Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaka nawigacja?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Farstone
Croentuzjasta
Posty: 371
Dołączył(a): 26.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farstone » 11.07.2022 19:38

Ale mapy ma super, bo NaviExpert z nich korzysta (TomTom) i z Emapa i elegancko poprowadził na wakacje :-)
marek.pl3
Croentuzjasta
Posty: 133
Dołączył(a): 28.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek.pl3 » 11.07.2022 20:08

Wydaje mi się, że jedynie iGO na androida pozwala omijać drogi płatne w poszczególnych krajach, pamiętam jak jechaliśmy do Budapesztu i właśnie w iGO wyłączałem omijanie autostrad w Słowacji, a Węgry autostradą
kranu
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 21.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) kranu » 11.07.2022 20:14

Waze pozwala ustawić jakie mamy winiety, a pozostałe powinien omijać.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 11.07.2022 20:31

marek.pl3 napisał(a):Wydaje mi się, że jedynie iGO na androida pozwala omijać drogi płatne w poszczególnych krajach

Omijać płatne drogi w poszczególnych krajach pozwalają Sygic oraz Mapy.cz. Obie aplikacje bardzo ładnie działają; Mapy.cz jest całkowicie darmowy, Sygic w wersji darmowej ma nieco ograniczone możliwości, ale też potrafi omijać drogi płatne.
marek.pl3
Croentuzjasta
Posty: 133
Dołączył(a): 28.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek.pl3 » 11.07.2022 20:49

Chris_M napisał(a):
marek.pl3 napisał(a):Wydaje mi się, że jedynie iGO na androida pozwala omijać drogi płatne w poszczególnych krajach

Omijać płatne drogi w poszczególnych krajach pozwalają Sygic oraz Mapy.cz. Obie aplikacje bardzo ładnie działają; Mapy.cz jest całkowicie darmowy, Sygic w wersji darmowej ma nieco ograniczone możliwości, ale też potrafi omijać drogi płatne.

Mam mapy.cz, które używam do jazdy rowerowej lub na szlakach, mam również Sygic na Androida, ale takiej funkcji nie zauważyłem. Natomiast w iGO po wejściu w opcję trasy, mogę ustawić w których krajach chcę omijać drogi płatne lub autostrady. Ja i tak będę jechał raczej na GoogleMaps, ale może komuś się przyda i lubi intuicyjność iGO. A ja po wielu latach jazdy na AutoMapie na WinCe, stwierdzam, że jednak Mapy Google dają radę, szybciej wyznaczają trasę, omijają korki. A nawigację z AM i iGO zabiorę raczej z sentymentu.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 11.07.2022 22:58

marek.pl3 napisał(a):
Chris_M napisał(a):
marek.pl3 napisał(a):Wydaje mi się, że jedynie iGO na androida pozwala omijać drogi płatne w poszczególnych krajach

Omijać płatne drogi w poszczególnych krajach pozwalają Sygic oraz Mapy.cz. Obie aplikacje bardzo ładnie działają; Mapy.cz jest całkowicie darmowy, Sygic w wersji darmowej ma nieco ograniczone możliwości, ale też potrafi omijać drogi płatne.

Mam mapy.cz, które używam do jazdy rowerowej lub na szlakach, mam również Sygic na Androida, ale takiej funkcji nie zauważyłem.

Bo są dosyć sprytnie schowane ;)

Mapy.cz:
Wyznaczasz trasę, a gdy trasa jest już wyznaczona, to klikasz w zielony napis na dole ekranu "Z uwzględnieniem ruchu" i wtedy otwiera Ci się menu "Ustawiania trasy" i tam włączasz unikanie płatnych dróg w Słowenii ;)

Sygic:
Wyznaczasz trasę, gdy już trasa wyświetla się na ekranie, to wtedy klikasz na górze po prawej stronie "Opcje" i wyświetla Ci się identyczne jak w Mapy.cz, menu wyboru omijania płatnych dróg.
marek.pl3
Croentuzjasta
Posty: 133
Dołączył(a): 28.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek.pl3 » 12.07.2022 19:54

Chris_M napisał(a):
marek.pl3 napisał(a):
Chris_M napisał(a):
marek.pl3 napisał(a):Wydaje mi się, że jedynie iGO na androida pozwala omijać drogi płatne w poszczególnych krajach

Omijać płatne drogi w poszczególnych krajach pozwalają Sygic oraz Mapy.cz. Obie aplikacje bardzo ładnie działają; Mapy.cz jest całkowicie darmowy, Sygic w wersji darmowej ma nieco ograniczone możliwości, ale też potrafi omijać drogi płatne.

Mam mapy.cz, które używam do jazdy rowerowej lub na szlakach, mam również Sygic na Androida, ale takiej funkcji nie zauważyłem.

Bo są dosyć sprytnie schowane ;)

Mapy.cz:
Wyznaczasz trasę, a gdy trasa jest już wyznaczona, to klikasz w zielony napis na dole ekranu "Z uwzględnieniem ruchu" i wtedy otwiera Ci się menu "Ustawiania trasy" i tam włączasz unikanie płatnych dróg w Słowenii ;)

Sygic:
Wyznaczasz trasę, gdy już trasa wyświetla się na ekranie, to wtedy klikasz na górze po prawej stronie "Opcje" i wyświetla Ci się identyczne jak w Mapy.cz, menu wyboru omijania płatnych dróg.



Wielkie Dzięki, nawet o tych funkcjach nie wiedziałem. Mam w telefonie kilka przydatnych map, bo sporo jeżdżę na rowerze i chodzę po górach, również testowałem kilka typowo samochodowych. Zrezygnowałem z AutoMapy w telefonie na rzecz iGo i Sygic oraz GoogleMaps z Yanosikiem w tle. Ponadto używam Maps.me, Here WeGo, Mapy.cz oraz Mapa Turystyczna. Te mapy do różnych celów mogę polecić (rower, góry, miasto, auto) pozostałe mi nie podpasowały.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.07.2022 14:23

wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 19.07.2022 17:56

Google Maps.
Wyznaczam trasę z Warszawy do Lenti przez Żylinę. GM uparcie prowadzi mnie przez centrum Żyliny. Jest jakiś sposób na ominięcie centrum czy ręcznie zaznaczyć "Wybierz na mapie"...??
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 19.07.2022 18:05

Przetestowałem 3 nawigacje: GM, Yanosik i mapy.cz.

Yanosik co prawda nie prowadzi poza Polską, ale ostrzega pięknie i właściwie w każdym kraju (szczególnie przydatne na Węgrzech i Słowacji).

Mapy.cz - ogromne rozczarowanie. Prowadzi sobie jak chce, sobie tylko znanymi, dziwacznymi trasami, kompletnie inaczej niż najkrótsza czy najlepsza trasa. Wywalam to z telefonu i więcej nie korzystam!

GM: ta okazała się najlepsza. Najbardziej przejrzysty interfejs, najlepiej prowadzi, również ma ostrzeganie o fotoradarach (także w Chorwacji). Dobrze też działa w wersji offline.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1970
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 19.07.2022 18:08

wikol napisał(a):Google Maps.
Wyznaczam trasę z Warszawy do Lenti przez Żylinę. GM uparcie prowadzi mnie przez centrum Żyliny. Jest jakiś sposób na ominięcie centrum czy ręcznie zaznaczyć "Wybierz na mapie"...??

W GM raczej tylko ręcznie.
Ewentualnie pobaw się mapy.cz i waze. Tam zaznaczysz jakie masz winiety (waze) lub jakie drogi płatne chcesz ominąć (mapy.cz).
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 19.07.2022 19:49

Nie zauważyłem czy ktoś tu ostatnio wspomniał o Here WeGo? Moim zdaniem świetna nawigacja. Korzystam zamiennie z GM. Here gorzej sobie radzą od GM z ostrzeganiem o korkach ale za to mają bardziej aktualną bazę fotoradarów, lepszą ich prezentację i bardzo precyzyjne ostrzeganie o ograniczeniach prędkości.
Here to dawne mapy Nokia, z których korzystałem jeszcze na starej Nokii N8. Później zostały wykupione przez koncerny samochodowe (chyba BMW).
Ostatnio edytowano 19.07.2022 19:53 przez greenrs, łącznie edytowano 1 raz
Andrzej3777
Croentuzjasta
Posty: 216
Dołączył(a): 02.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej3777 » 19.07.2022 19:53

Ja teraz mam.zamiar spróbować Tom Toma w Polsce fajnie się sprawdza oczywiście Janosik w tle na android auto.Testowałem już Google mapa wsze sygic auto mapa Idealnej niestety nie ma.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 19.07.2022 19:55

marekkowalak napisał(a):Przetestowałem 3 nawigacje: GM, Yanosik i mapy.cz.

Yanosik co prawda nie prowadzi poza Polską, ale ostrzega pięknie i właściwie w każdym kraju (szczególnie przydatne na Węgrzech i Słowacji).

Mapy.cz - ogromne rozczarowanie. Prowadzi sobie jak chce, sobie tylko znanymi, dziwacznymi trasami, kompletnie inaczej niż najkrótsza czy najlepsza trasa. Wywalam to z telefonu i więcej nie korzystam!

GM: ta okazała się najlepsza. Najbardziej przejrzysty interfejs, najlepiej prowadzi, również ma ostrzeganie o fotoradarach (także w Chorwacji). Dobrze też działa w wersji offline.

U siebie oprócz Janosika i Glympse mam jeszcze GM, TomTom Go, Sygic, Mapy.cz oraz Waze i mam wręcz przeciwne doznania.
Ból jest taki, ze każdą z tych nawigacji obsługuje się w krańcowo odmienny sposób i to jest zasadnicza przyczyna problemów. Gdy już nauczyliśmy się korzystać z jednej nawigacji, to przejście na inną jest trudne i nieintuicyjne.

Moim zdaniem GM jest najmniej intuicyjna, nie pozwala na dodawanie swoich ulubionych punktów (POI), edycja trasy wytyczonej przez GM jest męką, a co najważniejsze, unikanie płatnych dróg można włączyć tylko na całej trasie, albo w ogóle.
Zalety, to: doskonały traffic oraz routing prawdopodobnie opierający się na tym, jakie trasy wybierają użytkownicy GM.

Mapy.cz jest najbardziej intuicyjna: Klikam "Planuj trasę", zaznaczam punkty początkowy oraz końcowy, nawigacja wytycza mi trasę. Jeśli chcę trasę zmienić i poprowadzić przez jakieś konkretne punkty, to dolny panel podciągam do góry i tam kliknięciem w znaczek plusa wprowadzam punkty pośrednie pożądanej trasy. Mamy dodawanie własnych POI oraz możliwość omijania płatnych dróg dla każdego kraju osobno.

Sygic ma podobne zalety jak Mapy.cz, ale całkowicie odmienny sposób wprowadzania trasy, co sprawia mi kłopot, gdyż wymaga ode mnie przełożenia jakiejś wajchy w mózgu. Dużą zaletą jest łatwy dostęp do swoich POI, przez kliknięcie w ikonę serduszka w polu wyszukiwania.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 19.07.2022 19:59

A czy ktoś korzysta z nawigacji wbudowanych fabrycznie w systemy multimedialne w nowych samochodach? Jak się sprawdzają w zestawieniu z tymi smartfonowymi, jakie mają ograniczenia, jak wygląda aktualizacja - w rozróżnieniu na poszczególne marki samochodów?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone