Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 02.01.2017 15:31

kulka53 napisał(a):A czy warto? Przejeżdżając tędy, czy będąc w pobliżu na urlopie – czemu nie, ogólnie jednak nie jest to miejsce wybitnie atrakcyjne.

To zależy co kto lubi :D

Ja spacerowałem tam kilka dobrych lat temu ale pamiętam, że miejsce zrobiło na mnie duże wrażenie. Bujna, pachnąca lasem zieleń, liczne szumy i mostki, czysta woda... Lubię te klimaty :wink:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 02.01.2017 22:19

Te miniwodospady na rzeczce Sopot sprawiają bardzo miłe wrażenie dla oka - ładnie i zachęcająco, aby się tam wybrać na spacer. :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.01.2017 13:03

greenrs napisał(a):Bujna, pachnąca lasem zieleń, liczne szumy i mostki, czysta woda... Lubię te klimaty :wink:

Nie twierdzę że my nie lubimy :cool:
Zieleń, woda, wilgoć... wszystko to było, a do tego spokój i cisza o poranku.
Ale wszystko to takie trochę mało spektakularne - co nie znaczy że nie warto się tam wybrać i przekonać na własne oczy :D

Nefer napisał(a):Te miniwodospady na rzeczce Sopot sprawiają bardzo miłe wrażenie dla oka - ładnie i zachęcająco, aby się tam wybrać na spacer. :)

Dokładnie tak, a to właśnie zjawisko progów i uskoków na roztoczańskich rzeczkach występuje również w wielu innych miejscach do których można dotrzeć spacerując po lasach. Tylko trzeba mieć na to więcej czasu...

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.01.2017 13:55

24 lipca, niedziela c.d.

Parę kilometrów dalej przejeżdżamy przez sporą wieś Susiec która sprawia wrażenie pustej o tej porze dnia miejscowości wypoczynkowej. Ładnie tu, z jednej strony lasy, z drugiej pola i wzgórza…ale nie zatrzymujemy się, nie podjeżdżamy też za strzałkami na pobliski punkt widokowy. Jedziemy prosto nad Tanew, rzekę na której można popatrzeć na jedną z największych atrakcji Roztocza – słynne „szumy” :) .

Szumy, inaczej szypoty to skalne uskoki spękań tektonicznych powstałych w trzeciorzędzie na skutek wypiętrzenia wyżyny Roztocza przy jednoczesnym opadnięciu Kotliny Sandomierskiej. Widziałem oczywiście wcześniej zdjęcia tych mikro-wodospadów, ale bardzo byliśmy ciekawi jak to miejsce wygląda na żywo :)

Jadąc szosą przez las od Suśca na południe mija się spory parking nieopodal rzeki Tanew. Parking jest płatny a wzdłuż drogi stoją zakazy parkowania… warto jednak przejechawszy przez mostek skręcić w prawo (w m. Rebizanty) i przejechać jeszcze jakieś 2 kilometry w dół rzeki by pozostawiając auto bezpłatnie na ogrodzonej łące znaleźć się jednocześnie tuż przy wodospadach.

Jest ich całkiem sporo, jeśli nie kilkadziesiąt to na pewno ponad 20. To był ostatni moment by w ten przepiękny wakacyjny dzień móc poprzyglądać się i pospacerować wzdłuż Tanwi w jeszcze znośnej ilości towarzystwa, z minuty na minutę pojawiało się coraz więcej ludzi, także w celach grillowo-piknikowych :roll: . Jest to bardzo, bardzo popularne miejsce, dlatego warto przyjechać tu w dzień powszedni.

No to posłuchajmy szumów …. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.01.2017 13:55

Jest to bardzo przyjemne miejsce, można pospacerować wzdłuż rzeki z obu jej stron, choć wydaje mi się, że strona południowa jest ciekawsza. Wyobrażałem sobie to wszystko nieco inaczej, sądziłem że trzeba się sporo nachodzić, że wodospady są w dużym oddaleniu od siebie. Okazało się że szumy są „kompaktowe” :D

Jeszcze parę zdjęć z tego miejsca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co nieco na temat rezerwatu….

Obrazek

I to byłoby na tyle co widzieliśmy nie tylko nad Tanwią i na Roztoczu, ale i na całej Lubelszczyźnie. Wróciwszy do samochodu zjedliśmy drugie śniadanie i przemieściliśmy się w inny już region naszego kraju, ale o tym – w następnym odcinku :idea: :D .

c.d.n.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.01.2017 14:11

kulka53 napisał(a):I to byłoby na tyle co widzieliśmy nie tylko nad Tanwią i na Roztoczu, ale i na całej Lubelszczyźnie.

Z przyjemnością pooglądałam z innej perspektywy, dużo bardziej zielonej :D .
Podróż przez te tereny w naszym wydaniu to niemal wyłącznie spotkanie z architekturą i historią.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.01.2017 14:24

kulka53 napisał(a):No to posłuchajmy szumów …. :D

Tak, słyszę doskonale, ale może... powinienem się skontaktować z psychiatrą :mrgreen: .

A serio mówiąc, świetnie to wygląda, miło się ogląda takie przyrodnicze ciekawostki.

Pozdr.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 03.01.2017 16:09

kulka53 napisał(a):I to byłoby na tyle co widzieliśmy nie tylko nad Tanwią i na Roztoczu, ale i na całej Lubelszczyźnie. Wróciwszy do samochodu zjedliśmy drugie śniadanie i przemieściliśmy się w inny już region naszego kraju, ale o tym – w następnym odcinku :idea: :D .

c.d.n.

Z jednej strony szkoda, że to już koniec Roztocza ale z drugiej... jestem ciekaw co będzie dalej :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.01.2017 13:25

marze_na napisał(a):Z przyjemnością pooglądałam z innej perspektywy, dużo bardziej zielonej :D .
Podróż przez te tereny w naszym wydaniu to niemal wyłącznie spotkanie z architekturą i historią.

Dzięki za towarzystwo :D
Kiedyś właśnie zrobiliśmy taki błąd (patrząc z naszej perspektywy) - jadąc po raz pierwszy do Włoch. Nastawiliśmy się w zasadzie tylko na spacery po miastach i potem po pierwsze byliśmy wykończeni a po drugie wszystkie te miasta się "pozlewały" w jedno... no może przesadzam, ale prawie. Zawsze się staramy wpleść w wyjazd coś innego, jakąś odskocznię - a to plażowanie całodzienne, a to jaskinię, a to (dawniej) jakiś szczyt. Teraz były choćby szumy :) .
No ale u nas też bywa zielono z racji noclegowania na łonie natury :wink: :cool:

Nefer napisał(a):może... powinienem się skontaktować z psychiatrą :mrgreen: .

To my też chyba powinniśmy :wink:

Nefer napisał(a):A serio mówiąc, świetnie to wygląda, miło się ogląda takie przyrodnicze ciekawostki.

Też jestem tego zdania, że warto spróbować się przyjrzeć danemu regionowi z jak najszerszej perspektywy. My odpuszczamy kulinaria :roll: , może to błąd, ale za to mamy czas na inne sprawy :)

greenrs napisał(a):Z jednej strony szkoda, że to już koniec Roztocza ale z drugiej... jestem ciekaw co będzie dalej :wink:

Zostały nam jeszcze dwie połówki dnia, nawet całkiem sporo w nie upchnęliśmy :D .

Pozdrawiam :)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 05.01.2017 13:58

kulka53 napisał(a):
Nefer napisał(a):A serio mówiąc, świetnie to wygląda, miło się ogląda takie przyrodnicze ciekawostki.

Też jestem tego zdania, że warto spróbować się przyjrzeć danemu regionowi z jak najszerszej perspektywy. My odpuszczamy kulinaria :roll: , może to błąd, ale za to mamy czas na inne sprawy :)

Dokładnie, my też lubimy takie zróżnicowanie - i pozwiedzać miasto, i połazić po górach, czy pójść po prostu do lasu na spacer :) .

Pozdrawiam i czekam na cd.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.01.2017 14:54

kulka53 napisał(a):plażowanie całodzienne

To dopiero byśmy się umęczyli :lol: :wink: .
Wiadomo, wszystko jest kwestią indywidualnych potrzeb i zainteresowań :D .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2017 21:42

marze_na napisał(a): Wiadomo, wszystko jest kwestią indywidualnych potrzeb i zainteresowań :D .

...i w dużej mierze często również wieku.... :wink: :lol: :cool:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 08.01.2017 21:57

No właśnie, tę Polskę Wschodnią zostawiam sobie na emeryturę :) . Tylko nie wiem, kiedy to nastąpi :? .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.01.2017 11:10

tiwa napisał(a):No właśnie, tę Polskę Wschodnią zostawiam sobie na emeryturę :) . Tylko nie wiem, kiedy to nastąpi :? .
pzdr. :wink:

Pewnie po 65-tce :cool: :D
Nie wiem tylko czy warto tyle czekać... z jednej strony i tak nie zobaczy się tam już raczej tego, co można było (i chyba nadal można) zobaczyć na znacznym obszarze Rumunii (pewnie też na Białorusi i Ukrainie), takiego jeszcze tradycyjnego wiejskiego życia na szeroką, masową skalę. No i ... kto wie co będzie za parę lat :roll: chyba nie warto odkładać wszystkiego "na potem" a starać się realizować jak najwięcej póki jeszcze jesteśmy "piękni i młodzi" :wink: :cool: .
Z drugiej strony - na emeryturze raczej już nie będą ograniczały ramy czasowe, urlopy itp, można więc będzie poznawać okolice spokojniej, bez pośpiechu... a tam akurat myślę, że warto to robić :roll: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.01.2017 13:13

24 lipca, niedziela c.d.

Z Roztocza przenosimy się prosto do Sandomierza. To moja czwarta wizyta w tym mieście, jednym z najbardziej znanych w Polsce (zwłaszcza ostatnio :wink: ), Małgosia jest tutaj po raz pierwszy. Po drodze, gdzieś za Stalową Wolą, zatankowaliśmy paliwo... dzisiaj jeszcze nic w związku z tym się nie wydarzy, ale jutro będziemy podejrzewać, że miało to wpływ na nasze nowe auto :? , jak się później okaże – niesłusznie :D – ale o tym za jakiś czas. Na razie przed nami słynny Sandomierz w którym miałem okazję być w latach 80-tych, potem kilkanaście lat temu, a ostatnio przed dwoma laty późną jesienią. Pamiętam, że wówczas, na początku tego wieku miasto zrobiło na mnie bardzo, bardzo wielkie wrażenie – na tle innych, jeszcze niezbyt zadbanych i zagospodarowanych turystycznie polskich miast odnowiony Sandomierz prezentował się wyjątkowo okazale. Za to ostatnia, jesienna wizyta przy ponurej, zimnej aurze była mocno rozczarowująca... tym chętniej przyjechałem tu po raz kolejny by sprawdzić jak będzie tym razem, a także jak odbierze Sandomierz Małgosia i jak porówna go z dopiero również po raz pierwszy widzianymi Kazimierzem, Lublinem czy Zamościem...

Pierwsze wrażenie, trwające zresztą przez cały czas gdy tam byliśmy – potworne tłumy :idea: :? . Wakacyjna, słoneczna, upalna wręcz niedziela to zdecydowanie nie jest najlepszy moment na spacery po Sandomierzu... ale skoro już tak nam wypadło, trzeba się będzie z tym zmierzyć. Ulica przy której ostatnio darmowo zostawiłem samochód przy samej Starówce (Żeromskiego) oczywiście zapchana była autami, parę wolnych miejsc było dopiero nieco dalej, przy Parkowej, w dodatku w cieniu :) .

Po chwili spaceru w kierunku centrum postanawiamy wstąpić na chwilę do kościoła św. Michała Archanioła.

Obrazek

Kościół, wraz z dawnym kompleksem klasztornym benedyktynek, obecnie seminarium duchownym, pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cały kompleks jest pięknie odrestaurowany i utrzymany na zewnątrz, wnętrze kościoła jest również zadbane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 48
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone