Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jakie wino?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005
Jakie wino?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 17.07.2005 21:22

Pytanie do Forumowiczów.
Jakie wina pijamy najchętniej?
Jakiego wina wypada się napić w różnych okolicznościach?
Jakich powinno się obowiązkowo spróbować?

Wiem, że ożujsko jest popularne, ale może coś jescze?
kraqsek
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 19.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kraqsek » 17.07.2005 21:48

To zależy w jakim kraju... nasi rodacy piją co popadnie a zwłaszcza wińsko "wysoko gatunkowe" ze szlachtnych odmian jabłuszek heheh a tak poważnie.... nie mam pojęcia co napisać. wino pije tylko okazyjnie. W Polsce nie pije wina chorwackiego ale za to jak jestem w chorwacjii ohohohoho aż główka boli :)
Gucio 1
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 29.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gucio 1 » 17.07.2005 21:56

Tak, Ożujsko jest bardzo popularnym winem w Chorwacji. Oni to chyba sprzedają jako piwo, ale tak naprawdę, to jego smak nie przypomina niczego co nadaje się do konsumpcji w naszej galaktyce.
Natomiast winka z beczek mają całkiem całkiem... Nie mogę się już ich doczekać :)
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 17.07.2005 22:04

Finestra napisał(a):Pytanie do Forumowiczów.
Jakie wina pijamy najchętniej?
Jakiego wina wypada się napić w różnych okolicznościach?
Jakich powinno się obowiązkowo spróbować?

Wiem, że ożujsko jest popularne, ale może coś jescze?


He, he coś kombinujesz bo pewnie wiesz, że ożujsko to piwo - ja wolę karlovacko. Ja przeważnie kupowałem czerwone wino zrobione przez gospodarza i mi zawsze smakowało. Owszem w restauracjach pijałem inne ale zawsze pytałem kelnera jakie mi wino poleca, próbowałem i przeważnie je brałem o ile mnie było na nie stać. Nazw niestety już nie pamiętam.
A jakie wino wypada sie napić? Nie wiem bo nie przebywałem w "wyższych sferach". :lol:


Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 19.07.2005 15:16 przez krakuscity, łącznie edytowano 1 raz
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 17.07.2005 22:55

krakuscity napisał(a):
Finestra napisał(a):Pytanie do Forumowiczów.
Jakie wina pijamy najchętniej?
Jakiego wina wypada się napić w różnych okolicznościach?
Jakich powinno się obowiązkowo spróbować?

Wiem, że ożujsko jest popularne, ale może coś jescze?


He, he coś kombinujesz bo pewnie wiesz, że ożujsko to piwo - ja wolę karlovacko. Ja przeważnie kupowałem czerwone wino zrobione przez gospodarza i mi zawsze smakowało. Owszem w restauracjach pijałem inne ale zawsze pytałem kelnera jakie mi wino poleca, próbowałem i przeważnie je brałem o ile mnie było na nie stać. Nazw niestety już nie pamiętam.


Pozdrawiam



A nic tym razem nie kombinuję, drogi Krakus-cicie!

Impulsem, do stworzenia tematu była wypowiedź gościa z ksywką Roj29, który to zrugał mnie lekko za nieznajomość win chorwackich. To dzięki niemu dowiedziałem się, że są tzw. "letkie;) " winka i jest "PROSZOK".

tylko ja mówię o proszoku a nie o "letkim" ;) jak to się mówi winku a kupowałem w paru miejscach i smakowałem w paru


Zatrzęsło w posadach moją wiedzą na temat win HR (a raczej brakiem tejże). Postanowiłem się doedukować i dlatego proszę o pomoc i informacje koleżanki i kolegów z cro.pl.


Marcin

PS. Roj29
Nie obrażaj się za bardzo bo zrobiłeś świetne zdjęcia i szczerze chylę czoła. Szczególnie foto dachów na Hvarze - rzuca na kolana, doskonałe światło (godz. 16-17 ? ) Fajnie dobrany kadr, mam kupę fotek na wyspy, ale wszystkie z robione z hiszpanki, i bardziej w południe. Widok na Pakleni Otoci z murów
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 17.07.2005 23:02

krakuscity napisał(a):(...) A jakie wino wypada sie napić? Nie wiem bo nie przebywałem w "wyższych swerach". :lol:

Pozdrawiam


Jakie tam znowu "wyższe sfery"
u nas wiadomo są wódy eksportowe
wyborowa (widziałem w jugo w latach'80), żubrówka, żytnia,

Pytam całkiem poważnie. Bo na przykład w hiszpanii riocha a na węgrzech tokaj czy choćby jabłoń w PL jak wspomniał jeden z przedmówców. (kraqsek z resztą).
Prosiok jako flagowe wino HR jakoś mało do mnie przemawia. Nie oczekuję od razu odpowiedzi znawcy z grona kiperów. Jeżeli coś piliście, a zwróciliście uwagę na markę - wpiszcie swoje spostrzeżenia.

O przypomniało mi się:
np. VERMUTH ISTRIA (Martini wersja PRL)
Ostatnio edytowano 17.07.2005 23:20 przez Finestra, łącznie edytowano 1 raz
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 17.07.2005 23:19

Poważnie odpowiem, że nie wiem, a tamto o sferach to był żart i pewnie sie domyśliłeś.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 19.07.2005 15:17 przez krakuscity, łącznie edytowano 1 raz
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 17.07.2005 23:46

Dla mnie chorwackie czerwone wina które piłem są takie "ściągające", mają widać dużo garbników, taniny itp. ale mi to wcale nie przeszkadza :) Zresztą piwa też lubię charakterne, np. z mocną goryczką albo takie co się czymkolwiek wyróżniają. A z chorwackich białych win najlepsze jakie piłem to domaće państwa Ruży i Zdravka Separović, gazdów na kampie w Potirnie na Korculi, też takie 'dębowe' i ściągające w smaku ale inaczej niż czerwone. Żeby już zmieszać wszystkie alkohole to rakiję od nich też polecam :)

A tak ogólnie to... svake jeftino vino je dobro jer je dobro i jeftino :lol:
roj29
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 18.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) roj29 » 18.07.2005 01:35

Finestra napisał(a):
krakuscity napisał(a):
Finestra napisał(a):Pytanie do Forumowiczów.
Jakie wina pijamy najchętniej?
Jakiego wina wypada się napić w różnych okolicznościach?
Jakich powinno się obowiązkowo spróbować?

Wiem, że ożujsko jest popularne, ale może coś jescze?


He, he coś kombinujesz bo pewnie wiesz, że ożujsko to piwo - ja wolę karlovacko. Ja przeważnie kupowałem czerwone wino zrobione przez gospodarza i mi zawsze smakowało. Owszem w restauracjach pijałem inne ale zawsze pytałem kelnera jakie mi wino poleca, próbowałem i przeważnie je brałem o ile mnie było na nie stać. Nazw niestety już nie pamiętam.


Pozdrawiam



A nic tym razem nie kombinuję, drogi Krakus-cicie!

Impulsem, do stworzenia tematu była wypowiedź gościa z ksywką Roj29, który to zrugał mnie lekko za nieznajomość win chorwackich. To dzięki niemu dowiedziałem się, że są tzw. "letkie;) " winka i jest "PROSZOK".

tylko ja mówię o proszoku a nie o "letkim" ;) jak to się mówi winku a kupowałem w paru miejscach i smakowałem w paru


Zatrzęsło w posadach moją wiedzą na temat win HR (a raczej brakiem tejże). Postanowiłem się doedukować i dlatego proszę o pomoc i informacje koleżanki i kolegów z cro.pl.


Marcin

PS. Roj29
Nie obrażaj się za bardzo bo zrobiłeś świetne zdjęcia i szczerze chylę czoła. Szczególnie foto dachów na Hvarze - rzuca na kolana, doskonałe światło (godz. 16-17 ? ) Fajnie dobrany kadr, mam kupę fotek na wyspy, ale wszystkie z robione z hiszpanki, i bardziej w południe. Widok na Pakleni Otoci z murów


Więc gościu z ksywką Finestra, dopiero tutaj znalazłem tego paszkwila co wystukałeś. Właściwie nie wiem o co Ci chodzi z tymi winami ale w wątku o którym dyskutowaliśmy chodziło o cenę wina a "letkie" było żartem, którego najwyraźniej nie zrozumiałeś.Wskaż więc miejsce w którym Cię zrugałem i na przyszłość nie tym tonem gościu z ksywką Finestra.

roj29 napisał(a):
Finestra napisał(a):Roj29

czy przebywając w Ivan Dolac spotkałeś się z winem "IvanDolac"?
Czy pamiętasz ewentualnie ile kosztowała flaszka?
Czy może inni widzieli?
Te 40-50 kuna za winko w Jelsie to jednak trochę Cię stuknęli bracia nasi dalmatyńscy. Wystarczy połazić między domkami a tam w co trzeciej chałupie znajdziesz winko w cenie 10-15 kn za flaszkę PET 1,5.

Ja wypijam około 0,5 litra w ciągu dnia. (w postaci szprycerów)
50% wino od chłopa
50% jamnica z gazem (ew. kranówa pod koniec ;)
lód, cyrtyna, czasem odrobina miodu lawendowego.


Niestety nie pamiętam jak się wino nazywało w Iwan Dolac ale za 0.7l tam chyba kosztowało 40-50kn (przy sklepie spożywczym)tylko ja mówię o proszoku a nie o "letkim" :wink: jak to się mówi winku a kupowałem w paru miejscach i smakowałem w paru - cen 10-15kn za 1,5l nie spotkałem,oczywiście na Hvarze, ale nie sugeruję że to niemożliwe.

Pozdr. Robert
Gucio 1
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 29.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gucio 1 » 18.07.2005 06:53

A jeżeli na powaznie, to uważajcie w Chorwacji na wina kapslowane! Tak - przy kupowaniu wina butelkowanego sprawdzajcie koniecznie czy jest korek czy kapsel - kapsel da się łatwo wyczuć pod folią. Z oczywistych względów kapslowane sa okropne. Nie dajcie się nabrać!
lutka
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 27.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) lutka » 18.07.2005 07:04

W Dalmacji białe schłodzone wino pije się z zimną wodą mineralną i takie połączenie określa się jako gemist(wym.gemiszt) lub z wodą (wtedy to jest bevanda).Czerwone (crno) wino łączy się tylko ze zwykłą wodą (nigdy z mineralną). Dobre chorwackie wina to np."Hvarske bijelo", "Korculanske", "Plavac" - wszystkie wytrawne. Wino w Dalmacji pije się niekiedy od rana do wieczora (zwłaszcza gemist). Prosek to atrakcja raczej dla turystów.
astropl
Croentuzjasta
Posty: 129
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) astropl » 18.07.2005 09:53

lutka napisał(a):W Dalmacji białe schłodzone wino pije się z zimną wodą mineralną i takie połączenie określa się jako gemist(wym.gemiszt) lub z wodą (wtedy to jest bevanda).Czerwone (crno) wino łączy się tylko ze zwykłą wodą (nigdy z mineralną). Dobre chorwackie wina to np."Hvarske bijelo", "Korculanske", "Plavac" - wszystkie wytrawne. Wino w Dalmacji pije się niekiedy od rana do wieczora (zwłaszcza gemist). Prosek to atrakcja raczej dla turystów.


W niektórych regionach na gemišt mówi się špricer. Z wypróbowanych osobiście win polecam czerwone "Babić" (wiele odmian), "Plavac" oraz białe "Žlahtina" (też kilka, w tym roku miała pojawić się nowa, "Vinodolska Žlahtina") i "Malvazija". I jeszcze taka ciekawostka - moja gospodyni powiedziała, że w Chorwacji do ryb pija się wino czerwone, a nie, jak u nas, białe. Pozdrav!
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 18.07.2005 12:32

astropl napisał(a):I jeszcze taka ciekawostka - moja gospodyni powiedziała, że w Chorwacji do ryb pija się wino czerwone, a nie, jak u nas, białe. Pozdrav!

To mi się podoba!!! 8) :D
Sama, mając za nic konwenanse, też tak robię. :wink: :lol:
Ale bardzo miło usłyszeć, że bracia Chorwaci również.
Bardzo lubię ryby i vino... zdecydowanie crno. Ta cierpkość, posmak goryczki, zdecydowanie mi pasuje. :D
Ania87
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 21.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania87 » 18.07.2005 12:34

Mmmm ostatnio piłam na Rabie takie pyszniutkie winko za 110 Kun wytrawne... nie pamiętam nazwy.. wiem tylko, że na etykiecie był taki.... osiołek :)....
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 18.07.2005 12:41

lutka napisał(a):W Dalmacji białe schłodzone wino pije się z zimną wodą mineralną i takie połączenie określa się jako gemist(wym.gemiszt) lub z wodą (wtedy to jest bevanda).Czerwone (crno) wino łączy się tylko ze zwykłą wodą (nigdy z mineralną). Dobre chorwackie wina to np."Hvarske bijelo", "Korculanske", "Plavac" - wszystkie wytrawne. Wino w Dalmacji pije się niekiedy od rana do wieczora (zwłaszcza gemist). Prosek to atrakcja raczej dla turystów.

Lutka! Pozwoliłam sobie te dwa określenia - gemišt i bevanda - wrzucić do Akademii Języka Chorwackiego. :)

Widzę, że na tych sprawach się znasz, więc Cię jeszcze o kilka rzeczy zapytam, gwoli wyjaśnienia.

1. Gemišt - schłodzone białe wino z zimną wodą mineralną...
Może wszystko jest jasne, ale nie dla mnie, bo się nie znam. Mianowicie, czy ta woda mineralna jest gazowana i wychodzi napój musujący ( 8O nie mam pojęcia, może to profanacja dla wina, a może nie? Ostatecznie szampany są musujące), czy po prostu zwykła niegazowana woda mineralna?

2. Czy jak się połączy crno vino ze zwykłą wodą, to też się mówi o tym napoju bevanda, czy tylko o mieszance z białym?

Pozdrav
Jola
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone