Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzie w Polsce można kupić chorwackie wino??

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 14.04.2021 18:51

mchrob napisał(a):W zeszłym tygodniu kupiłem w Lidlu Plavac Mali z Hvaru. Był nawet w promocji chyba po 16 zeta za butelkę

Dokladnie,także nabyłam.. .ale uparcie będę twierdzić,że niezależnie jakie to wino z HR to najlepiej smakuje tam.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 16.04.2021 03:14

Zgadzam się -chorwackie wina smakują tylko tam, wyjątkiem jest Dingac z Peljeszca.
Moja Vugava z Visu ciągle leżakuje, chociaż to białe :roll: :D
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 18.04.2021 05:10

Katerina napisał(a):Zgadzam się, chorwackie wina smakują tylko tam, wyjątkiem jest Dingac z Peljeszca.
Moja Vugava z Visu ciągle leżakuje, chociaż to białe :roll: :D

Dokladnie,Kasiu, Dingaće najbardziej rozreklamowane, Pelješcaki co chodują Plavaca z podziwem się wypowiadają, a może nawet z zazdrością,że Dingać lepszy, bo grožđa imaju više sunca.
Ale... :oczko_usmiech:
Ja to się śmieję, że narażam się okrutnie Chorwatom (także z Pelješca) mówiąc,że wszystko mają cudowne,wino także,ale smakuje tylko na miejscu.
Na początku były dąsy, aż któregoś razu usłyszałam,że to leżakowanie win to bujda, że to wcale nie polepsza smaku wina, że po roku czasu nadaje się do wylania. 8O ...i co im miałam odwiedzieć,że bele co nie poleży??
Ja oczywiście uogólniam, choć myślę,że dobry wyjątek tylko podkreśli regułę :oczko_usmiech:
Faktem jest,że po niespełna roku od przywiezienia bardzo reklamowanego na Oelješcu winka zobaczyliśmy w butelce mętny osad,po otwarciu nadalo się tylko do wylania.

Jedno co,pisałam niedawno w relacji,że nie pobróbowalam wina z Visu,za krótko tam byliśmy,więc się nie wypowiem. I z czułością wspominać będę bogaty bukiet wina z Dugiego Otoka. Ale...piłam je tylko w Hr, więc... :lol:
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 18.04.2021 16:02

CroAna napisał(a):... aż któregoś razu usłyszałam,że to leżakowanie win to bujda, że to wcale nie polepsza smaku wina, że po roku czasu nadaje się do wylania. 8O ...i co im miałam odwiedzieć,że bele co nie poleży??
Ja oczywiście uogólniam, choć myślę,że dobry wyjątek tylko podkreśli regułę :oczko_usmiech:
Faktem jest,że po niespełna roku od przywiezienia bardzo reklamowanego na Oelješcu winka zobaczyliśmy w butelce mętny osad,po otwarciu nadalo się tylko do wylania.

...leżakowanie wina, a trzymanie w szafce lub w barku, to dwie różne rzeczy.
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 19.04.2021 22:20

fly napisał(a):
CroAna napisał(a):... aż któregoś razu usłyszałam,że to leżakowanie win to bujda, że to wcale nie polepsza smaku wina, że po roku czasu nadaje się do wylania. 8O ...i co im miałam odwiedzieć,że bele co nie poleży??
Ja oczywiście uogólniam, choć myślę,że dobry wyjątek tylko podkreśli regułę :oczko_usmiech:
Faktem jest,że po niespełna roku od przywiezienia bardzo reklamowanego na Oelješcu winka zobaczyliśmy w butelce mętny osad,po otwarciu nadalo się tylko do wylania.

...leżakowanie wina, a trzymanie w szafce lub w barku, to dwie różne rzeczy.

Serio? :mrgreen:
No przecież cytowałam winiarzy z Pelješca, to nie byl moj wywód po trzymaniu wina w szafce :hut:
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 20.04.2021 21:58

No właśnie, wiedzą co produkują,... czyli wina konsumpcyjne, nie nadające się do długiego przechowywania, najlepsze po zabutelkowaniu o zbyt niskiej kwasowości by nadawały się do dłuższego przechowywania, a co dopiero leżakowania.
Zresztą voltaż, kolor etc. też ma znaczenie.
Czyli ...prawdą jest iż smakują najlepiej tam, na miejscu.
pozdro
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 07.10.2021 22:41

fly napisał(a):No właśnie, wiedzą co produkują,... czyli wina konsumpcyjne, nie nadające się do długiego przechowywania, najlepsze po zabutelkowaniu o zbyt niskiej kwasowości by nadawały się do dłuższego przechowywania, a co dopiero leżakowania.
Zresztą voltaż, kolor etc. też ma znaczenie.
Czyli ...prawdą jest iż smakują najlepiej tam, na miejscu.
pozdro

jest cała masa czerwonych win a z zwłaszcza z półwyspu Peljesać które nadają się do leżakowania o ile ma się warunki. I wcale nie musi to być Dingać bo nie jeden beczkowany plavac dużo lepiej wypada niż większość Dingaća który jak słusznie ktoś zauważył kreowany jest często na wino stołowe na potrzeby turystów. Ja mam kilkadziesiąt butelek win z półwyspu roczniki od 2009 w górę które nie tylko się znakomicie przechowują ale wręcz smakują wybornie po kilku latach. Choć tego rocznika 2009 zostało mi 2 butelki ale to i tak kończy się w sumie ich czas leżakowania. Większość dobrych win z dobrych winiarni tego regionu daje rade spokojnie 8-10 lat.
Jest też kilka białych win z Korculi głównie mam na myśli Pošip i Grk który możemy trzymać z powodzeniem 2-3 a nawet 5 lat. A dobry Pošip smakuje wybornie zarówno tu jak i tam.
Pewnie że jak nawieziemy zwykłego wina często z młodych nasadzeń którego nawet szkoda wlewać do butelek ale to robią i do tego nie mamy warunków przechowywania to takie wino nie tylko nie będzie smakowało ale po prostu zepsuje się. Od samej etykiety z napisem " Plavac Mali" wino nie urośnie.
luk006
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 1505
Dołączył(a): 19.12.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) luk006 » 24.08.2022 21:54

Jakoś ostatnio posmakowało mi winko w Chorwacji, ale niestety w marketach, które odwiedziłem po urlopie nie uświadczyłem nic z Chorwacji.
Ale za to w Auchanie spotkałem makedońską Graśevinę i Vranaca. Do wyboru był również kosowski Vranac oraz słoweńskie wina z winnicy Puklavec: Traminer i Riesling . No i tak jak ktoś pisał powyżej w Rossmanie nadal można spotkać crnogorskiego Vranaca. Zdumiony byłem jedynie, że Czarnogórcy, tak jak my, na czerwone wino mówią crveno, a nie tak jak Chorwaci - crno.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.08.2022 22:25

te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.08.2022 07:00

mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 25.08.2022 19:21

W Bielsku-Białej funkcjonuje takie ciekawe miejsce - Vinoteka Jadran

https://goo.gl/maps/e2i7LQsxjrYrdZsh6

https://www.facebook.com/vinotekajadran
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 25.08.2022 20:28

Vinoteka Jadran. Potwierdzam :) wydaje mi się, że ceny ma kosmiczne ;) dlatego chodzę do konkurencji kawałek dalej ;) chorwackiego tam nie mają ale .... ;)
luk006
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 1505
Dołączył(a): 19.12.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) luk006 » 02.09.2022 21:59

Proszę mi wybaczyć chwalipost :-) . Takim podarkiem zostałem dzisiaj obdarowany przez Kolegę z pracy :-) . Bardzo dobre, ma wszak jedną wadę - szybko ubywa... ;-). Wasze zdrowie!
Załączniki:
plavac.jpg
luk006
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 1505
Dołączył(a): 19.12.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) luk006 » 04.02.2023 10:09

Crni Kapistran zauważony w Cerrefour'ze.
Załączniki:
iloćki podrum.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Gdzie w Polsce można kupić chorwackie wino?? - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone