Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaka nawigacja?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 19.07.2022 19:16

Od dwóch tygodni jeżdżę po Polsce na fabrycznej nawigacji KIA w nowym Proceed. Baedzo dobry asystent pasa ruchu, grafika ok. Trafić ok, aktualizacja dróg taka sobie, nie ma np obwodnicy Raciborza otwartej w marcu. Cały czas jeździłem na WAZE i brakuje mi zgłoszeń. No i brak wyboru drogi płatnej i darmowej w konkretnym państwie jak ma WAZE czy mapy.cz.
maciek_apo
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 23.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maciek_apo » 19.07.2022 19:32

marek.pl3 napisał(a):
Chris_M napisał(a):
marek.pl3 napisał(a):
Chris_M napisał(a):
marek.pl3 napisał(a):Wydaje mi się, że jedynie iGO na androida pozwala omijać drogi płatne w poszczególnych krajach

Omijać płatne drogi w poszczególnych krajach pozwalają Sygic oraz Mapy.cz. Obie aplikacje bardzo ładnie działają; Mapy.cz jest całkowicie darmowy, Sygic w wersji darmowej ma nieco ograniczone możliwości, ale też potrafi omijać drogi płatne.

Mam mapy.cz, które używam do jazdy rowerowej lub na szlakach, mam również Sygic na Androida, ale takiej funkcji nie zauważyłem.

Bo są dosyć sprytnie schowane ;)

Mapy.cz:
Wyznaczasz trasę, a gdy trasa jest już wyznaczona, to klikasz w zielony napis na dole ekranu "Z uwzględnieniem ruchu" i wtedy otwiera Ci się menu "Ustawiania trasy" i tam włączasz unikanie płatnych dróg w Słowenii ;)

Sygic:
Wyznaczasz trasę, gdy już trasa wyświetla się na ekranie, to wtedy klikasz na górze po prawej stronie "Opcje" i wyświetla Ci się identyczne jak w Mapy.cz, menu wyboru omijania płatnych dróg.



Wielkie Dzięki, nawet o tych funkcjach nie wiedziałem. Mam w telefonie kilka przydatnych map, bo sporo jeżdżę na rowerze i chodzę po górach, również testowałem kilka typowo samochodowych. Zrezygnowałem z AutoMapy w telefonie na rzecz iGo i Sygic oraz GoogleMaps z Yanosikiem w tle. Ponadto używam Maps.me, Here WeGo, Mapy.cz oraz Mapa Turystyczna. Te mapy do różnych celów mogę polecić (rower, góry, miasto, auto) pozostałe mi nie podpasowały.


Również korzystam z Mapy.cz
Głównie dlatego, że działa bez potrzeby korzystania z netu po wcześniejszym zaciągnięciu interesujących nas map w aplikacji na telefonie co jest do ogarnięcia dla każdego kto korzysta ogólnie z aplikacji na telefonie. Nie trzeba ściągać mapy całego kraju, można wybrać regiony, w których wiemy że będziemy się po nich poruszać.
Po zarejestrowaniu się na ich stronie, wystarczy utworzyć sobie trasę i ją zapisać. Następnie w aplikacji w telefonie ta trasa już będzie widoczna (przy połączeniu się z siecią). Można też trasę wyeksportować w formie pliku i przekopiować na telefon (opcja dla bardziej zaawansowanych). W każdym razie bardzo fajne jest to, że podczas planowania trasy na komputerze, która prowadzi przez kilka krajów (jak na przykład w drodze do Chorwacji), można w opcjach trasy zaznaczyć kraj, w którym chcemy uniknąć opłat za przejazd (na przykład Słowenia). No i oczywiście jest pełna możliwość modyfikacji trasy, którą zasugeruje program.
No i zaleta numer jeden, rejestracja, korzystanie jak i aplikacja na fona są nieodpłatne.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 19.07.2022 19:39

Też korzystam z tej aplikacji ale wyłącznie podczas pieszych i rowerowych wędrówek. Uważam, że do tego nadaje się najlepiej. Jest super dokładna, może nawet za dokładna. Zdarzyło mi się kilka razy, że ścieżka widoczna na mapie była ledwo widoczna w terenie, co wiązało się np. z koniecznością przeprowadzenia roweru, bo trudno było przejechać przez dwumetrowe trawy :D
kranu
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 21.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) kranu » 19.07.2022 20:25

To i ja wyrażę swoje zdanie o nawigacjach.

Mapy.cz - najlepsza na rower, jest każda miedza, każda kapliczka.
W samochodzie za dużo tych dróżek, przez co nieczytelna. I brak ograniczeń prędkości.

Waze - super do miasta i w krótkie trasy, bo niestety zbyt uboga w wersji Android Auto bo nie można dodawać punktów pośrednich ani wygodnie podejrzeć całej trasy. W podróżach międzynarodowych u mnie dyskwalifikacja bo nie ma zaznaczonych granic.

Mapy Google - nie podoba mi się interfejs AA oraz brak ograniczeń prędkości.. ale w długiej trasie dobrze sobie radzi.

NaviExpert - nie ma nic co by rekompensowało cenę, niefunkcjonalny AA dopiero się pojawił.

HERE WeGo - dzisiaj pierwszy raz włączyłem po Waszych sugestiach i nawet mi się podoba.
Interfejs się podoba, bo dłużej jeździć nie miałem okazji. Taki trochę jak wbudowana nawigacja.

No właśnie, do wbudowanej w Dacię nawigacji nawet się nie przyzwyczajam się bo nie mam zamiaru płacić za i tak nieaktualne aktualizacje. Dodatkowo słabo współpracuje z multimediami jak np. Spotify. Ale na oko tak zapamiętałem ostatnią moją nawigację w osobnym urządzeniu.
astalavista
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 21.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) astalavista » 19.07.2022 22:20

U mnie w samochodzie nawigacja fabryczna (Kia Ceed 2022)...ale jakoś nie jestem przekonany do tych fabrycznych ... zawsze jeżdziłem na GM (Android Auto) ..raczej nie było problemów...ale w tym roku na Chorwacje chce przetestować Waze....mam nadzieje że będzie oki :)
Farstone
Croentuzjasta
Posty: 371
Dołączył(a): 26.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farstone » 20.07.2022 05:07

IMHO Navi Expert lepiej sobie radził na moich trasach do Chorwacji niż GM.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 20.07.2022 06:18

greenrs napisał(a):A czy ktoś korzysta z nawigacji wbudowanych fabrycznie w systemy multimedialne w nowych samochodach?
Mam wbudowaną navi, ale nie wiem, co to za "fabrykat". Auto Peugeot Expert (2018).
Darmowe aktualizacje 1-2 razy w roku. Do celu prowadzi... normalnie.
W krajach, które oferują usługę TMC (Polska, niestety nie) bardzo dobrze "objeżdża" korki.
Info o radarach z zasady nie jest mi potrzebne. Auto samo rozpoznaje znaki (prędkości) i mam cały czas widoczne na liczniku "zdjęcie" ostatniego ograniczenia.
Choć nigdy nie używałem navi na smartfonie, to jednak twierdzę, że ta wbudowana ma zasadniczą przewagę:
nie mam żadnych "wisiorów" w aucie. Czy to na szybie, czy na nawiewie.
W nocy mogę nawet całkiem zaciemnić ekran, a w "kluczowych" momentach info o skręcie/zjeździe pojawia się bezpośrednio na display'u licznika.
Podczas wbijania celu/wyznaczania trasy, "nigdy" nie miałem wrażenia, że brakuje mi jakiejś funkcji.
Tylko jedno extra więcej chciałbym mieć: określenie przeze mnie maksymalnej prędkości.
Na razie navi szacuje czas przyjazdu do celu na podstawie maksymalnych prędkości po drodze. Wychodzi ona z założenia, że będę grzecznie zapie... 140 na autostradzie w PL, 130 w DE (prędkość zalecana) itp. itd.
(niestety, nie ma tyle aż takich górek)
Fajne jest też połączenie "komputera pokładowego" z navi.
Przy jakiejś awarii (wymagającej warsztatu/serwisu) navi automatycznie oferuje punkty "ASO" w pobliżu/po drodze (w moim przypadku Peugeot'a).


Osobiście: nie kupię nowego auta bez wbudowanej nawigacji.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 20.07.2022 06:34

Teraz chyba wszystkie nowe auta mają wbudowaną jakąś nawigację.

A co do "wisiorków" - łączysz telefon z android auto i korzystasz na ekranie systemu Twojego auta, tak jak z tej firmowej. Telefon nigdzie nie wisi, tylko leży gdzieś sobie na półeczce. :oczko_usmiech:
astalavista
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 21.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) astalavista » 20.07.2022 06:36

Nie wszystkie mają wbudowaną navi...nawet takie podchodzace pod 100 tyś.....co do reszty racja...AA i nic nie wisi na szybie
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 20.07.2022 07:00

greenrs napisał(a):(...) łączysz telefon z android auto i korzystasz na ekranie systemu (...)
Nawet jeśli nazywa się on "smartfon", to... niech telefonem zostanie :wink: :lol:
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 20.07.2022 07:37

Co do navi automatycznie zainstalowanych w autach to powiem, że różnie bywa. Wcześniej w oplu mialem już autko z navi i niestety mi nie leżała...na początku byłem mega zadowolony że jest ale gdy ja częściej zacząłem używać to pojawiały się problemy typu brak nowego odcinka drogi, nie omijała korków o czym bobo piszę itp.
Teraz w składzie mam navi z telefonu o czym greenrs poprzez auto android. Używam kilku nawigacji- programów jak Google Maps, Waze, Janosik. Nie jestem uzależniony tylko od jednej, która nie do końca może się sprawdzać. Nic mi nie wisi, telefon jest na półce, łączy się głosowo z autem, podczas jazdy mogę odczytywać i odpowiadać na SMS, WhatsApp , czy nawet słuchać informacji o miejscu przez, które przejeżdżam. Osobiście używam często starego telefonu na kartę z internetem gdzie służy on tylko jako właśnie ,, komputer,, podkładowy.
Ostatnio edytowano 20.07.2022 09:26 przez amatus1, łącznie edytowano 1 raz
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3379
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 20.07.2022 08:04

Co to za nowa nawigacja "Węże"? jak działa?
watsap to też jakaś nowość?
Farstone
Croentuzjasta
Posty: 371
Dołączył(a): 26.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farstone » 20.07.2022 08:06

Myślę że kolega miał na myśli Wase, a co do komunikatora to się nie czepiaj literówki :)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 20.07.2022 08:29

greenrs napisał(a):Też korzystam z tej aplikacji ale wyłącznie podczas pieszych i rowerowych wędrówek. Uważam, że do tego nadaje się najlepiej. Jest super dokładna, może nawet za dokładna. Zdarzyło mi się kilka razy, że ścieżka widoczna na mapie była ledwo widoczna w terenie, co wiązało się np. z koniecznością przeprowadzenia roweru, bo trudno było przejechać przez dwumetrowe trawy :D


W czerwcu robiłem trasę rowerem z mapy.cz. Dokładnie 444km z Torunia przez Boty Tucholskie do Rowów i dalej do Władka. Raz musiałem zmienić trasę, gdyż wyznaczona była nieprzejezdna (zarośnięta krzakami, kupa pokrzyw itd). Raz musiałem przechodzić przez płytką rzeczkę, gdyż trasa prowadziła przez tamę, a przejazd był ogrodzony i ewidentnie od zawsze zamknięty. Z 2 razy robiłem wielkie oczy i zaciskałem zęby jadąc zaproponowanym fragmentem. Cała reszta to rewelacja, cisza, spokój, dobrej jakości drogi pod MTB, bezpiecznie, pięknie dla oka i płuc

Lubię tę aplikację za ogromną ilość punktów, które zostały naniesione na mapę. Pamiątkowe kamienie, ciekaw drzewa, altanki wypoczynkowe w lesie, zapomniane grodziska itd
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 20.07.2022 09:25

damianisko5 napisał(a):Co to za nowa nawigacja "Węże"? jak działa?
watsap to też jakaś nowość?

Już poprawiłem, niestety na telefonie przez słownik czasami wychodzą niezłe "kwiatk'.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone