Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jakie wino?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 19.07.2005 13:33

roj29 napisał(a):Finestra jesteś dziwny człowiek gdyż czytasz w wierszach jak CI się podoba, doszukujesz się znaczeń które nie istnieją, pewnie jesteś z tych idealnych a:
Byłem wredny bo trochę pozowałeś w tamtym wątku na mądralę.
pozdrawiam


skomentuje tak - Swoją wredność wsać w butelkę wina za 15kn.
Pozdr. Robert
:papa: :papa: :papa: pozdravki :lol:
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 19.07.2005 14:03

A ja polecam super napój, który 3 lata temu promowali w Polsce producenci kaliformijscy (Bols importował): Zapraszam do swinga!

Butelka białego półwytrawnego lub wytrawnego wina (pomińmy stołowe, bo to trochę profanacja), butelka gazowanej wody mineralnej, dużo kostek lodu, skrojona w plasterki cytryna i garść rodzynek. wszytko wrzuca się do pojeknego dzbanka i popija w gorące popołudnie.
Po prostu rewelacja!!!

A osobiście jestem zwolenniczką czerwonych win. Te chorwackie sa rewelacyjne, biorąc pod uwagę fakt, że np markowe wina tureckie mają w składzie SiO4 :-D

A że wybór w Studenacu był duzy, więc zaopatrzyłam się w małe buteleczki, które w sam raz będą wykorzystywane do kolacji z mężem: pyszne spagetti lub rybka ;-)

A.
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 19.07.2005 19:22

Finestra napisał(a):Pytanie do Forumowiczów.
Jakie wina pijamy najchętniej?
Jakiego wina wypada się napić w różnych okolicznościach?
Jakich powinno się obowiązkowo spróbować?

Wiem, że ożujsko jest popularne, ale może coś jescze?


Znalazłem stronkę o chorwackich winach Jadrovino, można tam nawet zamówić wino z dostawa do domu.

Interesująco wygląda lista bestselerów wśród chorwackich win (akurat ta część będzie zrozumiała nawet dla nie znających języka niemieckiego)

http://www.jadrovino.de/
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 19.07.2005 22:55

Ja kupowałem tylko wina domowe (ceny). Najlepsze wino jakie piłem to czerwone wino Peljasac, które kupowałem w MAkarskiej obok dworca autobusowego (13 kun za litr). Piwko to tylko Karlovacko, bo Ozujsko cos mi mydłem "zalatywało".
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 22.07.2005 08:37

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i za wiele pożytecznych informacji.

Pozdrawiam
MARCIN
meblik
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 86
Dołączył(a): 03.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) meblik » 06.07.2015 09:19

Odnowię troszkę temat :) Mam pytanko? Czy ktoś orientuje się ile kosztuje w Chorwacji wino musujące typu Prosecco? Nie musi być ten z najwyższej półki :papa:
Greg3136
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 13.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Greg3136 » 06.07.2015 21:04

W czwartek wróciłem z BV i sprzedawali po 40 euro za butelkę 1-litrową.
meblik
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 86
Dołączył(a): 03.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) meblik » 06.07.2015 21:09

To chyba szampana oryginalnego sprzedawali? :mrgreen: W Niemczech Prosecco w Lidlu kosztuje 3 Euro.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 08.07.2015 19:18

Ja tylko czerwone wytrawne Plavac Mali (5-60kn) i Dingać (od 80 kn) od Milicića z Potomje. Lepszego w tej cenie nie znam. Dobre też jest z Korta Katharina z Orebica, ale sporo droższe.
ryszard22
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2425
Dołączył(a): 06.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ryszard22 » 08.07.2015 19:41

myśmy przywiźli takie...dobre... :lol:
DSC06264.JPG
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 09.07.2015 09:32

Ten niebieski "Peljesac" bardzo mnie rozczarował...
Mała_Mi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 25.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mała_Mi » 21.07.2015 12:17

MWN napisał(a):Ten niebieski "Peljesac" bardzo mnie rozczarował...


Mnie w ogóle chorwackie wina bardzo rozczarowały :( a próbowaliśmy różne, i nie koniecznie najtańsze...

Dlatego w tym roku mamy ambitny plan zaopatrzenia się w winko u bratanków ;)

@meblik: Tym samy polecam w razie możliwości zakup wina musującego właśnie tam. Nie najgorsze (a zarazem nie koniecznie super drogie) są "szampany" Törley. Mają duży wybór, i cenowo oraz smakowo dla każdego się coś znajdzie.

A tak przy okazji, czy oprócz mnie się komuś przytrafiło, że zamawiając w knajpce szpricera dostał białe wino z wodą mineralną Jamnica? Uwielbiam zimną Jamnice, ale jej słony smak kompletnie zrujnował wino :(
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 21.07.2015 15:58

Gemisht to ulubiony napój mojej żony. A jeśli chpdzi o zaopatrzenie to kilka podpowiedzi:

W samym Orebicu ten dawny potitiwski hotel jest teraz siedzibę winiarni Korta Katarina, gdzie można kupić Plavca:
Plavac KK2.jpg


Dobre i tańsze mają też u "mojego" stałego dostawcy winnicy Milicić, gdzie majją tańszego Plavaca Małego i droższego Dingaca:
Dingac Grand Cru.jpg


Ten Grand Cru kosztuje piowyżej 180 kn, ale nie przynosi wwtydu w najlepszym towarzystwie.

Ale "zwykły" Plavac od Milicića kostzuje ok. 60 kn (zależy od ilości) też jest przedni.

Jakbyś jechał przez Neum kup Vranaca Pro Corde z Czarnogóry, gdzie jednak jest najtańszy.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 21.07.2015 22:13

Wina u Pana Plenkovicia w Sv. Nedelji na Hvarze.
Są uznawane za na prawdę swoją markę.
ZLATAN PLAVAC to jego bardzo znane wino i niesamowicie pyszne.
Zabrałem ze sobą 2 flaszki po 85kn każda.
Po czym dał mi spróbować Grand Cru.
Co ty dużo mówić.
Od razu mi wypadło z kieszeni 160kn za butlę.

Ale na CODZIEŃ zwykłe lane z beczki wino marki wino za 20-30kn/l jest lepsze od większości sprzedawanych w sklepach tych importowanych z różnych krajów winiaczy do 50zł w Polsce.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 22.07.2015 08:21

Problem jest taki, że w sklepach wycinają zagraniczną konkurencję, tak że nie ma prawie nic. Korupcja mimo UE powoduje, że miejsce na półkach mają tylko dla swoich. A wiedzą, że ich ceny wcale nie są konkurencyjne, więc sztucznie stwarzają różne ograniczenia. Wino "z beczki" potrafi być paskudne, a rzadko kiedy dorównuje odleżałemu temu "nie z beczki".

W zasadzie oni do teraz nie są gotowi na członkostwu w Unii, bo takie działania antykorupcyjne podejmowało się w PL przed przystąpieniem. Do dzisiaj szacuje się, że 50% chorwackiej gospodarki idzie na czarno.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone