepychać, albo parę minut odczekać. To własnie dlatego nie lubię atrakcji topowych

s3.jpg


Do zdjęcia w sercu tez była kolejka, no, ale jako, że byliśmy w podróży poślubnej, to musieliśmy takie zdjęcie mieć :!:

Mój mąż nie wyraził zgody na publikację wizerunku, dlatego musiałam pozbawić go twarzy :wink:

s4.jpg


Na wysepkę z kościółkiem można popłynąć łódką za 15 e. na to też oczywiście nie mamy czasu :?

Obejdziemy za to jezioro dookoła. A raczej obiegniemy :wink:

s5.jpg


Gdzieś w połowie drogi znajdujemy gwarną kawiarnię i postanawiamy zrobić coś, co w Bledzie trzeba zrobić. Czyli zjeść kremną rezinę(zwaną również kremšnitą)

kremna.jpg

źródło:wikipedia

Kremną rezinę, czyli ciasto w rodzaju naszej napoleonki(chociaż ja chyba nigdy napoleonki nie jadłam 8O ) można znaleźć w całej Słowenii, zwykle kosztuje jakiś 1 euro. Natomiast w Bledzie zjeść ją trzeba. Obrzydliwie słodkie i mdłe ciastko wymyślił serbski kucharz pracujący w tutejszym Grand Hotelu. To jeden z symboli tych okolic.

Przeczytałam mnóstwo ochów i achów, ale ja nie polecam. :oczko_usmiech:

Trochę się rozleniwiliśmy w tej kawiarni więc biegniemy do samochodu.

s6.jpg


s7.jpg


Trochę żałuję, że nie weszliśmy na punkty widokowe nad jeziorem, ani nie obadaliśmy centrum miasteczka. Trochę nas jednak zmęczyła turystyczno-komercyjna atmosfera tego miejsca. Choć wyjątkowej urody nie można mu odmówić. Wracamy na naszą wiochę, w której dziś wyjątkowo będzie się działo :wink:

cdn.

:papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2019 10:50

...dlatego ja się cieszę, że Bled odwiedziłem w listopadowy (ciepły) weekend. Auto zostawiłem w Koritnie u naszej pani nauczycielki pod pensjonatem a nad Bled piechty. Zastanawiam się, jak tam jest latem i jak to wygląda z wydzielonym na jeziorze kąpieliskiem.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.10.2019 22:15

Marta , musisz ( :D ) mnie nauczyć robić zdjęcia podczas biegu , bo te z obiegania przez Was jeziora bardzo mi się podobają 8)

Notuję , na 2020 będzie jak znalazł . . .


Pozdrawiam
Piotr
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 11.10.2019 10:18

Śliczny ten Bled.No i jak tu nie zobaczyć jak się już jest tak blisko. :P
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 11.10.2019 11:05

Nadrobiłem :wink: .
Bled ładny :) .
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 16.10.2019 18:12

pääkäyttäjä napisał(a):...dlatego ja się cieszę, że Bled odwiedziłem w listopadowy (ciepły) weekend. Auto zostawiłem w Koritnie u naszej pani nauczycielki pod pensjonatem a nad Bled piechty. Zastanawiam się, jak tam jest latem i jak to wygląda z wydzielonym na jeziorze kąpieliskiem.


W listopadzie to jednak wolę być w domu pod kocem :wink:

piotrf napisał(a):Marta , musisz ( :D ) mnie nauczyć robić zdjęcia podczas biegu , bo te z obiegania przez Was jeziora bardzo mi się podobają 8)

Notuję , na 2020 będzie jak znalazł . . .




Zdjęcia to akurat S. robi. Chyba się jednak czasami zatrzymywał ;)

Myślałam, że to w tym roku ma być?

pomorzanka zachodnia napisał(a):Śliczny ten Bled.No i jak tu nie zobaczyć jak się już jest tak blisko. :P


Nefer napisał(a):Nadrobiłem :wink: .
Bled ładny :) .


Ładny :) I Bohinj też, ale o tym później.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 16.10.2019 19:06

01-06-2019, sobota. Popołudnie w Kranjskiej Gorze

Powoli opuszczamy Bled, mamy dobre humory, ale niedługo się zepsują. Dojeżdżamy do przedmieść(przedwsi) Kranjskiej Gory i zatrzymuje nas Policja 8O Jest godzina coś około 14.30. Pan w mundurze całkiem niezłym angielskim(za to lubimy Słoweńców :!: ) oznajmia: Droga, teraz zamknięta, będzie otwarta za 3 godziny. Znajdźcie sobie jakiś parking, a do centrum to tylko pieszo

8O 8O 8O :evil: :evil: :evil:

No, ale...Na co dzień to my raczej takie chodzące litery prawa jesteśmy, tym razem jednak sytuacja sprawia, że budzi się w nas natura Prawdziwego Polaka Kombinatora :wink: Omijamy system i bocznymi uliczkami jakoś udaje nam się dojechać pod nasz Apartman :mrgreen:

A skąd w ogóle takie zamieszanie?

Na pewno wielu z Was miało kiedyś rower Wigry3. Słoweńcy też mieli, tyle, że u nich to się nazywa Pony. No i właśnie dziś jest w Kranjskiej Gorze impreza o nazwie Gony Pony. To nie byle jaki wyścig. Zawodnicy na swoich małych rowerkach zjeżdżają z Przełęczy Vršić(tam byliśmy przedwczoraj). Czyli z wysokości 1613 m. npm. zjeżdżają do Kranjskiej Gory(850 m. npm.) Droga jest stroma i kręta, no i ilość metrów w pionie do pokonania robi wrażenia.
Właśnie dlatego zamknęli drogę- za chwilę rozpocznie się zjazd.

My na razie idziemy na obiad, ale jesteśmy po tych kremnych rezinach tak ociężali, że zmieścimy tylko małą pizzę na pół. A potem pójdziemy obserwować zjazd.

Mieliśmy porobić zdjęcia z centrum wioski(jest bardzo ładna!), ale ktoś do nas zadzwonił, potem były kugle, suveniry, kto by sobie głowę jakimiś głupimi zdjęciami zawracał :wink:

Idziemy obserwować finisz wyścigu. W tym celu używając nóg przemieszczamy się nad małe jeziorko Jasna. Jest to sztuczny zbiornik utworzony na rzece Pišnica. Jak na sztuczny twór, to jest tu całkiem przyjemnie :)

kg.jpg


Koziorożec to symbol Alp Julijskich, a także mój rogaty znak zodiaku :)

Okolica jest bardzo zielona:

kg1.jpg


Na te szczyty kiedyś wejdziemy:

kg2.jpg


Jak będzie nam się chciało :wink:

kg3.jpg


kg4.jpg


Na jeziorku jest wieża, z której można skakać do wody i nawet niektórzy skaczą. Cóż, może nie widzą sensu w życiu? :oczko_usmiech:

kg5.jpg


Niektórzy leżakują, a my idziemy obserwować końcówkę wyścigu. Nie mam żadnego zdjęcia, wszytko jest na filmikach, a nie umiem ich tu wstawić.

Dzień oraz Gony Pony zakończyło się koncertem pod naszymi oknami (to było traumatyczne przeżycie- jakieś słoweńskie disco) oraz brakiem ciepłe wody :wink: Jutro też zwiedzimy wodne atrakcje, czyli wodospad i jezioro :idea:

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 17.10.2019 08:46

ruzica napisał(a):No i właśnie dziś jest w Kranjskiej Gorze impreza o nazwie Gony Pony. To nie byle jaki wyścig. Zawodnicy na swoich małych rowerkach zjeżdżają z Przełęczy Vršić(tam byliśmy przedwczoraj). Czyli z wysokości 1613 m. npm. zjeżdżają do Kranjskiej Gory(850 m. npm.) Droga jest stroma i kręta, no i ilość metrów w pionie do pokonania robi wrażenia.

Sam ten opis robi wrażenie, a co dopiero jakby człowiek sam miał na Wigrach takie kręte stromizny pokonać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.10.2019 08:49

Widzę, że Zlatoroga to nad każdym chyba jeziorem stawiają :cool:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.10.2019 16:18

Koziorożec - Zlatorog kojarzy mi się z piwem Laško, które nawet niezłe jest. Lepsze od chorwackich sikaczy ;)

Ładnie nad tym jeziorkiem :D Wiem, gdzie będziecie jutro :P
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 23.10.2019 09:04

Nefer napisał(a): a co dopiero jakby człowiek sam miał na Wigrach takie kręte stromizny pokonać.


Niektórzy na kompletnych flakach zjeżdżali :mrgreen:

kulka53 napisał(a):Widzę, że Zlatoroga to nad każdym chyba jeziorem stawiają :cool:


Na to wygląda :)

maslinka napisał(a):Koziorożec - Zlatorog kojarzy mi się z piwem Laško, które nawet niezłe jest. Lepsze od chorwackich sikaczy ;)



Mi też. W Słowenii bardziej popularny jest union_- nawet ciut lepszy niż Laško, które dla mnie jest trochę za gorzkie.

maslinka napisał(a):
Wiem, gdzie będziecie jutro :P


Wiem, że wiesz, bo pamiętam, że byliście tam :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija

cron
Mały kraj na wielkie wakacje. Słowenia 2019 - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone