Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaka nawigacja?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bonovox75
Croentuzjasta
Posty: 185
Dołączył(a): 05.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonovox75 » 10.08.2022 11:18

Tak, Waze proponuje trasę alternatywną w przypadku korków. Wtedy najlepiej też jak pasażer obok jeszcze raz przeliczy trasę i skontroluje z inną navi dla porównania. To co jeszcze ważne przy Waze - lepiej ustawiać krótkie trasy (np. na 400 km lub od granicy kraju do granicy).
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1955
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 10.08.2022 16:52

bonovox75 napisał(a):Tak, Waze proponuje trasę alternatywną w przypadku korków. Wtedy najlepiej też jak pasażer obok jeszcze raz przeliczy trasę i skontroluje z inną navi dla porównania. To co jeszcze ważne przy Waze - lepiej ustawiać krótkie trasy (np. na 400 km lub od granicy kraju do granicy).

Dzięki za info.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 11.08.2022 11:28

bonovox75 napisał(a):Tak, Waze proponuje trasę alternatywną w przypadku korków. Wtedy najlepiej też jak pasażer obok jeszcze raz przeliczy trasę i skontroluje z inną navi dla porównania. To co jeszcze ważne przy Waze - lepiej ustawiać krótkie trasy (np. na 400 km lub od granicy kraju do granicy).


Więc już z automatu decydujesz za nawigację o wyborze przejścia granicznego, a to czasami też jest zgubne ...

Pamiętaj, że o sytuacji na drodze czy przejściach, nawigacja będzie wiedziała więcej niż Ty :)
bonovox75
Croentuzjasta
Posty: 185
Dołączył(a): 05.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonovox75 » 11.08.2022 13:09

piotrulex napisał(a):
bonovox75 napisał(a):Tak, Waze proponuje trasę alternatywną w przypadku korków. Wtedy najlepiej też jak pasażer obok jeszcze raz przeliczy trasę i skontroluje z inną navi dla porównania. To co jeszcze ważne przy Waze - lepiej ustawiać krótkie trasy (np. na 400 km lub od granicy kraju do granicy).


Więc już z automatu decydujesz za nawigację o wyborze przejścia granicznego, a to czasami też jest zgubne ...

Pamiętaj, że o sytuacji na drodze czy przejściach, nawigacja będzie wiedziała więcej niż Ty :)


No tak, zapomniałem dopisać, że CZ zawsze jadę bez winiet, AUT z winietą, SLO bez winiet, CRO - płatnie ;) Z tego też względu ja wyznaczam trasy zawsze od granicy do granicy.
SLO/CRO - Cvetlin.
astalavista
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 21.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) astalavista » 15.08.2022 08:22

W tym roku wypróbowałem Waze i powiem że spisała się super...zawsze jeżdziłem na GM i też było ok... ale Waze robi robote z patrolami policji...wskazywane idealnie :)...także polecam Waze
Kerad n
Odkrywca
Posty: 88
Dołączył(a): 05.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kerad n » 15.08.2022 10:02

astalavista napisał(a):W tym roku wypróbowałem Waze i powiem że spisała się super...zawsze jeżdziłem na GM i też było ok... ale Waze robi robote z patrolami policji...wskazywane idealnie :)...także polecam Waze


W zeszłym roku Waze w testach, radary Ok, korki też, policja różnie, w tym zdecydowanie lepiej, na razie w jedną stronę oraz lokalnie. Potwierdzam, patrole na razie 100/100. Radary w tle Radawarner parę sztuk lepiej niż Waze.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 15.08.2022 15:37

GM + Yanosik w tle na trasie 1440km.
Yanosik ostrzegał na Słowacji, Węgrzech.
Radary ok.

W Bośni wspomaganie fabryczną navi w aucie + GM offline. Wszystko super.
DominikI
Odkrywca
Posty: 119
Dołączył(a): 21.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) DominikI » 15.08.2022 17:22

Jak uruchamiacie Janosika, bo mi się pojawia komunikat że nawigacja działa tylko na obszarze Polski i Litwy?
kranu
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 21.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) kranu » 15.08.2022 17:53

Nawigacja tylko w Polsce, ale ostrzeganie wszędzie.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1955
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 15.08.2022 18:46

W drodze do Chorwacji używałem waze i GM a w tle Yanosik.
Jeśli chodzi o ostrzeżenia to Yanosik i waze ostrzegały o tych samych zagrożeniach. Jedyna różnica i tu plus dla waze, za ostrzeżenie w Czechach na drodze nr 11 o kontroli drogowej. Yanosik dodatkowo informował o pkt kontroli opłat (kamery nad drogą) ale to akurat dla mnie nie ma znaczenia.
GM i waze wytyczyły niemal identyczną trasę. Jedynie różnica była na trasie Bytom - Cieszyn.

Plus waze to niewyznaczanie trasy po drogach płatnych gdy nie mam winiety. Drażni mnie jednak propozycja wykupienia winiety.
Na minus (chyba że tego nie ogarnąłem) to omijanie autostrad w HR w sytuacji gdy mam wbite w ustawienia winiety słowackie i węgierskie oraz unikaj dróg płatnych.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 15.08.2022 21:02

W tym roku jadąc do Chorwacji kolejno wypróbowałem 4 nawigacje:
w PL - GM,
w SK - Mapy.CZ
w H + SLO - Sygic
w CRO - TomTom
i doszedłem do wniosku, że wszystkie one są po prostu do d..y :(
Oprócz wad charakterystycznych dla każdej z tych nawigacji, wszystkie one mają jedną wspólną wadę, a mianowicie nie potrafią właściwie interpretować wyznaczonych przez użytkownika pośrednich punktów trasy.
Planując trasę z Krakowa do Biogradu jako punkty pośrednie ustawiłem początek autostrady A4 w Balicach, potem jakiś punkt na drodze S1 oraz przejścia graniczne: Zwardoń, Rajka, Dolga Vas i Mursko Sredisce. Jeśli w danym punkcie pośrednim była tylko jedna jezdnia to punkt ustalałem pośrodku tej jezdni, jeśli droga była 2-jezdniowa, to aby umożliwić sobie odwrócenie trasy, punkt pośredni ustalałem pośrodku pasa rozdzielającego te jezdnie, używając do tego celu maksymalnego przybliżenia.
Każda z tych nawigacji na swoim odcinku przynajmniej raz niewłaściwie zinterpretowała ustalony przeze mnie punkt pośredni, tzn. że jeśli przejechałem już dany punkt, to nakazywała mi zawrócić na najbliższym rozjeździe i wrócić do tego punktu.
Największa plamę dał Sygic, który nie zauważył, że mijamy punkt pośredni wyznaczony na 1-jezdniowym moście w Murskim Srediscu i upierał się bym zawrócił i pojechał z powrotem na ten most. Natomiast na największa stratę czasu naraził mnie TT, który uznał, że jeśli jadę z Chorwacji do Polski, to granicę w Rajce powinienem przekraczać na jezdni prowadzącej ze Słowacji na Węgry i w związku z tym przeprowadził mnie przez chyba 10 różnych węzłów drogowych w Bratysławie by ostatecznie zaprowadzić mnie z powrotem do Rajki :evil:
Jak chodzi o Janosika, to nie był dla mnie zbyt użyteczny gdyż ostrzegał tylko przed stacjonarnymi fotoradarami (przed którymi ostrzegały inne nawigacje), a niezbyt potrzebnie ostrzegał przed kamerami sprawdzającymi opłacenie winiety za przejazd.
Pablo
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 09.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pablo » 16.08.2022 15:59

Ja używam GM w tle janosik. Dobrze prowadzi i omija korki. Kiedyś było auto mapa i waze. Skoro GM dobrze prowadzi to nie eksperymentuje. Szwagier używa w Polsce navi experta w trasie do Chorwacji mu się jednak nie sprawdził i jechał na GM. Inna sprawa że jeżdżę na nocy i ryzyko korków spada bardzo mocno co innego w dzień
Baldini
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 24.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baldini » 16.08.2022 18:39

Wracałem w weekend z Cro. Na tablecie GM, na telefonie Waze. Przez Cro obie działały super. Na Węgrzech, po wjechaniu na M86 Waze się wysypało, restarty apki i telefonu nie pomogły. Apka dopiero zaskoczyła przed Bratysławą, ale zupełnie pogubiła się na D4 - nowej obwodnicy Bratysławy.

Ogólnie Waze nawet przypadło mi do gustu, potrzebuję więcej czasu na jej testowanie.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 16.08.2022 21:02

Chris_M napisał(a):W tym roku jadąc do Chorwacji kolejno wypróbowałem 4 nawigacje:
w PL - GM,
w SK - Mapy.CZ
w H + SLO - Sygic
w CRO - TomTom
i doszedłem do wniosku, że wszystkie one są po prostu do d..y :(
Oprócz wad charakterystycznych dla każdej z tych nawigacji, wszystkie one mają jedną wspólną wadę, a mianowicie nie potrafią właściwie interpretować wyznaczonych przez użytkownika pośrednich punktów trasy.
Planując trasę z Krakowa do Biogradu jako punkty pośrednie ustawiłem początek autostrady A4 w Balicach, potem jakiś punkt na drodze S1 oraz przejścia graniczne: Zwardoń, Rajka, Dolga Vas i Mursko Sredisce. Jeśli w danym punkcie pośrednim była tylko jedna jezdnia to punkt ustalałem pośrodku tej jezdni, jeśli droga była 2-jezdniowa, to aby umożliwić sobie odwrócenie trasy, punkt pośredni ustalałem pośrodku pasa rozdzielającego te jezdnie, używając do tego celu maksymalnego przybliżenia.
Każda z tych nawigacji na swoim odcinku przynajmniej raz niewłaściwie zinterpretowała ustalony przeze mnie punkt pośredni, tzn. że jeśli przejechałem już dany punkt, to nakazywała mi zawrócić na najbliższym rozjeździe i wrócić do tego punktu.
Największa plamę dał Sygic, który nie zauważył, że mijamy punkt pośredni wyznaczony na 1-jezdniowym moście w Murskim Srediscu i upierał się bym zawrócił i pojechał z powrotem na ten most. Natomiast na największa stratę czasu naraził mnie TT, który uznał, że jeśli jadę z Chorwacji do Polski, to granicę w Rajce powinienem przekraczać na jezdni prowadzącej ze Słowacji na Węgry i w związku z tym przeprowadził mnie przez chyba 10 różnych węzłów drogowych w Bratysławie by ostatecznie zaprowadzić mnie z powrotem do Rajki :evil:
Jak chodzi o Janosika, to nie był dla mnie zbyt użyteczny gdyż ostrzegał tylko przed stacjonarnymi fotoradarami (przed którymi ostrzegały inne nawigacje), a niezbyt potrzebnie ostrzegał przed kamerami sprawdzającymi opłacenie winiety za przejazd.

automapa ma funkcję gdzie można wybrać aby trasa prowadziła przez dany punkt albo okolicę...opcja przez okolicę jest na tyle mądra, ze wybiera najbliższą drogę...
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 17.08.2022 15:51

Sol-Wagon napisał(a):
Chris_M napisał(a):W tym roku jadąc do Chorwacji kolejno wypróbowałem 4 nawigacje:
w PL - GM,
w SK - Mapy.CZ
w H + SLO - Sygic
w CRO - TomTom
i doszedłem do wniosku, że wszystkie one są po prostu do d..y :(
Oprócz wad charakterystycznych dla każdej z tych nawigacji, wszystkie one mają jedną wspólną wadę, a mianowicie nie potrafią właściwie interpretować wyznaczonych przez użytkownika pośrednich punktów trasy.

automapa ma funkcję gdzie można wybrać aby trasa prowadziła przez dany punkt albo okolicę...opcja przez okolicę jest na tyle mądra, ze wybiera najbliższą drogę...

I tak to właśnie powinno być zrobione!
Ja TT używam od ok. 20 lat i z bólem stwierdzam, że ta niegdyś najlepsza nawigacja, obecnie kompletnie zatrzymała się w rozwoju.
Pokładałem duże nadzieje w Sygicu, który w tej chwili najszybciej się rozwija, ale po tym jak po wjeździe do Chorwacji próbował mnie z powrotem zaprowadzić na graniczny most w Mursko Sredisce, wyleczyłem się i z niego.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone