Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Andaluzja i Algarve - wakacje 2020

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.05.2021 17:56

Tydzień na wybrzeżu Costa del Sol
Nerja – Costa del Sol czy Costa Tropical, można się spotkać z różnymi informacjami w Internecie. Nawet przewodniki podają rozbieżne informacje, zatem przyjmijmy, że Nerja leży na wybrzeżu Costa del Sol, gdyż taka jest oficjalna strona http://www.nerjacostadelsol.com/es/
Każdy urlopowicz zastanawia się jaką miejscówkę wybrać na tygodniowy relaks, plażowanie, opalanie , kąpiel. Decyzja nie jest łatwa, ponieważ wybrzeże Andaluzji obfituje w różne Costy… o zróżnicowanym krajobrazie i plażach. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. My szukaliśmy miejsca z ładnymi widokami, kamyczkami, skalistym ciekawym wybrzeżem, niedaleko od Malagi, niezbyt daleko od Caminito.
Na pomoc przyszedł Youtube, gdyż po wpisaniu ‘best beaches in Andalucia´ wyświetliło się sporo filmów. (Miałam taki dylemat jaki mają kobiety gdy podczas wyprzedaży butów czy torebek chcą wybrać jedną parę . 8O Potem się te buty kupi i wychodzi ze sklepu, ale w samochodzie myśli po co te, a nie tamte, może wrócę i wymienię, wracam i znów oglądam i jednak nie wymieniam. No ja przynajmniej tak mam :mrgreen:
Przeskakiwałam więc na mapie z jednej miejscowości na drugą, „chodziłam” ludzikiem w GM podglądałam od nowa wpisy na forum i ostatecznie i definitywnie wybrałam Nerję. 8)
Zarezerwowałam 7 noclegów (co najmniej pół roku przed wyjazdem, nieświadoma istnienia Covida) przez Airbnb, piękny apartament a właściwie całe pięterko w dwupiętrowym budynku, z dużym tarasem, z widokiem na morze nawet za rozsądną jak na warunki cenę. Ten sam apartament był na stronie Homeaway i jego cena była 50% wyższa (przeznaczona dla Anglików) . :wink:
Czułam wewnętrzną satysfakcję z tej rezerwacji, ( nie wiem czy ktoś tak ma). Ja często kieruję się intuicją i jeżeli poczuję takie wewnętrzne zadowolenie tzn. że wybór jest właściwy. I co z tego, jak w kwietniu musiałam przesunąć wyjazd i niestety nie było już w wolnego terminu na „mój” apartament. Znalazłam inny, z basenem, ale już bez morskiego widoku i nie tak ładny, i jednak dalej od plaży i centrum. Za to ze śniadaniem :D Oj co to było za śniadanie. :wink:

Nerja jest naprawdę bardzo ładnym miasteczkiem. Ma wszystko: kilka plaż- największa Buriana, na której nigdy nie byliśmy, :lol: typowo leżakowa z bogatą infrastrukturą, oraz kilka mniejszych zatoczek, z kamyczkami, urokliwych, ze skałkami. Ma Balkon Europy – punkt rozpoznawczy – wysadzany palmami plac, z którego roztaczają się piękne widoki. Ma mnóstwo restauracji, barów, lodziarni, pizzerii, kilka wąskich, uroczych uliczek, gdzie rozlokowały się sklepiki, sporo miejsc , placów, skwerków do pospacerowania, kilka supermarketów. My najczęściej robiliśmy zakupy w Mercadonie.
Gdybym miała ją porównać do jakiejś greckiej miejscowości to może do Pargi. Nam się w Nerji bardzo podobało i ponownie wybrałabym ją na miejsce pobytu.
Widoczek z okna na basen (wspólny dla całego budynku)

Nerja-2.jpg


Na pierwsze plażowanie postanawiamy podjechać na Playa de Maro, podobno najładniejszą plażę w okolicy.
Dojeżdżamy do miejscowości Maro. W porównaniu do Nerji jest malutka, ale bardzo tu ładnie. Do plaży mamy 1200 m, gdy zauważamy szlaban - taśmę, zakaz wjazdu i napis „ …. Coś tam coś tam i Covid”. Czytaliśmy o limitach osób na andaluzyjskich plażach, ale widzimy , że pieszo przechodzą, ba nawet samochód ominął i przejechał . To my też jedziemy. I to była dobra decyzja, wystarczyło zapłacić dwa euro panu , który tam wcześniej stał z kolegą , ale nie pomyślałam, że to inkasent.
Tak czy inaczej wjechaliśmy i nie zastanawiałam się już, czy to pracownik czy może nie :wink: .
(Chyba jednak pobierali opłaty legalnie, bo nazajutrz również stali)
Samochód parkuje się albo przy plaży, jest miejsce na kilka aut, albo wzdłuż pobocza. Tego dnia musieliśmy iść z plażowym dobytkiem około 300m. Jest godzina 16:00, tłumów nie ma, to skąd tyle samochodów :?:

Nerja-3.jpg

Nerja-4.jpg

Nerja-5.jpg


Bardzo nam się tu podoba i postanawiamy jutro też tu przyjechać , ale po śniadaniu.
To była dobra decyzja. Samochód ustawiamy w cieniu, Hiszpanie jeszcze śpią :D jest spokojnie i prawie pusto. Wypożyczamy leżaki bo spędzimy tu pół dnia, jednak komfort wypoczywania na leżaku jest dużo lepszy.
Kilka zdjęć póki jeszcze nie ma zbyt dużo turystów.

Nerja-16.jpg

Nerja-11.jpg

Nerja-8.jpg

Nerja-9.jpg

Nerja-15.jpg

Nerja-7.jpg

Nerja-12.jpg

Nerja-13.jpg

Nerja-14.jpg


O dziwo tłumów nie było wcale. Straż miejska dbała o nieprzekraczanie limitu osób, pilnowali, żeby koce, leżaki itp. były w odpowiedniej odległości. Na własne oczy widziałam, jak plażowicze zawracali, bo nie zostali wpuszczeni lub czekali, że ktoś opuści plażę. Naprawdę tego pilnowano i nigdzie więcej się nie spotkałam z takim przestrzeganiem obostrzeń. Pomyślałam: Kto rano wstaje ….” , nam akurat to nie przeszkadzało. Nie należymy do śpiochów.
Na tę plażę jeszcze wrócimy o czym teraz jeszcze nie wiemy. :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.05.2021 19:02

Kto rano wstaje . . . plażę ma dla siebie :oczko_usmiech: , bardzo ciekawą - trzeba dodać . Na Twoich zdjęciach widać "plusy covidowej zarazy" :mrgreen: - brak tłumów . W sezonie bez zarazy zapewne obłożenie tej plaży zdecydowanie większe .


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.05.2021 19:09

Ciąg dalszy
Późne popołudnia i wieczory spędzaliśmy głównie w centrum, przy Balkonie Europy, lub w jego okolicy

Nerja-17.jpg


Po prawo Playa El Salon a w oddali Caletilla

Nerja-18.jpg

Nerja-19.jpg

Nerja-20.jpg

Nerja-21.jpg

Nerja-22.jpg

Nerja-23.jpg

Nerja-24.jpg


Widok z Balconu na Playa de la Calahonda

Nerja-25.jpg

Nerja-28.jpg

Nerja-29.jpg

Nerja-30.jpg

Nerja-31.jpg

Nerja-32.jpg

Nerja-34.jpg

Nerja-35.jpg

Nerja-36.jpg


spacerując osłoniętymi od słońca uliczkami

Nerja-39.jpg


delektując się lokalnymi smakołykami

Nerja-49.jpg


lub robiąc zapasy win, których różnorodność i wybór wprawił nas w osłupienie.
Czasami spacerkiem przemierzaliśmy 1,5 km odległość dzielącą Balcon od naszego mieszkania,

Nerja-6.jpg

Nerja-48.jpg

Nerja-69.jpg

Nerja-70.jpg


bywało, że podjeżdżaliśmy samochodem, (w pobliżu był świetnie zaopatrzony sklep z alkoholami.)
Przy tym placu był parking podziemny

Nerja-71.jpg


Oczywiście plan zakładał również poznawanie okolicznych atrakcji. :D
CDN :papa:
anielkak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 06.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) anielkak » 12.05.2021 21:58

Faktycznie miejscowość może się podobać, szczególnie te białe domki usadowione na zboczach. A jak wygląda to cenowo? Wynajęcie kwatery, jedzenie, napoje? Jeśli oczywiście nie jest to niedyskretne pytanie? :mrgreen:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.05.2021 07:13

piotrf napisał(a):Kto rano wstaje . . . plażę ma dla siebie :oczko_usmiech:

Tak, warto było się "poświęcić" i nie spać zbyt długo :D

piotrf napisał(a): Na Twoich zdjęciach widać "plusy covidowej zarazy" :mrgreen: - brak tłumów . W sezonie bez zarazy zapewne obłożenie tej plaży zdecydowanie większe .

Pozdrawiam
Piotr

Można powiedzieć, że to akurat "plus dodatni" tej zarazy. :wink:. Myślę, że w sezonie to jest tam tak jak na filmikach grozy można zobaczyć na Youtubie :D
Pozdrawiam
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.05.2021 07:31

anielkak napisał(a):Faktycznie miejscowość może się podobać, szczególnie te białe domki usadowione na zboczach.

Nie podejrzewałam się o to , że będę pisała relację :wink: i nie mam aż tylu zdjęć, żeby pokazać dokładnie tę miejscowość, ale naprawdę jest ładna.

anielkak napisał(a):A jak wygląda to cenowo? Wynajęcie kwatery, jedzenie, napoje? Jeśli oczywiście nie jest to niedyskretne pytanie? :mrgreen:

W Nerji na studio: sypialnia, łazienka pokoik z mini kuchnią, stolikiem i dodatkowe łóżko (dla trzeciej osoby jakby była) płaciliśmy 55E, poprzednia rezerwacja miała cenę 65 E, ale była bardziej komfortowa i bliżej. Na booking ceny były dużo wyższe niż airbnb. Rezerwacji bezpośrednich nie mogłam znaleźć. My byliśmy ograniczeni do miejsc z parkingiem.
Jedzenie w restauracjach trochę droższe niż w Grecji, tańsze niż we Włoszech. :), do przyjęcia. Na jednym zdjęciu jest moja obiadokolacja, tam jest pół dania głównego - to krokiety z frytkami i pół sałatki z tuńczykiem (fajna opcja te połowy) koszt ok 15E, paella od 11-20, menu del dia 12- 18E tak mniej więcej. Piwo duże 4-5 euro, sangria porcja 3-4 euro. (trochę czasu minęło i tak dokładnie nie pamiętam). Lody dość drogie w porównaniu z innymi rzeczami mi się wydawały.
Ceny w sklepach - warzywa, owoce ,pieczywo, woda porównywalne do naszych. Natomiast cena paliwa bardzo nam się podobała, ok 1 e za litr, ale wtedy i u nas było tańsze. :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.05.2021 09:27

Czyli Grecja tańsza.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 13.05.2021 12:13

Playa de Maro - wygląda tak , że polubiłbym ją od pierwszego wejrzenia... 8)

Skały , klify , pagórki wokół - to coś , bez czego nie mogę się obejść...
Białe miasteczko, ma super klimat 8) dawno , dawno temu
mieszkaliśmy w Cala d'Or ( Majorka)

Btw.
Miło mi , że moja relacja przyczyniła się do decyzji wyjazdu na Pag... :)
Gwarantuję ,że widoki będą takie same...
Strach może być....gorszy... :oczko_usmiech:
:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.05.2021 17:50

piekara114 napisał(a):Czyli Grecja tańsza.

Mówimy o wysokim sezonie. Całościowo pewnie tak, bo bliżej. Kwatery - wszystko zależy co się upoluje i zależy w jakim miejscu ( w Pardze też płaciliśmy 60 e za 3 osoby, znajomi 80 za 4, były i droższe) ale tak, raczej droższe w Hiszpanii. Jedzenie w sklepach np. w Lidlu - bez różnicy, restauracje - tak sobie myślę , pisząc ... i chyba mogę uogólnić, że jedzenie na mieście ok 10-20 % droższe niż podobne danie w Grecji. Można jednak wybrać inne, tańsze. :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.05.2021 18:23

CROberto napisał(a):Playa de Maro - wygląda tak , że polubiłbym ją od pierwszego wejrzenia... 8)
Skały , klify , pagórki wokół - to coś , bez czego nie mogę się obejść...

Też tak mam. :D
CROberto napisał(a):Białe miasteczko, ma super klimat 8) dawno , dawno temu
mieszkaliśmy w Cala d'Or ( Majorka)

Majorka skradła moje serce, gdy polecieliśmy na nią w październiku zamiast Krety. :hearts:
CROberto napisał(a):Btw.
Miło mi , że moja relacja przyczyniła się do decyzji wyjazdu na Pag... :)
Gwarantuję ,że widoki będą takie same...

Widoki Chorwackie są piękne wszędzie bez szukania i starania się. Tutaj trzeba troszkę poszukać. :D

CROberto napisał(a):Strach może być....gorszy... :oczko_usmiech:
:papa:

Jestem zdecydowana, zaryzykuję :mrgreen:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.05.2021 19:03

Aż mi się westchnęło jak zobaczyłam zdjęcia z wiadomym kolorkiem morza (zwłaszcza fotka powyżej podpisu - Widok z Balconu na Playa de la Calahonda) :hearts: .
Chcieliśmy jechać na Nerji, ale niestety czasu brakło.
Pag polecam. Bardzo mi się tam podobało i myślę, że jeszcze kiedyś się tam pojawię.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.05.2021 23:16

aga_stella napisał(a):Aż mi się westchnęło jak zobaczyłam zdjęcia z wiadomym kolorkiem morza (zwłaszcza fotka powyżej podpisu - Widok z Balconu na Playa de la Calahonda) :hearts: .
Chcieliśmy jechać na Nerji, ale niestety czasu brakło.

Słoneczko potrafi zdziałać cuda i nadać wodzie piękny odcień :). Na wspomnianym przez Ciebie zdjęciu jeszcze świeciło :D
aga_stella napisał(a):Pag polecam. Bardzo mi się tam podobało i myślę, że jeszcze kiedyś się tam pojawię.

A ja zawsze rezygnowałem z Pagu, obawiałam się jego surowości. Nazywany był przez niektórych księżycową wyspą i jakoś mnie to zniechęcało. Zmieniłam zdanie i muszę go zobaczyć na własne oczy. :mrgreen:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 14.05.2021 16:51

Wysokie temperatury nie były uciążliwe na plaży, pod parasolem lub w wodzie. Kąpiel przyjemnie chłodziła, woda nie była ciepła jak zupa, ale też nie zimna, taka akurat. Najgoręcej robiło się około 14:00. Musieliśmy naśladować miejscowych i po prostu udać się na popołudniową sjestę. Po takim dwu - trzy godzinnym odpoczynku, kiedy upał już nie dokuczał, można było podjąć jakąś aktywność. Nie było to może złe rozwiązanie, bo znalazłam czas na poczytanie, wykonanie kilku telefonów, upiększenie się :wink: , lekki posiłek lub kawę z deserem, mojemu mężowi taka sjesta jak najbardziej odpowiadała. Mi trochę było szkoda czasu 8)
W jedno popołudnie wybraliśmy się do Malagi. Od razu napiszę, że jedno popołudnie to śmiesznie krótki czas na Malagę. Zdawaliśmy sobie z tego sprawę. Jak już wspomniałam wcześniej na pewno polecimy jeszcze do Andaluzji, chciałam mieć rozeznanie, czy przy planowaniu wycieczki uwzględnić dłuższe zwiedzanie Malagi.
Droga z Nerji do Malagi jest świetna, jedzie się szybko i jest oczywiście darmowa. Nie udało nam się znaleźć w pobliżu wolnego darmowego miejsca parkingowego, w związku z tym wjeżdżamy na podziemny, lokalizacyjnie b.dobry parkingu Muelle Uno. Niestety jest dość drogi.
Po wyjściu kierujemy się od razu w stronę katedry, idziemy sobie spacerkiem przez Park de Malaga.


Malaga (2).jpg

Malaga (3).jpg


Katedra jest imponująca
Malaga (4).jpg

Malaga (5).jpg

Malaga (6).jpg


Podchodzimy bliżej i widzimy że Katedra jest zamknięta dla zwiedzających, jednak ludzie wchodzą do środka. Wchodzimy i my. Podchodzi do nas Pan z ochrony, pyta czy chcemy zwiedzać, czy się pomodlić. Mówię, że chcemy się pomodlić, mierzy nam temperaturę i wpuszcza do środka. Siłą rzeczy zdjęć nie robiliśmy , tylko rozejrzeliśmy się dyskretnie dookoła. Bardzo ładnie było wewnątrz. (i :mrgreen: chłodno )
Ostatnio edytowano 14.05.2021 17:19 przez wiola2012, łącznie edytowano 1 raz
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 14.05.2021 17:05

Po wyjściu idziemy na lody, potem na spacerek, przecież mamy czas

Malaga (7).jpg

Idziemy do Alcazaby. nie chcemy chodzić w upale, a tam jest sporo otwartej przestrzeni. Otwarte wg przewodnika do 20:00. Ostatnie wejście do 19:15, zdążymy. Zdążyliśmy ustawić się w kolejce, ale nie zdążyliśmy wejść :evil:
Trudno, będzie na następny raz.
Spacerujemy sobie dalej.

Malaga (8).jpg

Malaga (9).jpg


Trafiamy na popularną plażę. Wszyscy sobie robią tu zdjęcia to ja też. :wink:
Malaga (1).jpg


(I znów mam za mało zdjęć do pokazania, same selfiki, teraz dopiero sobie zdaję z tego sprawę, jak chcę pokazać to co widzieliśmy 8O )
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.05.2021 18:01

Gdy czytałam te same croplowe relacje, które Ciebie zainspirowały do podróży, również :idea: marzyło mi się dotarcie do Algarve i Andaluzji. Koniecznie własnym autem :) , no ale póki co jest to niewykonalne, gdyż nie możemy mieć 3 tygodni jednym cięgiem urlopowych. Ja co prawda bym mogła :D , no ale Jedyny Kierowca mój Małżonek już nie... Może kiedyś, jak już oboje będziemy emerytami :wink: Twoja relacja przyda się wówczas na pewno :D , ale zanim to nastąpi, z przyjemnością śledzę ją już teraz :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España



cron
Andaluzja i Algarve - wakacje 2020 - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone