Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autostrada A1 w Polsce - dokąd

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.10.2022 17:27

570 km w 5h? Ile z trasy jest po autostradzie?
Ja mam 610 km i zastanawiam się czy jadąc zgodnie z przepisami i jakąś przerwą w 7h się zmieszczę.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 29.10.2022 18:40

piekara114 napisał(a):570 km w 5h? Ile z trasy jest po autostradzie?
Ja mam 610 km i zastanawiam się czy jadąc zgodnie z przepisami i jakąś przerwą w 7h się zmieszczę.

Około 20 km poza autostradą, dalej autostrada, pełen luz był w piątek. Jazda bez przerwy, 140 km/h na GPS, co realnie daje 150 km/h na tempomacie u mnie.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 01.11.2022 07:15

SebastianM napisał(a):
piekara114 napisał(a):570 km w 5h? Ile z trasy jest po autostradzie?
Ja mam 610 km i zastanawiam się czy jadąc zgodnie z przepisami i jakąś przerwą w 7h się zmieszczę.

Około 20 km poza autostradą, dalej autostrada, pełen luz był w piątek. Jazda bez przerwy, 140 km/h na GPS, co realnie daje 150 km/h na tempomacie u mnie.

A nie ma tam po drodze odcinkowego pomiaru prędkości (100 km/h)?
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 01.11.2022 11:09

Przypominam, że w Polsce maksymalna prędkość na autostradzie to 130km/h a na drogach ekspresowych 120km/h. Darujcie sobie wszyscy gadki o tolerancjach rzędu odpowiednio 140 i 130 dla autostrad i ekspresówek bo i tak będzie się liczyło, ile pokaże licznik na wideo-rejestratorze w radiowozie! O bezpieczeństwie jazdy z prędkością rzędu 150km/h non stop przez kilka godzin nawet nie chce mi się dyskutować.
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 01.11.2022 11:11

wielbiciel napisał(a):
SebastianM napisał(a):
piekara114 napisał(a):570 km w 5h? Ile z trasy jest po autostradzie?
Ja mam 610 km i zastanawiam się czy jadąc zgodnie z przepisami i jakąś przerwą w 7h się zmieszczę.

Około 20 km poza autostradą, dalej autostrada, pełen luz był w piątek. Jazda bez przerwy, 140 km/h na GPS, co realnie daje 150 km/h na tempomacie u mnie.

A nie ma tam po drodze odcinkowego pomiaru prędkości (100 km/h)?
Był przez kilka miesięcy od okolic Kamieńska pod Częstochowę i z powrotem oraz między Piotrkowem Trybunalskim a Głuchowem ale to było w trakcie budowy. I nie było to 100km/h tylko 70km/h.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 01.11.2022 12:02

ŁukaszCiupa napisał(a):Przypominam, że w Polsce maksymalna prędkość na autostradzie to 130km/h a na drogach ekspresowych 120km/h.

Na autostradzie w PL 140km/h
Na ekspresówce zależy ile pasów
https://www.gov.pl/web/gddkia/limity-pr ... spresowych



ŁukaszCiupa napisał(a):Darujcie sobie wszyscy gadki o tolerancjach rzędu odpowiednio 140 i 130 dla autostrad i ekspresówek bo i tak będzie się liczyło, ile pokaże licznik na wideo-rejestratorze w radiowozie!

Tak, liczy się pomiar na wideorejestratorze.
Jednak warto wiedzieć, że liczniki samochodowe zawyżają prędkość.
https://www.google.com/amp/s/moto.pl/Mo ... edkosc.amp
Haweł
Cromaniak
Posty: 1712
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 01.11.2022 18:02

Po co się zastanawiać,jest po wakacjach....
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 01.11.2022 18:08

ŁukaszCiupa napisał(a):Przypominam, że w Polsce maksymalna prędkość na autostradzie to 130km/h a na drogach ekspresowych 120km/h. Darujcie sobie wszyscy gadki o tolerancjach rzędu odpowiednio 140 i 130 dla autostrad i ekspresówek bo i tak będzie się liczyło, ile pokaże licznik na wideo-rejestratorze w radiowozie! O bezpieczeństwie jazdy z prędkością rzędu 150km/h non stop przez kilka godzin nawet nie chce mi się dyskutować.

140 km na autostradzie. 150 km/h non stop....pikuś, przy włączonym aktywnym tempomacie i lane assist. W Niemczech jeżdżę znacznie szybciej, ale każdy ma swój limit. Jeżeli ktoś cały czas porusza się po mieście i raz czy dwa razy do roku wyjedzie poza miasto, to prędkość 140 km/h może mu się wydawać nieprawdopodobna, zabójcza, niebezpieczna etc. Dla mnie, osoby która od kilkudziesięciu lat jeździ głownie długie trasy, od ponad 10 po autostradach niemieckich, prędkość 140 km/h wydaje się być zwyczajna, normalna.Wszystko jest kwestią indywidualnych percepcji, przyzwyczajeń, także samochodu.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 01.11.2022 19:56

ŁukaszCiupa napisał(a):Przypominam, że w Polsce maksymalna prędkość na autostradzie to 130km/h a na drogach ekspresowych 120km/h. Darujcie sobie wszyscy gadki o tolerancjach rzędu odpowiednio 140 i 130 dla autostrad i ekspresówek bo i tak będzie się liczyło, ile pokaże licznik na wideo-rejestratorze w radiowozie! O bezpieczeństwie jazdy z prędkością rzędu 150km/h non stop przez kilka godzin nawet nie chce mi się dyskutować.


W Polsce już od kilkunastu lat limit na autostradach to 140 km/h, an nie 130.
Po drugie: prędkość 140 km/h pokazywana na liczniku zazwyczaj daje realną prędkość ok. 130 km/h - o tyle zwykle zawyżają liczniki w samochodach (zależy też od rozmiaru kół). Tak więc spokojnie można tempomat ustawiać na 150, bo realnie nie ma szans, żeby jakikolwiek radar pokazał więcej niż limit 140. Nie wspominając o tym, że policja nie będzie zatrzymywać kogoś przekraczającego prędkość o 3 czy 4 km/h.
Po trzecie: skoro limit prędkości jest 140 km/h, to stała jazda z prędkością ok. 150 w wykonaniu doświadczonego kierowcy w dobrym aucie nie jest w żaden sposób niebezpieczna. A na pewno jest bardziej bezpieczna niż 60 km/h na tej samej autostradzie w wykonaniu niedzielnego "kierowcy" w jakimś 30-letnim gruzie wiązanym drutem.
Na temat tzw. bezpiecznej prędkości już dawno temu pisał Zasada: to nie tylko prędkość, ale wypadkowa wielu rzeczy (m.in. warunki pogodowe, nawierzchnia, stan pojazdu, umiejętności kierowcy itd.).

Pomijając kawałek obwodnicy Częstochowy i "fale Dunaju" od Pyrzowic do Sośnicy, nasza Autostrada Bursztynowa jakością nawierzchni w niczym nie ustępuje najlepszym autostradom Europy i jazda nią jest bezpieczna, nawet 150 km/h
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 02.11.2022 14:37

Czy z tym 140km/h w PL to nie jest czasem tak, że wynika to z tolerancji 10km/h dodanej do 130km/h? Dam sobie rękę uciąc, że tak jeszcze nie dawno było, ale widocznie coś przeoczyłem i usankcjonowali pełne 140km/h?
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 02.11.2022 14:44

ŁukaszCiupa napisał(a):Czy z tym 140km/h w PL to nie jest czasem tak, że wynika to z tolerancji 10km/h dodanej do 130km/h? Dam sobie rękę uciąc, że tak jeszcze nie dawno było, ale widocznie coś przeoczyłem i usankcjonowali pełne 140km/h?

Dobrą dekadę jest już 140 na autostradzie i 120 na ekspresówce.
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 02.11.2022 14:54

SebastianM napisał(a):
ŁukaszCiupa napisał(a):Czy z tym 140km/h w PL to nie jest czasem tak, że wynika to z tolerancji 10km/h dodanej do 130km/h? Dam sobie rękę uciąc, że tak jeszcze nie dawno było, ale widocznie coś przeoczyłem i usankcjonowali pełne 140km/h?

Dobrą dekadę jest już 140 na autostradzie i 120 na ekspresówce.
No to jestem widocznie jak nasz prezydent - ciągle się uczę :D Ale nie zmienia to faktu, że osobiście dla mnie prędkość 140-150km na godzinę nie jest bezpieczną prędkością, zwłaszcza na odcinkach z dwoma pasami a takowych w PL jest 90% póki co. 3 pasy ma póki co A1 od Cz-wy po Głuchów oraz A1 pomiędzy Gliwicami i Żorami mniej więcej.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 02.11.2022 15:05

marekkowalak napisał(a):(...) już dawno temu pisał Zasada: to nie tylko prędkość, ale wypadkowa wielu rzeczy (m.in. warunki pogodowe, nawierzchnia, stan pojazdu, umiejętności kierowcy itd.).
Przypomina mi się Interview z mistrzem olimpijskim w strzelectwie:
- mistrzu, co robić, żeby tak dobrze strzelać?
- bezdech, równa muszka, płynnie ściągać spust.
- to, to my wiemy.
- wy to wiecie, a ja to robię.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 02.11.2022 15:33

ŁukaszCiupa napisał(a):
SebastianM napisał(a):
ŁukaszCiupa napisał(a):Czy z tym 140km/h w PL to nie jest czasem tak, że wynika to z tolerancji 10km/h dodanej do 130km/h? Dam sobie rękę uciąc, że tak jeszcze nie dawno było, ale widocznie coś przeoczyłem i usankcjonowali pełne 140km/h?

Dobrą dekadę jest już 140 na autostradzie i 120 na ekspresówce.
No to jestem widocznie jak nasz prezydent - ciągle się uczę :D Ale nie zmienia to faktu, że osobiście dla mnie prędkość 140-150km na godzinę nie jest bezpieczną prędkością, zwłaszcza na odcinkach z dwoma pasami a takowych w PL jest 90% póki co. 3 pasy ma póki co A1 od Cz-wy po Głuchów oraz A1 pomiędzy Gliwicami i Żorami mniej więcej.

Te 3 pasy są również od Gliwic na północ. Na pewno do Piekar. Dalej nie jestem pewny, mimo iż co jakiś czas tamtędy jeżdżę ;)
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7948
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 02.11.2022 20:43

Przy zjeździe na Gorzyczki, jakieś 500m za stacją Univar przebudowują stację paliw MOYA. Wcześniej była tam możliwość tankowania tylko dla posiadaczy kart flotowych. Teraz, z tego co widzę będzie możliwość tankowania dla wszystkich.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Autostrada A1 w Polsce - dokąd - strona 181
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone