Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

nawigacja na przedniej szybie - czy jest dozwolona?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sezamek1
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 20.02.2011
nawigacja na przedniej szybie - czy jest dozwolona?

Nieprzeczytany postnapisał(a) sezamek1 » 09.05.2011 15:28

Witam

W kilku postach spotkałem się z tym, że słowacka policja czepia się do nawigacji przyklejonych do przedniej szyby.

Czy spotkaliście się z takimi postępowaniami policji w krajach przez które jeżdzimy do Chorwacji tj. w Czechach, Słowacji, Austrii, Słowenii no i w Chorwacji?

Czym skutkuje zatrzymanie przez policje pod zarzutem posiadania nawigacji na przedniej szybie?

pozdro
sezamek1
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 09.05.2011 15:34

Nie na przedniej szybie, a na wprost w polu widzenia kierowcy. W innych przypadkach nawigacja może być na przedniej szybie - informacja od pracowników stacji paliw Zlate Pieski w Bratysławie.

Inaczej mówiąc, GPS nie może przesłaniać drogi i jej otoczenia z punktu widzenia kierowcy. Należy go umieścić w takim miejscu, z którego kierowa widzi maskę samochodzu - i jest OK.
zadzior89
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zadzior89 » 09.05.2011 15:59

Raul73 napisał(a):Nie na przedniej szybie, a na wprost w polu widzenia kierowcy. W innych przypadkach nawigacja może być na przedniej szybie - informacja od pracowników stacji paliw Zlate Pieski w Bratysławie.

Inaczej mówiąc, GPS nie może przesłaniać drogi i jej otoczenia z punktu widzenia kierowcy. Należy go umieścić w takim miejscu, z którego kierowa widzi maskę samochodzu - i jest OK.


ta maska to może przesada bo nie każdy ją widzi :)


Generalnie nie będą się czepiać jak na środku przedniej szyby przykleisz mocowanie :)
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 09.05.2011 16:12

zadzior89 napisał(a):
Generalnie nie będą się czepiać jak na środku przedniej szyby przykleisz mocowanie :)


Dokładnie - ja mam tak przyczepioną - na środku przedniej szyby, opartą o deską rozdzielczą, najniżej jak się dało - dziewczyny ze Zlatych Piesków powiedziały że jest dobrze i policja się nie przyczepi.
arek_sosnowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 08.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek_sosnowiec » 09.05.2011 16:56

W zeszłym roku jadąc przez Słowację Policja zrobiła sobie jakąś dziwną łapankę. Zwęzili "pachołkami" drogę do jednego pasa, ustawili ograniczenie prędkości i tak sobie auta obserwowali. Prawdopodobnie sprawdzali winiety (nota bene mieli na poboczu 2 autka na polskich tablicach). Nie mniej jednak miałem na środku szyby przyklejoną łapę od nawigacji, na którą kompletnie nie zwrócili uwagi. Pewnie jak trafisz na wkurzonego policjanta to może doczepić się do wszystkiego (np. słyszałem o mandacie za ołowiane ciężarki do wyważenia kół samochodowych) w normalnej sytuacji pewnie nie zwracają na to uwagi. Czyli jak u nas :wink:
Dario85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 267
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario85 » 10.05.2011 15:39

Gdzieś czytałem, że w prawie Sk okresolne jest ze nie moze byc na przedniej szybie nic co ogranicza widzenie ... krzyzyk, rozaniec, navi, nawet wunder baum :)
Adam Sz.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 03.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam Sz. » 11.05.2011 09:48

E tam ...

Taka sobie nowa wersja kolejnej miejskiej legendy, w tym przypadku samochodowej. Taka czarna wołga, tym razem po słowacku, do straszenia kierowców.

Faktycznie, bodajże na początku ubiegłego roku uchwalono ustawę (lub było to rozporządzenie ichniejszego ministerstwa komunikacji - nie pamiętam), która regulowała kwestię technicznych warunków, którym powinny odpowiadać pojazdy dopuszczone do ruchu. No i było też tam, że na przedniej szybie i w polu widzenia obejmująm lusterka boczne ogólnie nic się nie powinno znajdować, co mogłoby ograniczać widoczność kierowcy. Przepis słuszny i jest obecny chyba w przepisach wszystkich krajów.

Natomiast jak to w życiu bywa, ktoś w interpretacji poszedł zbyt daleko, wyczytał w tych uregulowaniach, że w zasadzie to wszystko, co jest w okolicy przedniej szyby może ograniczyć widoczność kierowcy. Wniosek: nic nie powinno ograniczać widoczności kierowcy.

Zapytano wysokiego przedstawiciela ministerstwa, czy tak jest. On oczywiście potwierdził, że tak jest ... No i rozpętała się mała medialna burza. W dyskusji wykonano kilka kroków dalej: należy usunąć krzyżyki, maskotki, gps - bo to wszystko ogranicza widocznośc kierowcy. Po czasie przyszła pora na otrzeźwienie, wynikające z rozsądku, którego wczesniej zabrakło. Ktoś słusznie zauważył, że powinno sie również zakazać przewożenia pasażerów obok kierowcy, bo i oni mogą skutecznie zasłonić widoczność w prawym lusterku ...

Bodajże ktoś tam z ministerstwa wypowiedział się ostatecznie w temacie, uspokoił lud i wszystko wróciło do normy (może i przepis doprecyzowano).

Czyli bez obaw przez Słowację, choć zdrowy rozsądek na pewno się przyda. Umieszczenie ekranu laptopa 15,4 pod przednią szyba z pewnością ograniczy widoczność pola widzenia kierowcy :lol:
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 11.05.2011 13:09

W 2010 zatrzymała mnie policja słowacka na autostradzie. Nie zauważyłem zainteresowania pana policjanta czy moja navi jest umieszczona w odpowiednim miejscu, a nie sposób było jej nie zauważyć.
Tak więc nie odpowiem czy miałem prawidłowo czy nie.
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 11.05.2011 13:30

consett0805 napisał(a):W 2010 zatrzymała mnie policja słowacka na autostradzie. Nie zauważyłem zainteresowania pana policjanta czy moja navi jest umieszczona w odpowiednim miejscu, a nie sposób było jej nie zauważyć.
Tak więc nie odpowiem czy miałem prawidłowo czy nie.



miałem taką sama sytuację i nikt nie zwracał uwagi na navi na przedniej szybie
Dario85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 267
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario85 » 11.05.2011 13:52

Ja w zeszłym roku wiedziałem o tym niby przepisie, ale też go nie przestrzegałem... pilnowałem raczej prędkości 8)
MastaBean
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 18.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) MastaBean » 23.07.2016 19:04

Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu, gdy podobny już jest. Moje pytanie dotyczy uchwytu na telefon. Czy na trasie PL-CZ-A-SLO-CRO może on być przyklejony do szyby, jeśli tak to w którym miejscu?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.07.2016 20:03

MastaBean napisał(a):Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu, gdy podobny już jest. Moje pytanie dotyczy uchwytu na telefon. Czy na trasie PL-CZ-A-SLO-CRO może on być przyklejony do szyby, jeśli tak to w którym miejscu?


Ma być tak przyklejony, żeby nie był w polu widzenia kierowcy... :roll:
ogi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 268
Dołączył(a): 14.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogi » 23.07.2016 20:22

Trochę inaczej, choć podobnie.
Żaden przedmiot nie może ograniczać pola widzenia. Są opinie wg. których jest to obszar działania wycieraczek.
Nie wpadajmy w panikę. Policjant też człowiek i pewnie czasem też korzysta z nawigacji czy telefonu i też pewnie montuje na szybie.
Nie ufalbym opiniom osób ze stacji. Zawsze można wysłać pytanie np do ambasady. Tak zrobiłem zeby ustalić jak to jest z rejestratorami w Austrii.
rufus295
Croentuzjasta
Posty: 455
Dołączył(a): 28.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) rufus295 » 23.07.2016 20:40

uchwyt-i.jpg

Z mojej strony polecam taki uchwyt. Dla mnie kapitalna sprawa. Mogę na światłach bez zdejmowania ręki z lewarka obsługiwać telefon :) . Kiedyś miałem na szybach uchwyty i często się odklejały i doprowadzało mnie to do szału..
Pieronski Hanys
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 14.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pieronski Hanys » 24.07.2016 02:02

Są jeszcze uchwyty mocowane na kratkę nawiewu.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
nawigacja na przedniej szybie - czy jest dozwolona?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone