Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moje po Polsce wędrówki...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017
Moje po Polsce wędrówki...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 28.06.2017 11:08

Witam wszystkich .
W tym wątku przedstawię miejsca w które czasem mnie niesie tak po prostu z czystej nudy lub z ciekawości.
Zapewne wielu z Was pozna te miejsca ponieważ są na ogół znane ...
Trochę już się tego nazbierało więc przyszedł czas podzielić się tym co leży na dnie w szufladzie.
Edytuje ten wątek z powodu utraty fotek nieco zmieniam kolejność .
A teraz kilka fotek losowo wybranych tak na początek ...
Załączniki:
z10.jpg
z9.jpg
z8.jpg
z7.jpg
z6.jpg
z5.jpg
z4.jpg
z3.jpg
z2.jpg
z1.jpg
z.jpg
Ostatnio edytowano 08.10.2017 23:59 przez Gandalf Biały, łącznie edytowano 2 razy
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.06.2017 17:17

Czyli takie Moje blisko i nieco dalej ...
OK - w wątku zostaję :wink: :lol:
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 28.06.2017 20:10

Lubię takie stare szuflady...
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 30.06.2017 01:00

Janusz Bajcer napisał(a):Czyli takie Moje blisko i nieco dalej ...
OK - w wątku zostaję :wink: :lol:

Skąd takie przypuszczenia ???
Witaj ponownie ...
Wiedziałem !!!
Dzięki wielkie :) :hut: :papa:
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 30.06.2017 01:04

słoma79 napisał(a):Lubię takie stare szuflady...

Witaj ...
Ja także..
Czasem kryją w środku zapomniane, ale fajne starocie :D
Dzięki że jesteś :papa:
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 30.06.2017 01:59

Jest na Dolnym Śląsku takie miejsce przy szosie nr 8 jadąc z Kłodzka w stronę czeskiej granicy ...
Miejsce to miasto Duszniki Zdrój a w nim właśnie przy tej drodze znajduje się Muzeum papiernictwa w starym młynie które początki sięgają XVI wieku. Okres świetności dusznickiej papierni trwał do schyłku XVIII wieku. Ówcześni właściciele papierni Hellerowie w roku 1750 otrzymali dziedziczny tytuł "królewskich papierników".
Wejście do środka tegoż muzeum znajduje się na wysokości jezdni a wchodzi się przez maleńki mostek widoczny na pierwsze fotce .
Natomiast wyjście jest niepozorne bo trzeba przejść przez bardzo małe drzwi schylając się znacznie :)
Załączniki:
po2.jpg
Na dolnym dziedzińcu znajdują się stare eksponaty stosowane do produkcji papieru .
po7.jpg
Udostępnione wnętrza na poddaszu robią wrażenie !!!
po1.jpg
Fotka zrobiona tuż po wyjściu ze środka .
po6.jpg
Ścienne polichromie odkryte na nowo ...
po.jpg
By wejść do muzeum trzeba wejść na widoczny mostek ...
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 01.07.2017 16:59

Po drugiej wojnie światowej nie bardzo wiedziano przez wiele lat co zrobić z takim młynem dopiero w latach 60 tych.
Przeprowadzono kapitalny remont postawiono na placówkę muzealną. :idea:
W latach 2007–2008 przebudowano w papierni część ciągów komunikacyjnych, przystosowując obiekt do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. W dawnej suszarni papieru powstała obszerna sala, przystosowana do prezentowania wystaw i organizowania konferencji.
Będącym nieopodal Dusznik Zdroju polecam by odwiedzili to miejsce na pewno nie będą zawiedzeni :!: :!: :!:
Załączniki:
pio2.jpg
pio1.jpg
po4.jpg
po9.jpg
po8.jpg
po5.jpg
pio.jpg
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 02.07.2017 14:55

Tym razem zaniosło mnie na Podlasie...

Wieś Sucha nie daleko Siedlec położona nad rzeką Kostrzyń w śród stawów i lasów.
Znajduje się tutaj Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego.
Najważniejszym obiektem tegoż zespołu muzealnego jest stary modrzewiowy dwór wzniesiony w Suchej w 1743 roku.
Niestety pierwsze wrażenie miesza się z niedowierzaniem jak bardzo ten teren jest zarośnięty ...
Oto pierwsze fotki z tego miejsca zaraz po wyjściu z auta .

Cdn...
Załączniki:
p7.jpg
p6.jpg
p5.jpg
Tutaj wstawiam fotkę czarno -białą ...
p4.jpg
Na całe szczęście same obiekty bronią się swoim wyglądem , ale komary tną niemiłosiernie !!!
p2.jpg
Trudno jest się poruszać w takim terenie a co powiedzieć o fotografowaniu .
p1.jpg
p.jpg
Przy zaparkowanym samochodzie znajduje się takie cudo ...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.07.2017 15:16

Gandalf Biały napisał(a):W tym wątku przedstawię miejsca w które czasem mnie niesie tak po prostu z czystej nudy lub z ciekawości.

Z ciekawością będę zaglądać gdzie Cię po pięknej Polsce nosi. I z przyjemnością, bo zdjęcia bardzo miłe dla oka :D .
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 03.07.2017 10:17

marze_na napisał(a):
Gandalf Biały napisał(a):W tym wątku przedstawię miejsca w które czasem mnie niesie tak po prostu z czystej nudy lub z ciekawości.

Z ciekawością będę zaglądać gdzie Cię po pięknej Polsce nosi. I z przyjemnością, bo zdjęcia bardzo miłe dla oka :D .


Witaj .
Rzeczywiście trochę mnie poniosło :D po tej naszej coraz ładniejszej Polsce .
Dlatego postanowiłem powrócić do tematu o którym wspominał Janusz w nieco zmienionym tytule :D

Dzięki za miłe słowa i za to że zajrzałaś w moje skromne progi :P
A fotki to sama wiesz jak to z nimi jest TY pstrykasz a one ... są :!: :!: :!:
Pozdrawiam cieplutko :papa:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 03.07.2017 12:56

Jak wiemy, nie tylko o pstrykanie w fotografii chodzi, w zasadzie jest ono najmniej ważne. Też będę tu chętnie zaglądać, wątek zapowiada się na ciekawy.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.07.2017 13:10

Sub veteri tectu sed parentali

Sucha to znane mi miejsce, zdecydowanie warte odwiedzenia :) . Polecam każdemu.
Poniżej więcej informacji o tym miejscu:
http://www.sucha.podlasie.pl/pl/history.php
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 03.07.2017 13:11

Pstrykam dwie ostatnie fotki i wsiadam do samochodu zawiedziony że nie udało mi się zrobić zdjęć dworu modrzewiowego, bo to był cel nadrzędny tego wypadu na podlaską wieś ... :wink:
Wsiadam ruszając dalej gdy kątem oka dostrzegam w pewnej odległości za grodzeniem po drugiej stronie jezdni przysłonięty biały budynek tknięty przeczuciem wracam na miejsce postoju .
Przechodzę przez jezdnię otwieram sobie sam furtę na której znajduje się napis przypominający o zamykaniu na skobelek bo konie chodzą po tym terenie luzem ...
Na wprost mnie w pewnej odległości znajduje się cel dwór modrzewiowy z roku 1743 wybudowany z inicjatywy
Ignacego Cieszkowskiego kasztelana liwskiego.
Podchodzę na wprost i robię na szybko dwie foty wchodzę do środka, jednak z wrażenia zapominam zdjąć osłonę przeciw słoneczna która to delikatnie przesłania kadr. /dopiero w środku zauważam ten feler /

Dworek przez ponad 200 lat od początku swojego istnienia należał do tej samej rodziny Cieszkowskich.
Jednak po II wojnie światowej oddany w ręce rybaków pracujących w pobliskich stawach hodowlanych poprzez co stan obiektu bardzo się pogorszył .
Na szczęście w 1988 roku Państwo Kwiatkowscy odkupili dwór i zebrali pieniądze na remont dworu.
Pan Marek Kwiatkowski ( to znany historyk sztuki i zarazem dyrektor warszawskich Łazienek).
Chodzili oni po Podlasiu i odkupywali co cenniejsze obiekty podlaskiej architektury drewnianej, przez co teraz można te obiekty oglądać na terenie dworu...

Cdn...
Załączniki:
po4.jpg
po6.jpg
po5.jpg
Wnętrza są naprawdę bogato wyposażone we wszystko co jest niezbędne ...
po4.jpg
Zaraz po przekroczeniu progu tego zabytku jestem pod ogromnym wrażeniem tego co widzę ...
po3.jpg
po.jpg
po1.jpg
Ostatnio edytowano 03.07.2017 13:31 przez Gandalf Biały, łącznie edytowano 2 razy
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 03.07.2017 13:17

maxredaktor napisał(a):Jak wiemy, nie tylko o pstrykanie w fotografii chodzi, w zasadzie jest ono najmniej ważne. Też będę tu chętnie zaglądać, wątek zapowiada się na ciekawy.


Witaj .
Oczywiście że tak ...
Masz rację fotografia to wybór miejsca :!: kadr i wiele jeszcze innych rzeczy o których nie będę już wspominał :D
Dzięki że zaglądasz :)
Pozdrawiam :papa:
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 03.07.2017 13:23

Nefer napisał(a):Sub veteri tectu sed parentali

Sucha to znane mi miejsce, zdecydowanie warte odwiedzenia :) . Polecam każdemu.
Poniżej więcej informacji o tym miejscu:
http://www.sucha.podlasie.pl/pl/history.php


Witaj
Jak miło mi to czytać zapewne znasz to miejsce i ten dwór ...
Właśnie po cichu liczyłem zakładając ten wątek że może ktoś będzie z tych rejonów które pokażę :!: :D
Fajnie że jesteś dzięki wielkie i pozdrawiam miłego dnia :papa:

O tym łacińskim napisie też wspomnę ...
Następna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Moje po Polsce wędrówki...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone