Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzie konkretnie kupić winietę

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sylwekwk
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 08.08.2013
Gdzie konkretnie kupić winietę

Nieprzeczytany postnapisał(a) sylwekwk » 09.08.2013 08:35

Witam, przegladnąłem forum, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.
Gdzie konkretnie kupić winietę?
Droga-Czechy (ostrava), Austria, Słowenia, Chorwacja (SPlit) poprosiłbym o odpowiedzi w miarę konkretne, np: po przekroczeniu granicy pierwsza stacja benzynowa. Wiem, ze moge kupic na granicy, ale podobno sa kilkadziesiat procent droższe.
Gdzie najlepiej/najtaniej wymienić euro na kuny, z tego co sie orientuję to w Chorwacji lepiej na autostradach płacić kunami, bo przelicznik jest zawyżony.
P.s. Wyjazd na 7-8 dni, winieta 10-dniowa wystarczy
Pozdrawiam
pjetko
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 02.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) pjetko » 09.08.2013 09:16

Sprawa jest bardzo prosta. Najlepiej kupować wieniety na stacjach w krajach docelowych, wtedy nie ma żadnych prowizji itp. Poniżej sprawdzone miejsca:
- czeską winietę kupisz za granicą już w Czechach, na pierwszej stacji shell na autostradzie http://goo.gl/maps/LHAIH (do tej stacji auostrada jest bezpłatna),
- austriacką kupisz na stacji OMV w Hobersdorfie (jeszcze przed autostradami) - http://goo.gl/maps/pzYRt
- słoweńską możesz dostać w austrii, ale z tym różnie bywa, ale na pewno kupisz już w Słowenii na pierwszej stacji zaraz za granicą - http://goo.gl/maps/A9OqB
winieta słoweńska jest tylko na 7 dni, więc albo dwie 7 dniowe, albo miesięczna wchodzi w grę. Jeśli nie chcesz płacić 15 euro za 40km autostrady, to tutaj masz dwie opjce objazdu:
1. http://goo.gl/maps/O1Wyi - bardzo istotne jest rondo koło Marobiru, trzeba zjechać przed nim, bo samo rondo jest płatne
2. http://goo.gl/maps/vHHYa tzw. M-L-P

Jeśli chodzi o autostrady w Chorwacji, to płatność tylko i wyłącznie na bramkach - nie ma winiet. Najlepiej płacić kartą lub kunami, na euro mają złodziejski przelicznik.

Co do wymiany euro na kuny, to banki lub poczty. Na niektórych stacjach po drodze też wymieniają, ale mają kiepskie przeliczniki...
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 09.08.2013 21:15

pjetko napisał(a):- słoweńską możesz dostać w austrii, ale z tym różnie bywa, ale na pewno kupisz już w Słowenii na pierwszej stacji zaraz za granicą - http://goo.gl/maps/A9OqB

Jeśli nie da się kupić w Austrii np na Shellu przed granicą to polecam kupić na samej granicy. Jedziesz pasem który idzie przy budce z takim jebitnym pomarańczowym napisem, reklamą TOLL / VINjETA. Nie idzie przeoczyć. I radzę się tam ustawić nawet jakby była niewielka kolejka.
W zeszłym roku forumowicze pisali że właśnie na tej stacji benzynowej sprawdzali czy się już wcześniej kupiło winietę. Bez sensu bo to pierwsza stacja w SLO, i też nie chciałem w to wierzyć ale ludzie płacili mandaty.
Czeki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 110
Dołączył(a): 17.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czeki » 09.08.2013 21:29

pjetko napisał(a):Sprawa jest bardzo prosta. Najlepiej kupować wieniety na stacjach w krajach docelowych, wtedy nie ma żadnych prowizji itp. Poniżej sprawdzone miejsca:
- czeską winietę kupisz za granicą już w Czechach, na pierwszej stacji shell na autostradzie http://goo.gl/maps/LHAIH (do tej stacji auostrada jest bezpłatna),
- austriacką kupisz na stacji OMV w Hobersdorfie (jeszcze przed autostradami) - http://goo.gl/maps/pzYRt
- słoweńską możesz dostać w austrii, ale z tym różnie bywa, ale na pewno kupisz już w Słowenii na pierwszej stacji zaraz za granicą - http://goo.gl/maps/A9OqB
winieta słoweńska jest tylko na 7 dni, więc albo dwie 7 dniowe, albo miesięczna wchodzi w grę. Jeśli nie chcesz płacić 15 euro za 40km autostrady, to tutaj masz dwie opjce objazdu:
1. http://goo.gl/maps/O1Wyi - bardzo istotne jest rondo koło Marobiru, trzeba zjechać przed nim, bo samo rondo jest płatne
2. http://goo.gl/maps/vHHYa tzw. M-L-P

Jeśli chodzi o autostrady w Chorwacji, to płatność tylko i wyłącznie na bramkach - nie ma winiet. Najlepiej płacić kartą lub kunami, na euro mają złodziejski przelicznik.

Co do wymiany euro na kuny, to banki lub poczty. Na niektórych stacjach po drodze też wymieniają, ale mają kiepskie przeliczniki...


Nie ma problemu z płatnościami kartą za winiety?, czy lepiej kupić kilka koron ?
Aha dzięki za precyzyjne namiary :)
Załączniki:
pakostane.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.08.2013 22:00

Kartą za winiety w Czechach zapłacisz na stacji benzynowej Shell w Boguminie.


Ja bym kupił z 1000 koron, będzie na winiety, na jedzenie i picie w Czechach. W Austrii znacznie drożej :wink:
A smażeny syr jest dobry :!:
Czeki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 110
Dołączył(a): 17.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czeki » 09.08.2013 22:11

Lednice napisał(a):Kartą za winiety w Czechach zapłacisz na stacji benzynowej Shell w Boguminie.


Ja bym kupił z 1000 koron, będzie na winiety, na jedzenie i picie w Czechach. W Austrii znacznie drożej :wink:
A smażeny syr jest dobry :!:


Smażony Syr jest rewelacyjny pamiętam z Pragi z zimnym piwem, tylko będę tam około północy a mój żołądek raczej by to odczuł. Może 400 kc na winietke i piweczko.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 09.08.2013 22:13

Lednice napisał(a):Kartą za winiety w Czechach zapłacisz na stacji benzynowej Shell w Boguminie.


Ja bym kupił z 1000 koron, będzie na winiety, na jedzenie i picie w Czechach. W Austrii znacznie drożej :wink:
A smażeny syr jest dobry :!:

Tadeusz, zależy skąd on rusza, ja czy Ty nie będziemy jedli w Czechach bo na granicy Cz/A jestem po 2,5 godziny od wyjazdu z domu. komuś z centralnej Polski polecam jedzenie w Czechach bo naprawdę dobre i w miarę tanie.
Ps. Dziadek mojemu Szymonowi w tym roku dał 350 Kč na lody, bo przecież przez Czechy jedziemy :wink: dokupiłem 100 koron i miałem na winietę, a małemu lody nad Jadranem kupiłem :oczko_usmiech: :mrgreen: :mrgreen:
Czeki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 110
Dołączył(a): 17.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czeki » 09.08.2013 22:18

dids76 napisał(a):
Lednice napisał(a):Kartą za winiety w Czechach zapłacisz na stacji benzynowej Shell w Boguminie.


Ja bym kupił z 1000 koron, będzie na winiety, na jedzenie i picie w Czechach. W Austrii znacznie drożej :wink:
A smażeny syr jest dobry :!:

Tadeusz, zależy skąd on rusza, ja czy Ty nie będziemy jedli w Czechach bo na granicy Cz/A jestem po 2,5 godziny od wyjazdu z domu. komuś z centralnej Polski polecam jedzenie w Czechach bo naprawdę dobre i w miarę tanie.
Ps. Dziadek mojemu Szymonowi w tym roku dał 350 Kč na lody, bo przecież przez Czechy jedziemy :wink: dokupiłem 100 koron i miałem na winietę, a małemu lody nad Jadranem kupiłem :oczko_usmiech: :mrgreen: :mrgreen:


Wyjazd z Krakowa ale kierujemy się na Sośnice i póżniej na A1, ew. opcja na Bielsko lub w Katowicach na Żory.
Chyba że polecacie coś innego. Od Sosnicy jest ciągle autostrada do samego Brna? A kilka koron raczej kupię.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.08.2013 22:24

Ja tam jadłem :wink:
Na Rohlence w drodze powrotnej, wtedy każdy jest głodny w Czechach, bo w Austrii ceny jedzenia w zajazdach są srogie :wink:
Jak tam jechaliśmy, to w Valticach, ale w tej gospodzie odradzam,
to było rzadkie negatywne zaskoczenie:
lednice-i-valtice-t42902.html

W 9 przypadkach na 10 w Czechach jest tanio i dobrze karmią :!:
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 09.08.2013 22:25

Jeśli już jedziesz A4 i A1 to wal do końca na Czechy. Do objazdu masz tylko odcinek Świerklany - Mszan, potem autostrada aż za Brno. Jak chcesz to korony kup, ale w Czechach wszędzie kartą zapłacisz (opłaca się kupić tylko winietę bo paliwo najdroższe na całej trasie).
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 09.08.2013 22:30

Lednice napisał(a):Ja tam jadłem :wink:
Na Rohlence w drodze powrotnej, wtedy każdy jest głodny w Czechach, bo w Austrii ceny jedzenia w zajazdach są srogie :wink:
Jak tam jechaliśmy, to w Valticach, ale w tej gospodzie odradzam,
to było rzadkie negatywne zaskoczenie:
lednice-i-valtice-t42902.html

W 9 przypadkach na 10 w Czechach jest tanio i dobrze karmią :!:


Jak chcę zjeść coś czeskiego to jadę do Sudic,Pista czy nawet Kraważa bo mam blisko :oczko_usmiech: ale tak jak Tadeusz mówi, w Czechach naprawdę w hospodach mają dobre i relatywnie tanie jedzenie. O piwie to już nawet nie wspomnę :oczko_usmiech: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Po drodze do Cro jem przeważnie na Słowenii, bo akurat tam zaczynam robić się głodny.
Ostatnio edytowano 09.08.2013 22:31 przez dids76, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.08.2013 22:31

Czeki napisał(a):
dids76 napisał(a):
Lednice napisał(a):Kartą za winiety w Czechach zapłacisz na stacji benzynowej Shell w Boguminie.


Ja bym kupił z 1000 koron, będzie na winiety, na jedzenie i picie w Czechach. W Austrii znacznie drożej :wink:
A smażeny syr jest dobry :!:

Tadeusz, zależy skąd on rusza, ja czy Ty nie będziemy jedli w Czechach bo na granicy Cz/A jestem po 2,5 godziny od wyjazdu z domu. komuś z centralnej Polski polecam jedzenie w Czechach bo naprawdę dobre i w miarę tanie.
Ps. Dziadek mojemu Szymonowi w tym roku dał 350 Kč na lody, bo przecież przez Czechy jedziemy :wink: dokupiłem 100 koron i miałem na winietę, a małemu lody nad Jadranem kupiłem :oczko_usmiech: :mrgreen: :mrgreen:


Wyjazd z Krakowa ale kierujemy się na Sośnice i póżniej na A1, ew. opcja na Bielsko lub w Katowicach na Żory.
Chyba że polecacie coś innego. Od Sosnicy jest ciągle autostrada do samego Brna? A kilka koron raczej kupię.



Nie słyszałeś o Mszanie, jak widzę :wink:

Nie, jest objazd koło wiadkuktu w Mszanej. Zależy, kiedy jedziesz.

Ja bym pojechał w Katowicach na Żory potem Pawłowice, Cieszyn, Frydek-Mistek, Ołomuniec, Brno
Czasowo nie stracisz na 100%
Zyskasz w sumie też niewiele, czasowo to raczej remis.
Wtedy winiety kup w Cieszynie na moście w Boguszowicach, Najpierw kup korony w kantorze. Uważaj, w każdym jest inna cena. Potem kup za korony winietę.
I raczej kup te 1000 koron. :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.08.2013 22:33

dids76 napisał(a):Jeśli już jedziesz A4 i A1 to wal do końca na Czechy. Do objazdu masz tylko odcinek Świerklany - Mszan, potem autostrada aż za Brno. Jak chcesz to korony kup, ale w Czechach wszędzie kartą zapłacisz (opłaca się kupić tylko winietę bo paliwo najdroższe na całej trasie).


W wielu gospodach na południowych Morawach nie chcieli karty, byłem zaskoczony, jakiś inny kraj :wink:
Tylko gotówka
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.08.2013 23:06

Mosqito napisał(a):
pjetko napisał(a):- słoweńską możesz dostać w austrii, ale z tym różnie bywa, ale na pewno kupisz już w Słowenii na pierwszej stacji zaraz za granicą - http://goo.gl/maps/A9OqB

Jeśli nie da się kupić w Austrii np na Shellu przed granicą to polecam kupić na samej granicy. Jedziesz pasem który idzie przy budce z takim jebitnym pomarańczowym napisem, reklamą TOLL / VINjETA. Nie idzie przeoczyć. I radzę się tam ustawić nawet jakby była niewielka kolejka.
W zeszłym roku forumowicze pisali że właśnie na tej stacji benzynowej sprawdzali czy się już wcześniej kupiło winietę. Bez sensu bo to pierwsza stacja w SLO, i też nie chciałem w to wierzyć ale ludzie płacili mandaty.


W Austrii na bank kupi się w zajeździe Gralla przed granicą ze Słowenią.Sam kupowałem. :!:
Jak Słowenia- to kupić zaraz na granicy w Sentilj, NIGDY nie jechać dalej bez winiety.
100% szansy, ze zapłaci się mandat :!:
teaplanet
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 10.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) teaplanet » 11.08.2013 00:31

Czy wskazane stacje benzynowe są czynne w nocy? Będę na shellu w Czechach ok. 1:00, dam radę kupić winietę?
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Gdzie konkretnie kupić winietę
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone