Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaka nawigacja?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1945
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 27.03.2023 11:27

Baldini napisał(a):Według mnie w zupełności wystarczy GM.

GM ma jedną istotną wadę. Nie jest w stanie wyznaczyć trasy uwzględniając posiadane winiety.
Dlatego do podróży z Polski do Chorwacji lepsze wg mnie są waze i mapy.cz.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Którą nawigację wybrać.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 27.03.2023 12:19

gucio1955 napisał(a):
anthony1981 napisał(a):Polecam mapy.cz. Przygotowuję przed podróżą traskę, warianty oraz wersję offline w razie co. Korzystam od lat.


Dziś testowałem. Nie wiem co było ale czy jest jakiś problem na terenie POLSKI ? Jechałem około 200 km i cały czas szukała sygnału GPS. Jak już znalazła to wskazała i chyba się zawiesił. Ponownie szukanie sygnału. Po 200 km miałem jej dosyć. Wracałem na GoogleMaps.

Ja korzystam z mapy.cz podczas rowerowych i pieszych wędrówek, często w terenach, gdzie nawet zasięg komórkowy jest słaby lub nie ma wcale. Nigdy z aplikacją nie miałem żadnych problemów, więc to chyba nie tu leży problem. Mapę Polski mam oczywiście pobraną offline.
Może to wina Twojego telefonu lub Android Auto, jeśli przez nią łączysz się z systemem samochodu?
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 27.03.2023 12:56

Baldini napisał(a):Według mnie w zupełności wystarczy GM.

GM jest bardzo dobre przy jeżdżeniu na krótkie dystansy (np. po mieście), ale akurat na trasie do Chorwacji nie zdaje egzaminu ze względu na brak możliwości wyznaczenia trasy z ominięciem autostrad w Słowenii. GM potrafi tylko wyznaczyć albo całą trasę po autostradach, albo całą trasę omijającą autostrady. Co więcej, w GM nie ma możliwości zapisania sobie różnych tras lub ich wariantów (np. by podzielić długą trasę na krajowe odcinki), gdyż można zaplanować tylko jedną trasę.
Próbuję jeździć z różnymi nawigacjami, lecz każda z nich ma jakieś poważne wady, a wszystkie one mają tę wspólną wadę, którą opisałem tutaj: post2272280.html#p2272280

Ale chyba lepszą wersją GM jest Waze (w sumie to jest ten sam producent Google), bo pokazuje ograniczenia prędkości występujące na trasie i można dodatkowo sobie ustawić próg przekroczenia prędkości. Ostatnio jeżdżę więcej na Waze niż na GM

Już kilka razy próbowałem przymierzyć się do Waze, ale jakoś nie budzi mojego zaufania. Owszem, ma możliwość wyznaczenia trasy po autostradach dla każdego państwa osobno, ale absolutnie nie mam pewności, czy trasa wyznaczona przez Waze faktycznie biegnie tak jak tego sobie życzyłem.
Poniżej screeshot ekranu Waze, gdy poleciłem wyznaczyć trasę do Chorwacji z ominięciem płatnych autostrad w Słowenii:

Screenshot_20230323_012716_Waze-b.jpg


Czy na pewno ta trasa omija omija płatną autostradę w Słowenii? Bo patrząc na screenshota i trasę aproksymowaną odcinkami prostej, wcale nie jestem tego pewien! A większego przybliżenia zrobić się nie da!
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 27.03.2023 14:15

Na screnie waze wyznaczyła trasę przez płatną autostradę w Słowenii. Waze ma problem z wyznaczaniem trasy na większe odległości (pow.600-700km). Przetestowałem przed chwilą wyznaczanie trasy do Zagrebia ok.800km-waze woła o włączenie winiet. A wyznaczyłem trasę za Wiedeń ok.550km (brak zaznaczonych winiet) i wyznaczyła trasę z pominięciem płatnych autostrad. Na długich trasach właściwym będzie jazda z wyznaczaniem tras etapami.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 27.03.2023 17:10

Coś opowiadacie dziwne rzeczy.
W GM można zaprojektować całą drogę poprzez punkty pośrednie na kompie i przesłać na smortfona za pomocą sms czy linka w mailu. Jak się boicie to całą drogę możecie podzielić na kawałki. Przecież to takie proste!!!
marecky81
Cromaniak
Posty: 515
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 27.03.2023 17:58

endryu napisał(a):Na screnie waze wyznaczyła trasę przez płatną autostradę w Słowenii. Waze ma problem z wyznaczaniem trasy na większe odległości (pow.600-700km). Przetestowałem przed chwilą wyznaczanie trasy do Zagrebia ok.800km-waze woła o włączenie winiet. A wyznaczyłem trasę za Wiedeń ok.550km (brak zaznaczonych winiet) i wyznaczyła trasę z pominięciem płatnych autostrad. Na długich trasach właściwym będzie jazda z wyznaczaniem tras etapami.


Najprościej etapami. Przecież nikt nie jedzie całej trasy nonstop. Stacje benzynowe, postoje na posiłek/toaletę, noclegi itp.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 27.03.2023 18:11

wielbiciel napisał(a):Coś opowiadacie dziwne rzeczy.
W GM można zaprojektować całą drogę poprzez punkty pośrednie na kompie i przesłać na smortfona za pomocą sms czy linka w mailu. Jak się boicie to całą drogę możecie podzielić na kawałki. Przecież to takie proste!!!

Oczywiście, że to jest proste i właśnie tak ja zazwyczaj robię, ale wówczas jest duże ryzyko, że nawigacja wytnie mi taki numer, jakie opisywałem w tym poście:
jaka-nawigacja-t27128-1305.html#p2272280
A już wielokrotnie mi się tak zdarzało!
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Którą nawigację wybrać.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 28.03.2023 11:21

greenrs napisał(a):
gucio1955 napisał(a):
anthony1981 napisał(a):Polecam mapy.cz. Przygotowuję przed podróżą traskę, warianty oraz wersję offline w razie co. Korzystam od lat.


Dziś testowałem. Nie wiem co było ale czy jest jakiś problem na terenie POLSKI ? Jechałem około 200 km i cały czas szukała sygnału GPS. Jak już znalazła to wskazała i chyba się zawiesił. Ponownie szukanie sygnału. Po 200 km miałem jej dosyć. Wracałem na GoogleMaps.

Ja korzystam z mapy.cz podczas rowerowych i pieszych wędrówek, często w terenach, gdzie nawet zasięg komórkowy jest słaby lub nie ma wcale. Nigdy z aplikacją nie miałem żadnych problemów, więc to chyba nie tu leży problem. Mapę Polski mam oczywiście pobraną offline.
Może to wina Twojego telefonu lub Android Auto, jeśli przez nią łączysz się z systemem samochodu?


Tak

Na rower, jeżdżąc po zadupiach mapy.cz jest super. Ja zwykle planuję w niej trasę na kompie i zapisuję. Potem wrzucam to jako gpx do licznika garmina i śmigam :)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 28.03.2023 11:56

Chris_M napisał(a):
wielbiciel napisał(a):Coś opowiadacie dziwne rzeczy.
W GM można zaprojektować całą drogę poprzez punkty pośrednie na kompie i przesłać na smortfona za pomocą sms czy linka w mailu. Jak się boicie to całą drogę możecie podzielić na kawałki. Przecież to takie proste!!!

Oczywiście, że to jest proste i właśnie tak ja zazwyczaj robię, ale wówczas jest duże ryzyko, że nawigacja wytnie mi taki numer, jakie opisywałem w tym poście:
jaka-nawigacja-t27128-1305.html#p2272280
A już wielokrotnie mi się tak zdarzało!

Możliwość zaznaczania punktu pośredniego "w pobliżu" w AM to coś czego mi najbardziej brakuje w obecnie używanej GM. Ale jak wstawiam punkt pośredni na odpowiedniej jezdni to nigdy na GM nie miałem problemów z głupimi wskazaniami. No ale oczywiście takich tras nie można odwrócić, jednak nie przeszkadza mi to.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3377
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 28.03.2023 11:57

Już pisałem, że mam w tel. Pytanie - kto ma Magic Earth i podzieli się uwagami na temat tej navi. Może ktoś chętny na zainstalowanie i sprawdzenie jak działa w terenie.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 30.03.2023 06:09

mchrob napisał(a):
Chris_M napisał(a):
wielbiciel napisał(a):Coś opowiadacie dziwne rzeczy.
W GM można zaprojektować całą drogę poprzez punkty pośrednie na kompie i przesłać na smortfona za pomocą sms czy linka w mailu. Jak się boicie to całą drogę możecie podzielić na kawałki. Przecież to takie proste!!!

Oczywiście, że to jest proste i właśnie tak ja zazwyczaj robię, ale wówczas jest duże ryzyko, że nawigacja wytnie mi taki numer, jakie opisywałem w tym poście:
jaka-nawigacja-t27128-1305.html#p2272280
A już wielokrotnie mi się tak zdarzało!

Możliwość zaznaczania punktu pośredniego "w pobliżu" w AM to coś czego mi najbardziej brakuje w obecnie używanej GM. Ale jak wstawiam punkt pośredni na odpowiedniej jezdni to nigdy na GM nie miałem problemów z głupimi wskazaniami. No ale oczywiście takich tras nie można odwrócić, jednak nie przeszkadza mi to.

Nic nie stoi na przeszkodzie przed wyjazdem na kompie wyznaczyć kilka wariantów do i z powrotem i zapisać je na mailu jako linki.
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 30.03.2023 12:45

wielbiciel napisał(a):Coś opowiadacie dziwne rzeczy.
W GM można zaprojektować całą drogę poprzez punkty pośrednie na kompie i przesłać na smortfona za pomocą sms czy linka w mailu. Jak się boicie to całą drogę możecie podzielić na kawałki. Przecież to takie proste!!!


Zgadza się. Zawsze jeżdżę na GM, ustawiam kilka punktów pośrednich (m.in przejścia przez granice, stacje) i nigdy nie miałem nawet najmniejszych problemów (dodatkowo Janosik brzęczy sobie w tle). Trasa ustawiona na kompie, przesłana linkiem na @. Szkoda mi czasu na kombinowanie, cudowanie, skoro coś się sprawdza ideolo. Nie wiem jak to może komuś innemu "nie hulać", chyba że robi coś na siłę źle. Zero problemów, zero mandatów więc dla mnie sprawa prosta - Google Maps.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 30.03.2023 13:15

ApropoDefacto napisał(a):
wielbiciel napisał(a):Coś opowiadacie dziwne rzeczy.
W GM można zaprojektować całą drogę poprzez punkty pośrednie na kompie i przesłać na smortfona za pomocą sms czy linka w mailu. Jak się boicie to całą drogę możecie podzielić na kawałki. Przecież to takie proste!!!


Zgadza się. Zawsze jeżdżę na GM, ustawiam kilka punktów pośrednich (m.in przejścia przez granice, stacje) i nigdy nie miałem nawet najmniejszych problemów (dodatkowo Janosik brzęczy sobie w tle). Trasa ustawiona na kompie, przesłana linkiem na @. Szkoda mi czasu na kombinowanie, cudowanie, skoro coś się sprawdza ideolo. Nie wiem jak to może komuś innemu "nie hulać", chyba że robi coś na siłę źle. Zero problemów, zero mandatów więc dla mnie sprawa prosta - Google Maps.

Tak, wszystko działa, dopóki nie trafi się np. jakiś objazd, jak mnie się to 2 lata temu zdarzyło.
Miałem właśnie dokładnie w ten sam sposób zaplanowaną trasę omijającą wjazd na słoweńską autostradę po przekroczeniu granicy w Spielfeld i GM całkowicie zgłupiał gdy okazało się, że zjazd z autostrady A9 na stare przejście jest zamknięty z powodu remontu drogi. Przy pomocy GM zaliczyłem chyba wszystkie okoliczne lokalne drogi, zanim przy użyciu jakiejś inne nawigacji nie udało mi się wrócić na uprzednio zaplanowana trasę, nie wjeżdżając na słoweńska autostradę.
PS:
Jako ciekawostkę załączam wyznaczoną przez GM trasę pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą miejscowościami: Mala Varnica i Cvetlin:

Trasa z M. Varnica do Cvetlina.jpg
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 30.03.2023 16:16

A to wyjątkowe wytyczenie jest opisane w wątku Objazd autostrady w SŁOWENII
Dlatego warto długie odcinki podzielić na mniejsze, a jak to robisz na większym ekranie niż 6" to wszystkie takie niuanse widać.
Baldini
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 24.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baldini » 01.04.2023 11:31

Zawsze wyznaczam trasę "ręcznie", czyli po kilka punktów pośrednich. Nieważne czy to GM, czy Waze, czy moja navi Garmin w Hondzie, jeśli tylko dam wyszukanie trasy bezpośrednio z domu do miejsca docelowego, to zawsze pokazuje głupoty. Niestety, ale nie ma jeszcze takiej navi, która by była w 100% bezproblemowa i chciała pokazywać to co użytkownik chce osiągnąć :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone